CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: latahzan

share pengalaman dlm dewan mahkamah syariah

But ikut hafiz tulis, ada wasiat kat amanah raya misalnya, pun still kena dapatkan sijil farai ...
BidadariAnggun Post at 11-5-2012 14:35

TT, sorry ye...menyimpang lagi ni... (minta maaf siap2 )
Tak arif sgt hal ni tapi setahu sya if nak wat wasiat, hanya boleh bagi kurang dr 30% je dr nilai harta pd org yg kita nak (iaitu tak ikut faraid). Faraid lak, anak pempuan dpt half dr bahagian anak lelaki...  Rasanya better refer ngan Amanah Raya la, info dpt lengkap & lebih tepat... Wasiat/buat penama waris penting esp if involve duit cash cam dlm EPF/bank... coz if berlaku perbalahan @ membuat tuntutan di mahkamah, if tak silap le, duit tu akan di'beku'kan.. so if ada wasiat ngan Amanah Raya, process ni dapat dipercepatkan...

TT, sorry ye...menyimpang lagi ni... (minta maaf siap2  )
Tak arif sgt hal ni tapi setah ...
happydot Post at 11-5-2012 18:14

Itulah yang aku tau juga dan 30% itu mmg blh diluahkan tak puas hati waris lain so faraidkan jugak... kdg2 confuse jugak dgn hibah/hadiah... hibah tu dah siap2 di beri/tukar nama sebelum mati... betul ke?
..

But ikut hafiz tulis, ada wasiat kat amanah raya misalnya, pun still kena dapatkan sijil farai ...
BidadariAnggun Post at 11-5-2012 14:35

yup..ada pertikaian mesti bawa mahkamah syariah..tu yg masalh dgn sistem undang2 skrg ni...sijil faraid kena g mahkamah syariah..pastu kena g sivil plak atau pejabat tanah untuk dptkn surat kuasa tadbir..kn dh susah mcm tu..patut mahkmh syariah diberi kuasa untuk lantik pentadbir, lg senang sekali harung je semua..

Reply 381# happydot

wasiat boleh buat 1/3 je dari keselurujhan harta..jika lebih, kena dpt persetujuan waris...

pembahagian faraid ni ada bnyk jns...kena tgk juga anak perempuan tu mmg basicnya separuh dr lelaki tp klu ada ibu ianya akn berubah jumlah tu...kena ada kiraan sifir faraid yg betul...

bagus juga refer ngn amanah raya sbb diorg ada kuasa untuk letak penama jika harta yg tinggal hanyalah wang sahaja...tp ada limit dia...klu harta tu ada wang ngn tanah/rumah, amanah raya akan bawa ke mahkamah dulu...tp apa2 pun kena ada sijil faraid dulu..klu xde mmg x boleh jalan sbb mahkmah sivil akan mintak....amanah raya juga x sediakan sijil faraid...dia akn minta client buat sijil faraid dulu baru boleh teruskan ngn benda lain...

betul..bila mati je seseorang tu, bank akan bekukan duit simpanan dia..so bank akan minta surat kuasa tadbir, baru pentadbir tu boleh keluarkan duit tu..mcm sy ckp td, klu duit tu sikit dan x libatkan harta x alih, maka amanah raya ada kuas untuk keluarkan surat kuasa tadbir..

bab2 harta ni mmg susah skit lh klu nk diperincikan..sbb bidang kuasa dia terbahagi kpada dua, mahkmah syariah ada separuh, sivil/pejabat tanah ada separuh...sepatutnya mahkamah syariah diberi kuasa untuk keluarkan surat kuasa tadbir lagi senang..sy pernah lh cuba buat satu permohonan untu kmahkamah syariah keluarkn surat kuasa tadbir, tp mahkamah x boleh bagi sbb xde bidang kuasa...

Itulah yang aku tau juga dan 30% itu mmg blh diluahkan tak puas hati waris lain so faraidkan  ...
BidadariAnggun Post at 11-5-2012 18:36

hibah ni satu pemberian ikhlas semasa hidup..hibah ni boleh dibuat kpada sesiapa sahaja x kiralah waris ataupun bukan..bila dh bg so kena tukar nama siap2...kbnyakan kes hibah adalah hibah kepada anak angkat sbb dia xde bahagian dlm faraid..so dgn adanya hibah, hak dia juga akan terjamin...so klu nk buat hibah mestilah ada suratcara hibah tersebut sebagai bukti dokumentasi untuk hibah sekiranya berlaku pertikaian nanti...katakanlh bila dia hibahkn harta tersebut, tp x tukar nama lg, pemberi hibah tu meninggal..so kenalh masuk mahkamah untuk sahkan hibah tersebut..tu gunanya suratcara hibah tu...sebagai bukti..lagi elok masa buat hibah tu ada saksi...hibah ni xde limit, kalau nk hibah semua harta pun xde masalah...so sblm buat faraid, waris2 mesti setelkan wasiat, hibah, hutang dan sebagainya dulu..klu ada isteri, isteri boleh tuntut harta sepencarian dulu bila suaminya mati...bila dh setel semua, barulah baki harta yg tinggal tu dibahagi ikut faraid...

Rate

1

Thanks for the info..

