CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-Author

[Jenayah] "Baik Aku Balik Kampung" - Duduk Dekat KL, Gadis Lulusan Ijazah Cuma Ditawarkan Gaji RM1,600 Tapi Kerja Retail Berlandaskan Sijil SPM Boleh Dapat Basic RM3,000!

duri_durians replied at 5-2-2024 08:40 AM
IT/ application support kat MNC company. aku dah keje beberapa MNC company dalam bidang/ domain yg ...

Memang berbaloi betul keje it support dekat mnc ye. Boleh tahan juga la gajinya.

insulin replied at 5-2-2024 08:47 AM
Memang berbaloi betul keje it support dekat mnc ye. Boleh tahan juga la gajinya.

alhamdulillah. tip dia kena lompat2 company. kalau stay 1 company aku rasa susah sikit melainkan naik mgmt level.
mungkin ada orang kata tak setia sbb lompat2 company tapi bagi aku ikut diri sendiri la.

Edited by sweetpea911 at 5-2-2024 07:56 AM
ardent91 replied at 5-2-2024 12:26 AM
actually sbb ada orang2 mangkok hayun cam ko lah majikan amek kesempatan kat fresh grad.. sbb org2 ...

Kalau ko bagus dan rajin.. starting salary tu just a stepping stone.. kena pandai cari ruang dan peluang.. usaha & doa.. xde kebetulan pun Allah dah janji rezeki pada yang berusaha..

I’m speaking from my own experience.. aku start gaji 1.2k lepas menganggur & buat keje2 gigs lepas grad.. bdk2 batch aku melayu yg dpt glc dah dapat gaji 2.2k .. tp aku sedar dah bdk tu mmg cemerlang dan pandai.. rezeki dia..

Dlm setahun gaji aku naik ke 2k.. sampai ada rezeki aku masuk mnc gaji naik sekali ganda almost 4k.. skrg gaji aku reaching 15k.. alhamdulillah..aku hidup sangat susah dulu jadi kesenangan skrg jadi sgt bermakna..

Kalau ko fresh grad, aku harap ko amik inspirasi dari cerita aku bukan anggap aku memperlekeh local graduate & orang2 muda.. kerajaan tolong terlalu byk.. cuba check courses yang govt offer utk fresh grad esp untuk IT..

P/s: kalau cari local company mmg diorg offer gaji ciput je.. boleha stay setahun dua cari pengalaman.. lepas tu cari peluang ke mnc, insyaallah boleh dpt gaji tinggi provided ko boleh perform & communcated well in english..

dgn COLA skrg tinggi, duduk KL mmg x cukup ler 1.6k tu. klu mmg rmh famili kt KL, mgkn ok sikit sbb hadap kos transport dgn mkn minum je. tp still sgt sikit la. aku dulu keje 1st 800 je, tp aku amik je sbb susah nk dpt keje masa tu, niat nk carik pengalaman. sambil tu aku wat part-time ngaja tuisyen add maths. tp tu dah bertahun2 lampau kot dan kt kpg ler. lps tu (still  di tahun yg lampau) br merasa starting pay 1.5k campo elaun dpt la 2k lebih sikit. keje kt KL tp aku bernasib baik sbb rumah aku sewa condo pakcik aku, jd sewa pun setakat kemampuan aku dlm 300 camtu. bwk bekal ler ke opis masa tu. kete pun pinjam kete kecik makcik aku. mmg kena berjimat cermat masa tu. so, adik tu ada pilihan, nk amik keje 1.6k atau 3k, ikut la pengalaman mcmana yg dia nk carik/dpt for her next job.

anony-mous replied at 5-2-2024 03:17 AM
Melalui pengalaman iols, so much better kalau dia grab job retail dgn gaji 3k tu. retail/sale indu ...

Ok je mana2.. berapa ramai sangat orang yg keje ikut aliran/degree dia belajar dulu.. Khairulaming pun jadi usahawan..it’s up to this lady how she gonna carve her future based on her starting point.. nak go to retail, boleh la target sampai reach position manager..biar ada matlamat bukan keje sekadar nk ada gaji bulan2

The point is, keje dengan company ni is an option.. focus on thing we can control.. amik tahu keperluan atau basic skills yang company cari even from fresh grad, start build networking dan kalau muslim, sentiasa doa minta Allah tunjukkan jalan & mudahkan urusan..

I x perlekeh local grad.. ada few mnc companies yang amik fresh grads untuk junior position..boleh dapat 3-4k rasanya..rajin2 la belek linkedin, polish cv & english..

Kalau ada fresh grad yang tercari2 arah, i can be a mentor.. boleh dm i insyaallah i can guide from my experience

Depends on minat and your capability nak handle pressure
Graphic lain and retail lain challenge
If rasa tak cukup buat side job sekali

Follow Us
Edited by rikiruj at 5-2-2024 09:20 AM

Mid 90s dulu.. fresh grad dapat RM1600 pun kira on the low side dah... standard dalam RM1800.  Aku rasa paling minimum pun patut bagi starting dalam RM2500 la.. itu pun kira sikit nak hidup kat KL

Company kecik memang akan offer minimum je ie 1600. Fresh grad degree standard sekarang 2300-2500.

ardent91 replied at 5-2-2024 01:26 AM
actually sbb ada orang2 mangkok hayun cam ko lah majikan amek kesempatan kat fresh grad.. sbb org2 ...

Mcm mana nk bayar lebih. Bila bagi kerja untuk ambik pengalaman mengadu penat la, bukan job scope la. Bila nak terminate, terikat pula dgn akta buruh. Keja lebih masa langsung tak nak, padahal gaji tak siap. Banyak main fon, terhegeh2 pun satu hal. Tanya A tak reti buat. Bila suruh belajar acuh tak acuh.

