CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: koliba

UMRAH & HAJI VOL. 15, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH

antiQue replied at 30-10-2019 08:39 PM
Sekarang rakyat 49 negara including Malaysia & USA dah boleh umrah menggunakan tourist visa, yang  ...

Tkasih share info.

Saya insyaAllah akan pergi umrah . Kami masuk dr europe.

U buat tourist visa sendiri atau minta 3rd party uruskan?
Setiba di sana mmg mudah urusan gunakan tourist visa ni?

Rushrush replied at 9-7-2019 09:45 AM
Salam semua,
Nak tambah komen sikit sebab baru je hadir kursus "pakej" kelmarin - saya dapat jadi t ...

Boleh sharepakej TA furada 13k tu termasuk flight+makan +visa + hotel ke?

Boleh tak share TA sekali.

Kami suami isteri rancang haji 2020. Nak bwk anak 5thn+setahun sgth

antiQue replied at 30-10-2019 09:17 PM
Ya, most travel agents ada pakej di clock tower / safwa tower. Pakej-pakej ni pun dah murah sekara ...

saya pun suka King Fahd gate.
ke kiri gate ni lebih mudah masuk dataran dengan ikut tangga yang terus ke bawah.

makanan standard hotel ni kalau setakat seminggu dua ok lagi.
lebih dari itu terasa muak.
masa haji, kami jumpa jemaah pakej (tak pasti pakej mana)....dia siap beli sayuran mentah buat sayur rebus.
tak tahan makan lebih kurang je setiap hari katanya.

babynina30 replied at 31-10-2019 06:28 AM
Tkasih share info.

Saya insyaAllah akan pergi umrah . Kami masuk dr europe.

Saya uruskan semua sendiri. Tourist visa tu sangat senang nak apply online, tak perlukan agent.

Alhamdulillah tak ada masalah yg saya hadapi sepanjang umrah menggunakan tourist visa. If you are used to planning your own travel trip, dan faham tatacara umrah, then insyaallah tak ada masalah untuk arrange for umrah using tourist visa ni.

Edited by antiQue at 1-11-2019 01:33 PM
babynina30 replied at 31-10-2019 06:43 AM
Boleh sharepakej TA furada 13k tu termasuk flight+makan +visa + hotel ke?

Boleh tak share TA s ...

You salah faham ni. Kosnya bukan 13k, kosnya adalah kos pakej + 13k. Biasanya 13k tu kos visa sahaja. So kalau pakej tu 50k, ianya jadi 50k + 13k =;63k.

Banyak TA berdaftar dengan TH yang buat visa furada ni on top of visa muassasah. Andalusia, Zahafiz, MKM, Gemilang etc semua ada furada. Tapi kena faham furada ni kelulusannya mmg last minute. Some packages pula harganya dah termasuk visa.

Biasanya kos pakej furada ni paling murah pun 35k, most TA berdaftar jadikan pakej furada a high end package yg lebih dari 60k.

antiQue replied at 30-10-2019 09:17 PM
Ya, most travel agents ada pakej di clock tower / safwa tower. Pakej-pakej ni pun dah murah sekara ...

Hi.. Boleh bg info tk mana2 restoran kedai utk beli mknsn di area safwah tower? Sy ambil halfboard... Risau pula tk tau nk beli mna nnt

Follow Us
kelip2_07 replied at 24-10-2019 12:10 PM
Salam nk tnye sape ade Pengalaman g umrah bln disember? Sbb parent nk g 2/12 nie..nk tau Dr segi pka ...

U boleh suggest tgk ceramah ustaz don kt utube psl umrah.. Detail juga penerangan pasal perjalanan dri airport.. Dlm airplane.. Kt mekah.. Apa dos and dons.. Ada gak dia bgtau psl perlu tk sweater waktu dlm airplane.. Madinah sejuk bernagin waktubsubuh.. Yg lain2 nyaman dan oanas juga.. Kt mekah panas.. Tk berapa sejuk

chippotato replied at 29-9-2019 02:51 PM
Salam nak tanya.. Siapa ada oengalam umrah yg dekat dgn masjid? Travel agen yg mana?

