CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: haniman

Buah-buah Nadir

Originally posted by ng58339 at 17-7-2006 08:38 AM
Below is the image in its original context on the page: www.malaysia.or.kr/national/fruit.htm

Buah Nona

Buah Pulasan
ht ...

Buah nona ni masih ada di tanam di kawasan rumah di kampong.  Di supermarket2 ada dijual nampaknya.

Buah nam nam

Cicah dengan garam je sedap...

Buah sentul

Link asal:  http://photo.buysell.net.my/showalbum.php?aid=203&uuid=157

Originally posted by noor_hannah at 16-7-2006 09:06 PM
iman.. buah nona, sentul, boleh masuk ke?  ni selalu tanam kat kubur kan??

ev, pulasan sedap ke?  ye lah manis mcm rambutan.. tapi kak noor tensen sebab dia tak lekang.. tak puas mkn macam rambai..

kak noor..

pulasan tu mmg tak lekang cam rambutan, tapi kulit kerasnya tu (selaput ke ape ntah) tak tercabut cam sesetengah rambutan yang tu.. tapi mmg sedap le kak noor.. rasa meleleh dan air liur ni bile dengar buah tu... rambutan tu best juga, tp sbb senag dpt so tak de lah rasa special sgt..

Thanks NG sbb pastekan gambo buah susu... gambo kay your house ke tu..ala.. rindunya buah buahan malaysia... rasa cam nak terbang balik je.. that day beli manggis dlam tin kat satu kedai kat sini.. ok gak rasa dia..

Err.. ciku boleh masuk gak kot kategori Nadir ni yek.. Buah2 korang sebut kak sini semua Ev tahu.. semua sedap. Katak puru tu pun best... ha.. Well done pd kak Iman sbb buak thread ni..reminds me of my happy times.. masa kecik2 dulu..he..he

Actually saya tak de la tanam pokok-pokok ni. Tapi buah-buah nadir yang saya pernah makan ialah buah nona, kundang (nadir ke?), mentega, pulasan, sentul, tampoi, nam nam...

Kampung mak saya di Kg Mengkasar, Pekan. Jadi banyaklah ditanam pokok-pokok ni di belakang rumah arwah nenek...

Ni dia pokok buah mentega

Buahnya...

Taxonomically known as Diospyros blancoi from the family/genus Ebenaceae - Diospyros, aside from its popular name Buah Mentega (buah means 'fruit' in Malay), the fruit has numerous other names like buah lemak, kamagong, mabolo, talang, butter fruit, buah sagalat, pommier velours, bisbul or simply velvet apple.

[ Last edited by  ng58339 at 19-7-2006 02:57 PM ]

Buah kundang

Mcm mana rasa buah nam nam tu?

mengerekotnye rupa dia...mcm rupa asam jawa kontot pun ada..

Kat umah Kero ada pokok nona yg buahnya kaler merah

Follow Us
Originally posted by ng58339 at 17-7-2006 14:22
Buah nam nam

Cicah dengan garam je sedap...

Buah sentul
http://i56.photobucket.com/albums/g164/ng58339/buahnadir/BuahSen ...

Bagus ni,banyak info terbaru saya dpt.

Sestengah buah tu saya tahu,kenal dan biasa makan tetapi bila  disebut tak tengok gambar tak tahu.Ini kerana nama
tak sama dgn nama yg sering kami panggil ditempat saya.

Contoh buah Nam-nam puas saya fikir buah apa sbb dulu masa kecik kita panggil BUAH KATAK PURU sebab dia macam katak puru kot
Buah sentul biasa, satu lagi pernah dengar buat setiar, buah ghiat,buah ch'pu tapi sayangnya saya tak tahu nama standard..ni nama kg jer
apa tah lagi nam sainstifiknya.
:tq:

Reply #22 ng58339's post

ermmmm... kecur tengok bebuah nie sumer...
bila dapat makan lagik....

Reply #27 SICUREZZA's post

Buah sentul tu kalau kat kampung saya dipanggil setoi... sentul - setoi tu lebih kurang jek kan bunyiknya... bagi saya sentul/setoi ini lebih istimewa dari manggis sebab kalau manggis isi dalam yg berwarna putih itu aja yang kita makan... tapi kalau setoi aka sentul ini isi luar dia pon boleh buat menyicah... ermmmmm... sedapnyerrr....

Originally posted by SICUREZZA at 20-7-2006 06:08 AM

Bagus ni,banyak info terbaru saya dpt.

