CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: slippergombak

[Jenayah] Syed Mokhtar monopoli keperluan kita seharian....

Alhamdulillah rezeki dia....kita bila lagi...ho ho ho....

cak! posted on 25-10-2012 01:19 PM
sama la mcm insuran uniasia..berbagai bagai lagi syarikat insuran ada..

Iya, begitulah maksud saya, selagi ada pasaran dan tiada halangan utk pihak lain turut bersaing dgn kita..so, ianya bukan monopoli.

Contoh lain bagi monopoli, si A menjual ayam goreng di pasar malam (dia sorang je). Dengan keadaan dia seorang diri je yg menjual tu pun kita tak boleh dikatakan monopoli walaupun kita melihat dia menguasai sepenuhnya pasaran ayam goreng di pasar malam tu. Unless, datang pihak lain, let say si B, nak jual ayam goreng..dan si A ni pi diam2 robohkan gerai si B, tu adalah tindakan utk menyekat dan menghalang pesaingnya, tu barulah tindakan utk monopoli. Dan sekiranya kesan dr tindakan si A tu membuatkan memang si B tak mampu nak menjual (bersaing) di situ, so memang si A boleh ditakrifkan memonopoli kawasan tu. Tapi kalau si B boleh menjual ayam goreng di situ, so, tiada konsep monopoli boleh digunapakai.

Saya melihat tajuk yg saudara selipargombak bagi tu, iaitu Bung Mokhtar menuduh Syed Mokhtar utk monopoli semua perniagaan,  saya rasa statement tu sendiri dah silap, tindakan Bung Mokhtar menuduh Syed Mokhtar nak memonopoli perniagaan tu..apa sebenarnya? adakah sebab syed mokthar masuk business roti, permotoran, insuran dan sebagainya monopoli? so, kalau monopoli, maknanya Syed Mokhtar je la yg jual roti, jual kete sementara pihak lain dihalang utk bersaing? kalau begitu baru monopoli..sedangkan setiap business yg SM masuk tu, ada pesaing dan pihak yg bersaing tentuk akan menawarkan offer terbaik (jumlah, kuantiti, harga, after service dan sebagainya) utk menaikkan ranking jualan produk mereka, bukankan itu satu persaingan sihat.

Selain itu, kita kena lihat, asasnya rule perniagaan ni tidak mementingkan bangsa, terms 'business is business' ni dah lama dipakai. So, kalau kita assume SM tu takdak bangsa, begitu juga pemilik roti Massimo, Silverbird tu takdak bangsa, mereka hanyalah pesaing-pesaing dlm arena industri tersebut. Simple.

Persoalan yg timbul, iaitu nak menghalang SM dr memasuki semua business, dan diberikan kepada melalyu lain..kenapa? sedangkan dlm dunia korporat dan perniagaan, orang sama bangsa pun adalah pesaing..so, best man win. So pihak yang nak berjaya mcm dia, kena bersaing dgn dia atau create peluang dlm perniagaan lain la..simple je.

Beside, saya tak nampak apa konsep dan definisi yg Bung Mokhtar pakai bila merujuk kepada SM ni. Inilah masalah bila konsep dan ilmu ekonomi dibaca dr buku politik..pening jadinya.
Last edited by haji_one on 25-10-2012 01:37 PM

well said haji...

somehow i looked up to this guy..

I wonder camna keadaannya kalo kerja ngan dia

tang mana monopolinya pon aku x pahe??

aku tengok banyak jek jenama roti lain selain gardenia..

kalau ko ade duit pi la buka syarikat roti sendirik..aku rasa gomen xhalang p0n kalo ko nak meniaga..

tt nie sebenanya xpaham apa konsep monopolik tue lagik..penat orang duk terangkan..buat perabih beras jekk

pi tido lagi baik dari buang masa cakap dengan sek2 minda sempit nih..dah 18page pon dok pahe2 lagi..hahahaha

diorang ckp kerajaan tanggung hutang biznes syed mokthar sbb die kroni BN

yg cina2 lain tu xde ke kroni BN?