Terlalu banyak pilihan sekarang ni....boleh cari kat IG & FB.

Selain daripada hotel, satu lagi perkara kena consider adalah besar atau kecil agen yg kita pilih. Saya pernah merasa pergi grup kecil dan besar. Kalau boleh pergilah dengan grup kecil. Tapi make sure track record agen tu bagus.

kelip2_07 replied at 24-10-2019 12:10 PM
Salam nk tnye sape ade Pengalaman g umrah bln disember? Sbb parent nk g 2/12 nie..nk tau Dr segi pka ...

Saya cakap berdasarkn pengalaman saudara-mara yg umrah awal bulan Dec. Cuaca tak berapa sejuk, depa tak pakai pun baju sejuk kat sana. Tapi tulah...ni atas orang jugak..

Just to be safe, bawak baju sejuk nipis pakai kat luar, senang nak cabut bila rasa panas & untuk mak kalau tak tahan sejuk bawak stokin sukan yg nipis takat betis. Bawak sekali baju t-shirt lengan panjang, pakai dalam jubah kalau cuaca sejuk, ni especially nak p solat subuh. Nak pakai sarung lengan tu leceh, nak pulak time2 sejuk dengan basah ambik wuduk, dengan angin sejuk nya..

Saya dulu pergi awal bulan Jan. Madinah sejuk, terutama sekali waktu solat subuh dan masjid penuh kena solat kat luar...ni best hehe. Di Mekah angin yg bertiup sejuk, tapi matahari terik.

chippotato replied at 3-11-2019 12:09 PM
Hi.. Boleh bg info tk mana2 restoran kedai utk beli mknsn di area safwah tower? Sy ambil halfboard ...

Dalam Safwah Tower tu sendiri ada restoren yang paling terkenal di kalangan rakyat Malaysia iaitu D' Saji.
selain dari tu food court juga ada bi bangunan sebelah iaitu Abraj Tower.
tapi suka nak ingatkan jika anda bukan jenis yang boleh makan banyak, 1 portion di sana boleh makan untuk 2 orang.
pendek kata jika di Mekah ni keluar dari masjid je dah boleh nampak kedai makan cuma jangan lah anggap semua kedai tu kita boleh duduk macam Malaysia.

saya sendiri gemar beli makanan dan makan di dataran masjid...ala2 piknik.
satu pengalaman....

ayorsuam replied at 3-11-2019 01:52 PM
Saya cakap berdasarkn pengalaman saudara-mara yg umrah awal bulan Dec. Cuaca tak berapa sejuk, dep ...

pasal cuaca tu memang betul.
saya pernah bawa warga emas umrah dalam bulan Februari...rata2 oarang kata sejuk cuaca sana.
jadi anak beliau telah bekalkan baju yang agak tebal untuk kegunaan emak mereka.
sudahnya makcik tu tinggalkan baju tersebut di Madinah....cuaca nyaman katanya...tak adalah sejuk melampau macam orang cerita.
alhamdulillah, dia keluar ziarah pun pakai jubah yang biasa je ..tak ada nak tebal2.

dee556 replied at 4-11-2019 09:11 AM
Dalam Safwah Tower tu sendiri ada restoren yang paling terkenal di kalangan rakyat Malaysia iaitu  ...

Owhh. Okay.. Terima kasih atas infonya..

chippotato replied at 3-11-2019 12:09 PM
Hi.. Boleh bg info tk mana2 restoran kedai utk beli mknsn di area safwah tower? Sy ambil halfboard ...

