CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: zacky

Aku dan Kenangan...

Close [Copy link]
zacky This user has been deleted

Reply #20 nazurah's post

aku x bc lg citer2 ko tue.. sabar ler.. aku clash awek ke-6 aku.. 2 org smpi skang x contact aku.. yg 4 org tue jd kwn ler..pompuan nie ego gak ek. aku dh puas minta maaf..tp smpi skang xde respons..kawin pun x jemput aku..tp kisah cinta aku byk yg sweet..sweet arrr..kelakar pun ada.

Reply #21 zacky's post

tmat dh ke zacky ?? nant klu ko smbng blik cter2 psal classmates n sek. ko 2, ko tlng uat prengan mcm yg naz sruh 2 ye.
mnarik jg ksah2 ko msa kcik kn?? ksah2 cinta ko yg sweet2  n klakar 2, ko msukkn lh skali nant  k....

n lg 1, ko p cpat2 bca cter naz TDTM 2 cpat2, sdih gila
n x lupa jg, ARDJ yg sdih jg tp dlm dlema.....

Reply #21 zacky's post

naz pnya cter klu ko bca mmang trasa bnyawa tau cter2 dia zacky. juliet smpai skrng pn klu knang blik cter TDTM 2 yg dh tmat dh cter dia, msih lg bleh   ko tau !!
yg ARDJ 2 msih blum tmat lg. msih lg mbuat juliet dlm dllema   coz cternya stakat ni mmang ade psamaan ngan juliet.uat juliet x sbar nk tau ksudahannya....

Pusing2 Kuala Lumpur...

Jam pukul 6:45 pg, aku mengagahi diri bangun untukmenunaikan solat subuh, aku terus mandi.
Sejuk tue memang ler, tapi akukena cepat. Kul 7:30pg aku keluar dengan abang aku pergi Bandar Klang.
Tumpang abang aku. Dia pergi kerja kat Bukit Raja. Otw, dia turunkanaku kat bus stand Klang.
Lebih kurang pukul 8:30pg, aku amik bas untukke Kuala Lumpur.

Aku budjet sampat kat Central Market pukul 9:30pg. Tapi aku terlewatsikit, tapi dont mind, kawan aku tue sampai lagi lewat. So akupusing2 area kat Central Market tue sorang2. Boring tunggu aku dudukatas parkir depan kedai photo. Eh, my friend ker nie?? Wah rugged skan nie. bermulalah percutian yang aku rasa betul2 meletihkan tapi seronok sangat2..

Bermuladari Central Market, kitorang jalan kaki lalui kot Jalan Sungai Jamekhingga jumpa stesen Putra MAsjid JAmek, amik tiket untuk ke KLCC. Akupun tak tahu kenapa setiap kali aku pergi kl, klcc nie mmg tempat yangwajib aku singgah, kekadang mmg masuk dlm list tempat yang aku kenapergi. Maybe klcc tempat 1st girlfriend aku bawak aku jalan2, masa aku 1sttime pergi kl sorang thn 2001. ada kenangan kat situ. Yup, ada mibandung yang biasanya aku tak penah miss singgah situ untuk lunch. Nakkata sedap, biasa jer, pedas tue memang kaw2 ler. Tapi maybe sebab adakenangan kat situ. Aku pernah berbuka puasa dengan gf aku 1st time kuar dengan dia.Hehe. Melalut lak.

Sampai je klcc, 1stkitorang tercari2 tgv, maklum le dah 6 bulan aku tak dtg klcc, aku punmcm dah sesat jer, padahal dah 2 kali aku tgk wayang kat tgv klcc. Jupejer tgv, aku beli tiket War of The Worlds untuk 2 org. Amik breakfastkat food court level 3.. lebih kurang kul 11pg, masuk tgv, hampir 2 jamaku spend masa kat tgv, citer sound effect ok jugak ler. Tapi aku frustbetul dengan jalan citer dia. Tapi aku rasa memang tak patut ler kaluada certain kwn aku ckp tue citer yang paling best dia pernah tgk. Takpatut sgt.. aku bg 3 dr 5 jer kot. Citer nie langsung tak bg psiko kataku. But aku suka trailer citer The Island dan King Kong.

Lepas nie,kitorang nak makan mi bandung kat food court. Cari kedai tue, takjumpa2. sedih betul. Nak duduk pun puas cari tempat duduk. Lastly,kitorang blah dr klcc.. kuar dr klcc pergi klcc park kejap. Ingat nakpergi cari kedamain kat As-Syakirin Mosque tapi panas sangat tak laratnak jalan. So, ubah plan kitorang pergi kl sentral, apa la yang grandsangat dengan kl sentral. Tapi tempat nie ler tempat aku berpisahdengan gf aku masa aku pergi jln2 dengan dia dulu.. dia pergi timur,aku lak pergi barat.. Act, pergi kl sentral ada tujuan jugak. Kitorangnak merehatkan diri sikit dan lunch katMcD.

act tujuan utama aku sebenarnya nak buat rambut kat sini, toilet sini free,org pun tak ramai.hehehe, kebetulan stesen monorel ada kt sini.

Cabaran extreme bermula apb kuar dr kl sentral, upps aku nyaris2 terjatuh msnaik escalator. Pergi stesen monorel. Amik tiket untuk ke stesen Imbi.Tunggu kejap jer. Turun jer dr monorel masuk Berjaya Times Square.Pusing2.. rasa macam berada dalam satu dunia yang ruangnya kosong. Xbanyak kedai2 kat sini, org pun tak ramai. Pergi Border, library maybeantara yang terbesar kat Malaysia.. lepas tue singgah GSC.. sj tengok2. then pergi Cosmo's World ThemePark .

Ingat tak nak masuk, nak tgk2 jer. Tapi kawan aku beria-ia nakmasuk, aku memang terkejar2 masa. So, masuk jugak ler. Bayar 25 perperson. 1st , simpan beg.hehe.. main roller coaster. Ngeri jugak 1sttime aku naik kat sini. Memang aku jerit kaw2 giler. Tujuan aku jeritbukan gayat ker apa?? Just nak melepaskan geram dan tension aku sebabcuti semsester dah nak abis. Nie le change nak jerit kuat2. jerit2 kat luar adalak org cop aku org giler nnt. Lepas tue tgk gambar, eii kelakar sgt.Aku beli gambar rm14 jer. Lepas tue turun bwh, release kejap.

Naikpermainan yang mcm ombak. Yang nie pening kepala aku rasa. Turun jerrasa kepala pusing2 lg. tp rasa mcm tak berbaloi kalu tak naik rollercoaster 4 2nd time. So naik roller coaster lak, kali nie akunak cool jer, maybe gambar aku ok sikit. Mmg pun aku cool jer.. lepasnie kitorang kuar, mmg nampak mcm tak berbaloi dengan harga tiket, tapimasa not enough ler. So, terpaksa ler kuar.