Follow Us
knp kerajaan sekarang favour bukary berlebihan dalam hal bisnes tidak kepada yang lain spt melayu yang berkelayakan... pasal modal saja tidak memadai kerana kerajaan berkuasa dan mempunyai banyak jalan, sebab dia suka berderma juga bukan alasan konkrit (apalagi bila jadik spt aku nak derma tapi aku mau ini itu), malah spt kata cak aa tindakan kerajaan itu spt memilih untuk mewujudkan seorang bilionaire dari 100 jutawan (1. bila lebih ramai jutawan akan membentuk komuniti dan mempunyai kuasa ekonomi yang lebih stabil dan potensi lebih baik untuk berkembang dari seorang sahaja billionaire yang mempunyai risiko berkali ganda jika bankrupt 2. tindakan memilih seorang billionaire itu juga adalah adalah bertentangan dengan kehendak dan impian orang melayu sendiri iaitu deb yang berjaya iaitu sekurangnya 30 percen kekayaan kepada bumi..lepas tu baru pening berkurun2 fikir kenapa deb gagal...)...semakin jelas bahawa kerajaan sekarang memang favour bukary seorang bila orang umno sendiri pun tidak tahan sampai bergema suaranya di dewan rakyat.....aku harap kerajaan mempunyai alasan yang cukup besar untuk memilih dan membina seorang bukary dari mewujudkan satu komuniti korproat melayu dan membelakangkan deb...

.... tapi spt kata si baulu ianya hanya boleh diterangkan dengan proxy iaitu political and bussines move oleh bn..in the end yang lebih penting sebenarnya adakah move ini memberi advantage kepada rakyat secara keseluruhannya..... dan bukan hanya sokongan berbentuk peribadi kerana dia suka berderma (ulang lagi sekali:apalagi berbentuk aku nak derma tapi aku mau itu ini)...apa yang membimbangkan ialah beberapa mesej dari ikatan ini spt pegang gula, gula naik iaitu kesan direct kepada rakyat.....adakah sebenarnya ianya hanya untuk dapat kuasa perniagaan untuk bn dan bukari sahaja dan bagi alasan dia melayu dan alasan 'bernas' lain supaya ramai orang ramai akan purcaya (selalu diamalkan..tapi dimana ya)....atau adakah ini hanya political move supaya bn bila jadik pembangkang masih dapat terus ada sandaran ekonomi dari seorang proxy tapi pada masa yang sama taktikal ini sangat bahaya kerana apa yang pr boleh buat ialah buat sibukary ni sway kepada mereka and sekelip mata everything will be lost....

harap maaf sekalipun tiada perkataan monopoli digunakan... Last edited by ninja9 on 25-10-2012 02:26 PM

ninja9 posted on 25-10-2012 02:21 PM
knp kerajaan sekarang favour bukary berlebihan dalam hal bisnes tidak kepada yang lain spt melayu  ...

Hmm..nak jugak saya sentuh bab ni, tapi sebab tengok tajuk thread ni adalah "Syed Mokhtar monopoli keperluan kita seharian..", so saya ulas dlm konsep 'monopoli' yg related dgn tajuk tu walaupun pada dasarnya huraian dan hujah yg ada dlm thread ni ada yg bukan pasal monopoli..dlm erti kata lain, issue yang berbeza.

Dr segi strategi dan taktikal kerajaan yang related to SM ni, ianya adalah issue yang mmg berbeza dan tak related langsung dlm isu monopoli seperti tajuk yang diberikan dan juga huraian yg Bung Mokhtar tu bagi.

Kalau kita nak cerita bab layout plan Gov dlm menjalankan urusan pentadbirannya, memang banyak benda lagi boleh disentuh dan dikupas. CUma dlm hal ni, bila ada clause-clause yang menjadi rahsia kerajaan, apa yang boleh dibuat ialah assumption sahaja..so, memang susah nak dapatkan right view.

Tapi saya nampak dan saya paham apa yang ninja9 maksudkan.

hafiz18 posted on 25-10-2012 02:17 PM
diorang ckp kerajaan tanggung hutang biznes syed mokthar sbb die kroni BN

yg cina2 lain tu xde ke ...

itu isu yg berbeza...bukannya monopoli.

haji_one posted on 25-10-2012 12:55 PM
Ok, kita letak fahaman politic ketepi. Kita lihat kepada core discussion kita.

