CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ev700

Perihal Adik Beradik.. Rapat atau Renggang?

aku anak nomot 6 dr 8 org..

rapat tuh still rapat lagik..
selalu kalau time samada aku, or akak aku yg dok KL tuh balik kpg,
misti ada BBQ...time nih la semua adik beradik berkumpul..
ditambah lagik anak2 akak n abg aku...
riuh ja..suka..

tp tu la..aku pun dok jauh..jarang leh balik...
so slalu update melalui telepon je la..

akak yg sulung ala2 PM kami, apa2 benda penting MESTI update dia..diulangi MESTI update...

no.2 abang, yg nih aku rapat dr kecik, tp aku jarang cerita masalah2 aku kat dia..mayb dia bkn jenis pendengar yg baik.. tp aku syg abg aku, so pasal duit kalo ngan dia mmg aku tak berkira..

no.3 kakak, yg nih agak pendiam sket, tp dia paling byk bg guide aku time kerja..maybe co bidang kami hampir sama..n aku cukup admire dia cos antara semua dia yg paling byk dugaan n halangan dlm hidup, so aku mmg salute arr

no 4 kakak yg paling dekat , dia dok KL..so yg nih aku rasa kakak aku yg paling rapat kot..apa2 jek aku bgtau kat dia..kalo bab kesempitan hidup pun kami saling bergantungan..

no 5 kakak jugak..tp dia kat kpg..yg nih bleh kata aku paling kurang berinteraksi..entah kenapa..haha..maybe cos aku jeles ngan dia kot..cos dia paling berjaya aku rasa..jeles neh...

no 7 adik laki, merangkap dependent aku...la ni dia paling dekat ngan aku..seberang ja..so segala hal dia aku kena pantau, even gf dia pun aku dah jumpa, cuma aku tak berkenan jek..tp lantak la...takkan lamanya tuh..hahahaha

bongsu adik pompuan, yg nih peneman aku time suka duka..paling rapat ngan dia..apa2 bleh cerita ngan dia..hehe..tp dia ni jugak la yg paling byk mintak itu ini..tp sayang punya pasal, aku bg jugak...  

for coles plak...
my family mmg close sgt2...either from my dad's side atau my mom's side..
adik beradik 2 org je so mmg rapat..dgn cousin pun sgt rapat mcm adik beradik..even ade  makcik2 yg kitorg panggil mak ayah mcm anak2 diorg gak...
but suprisingly bile dah kawen family belah hubby tak cam tuh..
hubby coles even ramai adik beradik...7 org..kire ramaila banding ngan coles yg ade 3 jek..
diorg tak rapat lgsg..sume buat hal sendiri2..bile balik rumah MIL rasa canggung sgt sbb diorg adik beradik buat hal sendiri..
abg ipar yg sulung dah kawen n wife dier pun camtuh gak..buat hal sendiri je kalo balik rumah MIL..
last coles yg mmg peramah a.k.a byk ckp nie jd senyap bile balik rumah MIL..
nasib baik rumah coles dekat ngan rumah MIL so datang pun kejap2 je...hantar makann ke...hantar brg ke..pastu balik..adik ipar pun tak rapat sgt..even jarak umur dekat je...
rasa mcm depressed je bile balik umah MIL ..
beza sgt ngan balik umah family coles..
ade tips tak camane nak approach diorg..
coles dah try cr2 biasa..tegur sume..tapi tny sepatah..jwb sepatah je..

Baru2 ini bersembang dgn sorang kwn. Dia menceritakan ttg masalah ttghubungan mrk adik beradik yang tegang. Sejak kematian ibu dan ayah,masing2 bwk haluan sendiri. Adik beradiknya 13 org seibu sebapa dansemuanya boleh dikatakan berjaya. Paling koman kerja cikgu. Tapi anak2mrk ( sepupu2) berselisih bahu pun buat tidak kenal sesama sendiri...Sedih saya mendengar dia ceritakan dia dan seorang kakak mmg tak pernahbertegur sapa dah hampir2 10, puncanya kecil hati sesuatu perkara...Katanya kehidupan dia dan adik beradik lain hanyalah berkisar dlmfamily unit mrk sendiri... raya pun tak pernah sambut sama2.