Banyak lg plan nie. Kuarjer berjaya time square, kitorang pusing2 lak area bukit bintang, nakcari low yat. Nampak ler lot 10, Sungei wang plaza dll.. mls naksinggah. Kalu masa pjg, boleh jer singgah. Tapi skang masa dah suntuksgt. Jam lak kul 5:30pm. So pegi plaza low yat, jalan2, matlamat utamanak cari kedai dvd yang jual rm 10 dpt 3.. mcm tak percaya jerk an?? Tptulah matlamat aku, cari punye cari mmg tak jupe pun. Dgr pun mcmmustahil sgt kan . Tapi pencarian aku tak sia-sia, aku jupe jugakmatlamat kedua aku nak cari international dvd. Mcm citer korea , jepun,thai, Europe pun byk.. tp aku tak jupe dvd yang aku cari children to heaven, citer iran. Aku tgk kwn aku pun dh gelisah jer, tempat yang jual nie mcm tersorokskt. Dpt loan nnt aku akan kembali. Byk gak dvd yang aku rasa nak belitp not enough money ler.

Lepas tue jer, turu, beli air kejap, dahagagak jalan2, tapi ptg nie macam gerimis jer. Pegi, stesen monorel bktbintang, nak amik monorel untuk ke bukit nenas, kitorang nak pegimenara kl, menara ke-3 tertinggi di dunia, so tak lama lg kitorng maybeakan menjadi salah sorang drpd org yang berada di tmpt plg tinggi katdunia nie.hehe. tunggu punye tunggu, tren tak dtg2, so decided nak jlnkaki. Sebelum tue fikir pjg gak, lastly, jalan jugak pergi bukitbintang. 1st time aku jalan kaki dari bkt Bintang ke Bukit Nenas,dahle ms tue gerimis, kitorangjln kaki berpandukan signboard2. nasib baik tak sesat, tp perjalananrasanya yang nie paling meletihkan.

Bayangkan kitorang panjat bukitnenas, mcm panjat balai cerap tapi bukit dia curam lagi. Peluh tue mmgmacam mandi jer, tapi berbaloi sgt sebab dapat naik menara kl, bayarpun rm8 jer. Xdela mahal sangat. Sampai puncak menara, hati masa tuerasa macam happy sgt. Maklum ler nie 1st time, aku sampaisini.Pusing2 menara nie. Lama jugak lepak kat atas, tgk guna binocularler. Nampak kecik jer rumah2 kat bawah sana tue. Lbh kurang kul 7:30kitorang turun. Nak termuntah jer rasa naik lif, hampir 1 minit dlmlif. Lepas tue jalan turun bukit nenas. Letih lg. Rasa mcm kalu bolehterjun kan senang. Tunggu bas kat taxi stand. Tahan2 patut le bas takberenti. Masing2 dah biol masa tue.hehe. gie jalan depan sana sikit,naik bas turun kat kotaraya. Jalan kaki pergi petaling street. Ramaigiler org kat sini. Dah le jalan sikit kena tahan dek org jual cdharam. Boring betul.. kekadang menakutkan, diorang paksa2 kitorang belicd ntahpe.

Choiw dr petaling street pegi kat cm lak. Nak cari bas punmasalah gak nie. Kul 9lbh, antar kwn aku kat bus dia, dia balikpuchong, Bandar kinrara. Aku lak tertinggal bas yang aku naik pg td.Bas tue last kul 9. terpaksa jalan kaki cari bas sorang2.. takut tuememang ler. Tawakal jer la. Nasib baik ada bas lain. Dalam bas, abg akucall tanya bila nak balik. Dia dah mula bimbang maybe sbb aku tak penahbalik lewat sgt. Lagipun ari nie birthday anak sedara aku.

So, abg akuada buat majlis kesyukuran sikit. Aku pulak yang buat masalah.hehe.sampai jer klang, kul 10 lbh. Bas mini last pun dh terlepas. Dah xdebas untuk balik ke rumah abang aku. Terpaksa aku call abang aku suruhamik. Tunggu lak dalam setengah jam jugak. Sampai jer umah abang,makan2 sikit, banyak giler makanan yang diorang untuk aku santapsorang2. anak 2 sedare aku sume dah tido.. abis jer makan.. baringkejap, tapi terus tertido.. kaki pun rasa lenguh sgt.. penat sungguh perjalanan hari nie..tp syg.. aku xde gmbr nak taruk kt sini..

[ Last edited by  zacky at 17-4-2007 05:12 PM ]

day 2..

letih betul.. nie br satu hari aku pusing2 KL.. lusa kitorang plan nak pergi Sunway Lagoon..ingat nk sambung jer.
tp masing2 keletihan.so bg le badan utk rehat satu hari.

Mcm biasa abg aku antarklang. tp ari nie aku nak ubah plan sikit, aku nak naik komuter pergiKL Sentral. Pastu amik Putra LRT utk ke Pasar Seni. kali ni lama sangataku tunggu kwn aku kt CM. aku suka tgk keadaan sekeliling sebenarnya.ada ler 2 kejadian yg telah berlaku while i was waiting. citer pertamatue aku telah dipaw oleh penegemis ler. org tue giler kot, aku tgk diamcm x terurus jer. baju koyak rabak. dia mintak duit seringgit jer.akubg jerla. aku mls nak layan, bukan dia mntak byk sgt pun.aku bg ler..lepas tue, aku tgk dia blah dr situ. lama lepas tue, dia dtg lagi. diamintak dr org lain lak. dia mintak singgit gak..tp kali nie aku tgk diapegang bunga.. aku terfikir, takkan dia beli bunga nie guna duit yg akubg td. aku buat x tau jer.

then, dia mintak denganaku. nie aku x puas ati nie. aku apalagi keluar le segala senjata ygaku ada.. aku leter kat org tue mcm pakar motivasi jer. aku buat xkisahle apa yg org ckp kt aku ms tue.diorg bukan kenal aku pun. aku puntak ingat apa yg telah aku leter kt dia. tp yang pasti org tue mmgbengang giler dengan aku..aku happy sebab aku berjaya menegakkan hakaku, aku tlg sekali jer..tidak utk kali kedua.

citer yg kedua nie agakmengharukan jugak ler..kt tepi jalan tue kan ada pak cik jual kuih..soms diorg dh nak balik. pak cik tue nak simpan le brg2 dia. dia park vandia tepi jln.. then pintu bonet dia tue, dia biar terbuka. then, laluseorg pak cik buta yg jalan pakai tongkat. bila2 dia berada betul2 dibawah peintu bonet van tue. tiba2 pintu tue tertutup. aku pun apalagiterjerit kat situ.. rs mcm kesian sgt kt pak cik buta tue.dahle buta, xnmpk, aku lak ketawa..rs cam bersalah lak..hampir satu jam jugak le akukt situ.. mcm2 ragam manusia aku jupe.

kwn aku smpi jugak akhirnya, so aku pergi bus stand pudu jap, nak amik tiket utk balik JBmlm nie. aku amik last bus utk ke sana.lepas tue, makan jap..jam dh kul11.. then amik bas utk ke sunway lagoon.. masuk Sunway Pyramid jap, kwnaku nak shopping, dh tau nak mandi x bawak short.so teman kwn aku belishort.

amik tiket masuk sunwaylagoon, terpaksa beli tiket mahal. dulu ms pergi dengan x-gf aku, diabeli tket so dpt diskaun sikit, skang dia ada kt Pahang.so kena belisendiri ler. rugi ler sikit. tiket 2 org harga RM64.then masuk leSunway Lagoon, masuk kat tempat kering dulu. mcm2 ler main.. permainanyg extreme pun main gak..then main rollercoater, tp rsnya yg timessquare lg menakutkan dr yg nie. naik jambatan gantung yg tinggi tue. drsitu dpt nampak satu Sunway.