Lps 3 bulan masih tahap tu juga.. aku ni dah rugi 3 bulan bela staf biawak.

Kerja ni la realiti hidup. Nak ada ilmu, nak berjaya mmg la susah. Tak de siapa yg keluar2 terus pandai. Tp yg org tgk, wah kereta besar hidup mewah. Tapi kau takde masa dia ikat perut nak sampai ke tahap itu. Bila dah ada ilmu, kerani pun org tak ralat nak bg gaji 4 ribu. Kerani gaji 4 ribu tu cerita betul.

Penting ke kereta utk budak muda zmn sekarang? Eh entah la. Manja betul budak sekarang. Kalau bijak takpe la jugak.

apech replied at 5-2-2024 09:56 AM
Mcm mana nk bayar lebih. Bila bagi kerja untuk ambik pengalaman mengadu penat la, bukan job scope  ...

Kalau ya pun janganlah dibiawakkan semua orang yang sedang mencari kerja. Ini dah tahap paranoid dah.

apech replied at 5-2-2024 09:56 AM
Mcm mana nk bayar lebih. Bila bagi kerja untuk ambik pengalaman mengadu penat la, bukan job scope  ...

usually kan ada probation period...

hidup sekarang mmg kerasssssss
kena pandai la nak hadap situasi begitu
ada keberanian, lawan jelaaa.. pertikaikan kenapa gaji ijazah lebih rendah dr spm
kena terima hakikatnya zaman sekarang mmg ramai yg akan ambik org yg lebih berpengalaman dlm bidang yg dipohon dan tak tgk sijil/ijazah
fresh grad mmg kena bertabah.. bertahan kerja, ambik pengalaman dan kemudian cuba la kerja di co lain pulak

iols pernah je bertekak dgn HRM kerana grade gaji pemegang ijazah (fresh grad) dgn pemegang sijil spm lain.. padahal dedua fresh. pemegang sijil spm lg tinggi tangga gajinya drpd pemengang ijazah.. dan iols siap ckp kt adik2 pemegang ijazah utk cari kerja lain tp buat sementara, bertahan. ini semua sebab kaummmmmm. i is kenot!! iols pun kerja kejap je kt situ.. dpt kerja lain, blah... sempat bertekak, puas hati!

mana cukup gaji below 2 ribu..
mekap dah berapa..
baju dah berapa..
nak bawak keluar H lagi..
fresh grad kena la bagi gaji 5k..
tak reti kerja, tu belakang kira..
senior senior boleh buatkan..

bebudak skang mmg struggle nak dpt keja ikot kelulusan diaorg. basic gaji mmg rendah.
tempat aku ni pun maaf kata experience sama je tp gaji beza ikot jenis kaum.
anak buah aku pun lari habis dgn apa yg dia belajar. skang keja kat cafe saja.
kalau ada yg kata bebudak skang kalut nak pakai kereta ke apa bukan semua mcm tu.
tak semua pun bebudak skang yg jenis x reti ukur baju kat badan sendiri.
naik bas naik lrt pun diaorg tu pi balik keja.

budak ni pun .. kau tak mau kerja starting 1600, carilah lagi.. cari cari dan cari.. bukan buat konten, sebab konten mcm ni semua orang dah tau, tak guna cakap pengalaman pun sebab memang betul ko tiada pengalaman, jadi buat mcm orang tak ada pengalaman...

bukan tak ada pilihan lain, tugas ko cari kerja yang agak berbaloi sedikit... cari cari dan cari.. bodohnya buat konten dan bandingkan dengan offer 1600 yang paling sedikit padahal ada lagi yang lebih tinggi.. kena carilah

tapi kalau aku, aku belasah sahaja gaji 1600 tu kalau dah terdesak sangat... buat kerja mcm orang gila untuk tunjuk dengan bos yang aku tak sepadan dengan gaji 1600 tu... kemudian buat research skit tengok prospek kompeni dan sejauh mana dia akan bagi kebajikan terutama gaji, ada perubahan atau tak... jika tak ok, 2, 3 bulan lari, cari lagi lain, biar kompeni tu melopong terlepas pekerja hebat sepanjang zaman.. hahahahn

Iols perati generasi skrg sgt memilih ya kerja.
Nak kerja senang je..pastu gaji tinggi melangit.
Anak buah suami iols lak dh habis belajar dok la
malangukk kt rumah main hp. Bila kena bising,
tkmo keje berat2..nak yg ringan je..
Iols geleng2 kepala.

Org cari la keje pape dulu..
Cari pengalaman..yang penting duit ada dalam tangan.
Bolehlah nak beli pape..ini nk isi minyak pun minta parents..
Huhu

ini lah diaaa...kalau org kate memilih kau takleh teima hakikat bukan
dak ni bajet2 abis grad dapat gaji starting 4k kurang2
kalo nak centu kena kompeni beso deknon
tapi kau pun pengalaman takde ..dah tu??
dah balik jela kampung

plywood replied at 5-2-2024 11:03 AM
budak ni pun .. kau tak mau kerja starting 1600, carilah lagi.. cari cari dan cari.. bukan buat kont ...

dia buat konten dgn harapan ada la kompeni yg terus offer dia keje gaji lebats
skrg kan zaman mudah...

ambillah kerja retail tu kalau rasa lebih berbaloi.. kawan aku ada diploma pun apply kerja guna spm.. yg ada phd dok rumah terus ada yang jual insurans..sebab tak dpt kerja dgn phd tu..