Monopoli, hmmm..y ...

macamana pula dengan gula, beras, port, TNB supply tenaga...??

haji_one posted on 25-10-2012 01:35 PM
Iya, begitulah maksud saya, selagi ada pasaran dan tiada halangan utk pihak lain turut bersaing dg ...

bagaimana pula dengan beras... maybe bleh bagi pada beras faeza.. dia pandai meniaga beras....
proton bleh bagi pada syed zainal dato nazdmi... dia mmg pandai bab kereta....

dan dengan itu makin ramai usahawan melayu dapat dilahirkan dan makin bertambah....

nak 10 jotawan melayu atau mahu seorang sahaja bilionare melayu..??

slippergombak posted on 25-10-2012 10:56 AM
ini bukan monopoli kaa..??? berapa hutang syed baukari..??? apa yg dipegangnya..?? apa effect pada ...

kalu dia benkrap: ytl, tenaga buleh beli malakof murah.

kalu dia benkrap: sykt beras faiza buleh beli bernas dgn murah.

kalu dia benkrap: west port buleh beli pelabuhan dgn murah.

kalu dia benkrap: perodua kaki meratib gomen lagak bagus pasan pandai buleh beli proton dgn murah.

kalu dia benkrap: uniasia buleh di lelong kat kurnia insurans dgn murah.

apa lagi eh?
so apa masalahya?

kasibiman posted on 25-10-2012 03:00 PM
kalu dia benkrap: ytl, tenaga buleh beli malakof murah.

kalu dia benkrap: sykt beras faiza bule ...

hutang dia bleh gomen bailout kan......

slippergombak posted on 25-10-2012 02:48 PM
macamana pula dengan gula, beras, port, TNB supply tenaga...??

Again, tiada halangan utk pihak lain menjalankan urusniaga berkaitan barangan..boleh je kalau ada usahawan lain nak masuk bersaing dlm bidang yang sama.

Begini, kita kena paham, bila kita dlm skop perniagaan, yang menjadi keutamaan adalah profil (keuntungan)..dan keuntungan itu boleh dijana dengan bersaing dlm skop yang sama dgn usahawan yang lain, dan ada juga yang memilih utk menjana keuntungan dengan mencari peluang lain.

Sebagai contoh, bila si A jual ayam, kita boleh je jual ayam utk bersaing dgn si A. Or else, kita jual ikan (skop yang berbeza). Setiap player industri ni dah ada taktikal dan strategies dlm profit making, dan mereka ni akan mengambil tindakan sesuai dgn kadar risiko yang ada. Semuanya berkisar kepada kemampuan utk bersaing (strategi pemasaran, kemampuan dana dll).

yang saya tengok, SM ni, dia suka masuk utk bersaing dlm skop bidang yang sama, tak sama mcm bangsa cina dan india yang suka buka skop baru atau yang less saingan (contohnya astro, genting dll).

Isu gula, beras, bekalan tenaga, boleh je usahawan lain utk turut serta memasuki pasaran ni, takdak halangan pun diperingkat kerajaan..beside mungkin akan dapat banyak bantuan sebab isu gula yang tak mencukupi..

Kita lihat, let say, kita ni seorang usahawan. Kita pergi ke satu kedai, jual makanan barat dan kita nak ceburi industri makanan yang sama. kita boleh agak kedai makanan barat tu rasanya kos perniagaan (overall cost adalah 1 juta), dan kita pun ada satu juta..so, sekrang ni, terpulang pada kita nak bukak kedai western jugak (dgn niat utk bersaing dlm segmen pasaran yg sama) atau nak bukak kedai makanan arab atau fine dining (iaitu dlm segmen yg berbeza tapi dlm pasaran yang sama). So, kat sini kita nampak, banyak pemain industri yg memilih utk mencari core business yg lain bagi menjana profit sebab mereka ni lebih suka kepada play safe. In between, kita akan nampak la usahawan yang sedia ada tu seolah2 monopoli perniagaan tu sebab dia sorang je..sedangkan pihak lain yang tak mahu bersaing. bab pengurusan korporat dan taktikal dlm perniagaan ni boleh dibaca, ada yang berani ambil risiko, ada yg suka bermain cara selamat dan sebagainya.

Kalau bab pelabuhan tu, SM tak menguasai kesemua port, so, pihak pengendali kapal akan melihat kepada kemampuan pengurusan logistik, jarak, kos dan beberapa aspek lagi utk memilih port utk persinggahan dan pemunggahan barang dagangan mereka. So, issue monopoli tu tak wujud pun, unless kesemua port tu dibeli oleh SM (itu pun tak boleh kata monopoli) dan pada masa yang sama..ada pelabuhan baru nak dibina, si SM ni dgn pengaruh kerajaan menghalang pembinaan port tu..dlm erti kata lain, dia cuba utk menjadi dominen, yang tu baru monopoli sebenarnya.