dh puas main kt tempatkering.. masuk lak bilik pameran. ada pameran batu kristal. then trntempat basah lak. yg nie plg best ler. naik papan lungsur.. tinggi sgt.mcm2 permainan lg aku main dengan kwn aku nie.enjoy sgt aku rs..pastuswimiing lak kt kolam yg besar.siap ada ombak lg tue..jam kul 6 kitorgready utk keluar.siap2 utk keluar.

lepas tue amik bas utkke mid valley megamall lak. aku ms tue dh letih giler. lepak kt libraryyg besar tue, nama pe ntah lupa lak..then aku  tertido kt situ sbbletih sgt. lepas dh puas jln2 dlm mid valley nie, amik shuttle bas utkke KL sentral. ms nie aku dlm dilema x tau nak pergi mana sbb kwn akunak lepak kt klcc park, aku lak dh mlas nak jalan2, aku dh letih sgt2..tiba2 jer aku gaduh dengan kwn aku tue. ms nie aku rs betul2 menguji sebab kwn aku nak pergi gak klcc park. aku lak dh x larat giler.
    Apa-apa hal aku dengankwn aku singgah kl sntral, makan mcd kat sna.perut pun ms tue dahberkeroncong. lepas tue gie NIL library. aku beli buku HM Tuah Iskandartajuk Original. nie jerla kenangan yg tinggal spjg perjalanan pusing2kl nie.ms nie aku dengan kwn masing2 tak tegur saper. dia buat x layanjer aku sbb aku x pergi klcc park. aku dh letih sgt pun. aku termenungpanjang ms tue..act aku pun byk mende nak pk.

"zacky, bukan nama nie.. ko ada mslh ker?" sebelum dia ckp mcm nie, aku ada call umah aku..
    aku buat x layan jer.mls sgt ms tue..
    "kalu ko ada maslah duit bgtau aku, aku leh tlg ko"

act aku mmg ada mslh duit pun. aku terus pusing.. mood aku trs ok balik ms tue.tq my friend,mcm mana dia dpt bc perkara yg memeningkan aku nie. byk jugak duit aku abis spnjg perjalanan nie pun.. aku borak2 dengan kwn aku..bas dr pudu gerak kul 12. so sementara tunggu aku tido jap kt kl sentral. pastu amik lrt putra pergi masjid jamek. aku nak tunjuk masjid jamek danbangunan sultan abdul samad pd waktu mlm kt kwn aku.kaki ms tue mmg mlssgt nmak gerak tp aku kuatkan juga semangat aku.

then, jalan kaki lakpergi ke bus stand pudu dlm kul11lbh. tunggu bas... naik je bas, ingatnak tido tp xleh tido lak.borak2 dengan kwn aku nie smpi kul 1. ms tueaku citer pasal family aku kt dia.aku ingat lg masa aku citer satu mslhtue aku rs sedih sgt, citer nie menyayat hati sgt sbb ia berlaku pdakak aku.kwn aku tumpang sedih lak. aku rs org2 sebelah kot mesti sedih gak dgr citer aku nie.husband akak aku meninggal dunia.. akak aku mstue ada le 6 bln kawin.dia pregnant 2 bln ms husband dia meninggal. diameninggal pasal AIDS.aku citer details kt kwn aku nie sbb aku trust sgtkt dia..

dia pun citer pasal akakdia, lg complicated rupayanya.. akak dia  dh cerai..dpt anak 2 org. tpanakyg kedua masing2 x nk jaga lepas cerai.so bg kt org ler..akak diakawin dgn org india..lepas borak2, aku tido gak..smpi bus stand larkinkul430.. then trn bas, akui sambung tido kt larkin lak. sementaratunggu bas utk ke UTM.. aku rs susah sgt nak cr kwn mcm dia nie.. tqShah sbb jd kwn aku..skang pun aku masih lg baik dengan dia. biasa2 kwnaku lepas dh berpisah susah nak contact, tp Shah, aku susah dn perlupertolongan aku cr dia.. da mmg Shah smpi bila2 bg aku..

[ Last edited by  zacky at 17-4-2007 05:16 PM ]

korg citer kenangan dulu2 ek....besh ler...

Follow Us
Originally posted by thah at 17-4-2007 05:20 PM
korg citer kenangan dulu2 ek....besh ler...

jomle...

xreti ler nak ngarang2 ni...
bnyk sgt kenangan smp aku sndiri xthu nak tulis yg mana satu

Reply #28 thah's post

plahan2 thah....  ko cter satu2 ksah knangan ko 2....
x sbar juliet..., lg pn ko kn ppular kat sni...
mest ramai lg yg x sbar mcm juliet ni....

Reply #29 juliet80's post

hampes ko...

aku popular

when he was my very best buddy...

"zura...esok kita pergi main bowling nak tak?" kata Zam dalam telefon. Tak cukup sembang panjang petang tadi, dia menelefon aku kat rumah pulak.
"aku ni queen of longkang Zam...aku tak reti main"
"okay takpe, kalau kau tak reti main...kau temankan aku cukuplah..."

Esoknya pagi-pagi lagi aku dah bersiap. Zam datang amik aku kat rumah pukul 10 pagi. Mama tegur aku bila tengok aku dah sarung jeans, pakai baby T dengan sneakers adidas warna merah..(aku simpan lg kasut ni...)

tak lama lepas tu, satria merah berhenti depan umah aku. pemandunya tak keluar, dia cuma turunkan cermin kereta dan senyum ke arah mama. mungkin dia segan.
"kita makan dulu nak tak zura?" kata Zam bila aku masuk dalam kereta. punggung lom sempat panas, Zam dah ajak aku makan.
"nak makan kat mana?"
"Kukup?" tanya Zam pada aku.
"Kukup? Kau gila ke apa nak makan jauh sampai ke Kukup. Lunch time pun belum tau..." marahku pada Zam.
"Aku cakap dengan mama nak pergi main bowlinglah Zam...bukan pergi Kukup" marahku lagi. Biji mataku aku besarkan tanda tidak setuju dengan idea gila nak makan di Pontian tu.
"Alah...kau ni anak emak betul...Okay, kalau tak nak ke Kukup...kita pergi Desaru nak tak?" cadang Zam lagi.

"Zam... apa beza Kukup dengan Desaru? that place is hundreds kilometer away from here. Are you nuts?"
"Fasten your seatbelt...Desaru,....here we go...." jerit Zam dengan riang.

Dalam kepala aku, dah bermacam-macam jawapan aku fikirkan sekiranya terjadi apa-apa dipertengahan jalan. Aku cakap dengan mama nak main bowling kat Best World tapi aku ikut Zam pergi Desaru. Kalaulah abang-abang aku nampak, kalaulah abah tahu...mampus aku!
"Zam...aku tak pernah buat kerja gila macam ni tau. Aku tak pernah tipu mama..."
"Takpe sayang nanti balik kita bagitahu..." kata Zam, bergurau denganku. Sayang, manja, sunshine adalah nama gelarku yang sentiasa digunakannya.