Follow Us
sama2..mn yg saya tau sy tlg jawabkn...

tiba2 aku terpikir...
kalau la kes perceraian ni kn..
suami isteri dh masuk proses perbicaraan mahkamah..
at last, keputusan x memihak kepada yg menuntut cerai tu...
hakim suh hidup kembali as hubby-wifey...

punyala hempas pulas turun naik mahkamh....mkn thn..
persoalanny..camno depa nak hidup balik as husband-wife...???
ada sesapa yg pengalaman camni?

aku ada baca hal camni

Reply  vitamin_c

saya nasihatkan tarik je kes cerai tu failkan fasakh terus...klu tggu makin lam ...
hafiz_1312 Post at 5-5-2012 12:12

nak cuba jawatankuasa pendamai dulu sbb takut alasan fasakh tak kuat..benci aku dengan lawyer ni..lembik..perabihkan duit aku je..stress aku..bila la nak settle ni..

Depends pd hakim jugak. Aku manusia yg ditindas selama 6 thn takde nafkah zahir dr laki yg ...
BidadariAnggun Post at 8-5-2012 23:21

aku setuju..hakim pon keji skali..tak kisah la, ustaz ke, hakim ke..memang lebihkan lelaki

tiba2 aku terpikir...
suami isteri dh masuk proses perbicaraan mah ...
wangbesar Post at 13-5-2012 22:34

harusla gaduh setiap hari..dah tau nak cerai nak suh baik balik watpe..leh x tetiba hangin hehe

share pengalaman dlm dewan mahkamah syariah

tiba2 aku terpikir...
wangbesar Post at 13-5-2012 14:34

Yup..pernah terfikir masa kes taklik aku belum setel..stress sgt2 sebelum masuk court..risau kalau hakim kata taklik x sah..kena balik pd suami walhal mmg hati dah zero,mati.masa hakim umum jatuh talak...terasa aku hilang 10kg!ringan seringan2 beban di bahu..!

(posted by mobile)

tak terbayang kalau kene bebaik balik .... mau lari aku

aku setuju..hakim pon keji skali..tak kisah la, ustaz ke, hakim ke..memang lebihkan lelaki
vitamin_c Post at 14-5-2012 08:33

Alhamdulillah aku dapat hakim yang bagus mase kes aku dulu .... dia tak lebihkan lelaki. dia bantai je kalau lelaki yang banyak dalih.

nak cuba jawatankuasa pendamai dulu sbb takut alasan fasakh tak kuat..benci aku dengan lawyer ni ...
vitamin_c Post at 14-5-2012 08:31

Tukar je lawyer haha

Yup..pernah terfikir masa kes taklik aku belum setel..stress sgt2 sebelum masuk court..risau kal ...
MamaMima711 Post at 14-5-2012 09:52

hmm..aku ni rasa ditambah beban 100kg skang hehe

Tukar je lawyer haha
hafiz_1312 Post at 14-5-2012 13:51

hmmm..tengokla cemana nanti

Reply 392# MamaMima711

ingatkan aku jer yang terfikir begitu
rupa rupanya ada geng

tiba2 aku terpikir...
wangbesar Post at 13-5-2012 22:34

Ada satu kes aku pernah baca....happened in 80s tak silap... pompuan ni file fasakh atas reason suami pukul & sentuh or something like that la.... mahkamah memihak pd suami, suruh berbaik semula.... end up isteri ni tak sanggup declare murtad.... bila dh declareurtad automatik perkahwinan tu terbubar.... since then act family di revised act ...

Aku cukup risau bila uoll tulis tak caya dgn mahkamah syariah, serik nk berhadapan.dgn lawyer/hakim syariah.... actually dulu2 aku pernah luahkan rasa sakit hati segala.psl mahkamah syariah, psl sistemnya, psl hakimnya etc.... aku luah kat forum lain.... tahu apa jadik? Aku dpt PM dr tak tau sapa yg offer aku nk selesaikan masalah aku melepaskan diri dr suami aku tuh.... this organization (i think la eventho aku dpt PM tu dr nick kannn) offer aku kerja, segala keperluan semua.... just migrate & the rest settle.... aku assume tu semua dari musuh Islam yg ambil kesempatan... i dont think mahkamah syariah tak aware psl ni semua.... dia org tau tp terus menindas dan bias ....

Aku tolak tawaran tu semua sbb aku mampu nak menolak tp kalau yg dlm situasi desperado? Aku tau kita ada mcm2 bantuan , BG la, unit itu ini la tapi birokrasinya tetap tak boleh kalah.... jangka masa yg panjang utk sesuatu proses fasakh yg nyata ada penindasan pd isteri pun di lengahkan.... so salahkan siapa? Ada org kata kat aku, agendanya nak selamatkan rumahtangga org Islam hakikatnya  merisikokan ibu2 tunggal dan anak2 yg dizalimi suami/bapak...

Aku harap ada pihak yg ambil serius perkara ini... terjadi pd aku tak mustahil jadi kat org lain...... semoga kita dilindungi Allah...

Reply  MamaMima711

ingatkan aku jer yang terfikir begitu
rupa rupanya ada geng
JongNora Post at 14-5-2012 16:11

aku rasa semua isteri yg mmg opt utk bercerai, rasa mcm kita..