Sestengah buah tu saya tahu,kenal dan biasa makan tetapi bila  disebut tak tengok gambar tak tahu.Ini kerana nama
tak sama dgn nama yg sering kami pan ...

Seingat kak iman, buah setiar ni dipanggil juga buah ketapi (setapi).  Buahnya macam buah sentul juga tapi rasanya lebih manis.

Dulu2 masa kecik orang tempat kak iman selalunya buah setiar ni mereka buangkan kulit, dicincang kecik2, dibuat kuah macam kuah rojak, jirus di atasnya.  Huuuuuuuu kecor air liur, sedap.  Masa kecik2 dulu semua sedap.

Rate

1

Reply #30 haniman's post

tapi menyicah buah2 camgini... now pon sedap lagik  kak iman....:mll:

kengkawan pernah dengar jambu susu tak..tp masa kita kecik2 dulu panggil jambu tetek..ekeke..jambu ni kalo dah mask sedap tu..atau cicah ngan kicap+gula+cili api..fuh...melompat makan..hehe

Originally posted by ainis at 20-7-2006 14:31
kengkawan pernah dengar jambu susu tak..tp masa kita kecik2 dulu panggil jambu tetek..ekeke..jambu ni kalo dah mask sedap tu..atau cicah ngan kicap+gula+cili api..fuh...melompat makan..hehe

Mungkin....saya rasa kat kg saya panggil jambu penawar kot...

Originally posted by ng58339 at 19-7-2006 02:56 PM
Buah kundang

NG,
Buah kundang ni kat my kampung dulu ada juga dipanggil buah gemia.

Nak tanya skit.. ini tak tahulah masuk kategori buah nadir tak.. sape tahu sejenis ubi ni nama 'ubi keling'  (sorry mu langauge kalu ade yg sensitip). Tak pernah dah jumpa ubi ni sekarang, masa kecik2 dulu selalu mak rebus sedap betul. Ubi ni kecik2 kaler hitam besat jari 2 kite je... Kalu ade jual kat mana2 cakap kat Ev ye

Originally posted by ainis at 20-7-2006 02:31 PM

ni jambu jambak ke? dia bulat besar, texture mcm jmbu air.. alamak, kecur dah ayaq liuq..

Originally posted by ev700 at 20-7-2006 08:25 PM

NG,
Buah kundang ni kat my kampung dulu ada juga dipanggil buah gemia.

Nak tanya skit.. ini tak tahulah masuk kategori buah nadir tak.. sape tahu sejenis ubi ni nama 'ubi keling'  (sorry  ...

Ubi keling ni ada nama lain tapi kak iman pun dah lupa.  Di pasar-pasar di sebelah pantai timur masih ada dijual.

Originally posted by haniman at 21-7-2006 13:29

Ubi keling ni ada nama lain tapi kak iman pun dah lupa.  Di pasar-pasar di sebelah pantai timur masih ada dijual.

Kalau tak silap org panggil UBI KEMILI..tak tahu lah..

kedondong masok tak kategori buah buahan nadir ni?  tapi selalu nampak skang ni, org juai cenonet jer size dia.  In fact, kalau di compare zaman budak-budak dulu,  buah buah ni sumer size bukan main besar.  Cam kedondong ni, dulu kalau takat besar penumbuk org dewasa, biasa jer tu.  tapi la ni, kenit-kenit jer.

dulu masa haku kecik, kat kg ada pokok ciku, pulasan, jambu bol n ntah apa apa lagi.  Yg aku ingat, pulasan and ciku tu, buah dia punya la besor..makin aku besor, buah buah tu sumer jadik makin kecik..skang ni, yg aku tengok buah buah gini yg org jual sumer nya size comei comei jer...pehal yekkk..

Originally posted by Swift at 23-7-2006 12:32 AM
kedondong masok tak kategori buah buahan nadir ni?  tapi selalu nampak skang ni, org juai cenonet jer size dia.  In fact, kalau di compare zaman budak-budak dulu,  buah buah ni sumer size bukan mai ...

buah kedondonh cenonet ni tak ada biji didalamnya macam buah kedondong besar.  Selalunya kak iman tengok buah ceononet ni pokoknya ditanam dalam pasu-pasu besar sahaja. Rasanya kurang masam sikit.

kedondong kat umah arwen ni pun jenis yg cenonet...
tapi yg jenis cenonet ni pokok dia kecik jer....bolehlah kalau nak tanam kat kws rumah yg kecik ni...
kalau dulu2 kita tengok pokok kedondong besar n tinggi....buah dia pun besar2...