Rasa takut dan rasa bersalah hilang apabila kami semakin jauh dr JB. Zam bawak kete macam Ayrton Senna. Puas aku pujuk, barulah dia slow skit. Zam pandai berlawak...dan sentiasa menghiburkan hati. Kata Zam pula...aku bijak bercakap dan dia boleh borak apa sahaja dengan aku coz aku sgt memahami.

Bila sampai kat simpang nk masuk ke Desaru, kami berhenti di Petronas untuk beli something utk makan. aku volunteer utk pergi beli. lebih selamat drpd duduk dlm kereta Zam (masih takut dgn kengkawan abang aku yang ramai...kalo dorg nmpk...sure report kat abg aku)

pastu kami berdezup ke pantai. Zam park kereta kat bawah pokok...aku dan dia jalan sesama menyusur pantai. dia bwk camera Canon yg besar tapi aku lari-lari bila dia nak ambil gambar aku.
"Janganlah...aku tak suka, nanti mak kau nampak...mak kau sure marah. Tu takpe gak...tapi nanti kalau tunang kau nampak...kau kena marah, aku plak kena ganyang...haaa jgn cari pasal..."
"Kau ni...sampai ke situ fikir. Aku bukan budak kecil...tahulah aku..."
"Tak usahlah Zam...kita pergi duduk kat sana lagi best...tgk org mandi"
"Zura...kalau kita mandi pun best..."
"Aku tak bawak baju lagipun aku tak suka mandi laut...nanti hitam. Nak bilas lagi...arghh lecehlah Zam..."

"Tak bawak baju...kita belilah..."
"Ishh...tak mahulah..." ada aje jawap Zam bila aku beri alasan. Sudahnya kami menyusur pantai yang panjang itu sambil berbual. Aku berbual tentang study aku, minat aku...hidup aku... Zam pulakcerita tentang masalah dia... aku dengar ajelah...

Itu bukan kali pertama aku keluar dengan Zam...tapi itu kali pertama kami keluar berdua tanpa ditemani sesiapa. Aku happy sangat bila berbual denhgan Zam, sebabnya...kami sama-sama akan lupa tentang masalah kami. Tapi aku tahu status Zam yang sudah bertunang, maka aku batas-bataskan hubungan aku dengannya. Aku kasar, cakap gila-gila, aku simple bila keluar dengan dia... sentiasa aku sematkan dalam hati, hubungan ini tiada yang istimewa dan dia kawan baik aku... that's all.

aku tahu sebenarnya Zam sukakan aku tetapi aku tak boleh pentingkan diri. aku tahu dari gaya tubuhnya, aku tahu dari caranya setiap kali berbual dengan aku. tapi aku tetap aku...berpegang pada prinsip dan janji. aku sangat sayangkan persahabatan ini kerana dia seorang teman yang memahami. aku tak mahu cinta menjadi racun sekaligus membunuh persahabatan kami...

揨ura卆ku nak call-off wedding aku, aku tak boleh kahwin dengan dia厰 kata Zam ketika kali terakhir kami keluar bersama. Bulan depan dia akan bergelar suami.
揔au tak boleh buat macam ni Zam匰emuanya dah siapkan? Kenapa nak batalkan pulak? Kau kena fikir mak ayah kau, kau kena fikirkan dia

Reply #30 thah's post

'kura2 dlm prahu'  lak ko ni thah !

Reply #32 juliet80's post

....................

Kenangan lalu

Okey..cerita ni ct pernah tepek kat HNL...sekarang kita tepek plak kat sini.

cerita hal sekolah dolu2..ct masuk sekolah rendah pada tahun 1977 kat SKJY..
masa g sekolah naik beskal tompang abang yang kat darjah enam..
mak bg ct duit 10 sen dan bekal serta air.
masa tu nasi lemak sepinggan 20sen siap telo lagi..kuih 5 sen..

Bila time rehat , kami makan kat bawah pokok rumbia kat tepi sekolah.

Tempat tu sejuk dan nyaman je. selalunya mak bekalkan
nasi goreng/pisang rebus/ubi goreng/getuk/keladi rebus...
lepas makan masuk kelas dan tolong cikgu bersihkan kelas...

pertengahan darjah 1, ct dapat adik..bermulalah satu episod dalam hidup ct.

petang lepas balik sekolah agama tolong mak jaga adik.
Ada sekali tu adik tengah tido, ct enjut..
datang abang balik sekolah dia agah-agah adik tengah tido, adik terkejut dn nangis..
mak yang tengah masak naik angin sebab dia baru mula nak buat keja..
dia belasah ct dengan rotan..

Ct cakap bukan salah ct..mak tak mau terima dan ct merajuk.

Lari turun, nyorok balik kayu bawah umah..kat situ ct nangis lama-lama..
dah nak masuk magrib, mak turun dan pujuk ct naik rumah semula..
sebagai tanda mintak maaf, mak bagi sebijik gula2 gambo udang wana pink..

Satu lagi kisah yang masih tebal dalam ingatan ct ialah kisah buah epal dan lai.

Masa ct darjah 4, ada sorg kawan nama leha, abangnya kerja di singapura ( masa tu femes betul)
bila balik beli banyak buah epal dan buah lai. Leha bawak g sekolah dan tayang kat kawan2..
pada masa itu buah itu mahal dan keluarga kami jarang sekali dappat menjamahnya..
Leha ni pulak , siapa yang pandai bodek dan baik2 dengan dia, dia bg makan..
ct tengok drg makan dari jauh macam sedddappp sangat,meleleh air liur..teringinya..
Tuhan saja yang tahu...

Ada sorang kawan perempuan nampak le..

dia g cakap kat leha katanya ct teringin, walhal kita tak suruh ckap pun..
si leha dgn kawan2nya pun ejek2 ct macam-macam..
geng leha ni cikgu selalu puji sebab bpk diaorg kaya, baju banyak berganti2, kemas dan bergosok..
sedangkan kita g sekolah pakai baju lusuh, konyok dgn sepatu plastik je..
kununnya drg ni geng budak pandai, bersh dan cantik..dia org tak kawan dengan kita budak2 miskin..
konon geli dan selalu meludah2 pada kita..

Sejak itu ct menaruh dendam untuk belajar bersungguh2 ,

supaya boleh berjaya, ada banyak duit dan boleh beli banyak buah epal dan lai!!
Ct nak makan puas2 , x yah syer dengan adik badik..
dan dendam itu telah ct balas/langsaikan pada tahun 1989 semasa ct dapat elaun petama di maktab.
Ct g singapore dgn kawan, beli baju 2 pasang ($ 25.00) dan seplastik epal, lain dan oren.

Ct singgah ke pantai Lido dan makan sepuas-puasnya..

sambil itu air mata ini tidak berhenti mengalir teringatkan kisah lama...
dendam terhadap epal dan lai telah terbalas. baru2 ni ct terjupa rakan2 lama..
sembang-sembang..dapat tahu leha n geng yang dikatakan pandai tu hanya jadi housewife je...
dan dia orang malu sendiri dengan keadaan dia orang...

[ Last edited by  cguct1970 at 1-6-2007 11:40 PM ]

Zaman persekolahan adalah zaman keperitan yang ketara dalam hidup ct.
Masa sekolah, uniform kita adalah uniform keturunan..maksudnya..
kalau kakak dah tak muat , maka akan basuh dan simpan untuk adik2..
baju tu kita pakai bila naik darjah baru..tapi masa tu kita tak pernah merungut.