Makanan adalah benda yg paling tak perlu risau bila berada di Mekah. Dlm Safwah tower itself ada food court, dan di bangunan2 bersebelahan pun banyak aja kedai makan. Tak perlu cari pun jumpa sbb kebanyakannya di ground floor. Dari dataran masjid pun boleh nampak kfc ;) jalan sikit lagi  pergi jabal omar, pun banyak aja kedai makan.

Rate

1

Ada sesapa pengalaman naik haramain train tak? Boleh booking through online or just walk in kat kaunter dia nnt?

Try gak tgk online booking g kat page  https://sar.hhr.sa/sites/sro/Pages/Home.aspx
Try book tp kata xde seat yg available.
"Sorry..! There are no seats available on the specified date. Please choose another date."

snazri replied at 4-11-2019 10:15 PM
Ada sesapa pengalaman naik haramain train tak? Boleh booking through online or just walk in kat kaun ...

1. Website ni not really perfectly accessible dari luar Saudi, dan if I am not mistaken dia tak buka dates for booking too advance, jadi boleh buat booking bila dah sampai ke Saudi.

2. Saya baru balik dari umrah minggu lepas, semasa di sana memang tren tak beroperasi selepas kebakaran stesen jeddah awal bulan lepas. Jadi saya guna taxi aja. Tp patutnya dah buka semula sbb katanya tutup 30 hari aja. Check lah dah buka ke belum.

antiQue replied at 5-11-2019 03:26 PM
1. Website ni not really perfectly accessible dari luar Saudi, dan if I am not mistaken dia tak bu ...

Owh ok, sbb saya akan kesana hujung feb, insyaallah. Harap dh boleh beroperasi la nnt.

antiQue replied at 30-10-2019 08:39 PM
Sekarang rakyat 49 negara including Malaysia & USA dah boleh umrah menggunakan tourist visa, yang  ...

saya baru bercadang nak pergi guna tourist visa pada tahun hadapan,

boleh share pengamalan pergi sendiri ni macam , dari segi tiket flight , teksi , train , hotel . driver sana ramai tak pandai cakap english kan ? so booking teksi di sana atau online ?

maaf banyak pula tanya, sebenarnya sgt teruja nak pergi sendiri buat 1st time nih... mesti lagi jimat kan..

Edited by antiQue at 13-11-2019 06:22 AM
ambok replied at 13-11-2019 12:29 AM
saya baru bercadang nak pergi guna tourist visa pada tahun hadapan,

boleh share pengamalan perg ...

Sama saja dengan bila kita melancong ke negara lain... kalau kita dah biasa arrange our own trip ke negara luar, sama aja dengan nak arrange trip buat umrah. Kalau memang dah pernah umrah / haji dan faham selok beloknya, insyaallah tak ada masalah.
Bab jimat ke tak tu, depends... kita yg atur sendiri, so tepuk dada tanya bajet.. seriously, kita boleh atur mahal, kita boleh atur murah... nak hotel mahal yg bagaimana, nak transport yg bagaimana etc...
perlu juga diingat, travel agent arrange trip umrah untuk number of pax yg ramai.. kebanyakan mereka dah book in bulk in advance the flight tickets, accomodation, transport etc, so most of the time, they enjoy the economies of scale dan boleh rendahkan harga. So untuk kita berjimat, kena pandai-pandai arrange semua ni, sebab kita tak ada advantage in terms of no of pax.. so kena rajin search, rajin belek harga, rajin baca-baca... kalau main sambar aja, silap-silap memang akan jadi lagi mahal dari yg TA offer..

So macam biasa, macam kita nak gi travel ke negara lain juga :

1- visa : apply visa online at visitsaudi.com . Ini official website nya,  (you will see many agents punya website, but believe me, you won't need an agent to apply for Saudi's tourist visa - it is soooooo simple since it works like VOA, so go direct to this visitsaudi.com punya website, it is safer). Bila dah apply visa ni, kalau you go to Saudi MOFA website punya visa search, and search for your visa number, memang tak akan keluar Jangan panik. Haritu saya agak panik juga bila search tapi tak keluar, sampai saya bawa my visa to Saudi Embassy in KL to confirm the validity. Saudi Embassy confirmed it is valid.
Sampai di airport Jeddah / Madinah nanti, imigration clearence untuk tourist visa holders berlainan dari visa umrah biasa.