Last edited by haji_one on 25-10-2012 03:05 PM

haji_one posted on 25-10-2012 03:03 PM
Again, tiada halangan utk pihak lain menjalankan urusniaga berkaitan barangan..boleh je kalau ada  ...

sejak bila import beras, gula ada pesaing..???

Port bukan amik semua... ko tak tahu kaa kalu bleh semua port dia nak amik alih.. dan sekarang port penang amik alih....

tak tahu kaa..?? selama nih asal GLC nak pecah jerk... baukari... asal pecah ajer.. baukari...

persoklan... ramai jerk yg nak syarikat dia dapat.. walaupun berkemampuan dan berpengalaman.. tapi sapu dek dia... tak nampak ehh....

nak 10 jotawan atau sorang jerk jotawan dah syukur.....

slippergombak posted on 25-10-2012 02:54 PM
bagaimana pula dengan beras... maybe bleh bagi pada beras faeza.. dia pandai meniaga beras....
pr ...

berkenaan dengan nak berapa ramai usahawan melayu yang maju, kita kena paham, semua usahawan tu, tak kira la yang jutawan mahupun peringkat permulaan, mereka adalah player kepada industri, dlm erti kata lain, mereka juga turut bersaing sesama sendiri. Sekiranya mereka nak memecah pegangan SM, contoh yg paling mudah..roti la..(roti lagi...hehehe..), so, buat la satu brand baru, bersaing dgn brand yg sedia ada.

Takkan kita nak minta SM tutup brand gardenia dan keluar dr business bakery tu..not fair sebab dia yang mulakan dulu dan dah maju dlm industry, bila ada orang baru (usahawan baru), kita nak halang plak SM tu atas dasar monopoli..apa yang dia dah ceburi (semua bidang yg dia masuk tu), biarkan kepada dia, usahawan melayu yang baru juga perlu menjadi oppurtunistic, pandai memilih dan bergerak dlm industri utk berjaya.

slippergombak posted on 25-10-2012 03:09 PM
sejak bila import beras, gula ada pesaing..???

Port bukan amik semua... ko tak tahu kaa kalu bl ...

Saya dah bagitau, kalau ada orang nak bersaing dlm import beras, gula..go ahead..takdak masalah. Tiada halangan di peringkat kerajaan mahupun perlaksanaan pun. Masalahnya, tiada oarng yang nak bersaing dlm bidang tu..simple je.

memang dia tak ambil semua pelabuhan, so, kat mana yg dia monopoli industri pemunggahan perdagangan? saya tak nampak issue kat situ sebab takdak halangan utk pihak lain bersaing dlm bidang tu pun.

slippergombak posted on 25-10-2012 03:03 PM
hutang dia bleh gomen bailout kan......

aii... nak ikut mcm balaci pencacai penjilat rasis pulau DAP tuh pulak?

tetibe kuar citer bailout? telek crystall ball ke keluar citer bailouot?

yg balaci pencacai penjilat rasis pulau DAP tuh dah buat tuduhan gomen bailout baukari terus menikus ke mana pulak.

mana bokti baukari melalui proton mintak gomen bailout?

haji_one posted on 25-10-2012 03:12 PM
Saya dah bagitau, kalau ada orang nak bersaing dlm import beras, gula..go ahead..takdak masalah. T ...

Saya dah bagitau, kalau ada orang nak bersaing dlm import beras, gula..go ahead..takdak masalah. Tiada halangan di peringkat kerajaan mahupun perlaksanaan pun. Masalahnya, tiada oarng yang nak bersaing dlm bidang tu..simple je.

ok... ok.. aku dah nampak dah... dah nampak....ko tak tahu isu....

kasibiman posted on 25-10-2012 03:16 PM
aii... nak ikut mcm balaci pencacai penjilat rasis pulau DAP tuh pulak?

tetibe kuar citer bailo ...

itu cina cakap gomen sudah bailout.... aku cakap rugi nanti gomen akan bailout lupus hutang... sama kaa..???

ehhhh....ehhh.....ehh..... dan ehhh...... sejak bila plak jadi pencacai baukari neh.... kalu tak sebelum nih org no. 1 meratib baukari kaa..??pprrfgghh......................