Pernah ct kena tegur dengan cikgu sebab ct pakai baju kurung

lengan sebelah putih sebelah lagi agak kekuningan..
kerana mak ganti kain lengan yang dah terkoyak.
Masa sekolah ct bukan pelajar yang cemerlang..
tapi kita bukan drop out ataupun failed student.

Cuti sekolah hari jumaat sabtu ct g tolong menoreh..

ct jd tukang tarik getah sekerap, pas tu temankan mak membangkit.
selesai membangkit (kutip susu getah)
kami petik cendawan kukur yang banyak tumbuh kat pokok tumbang.
Bila dah sampai tempat pembekuan/mesin getah ,
ct jd tukang pusing mesin getah. bau getah , fuhhh..wangi...
bila ari ahad g sekolah, kengkawan ejek sebab tangan bau getah lagi..

Bila sampai masa bersawah, kami beramai-ramai pergi ke sawah.

Bapak ada sewa sawah orang. Semua proses dari mula membersihkan,
menajak, mengaut sampah, membajak, menabur benih, mengrenuk (pindahkan anak),
ubah, menanam dengan kuku kambing, membawa, merumput dan akhirnya menuai padi semua ct ingat.

Bila musim buat sawah, tugas mak lagi tambah berat.

Pagi-pagi menoreh sorang diri..ct masa tu sekolah kebangsaan dalam darjah 3/4..
balik noreh, mak terus masak dan kayuh basikal ke sawah yang jaraknya kira-kira 10 batu dari rumah kami.
Mak bawak bekal dan tolong bapak siapkan petak sawah.

Kami anak2 hanya ikut kesawah bila ujung minggu je..

masuklah kami adik badik dalam "kedooan" (petak), angkut rumput busuk ,
naikkan atas batas. bila dah siap ct dan abang g timba lopak ikan, cari keli, haruan, puyu..
simpan dalam tin minyak tanag yang dah di tebuk..
bawak balik bersama-sama pucuk kangkung sawah untuk dijadikan hidangan keluarga.
Kalau nasib baik, jerat bapak mengena, dapatlah kami makan daging burung wak-wak dada putih goreng..
hem..indahnya zaman itu.

Paling best masa menuai..bapak dan mak potong padi dengan arit..longok satu tempat..

bila dah banyak bapak buat tempat/tong memukul padi..
siap dengan layar keliling yang mak jahit dari guni gula yang diambil di kedai pekan.
Tugas ct dan abang ialah kutip tangkai2 padi yang jatuh dikerjakan mak manti, masukkan dalam sumpit..
suasana masa tu cantik sangat..semuanya nampak kuningg je..angin bertiup sentiasa..
lepas penat kutip padi, lepak kat celah1 timbunan jerami sambil berangan..

Masuk sekolah menengah, bapak x bersawah lagi sebab tuan tanah jual sawahnya..

kesian bapak, terpaksalah beli beras untuk hidupkan kami 7 beradik.
Masuk sekolah menengah, bapak dah mula belikan kasut sekolah kanvas..jenama Fung Keong..
pada masa tu bangga dan megahnya dapat pakai kasut kain tak dapat digambarkan..
ct ambil jurusan sains pertanian, sebab mak kata SRT belanja mahal..keluarga kami x mampu..
belajar tanam sayur, best..sayur gemuk-gemuk pasal kena baja dengan taik kambing yang ct bawak dari umah..
bapak ada bela kambing dalam 5/6 ekor..

Zaman sekolah menengah ni lagi best, ct banyak berkawan dengan budak kelas lelaki je..
pompuan ada 3/4 orang je..yang sama standard dengan kita la..anak orang susah,
g sekolah naik beskal buruk, pakai beg buruk yamng berjahit2 , baju sekolah lusuh dan jarang berganti..

Penah sekali beskal pancit , bapak x sempat betulkan,

ct g sekolah naik basikal 'jagoa' aka beskal tua bapak yang disambung hendalnya dengan kayu..
digunakan untuk angkut kelapa dari kebun.Tapi best seh..siap rempit lagik sebab beskal tu laju dan tinggi..
bayangkan kita naik beskal jagoa yang beso dan tinggi dgn beg sekolah ikat di karia/cariea ,
pakai stokin bola putih panjang sampai lulut , kayuh laju2...

Tapi ct ada satu kelebihan, ct suka bercakap dan berhujah ,

kalau ct rasa ct betul, cita akan argue sampai menang.
Jadi cikgu selalu suruh masuk pertandingan sarahan/ debat dan kuiz BM/BI.
Ada sekali kuiz perdana wakil daerah..nak g tapi cikgu cakap suruh pakai baju kemas dan cantik.  
Petang tu mak pecahkan tabung kelapanya dan buatkan baju baru..mak tak tidur semalaman..kesian mak..

Dalam kelas ct ada 4 group , satu group budak pandai,

satu group rupawan, hensomwan dan hartawan, group atas pagar dan satu group (group gua) kepala gila2..
dia orang gelar kepala menggong..tapi kami tak pernah break the school rules..
x bercinta, x penah timbulkan masalah displin..kelebihan kami, boleh betutur bahasa inggeris dengan baik..
tu ada orang dari kumpulan atas pagar yang selalu mengata kita
"huh! eksyen..Jawa berlagak nak cakap orang putih..."

Masa sekolah menengah ni ct memang aktif dengan berbagai persatuan dan pertandingan..

sampai ada satu cikgu cakap "saya naik menyampah nengok muka ngko..
asik kau je menang, dah esok2 kalau ada pertandingan lagi, jangan masuk..kasi can orang lain..

Masa dalam tingkatan 3, ct ada suka dengan 1 boys, prefect nizam..

tapi bukan cinta, suka tengok karismanya, gayanya, perwatakannya..
tapi sudah ada satu budak pompun grp rupawan perasan yang ct sukakan nizam..
agaknya dia kabo ke nizam..dah le sumer ejek2..bengang tu. Budak nizam tu marah2..
cakap ct x sedo diri, suruh cermin muka kita ..apa standard kita..habis semua kene ungkit..
pas tu bila Ct dan kawan baik ct B lalu, drg ejek2, ludah..masa tu malunya tuhan je yang tahu,
rasa terhina sangat...sejak tu ct berazam tak nak suka dengan lelaki..
terutama yang hensom sebab kita tau kita x cantik..

[ Last edited by  cguct1970 at 1-6-2007 11:41 PM ]

Lepas peristiwa nizam tu, ct jauhkan diri dengan bebudak jantan..ye la kita kenalah sedo diri, tapi member kamcing boy, rusdi, alit masih baik lagi sampai sekarang..tah macam mana ada le sorang mamat frm 4 minat dengan ct, dia dok ngintai kita bila duty library ke , koop ke..tapi ct selalu ingatkan diri..Jangan terpedaya!! ..kami x berhubungan..just dia senyum2 cam tu je..surat dia x penah ct balas..agaknya dia x puas ati, satu ari dia g kat kaunter tpt ct duty , Ct tanya..nak pinjam apa?