2- flight : macam biasa, macam juga nak travel ke negara lain, pandai-pandai lah survey flight. Use apps like skyscanner / kayak to survey, compare juga dengan airline direct. Masa saya pergi haritu, saya guna Saudia, sebab tourist visa masa tu masih baru, belum pun sampai sebulan dilancarkan dan saya belum jumpa orang yg dah pergi menggunakan tourist visa. Saya guna Saudia masa tu to make sure should there be any issue with the visa, I will be able to detect it fast since Saudia linked the visa number. But any airline boleh, cuma saya difahamkan untuk Air Asia, not all flights yg tourist visa holder boleh book.

3- accommodation : macam biasa juga, boleh lah guna  booking.com ka, agoda ka, traveloka etc untuk survey harga. Saya haritu go direct dengan hotel (book guna website hotel) sebab saya banding harga masa tu go direct lebih murah (dan bila go direct, sometimes ada discount bila kita register membership dan collect points). Tapi kadang-kadang apps lebih murah, so pandai-pandai lah banding harga. Saya book semua masa di Malaysia.

4- transport : ada macam2 pilihan. Dari airport ke hotel, ada taxi dan buses dari Madinah Airport, dan banyak taxi dari Jeddah airport. You won't miss it. Alternatively, boleh juga guna perkhidmatan macam https://umrahtaxi.com/ untuk arrange transportation kalau nak buat in advance. Dari Mekah - Madinah or Madinah - Mekah, ada banyak pilihan. Boleh naik haramain speedtrain (tambang SAR150-250 depending on class), SAPTCO bus (SAR110 for business class), taxi ujrah (around SAR400-SAR500 satu kereta). Nak ziarah, kalau di Madinah tu nak ziarah Quba / Uhud ada bas hijau yg boleh diambil berdekatan pintu 21-22 Masjid Nabawi antara Hotel Shaza al Madinah dan Hilton, tambang SAR5 pergi balik. Or boleh naik bas hop on hop off, juga diambil dari lokasi sama. Bas hop on hop off ni round 11 destinasi, termasuk Quba, masjid Qiblatain, Uhud, musium Quran, An Noor mall etc.. tambang tak silap SAR80 untuk 1 day pass. Or boleh guna perkhidmatan macam umrahtaxi tu, or download apps Careem (mcm Grab di Malaysia) untuk ke mana-mana. Saya haritu ambil taxi kat sana aja, mudah.
5- Language : If you can speak Malay / English, insyaallah tak ada masalah sangat. But kalau tau basic Arab lagi bagus, sebab memang ada drivers etc yg tak boleh cakap English.

So basically sama aja macam kita arrange trip yg lain. Yang penting ibadah umrah tu kita tau macam mana nak buat sebab kita akan buat sendiri. Alternatively, kalau perlukan mutawif, boleh arrange lah dengan ustaz-ustaz yg buat freelance mutawif.

Actually ada banyak je forum dalam FB tu yg kumpulkan those yg biasa buat umrah DIY, kongsi tips etc. Ada antara mereka tu yg plan trip sama-sama supaya boleh share cost macam transportation supaya jadi lagi murah.

Rate

1

Wah banyak info Antique bagi!! Thanks

Aii first time jadi prefer travel agent - sebab pergi dgn anak. Lain kali pergi solo baru buat sendiri.

Travel agent buat dari A-z. Direct flight dari Los Angeles senang sikit tak perlu transit etc.

tak sabar .. tak lama dah.

Antique nak tanya:

Berapa telekung kena bawa?

berapa jubah kena bawa?

Apa lagi barang barang yang bagus kita bawa?

Terimakasih :-)