Ble selamba je dia jawab ..saya nak pinjam awak bole? Chiss..terus ct hempas je pintu kabinet depan ct..merah muka dia kena ketawakan kengkawan dia..rupanya dia kene cabar..tapi sikap x putus asanya mengkagumkan..ada sekali beskal pancit kat sekolah, mamat ni selamba je heret g kedai dan pamkan..pas tu antar balik kat depan kita..sepatah haram tak cakap..dia senyummm je..sekarang dia dah meningal dunia, kemalangan..tapi cousinnya jd adik ipar ct..wajahnya saling x tumpah wajah aruah..alahai...

lepas SRP, ct mohon masuk sek vokey..pada masa tu ada ceramah di sekolah ttg sekolah vokey, ct rasa tertarik. Ct tahu inilah masanya ct nak ubah nasib dan masa depan ct..ct apply dan dapat..cikgu2 ramai x bg pegi..katanya x bagus..dia org nak ct stay sebab group kami first group Form 4 kekal ( tahun sebelumnya frm d 4 pindhkan ke sekolah lain) ..tapi ct buat keputusan pergi gak..keputusan SRP ok gak A20..ct dah nampak masa hadapan yang lebih baik jika ct joint vokey..

Akhirnya, 14/2/1986, ct masuk vokey Muar dengan duit hasil jualan gelang tangan emak..ct dok asrama..first time berpisah dengan kuarga..masa tu kehidupan keluarga dah mula berubah..abang sulung dah jadi cikgu..abang ke 2 pun dalam training keja lepas kene tendang dari UTM KL..kantol Add mate..Kakak dah keja jg owg gaji kat umah sedara..

Kehidupan di vokey seronok..belajar macam-macam masakan sebab ct amek katering hotel..kawan2 sekelas biasa la..berpuak2..macam2 perangai..masa pertengahan tahun frm 4 ni la ct mula berkawan dengan seorang senior..

Masa tu naik cuti pertengahan tahun, ct balik hostel bawak beg beso, naik teksi pakai baju asrama..sampai PJ ada sorang budak lelaki naik, alamak seniorlah..masa tu kitakan takut dengan senior..biasalah budak junior. Ct x berani cakap pape walaupun dia ada senyum n tanya2..sampai stesyen teksi, nak bayar tambang, eh dia dah bayarkan..selamat duit. Ucap tima kasih ,pas tu g amek beg, tengahct terkial-kial nak turunkan beg beso dari bonet..tetiba dia tlg angkatkan beg dan terus jalan tuju bas nak ke sekolah di SA..kita terpingga..apehal mamat ni..angkat beg ct, tinggalkan beg dia?

Nak x nak ct angkat beg dia..dia dah naik atas bas, senyum je tengok ct cebet beg dia..ct duduk next to him..bayar tambang lagi..selamat lagi duit..tapi hai, terhutang budi lagi..dia teruss masuk kawasan sekolah dengan beg beso ct, ct ngekor macam owg bodo kat blakang..kakak2 senior ada yang nampak..kita dah kecut perut..takuttt...matilah aku...  

tapi mamat ni selamba badak je (badan pun tough)..beso tinggi n hensem..ala2 mamak..tapi jawalah..letak beg kat pintu asrama aspuri, pastu dapatkan ct , amek beg dia dan cakap " kalau ada senior marah, cakap abang ek" alahai..terkedu den..pastu amek beg apa lagi..operasi mengemas locker. Seperti yang diduga, malam tu senior Anum panggil, tanya apa hubungan ct dgn abang senor tu..kita cakap le yang sebenor, tapi biasa la mana diaorg caya..siap kasi amaran lagi..JANGAN NAK MENGGATAL..adusss!!rasa nak terduduk..ct usaha jauhkan diri dari sidia..tapi ye lah remaja..sidia selalu je usaha nak tengok..kebetulan kelas kami selalu bertentangan..di blok yang berhadapan..jadi adalah sesi jeling n senyum..

Satu kisah yang merapatkan hubungan kami adalah permainan bola tampar. Kami dalam pasukan sukan yang sama..rumah hijau kalau x silap. Minggu tu ada tournament antara umah2 lelaki dan pempuan..ct d tugaskan buat air. Masa tengah godak2 dua baldi air minuman, tetiba..Bedebam!! bola tampar masuk dalam baldi air..waaa..kita dimandikan denga air oren!! Habis basah baju...tengok2..dia datang amek bola.."sorylah t..abang x sengaja.." Rupanya dia yang sambut bola, x dapat ,diasiap tergolek2 dan bola masuk baldi ..nak marah pun x jd..last2 gelak dan balik hostel tukar baju..

sejak tu ada senor yang panggil ct 'budak oren' dan si dia 'tergolek dum2'..si dia ni rajin tegur dan tetiap ari mesti lalu kat depan kelas , semata-mata hanya nak jenguk apa kita buat (dia yang cakap ee..) pas tu kenyang le dia..bila ct masak , ct akan bungkuskan makanan dan gantung kat suatu tempat yang hanya kami je tau..dia yang selalunya ada kat bilik LK akan turun dan amek..bila dah dapat dia akan buat satu isyarat kat ct masa lalu dewan makan..

Hubungan manis kami berlanjutan sehingga habis sekolah, masa tu dia dah masuk polytek, tapi oleh kerana banyak halangan dan sebab antaranya maknya menentang hubungan kami dengan alasan x setaraf, dia orang berada, bapaknya kaya , maka ianya kekal sebagai kawan sehingga hari ini..itulah cinta pertama ct...

sebenarnya banyak kisah menyayat hati sepanjang hubungan kami tapi biarlah ia jadi rahsia ct dan dia saja..agaknya dia dah lupa..dah bertahun kami x jumpa..apa kabar dia agaknya..

[ Last edited by  cguct1970 at 1-6-2007 11:41 PM ]

Teringgat lah masa dulu...
Mak selalu buat sarapan getuk pisang nangka selain getuk ubi atau keladi selatah(ada org panggil keladi serawak)..sedap..masam-masam gitu..guna pisang yang mengkal , direbus, tumbuk campur kelapa parut dan sikit gula, pas tu mak tekan dalam upih pinang...potong dan makan. Kalau kita bawak bekal pisang/ubi kengkawan selalu ejek .."kau ni miskin sangat ke..asik makan pisang /ubi je.."

kadang2 ct makan pisang nangka rebus dgn kelapa parut atau sambal tumis je..
Kalau lepas menuai, mak suka tanak pulut..makan pulut baru tanam sendirik dengan kelapa bergaram dan ikan kering. Fuh..sedapnya..tapi ct suka lagi makan pulut tanak dengan sambal lada hijau sisir. lagi terangkat...x makan nasi pun tak apa seharian

Masa tu mana kita kenal bread n butter, burger lagi..yang ct tahu lempeng kelapa lawan sambal tumis lebih semalam atau sambal tahi minyak yang mak buat..mak suka masak minyak kelapa sendiri..tahi minyaknya mak tumiskan sikit cili api, bawang2 dan ikan bilis..nikmatnya..makan dengan nasi panas...minyak kelapa buat sendiri sebab masa tu minyak siap mahal..rasanya lebih enak dan wangi...

Kadang-kadang kalau x de lauk, ct makan nasi panas dengan sedikit minyak jelantah..(ni istilah owg jawa untuk minyak penggoreng yang kita kumpul dalam tin ke..serdak dia tu) ..masa tu, mana kita tau pasal bahaya ke ..apa ke..pasal banyak bahan mak hasilkan, buat sendiri...

Dulu masa mak rajin masak minyak , ct selalu tolong mak memarut kelapa guna pemarut yang bapak buat dari kepingan tin minyak yang dilubang2 dengan menggunkan paku. Pas tu kepingan parut ni bapak pasang pada kayu dan di letakkan dalam dulang beso..memarutlah kami..dalam 20 biji kelapa sekali buat..bayangkan..lengguh tangan, kekadang cedera /luka jari tersagat parut..pas tu tolong mak perah dan tapi pakai kain yang di bentang atas besen..

Santan tu mak masak dalam kuali beso sampai didih, kene buang air yang berlebihan, tinggalkan pati santan je..masak lagi sampai jadi minyak..gitule susahnya..masa sekolah rendah dulu..ct ada buat karangan pasal 'masak minyak' ni..cgu panggil kedepan kelas dan suruh ceritan semua proses sendiri..habis cerita , cgu bagi upah 50 sen..sukanya..macam dapat 50 inggit.

Satu lagi..ct pandai gak cari duit saku sendiri..buat penyapu lidi , jual kat cikgu2.., belah dan kopek buah pinang..belah dan jemur buah koko ..mak tanam bukan banyak..ada 4/5 pokok je..tapi ct rajin bela..kalau dah banyak, bapak bawak biji koko tu jual kat pekan..duit kasi mak.nanti mak kasi le bahagian kita sket..kutip biji kopi yang dah gugur..orang kampung panggil "deruk'aan" kat umah atuk..bila atuk jual, dapatlah upah..

Dulu, bila cuti sekolah , ikut mak amik upah petik kopi kat kebun orang..1 tin minyak masak tu upahnya 50 sen. Puas memanjat pokok kopi , jatuh pokok..jangan cerita lah..tolong mak bersihkan pokok nenas yang mak tanam..membaja..bubuh pil penggalak buah..merumput..hai, habis luka tangan dan lengan kena duri nenas..

Lepas tu tolong bapak angkut kelapa dari kebun, masuklah kita ke kebun yang semak tu..tolong tolak basikal bapak , longgok , bapak kopek kulit..ct dan abang kena pilih sabut yang kering. Angkut bawak balik umah untuk kayu api..kutip seludang..manggar..

Apa sahaja kerja kampung ct pernah buat dan lalui..pas tu jarak antara abang2 dan kakak jauh..dia org dah kuar , keja kat tempat lain..so nak tak nak..kitalah kena tolong buat sumer tu..Zaman kanak-kanak dan remaja ct x seindah orang lain..g berjalan atau main ikut suka..kalau main pun kat laman je..dengan dokong adik..

Sekarang..bila dah keja..ada masa dan kemampuan ct akan ajak anak-anak g cuti2 malaysia..kadang2 bawak mak dan bapak sekali..ni ct dah nak abis belajar kat u..lepas ni kumpul duit banyak2, nak jalan-jalan se malaysia..kalau boleh..nak bawah mak dan bapak..

mak ct memang berdisplin orangnya n garang (tapi ct berterima kasih , sebab mak garang kami belajar sungguh2 dan jadik orang..) pagi2 jumaat lepas sarapan, kasut kene basuh dulu..sebelum g memana..kebun ke apa ke..kalau tengahari tu mak tengok masih x usik lagi..siaplah..batang kopi akan bermaharaja lela kat belakang badan..ct kurang kena. Abang la selalu kene..pasal malas buat...

Abang pulak dengan ct kuat bertekak dan mendengki ..tapi x le sampai tahap gaban..dia selalu kata ct ni anak punggut..mak jumpa dan amek kat umah mak angkat...dah..nangesss...riuh..mak apa lagi bila dah kerap gaduh dan nangis..batang kopi jalan le..

Pas tu abang ni selalu kene marah pasal kambing..balik sekolah men, abang kena kuarkan kambing g kebun..sebelum g sekolah agama..tapi kekandang dia malas..dah terpekik terlolong kambing tu..dah tu kita balik sekolah yang kene...abis kambing tu banyak dalam 4/5 eko..anak lagi..bila tarik bawak kebun, bukan kita tarik dia..dia tarik kita..jatuh le..tali terlepas, satu pasal pulak nak ngejo..nak ngikatnya...

petang2, balik sekolah kene jemput cik kam ni balik kandang..kandang kene sapu..taik dia kena longgokan dan bakar, buat diang sabut..kena supply makanan lagik..ct pali suka nyakat anak kambing kecik..angkat, kendong, ada sekali tu bawak naik umah..pas tu kene hambat mak..bau kambing ni..hemm..harummm sangat..sebab tu sampai sekarang ct jarang makan kambing...masak bole..makan..x sampai ati..teringat kambing dulu2...

Bila bapak amek keputusan jual kambing2 kami sebab abang ke 2 dapat masuk u dan x de orang nak bela lagi..ct sedih, ct nangis dan kejor kete orang yang beli tu...pas tu rindu, g kandang duduk kat situ...bau taik kambing yang busuk pun rasa sedapp je...

[ Last edited by  cguct1970 at 1-6-2007 11:42 PM ]

Last sekali

Terkenang dulu masa mula2 posting kat JB tahun 1991..
kena sekolah tengah bandar betul..
pulak tu menumpang kat umah kakak SIL..
sebab sekolah ct dekat betul dengan umah dia..
5 minit dah sampai...
segan...malu x usah nak cakap...
tuan umah (kakak SIL )pulak x berapa mesra..
jarang nak pelawa2 ajak makan ke minum ke...
Laki dia ok sangat..mesra...tension ct
selama 3 hari dok situ..macam 3 tahun...

tido atas katil x de tilam...x kesahlah..
bantal ke simut ke..x bagi pun..
ct amek beg baju dan jadikan bantal..
kain batik jadikan selimut...

anak dara sulung tuan umah masa tu umur 8th..
ya Allahhh...nakal dan x boleh tegur...
semua barang nak diambil..dan bila larang..dia terus sepah2kan..
dia ambik jam ct..sayang sangat..sebab beli dengan elaun pertama..
bila mintak balik..tak bagi..mintak bebaik..tau dia buat apa?
Dia baling ke lantai..berderai jam tu pecah..
gigil ct tahan marah..menitis air mataku...ct kutip spring2 dan semua isi perutnya..
simpan..dah..x berjam le kita..

sedih jam pecah belum ilang..dia kembur2 baju dalam beg..
bila larang dia melalak..kuat2 pulak tu..
mak dia panggil pelahan je..pujuk2..
tambah mengada2 dia...haiii...
hati dah makin berbulu dah tu...
esoknya ct merayau sepagian kat area stulang laut
cari bilik untuk disewa...
ditakdirkan Allah..dapat bilik stor owg nak sewakan..
Rm 100 sebulan..stor pun storlah..
janji ct kuar dari umah tu...

Esoknya, ct pindah masuk umah kak syarifah tu..
orangnya baik dan ok..
tapi makan kena makan sendiri/makan luar...

bila dah dok kat flat di stulang laut..
aman sikit..walaupun bilik depan dihuni oleh GRO indon..
ingat lagi kak emi..keja kat Tropikal Inn..
Orangnya baik, rajin sembahyang..tapi keja GRO.
Dia selalu masuk keja kol 9.00 - 2.00 pagi...
bila kol 2 pagi ct kena bukakan pintu untuk dia..
sebab bilik stor ct betul2 depan pintu masuk..

Dalam bilik x de barang pape..
ada kotak isi baju2..(X de almari)
sekeping tilam bujang nipis dan satu seterika lama..
pun beli masa jd guru pelatih..
bantal sebiji dari kampung..tu je..
Masa tu baju kerja ada 10 lai je..
berpusing2 sepanjang minggu..
kasut sepasang, seliper sepasang..
g sekolah naik bas awam...tambang 50sen je..
tapi bila dah kenal pakcik tu selalu free tambang..

makan ala kadar je..kat sekolah..
selalu amek nasi + telo + sikit sayo +air masak/ teh o..dalam 1.50
masa tu kita mana dapat gaji..ada sikit simpanan masa kerja membanci dulu..
untuk bayar sewa bilik je..tapi dok bilik tu tak lama..sebulan je..
kekadang tuan umah ajak makan..kita segan..
kalau beriya2 ajak..ct makan gak sikit..pas tu tolong kak pah mop lantai..
sapu umah..sental bilik air..nak balas budi..

Kak emy tu walaupun GRO tapi hatinya baik..
selalu dok sembang2 dengan dia..dia kata ct untung..
dia sekolah setakat tahun 2 SD (sekolah dasar) atau darjah 2 je..
dia boleh membaca dan menulis sikit..
nekad datang ke Malaysia kerana nak cari duit sekolah sara anak dan makpak dia..
dia dah bercerai..sebab suami dia kaki pukul..dia tunjuk parut2 ..kat badan dia..
Ya Allah..banyak..bukan sikit2 dan bukan buat2...

Kak emi bila dapat tips dari pelanggan selalu hulur 10/20 inggit kat ct..
malunya ..tapi dia kata dia tahu ct x de duit..
kata dia tu duit upah bukak pintu malam2..
ct amek juga kekadang..takut dia kecik ati w/pun ati berat nak terima..
ct x guna untuk makan..pakai tambang bas je..
dia selalu tanya dah makan ke belum kira amik beratlah..
bila dia masak..mak aii..sedap..
owg minang le katakan..lomak cili api ee..podeh botul..

Belum cukup sebulan, tuan umah cakap..
minta kosongkan bilik..sebab anak sedara dia pindah keja ke JB..
terpaksa le kuar..kak emi ajak dok sebilik..x mau..segan..
last2 ct dapat menumpang umah kenalan kawan satu sekolah kat depan balai polis Majidi..
semua penghuninya keja kilang..except me..
tapi kita terpaksa tido kat luar le..x pe lah..janji ada umah berteduh..
pas tu bermulalah episod yang lagi menyedihkan..

Masa tu ikat perut betul..duit simpanan ada 150 je..
nak bayar sewa umah..makan lagi..gaji lum dapat dah masuk 3 bulan..
nak mintak mak bapak segan..last2 pinjam dengan abang no 2 rm 200..
nasib baik akak sowang tu kesiankan kita..bg ct gunakan dapo dia..
Kak seha, terima kasih ya..sayang akak..
masa tu mak dah bekalkan piuk 1, kuali kecik 1, pinggan cawan serba satu..
beras dan barang2 dapo sikit..sebenarnya mak ct x tau ct lum dpt gaji lagi..
Lauk yang ct selalu masak telo + kicap + bawang je..murah jimat..

Sampai satu tahap dah masuk 5 bulan..gaji masih sangkut..
duit ada bape puluh je..ct g sekolah jalan kaki..
sebab tambang ke sekolah satu perjalanan rm 1.00..
ct jalan kuar umah kol 11.30 pagi..dari majidi ke bandar kat depoh polis..
pas tu jalan lagi sampai sekolah..jalan perlahan2..
mandi peluh jangan cerita..siap bekal tuala ..masuk bilik air..
lap2 peluh..macam ala2 mandi..

balik petang tunggu owg balik dulu, baru kita jalan slow2..
jalan kaki macam tu adalah setengah bulan..pas tu ada cikgu sedar..
dia dok kat pandan..dan dia tumpangkan..segan gak kat cikgu tu..
masuk bulan ke 7 baru ct dapat gaji..lebih kurang rm 500..
masa tu ct terus beli moto cara bayar ansuran tolak gaji..rm 80.00 sebulan..
gaji tinggal 420.00..kasi mak 100..sewa umah 50.00..
baki tu pandai2 belanja..masa tu saving sikit pun x de...

Bila dah ada moto, langkah panjang sikit..
cari duit lebih..jahit baju kawan2..tumpang jahit kat umah abang angkat kat larkin..
malam2 duduk jahit...dapatlah sikit rm..
pas tu abang depan umah ada bukak warung..kita buat kuih yang senang2..
cam roti sardin goreng ke dan tumpangkan..
jual kek kukus coklat , apam dan banyak lagi yang x modal banyak..
begitulah seksanya dok kat kota besar JB macam yang ct dah alami..

[ Last edited by  cguct1970 at 1-6-2007 11:43 PM ]

kak ct,

pengalaman kak ct ni sungguh menginsafkan, penuh semangat dan cabaran, tak kurang juga kelakar...

when i was 7-12 yrs old, mama selalu bekalkan nasi pi skolah. coz i sgt kurus dan mama kata kena mkn nasi baru bleh gemuk.kita mmg x suka makan lauk kantin...(mmg adik beradik kita x suka mkn luar...fussy sgt)

dlm sibuk2 mama pepagi tu...smpt dia masak bekal utk kita hari2 lauk kicap...ikan kicap, ayam kicap, daging kicap...sardin kicap, sayur mesti ada... (bila dah besar ni x lalu nk mkn kicap lg)

pastu hari2 mama paksa kita telan scott emulsion yg busuk tu...selalu nanes kalo kene telan benda tu. dulu mana ada orange flava.

[ Last edited by  nazurah at 21-4-2007 12:37 AM ]

Originally posted by nazurah at 21-4-2007 12:13 AM
kak ct,

pengalaman kak ct ni sungguh menginsafkan, penuh semangat dan cabaran, tak kurang juga kelakar...

when i was 7-12 yrs old, mama selalu bekalkan nasi pi skolah. coz i sgt kurus dan m ...

Thanks naz...akak dah puas manangis...sedeh..
kekadang nak sangat beli /ada apa orang lain ada..
tapi tu la mak bapak x mampu...kita pun x paksa...
sekarang dengan anak2 pun akak bukan senang2 nak belikan kasi apa2...
akak cakap dulu susah sangat akak nak dapat seme ni...

sekarang kalau akak nak beli sesuatu tu...
akak akan pk banyak kali..berbaloi x..penting ke?
kalau berbaloi dan penting akak belilah...
sebab dari kecik kita dah rasa susahnya mencari duit..
sekarang walaupun hidup susah, hati kita bahagia ...

akak dulu bekal nasi paling sedap lauk ikan lebih malam
atau telo je...selalu ikan kering, ikan bilis, sambal tumis je..
memang x komplen pasal tau keluarga kita susah....
anak2 sekarang beruntung...ayam tu macam makanan rutin je kan?

[ Last edited by  cguct1970 at 1-6-2007 11:44 PM ]