kenapa nak pelik pulak> biasa je la..ada je family camtu

aku tengok terjadiknya benda camni bergantung pada didikan mak ayah la. kalau dah dari kecik korang dilaga-lagakan antara adik beradik..pikir je la dah besar nnt anak2 tu camne, membesar dgn perasaan benci kat adik beradik sendiri. kalau dah dari kecik mak ayah ada tunjuk sikap pilih kasih tahap melampau, pikir je la camne nasib anak yg disisihkan tu.

ni dunia realiti la...bukan drama...yg semuanya indah. cantik. bahagia

hai...hubungan aku dgn adik badik mmg x elok la...
sejak kecik kami memang x rapat...
lagi2 akak aku yg sulung tuh...
die lg suke habiskan masa dgn kwn2 dari kami adik badik...
aku cume rapat dgn adik aku yg bongsu jer...
masing2 mmg suke bawak haluan sendiri...
ayah mak aku pun xtau mana silapnya...

Originally posted by muajam at 27-5-2009 12:00

kenapa nak pelik pulak> biasa je la..ada je family camtu

aku tengok terjadiknya benda camni bergantung pada didikan mak ayah la. kalau dah dari kecik korang dilaga-lagakan antara adik bera ...

agree with u...
semua bermula dari kecil, mcm mana ibubapa mencorakkn keluarga, klu mak jenis pilih kasih, mmg akan rosaklah hubungan adik beradik, klu mak bapak lintang pukang bg contoh tak baik cecara tak langsuung pun, ni semua akn mempengaruhi anak2,. sbb ibupaba terutama ibu adalah role model kpd anak2, sbb ibu lebih kerap bersama dgn anak2...jadi berhati2 dgn carqa kita besarkan anak2, jgn ada pilih kasih, jgn ckp tengking2 maki hamun dgn anak2 nanti dorg pun buat mcm tu dan tak hormat sesama sendiri, gaduh2 selalu benda ni blh berlarutan samapi ke alam dewasa.

adik badik sume ade 9 org.Aku yg last. Even dah ade anak, abg2 still manje kan aku.Dorang buat macam aku ni budak2 tadika lagi. Peluk, cium dahi, sapu2 kepala..Memang jarang jumpe walopon sume tinggal area lembah klang. Susah nak jumpa sume balik serentak. Rumah makbapak aku pun dekat je. Tapi aku x ngam dgn abg yang no 8. Dia ingat dia bongsu, tup2 kua plak aku. Itu yang jadi kitorg x rapat. mak citer masa aku bby dia penah nak pijak perot aku..

Kalau kakak pulak aku close sesgt dgn kakak sulung n no 7. Hari2 dok main msj. Sampai hubby ktorang pelik. Dah le slalu bermesej, bila jumpe x abes2 berborak sampai x ingat nak balik umah memasing. Ank2 ktorg pun very close. cume jarang2 dpt jumpa.

Penah sekali tu ondwy nak g umah mak aku singgah bli cendul. Hbby tggu dlm kete sbb masa tu xde parking. Upenye kt situ abg yg no 2 ada jugak. Bila dia nampak aku dia pun peluk le. Lagipun lama x jumpa dia. Dari jauh aku nampak hubby dah kua dari kete jalan laju je menghala ktorang.muka dh merah padam. Bila dah dekat baru dia prasan itu abg aku. Gaknye dia dah standby nak bagi penumbuk la tu..

Follow Us
haha...
aku ade 5 bradek...aku anak last...
tp aku tak rapat sgt ngn adek bradek kecuali yg no.4
nk dijadikan cite plak...
kakak aku tuh meninggal...
so tinggal la aku terkedek2 sorang2...
ade adek bradek pon rase cam takde..
maklumla....beza umur aku ngn yg no.3 tu hampir 10tahun...
nk kongsi pape cite pon cam janggal je rase....
kakak2 ipar aku plak cam hampeh...

sgt2 rapat dgn my siblings... they r always there for me...
sgt bersyukur mempunyai adik bradik yg sebegini

Balas #47 ombakjahat\ catat

Sian kat ko...

Balas #47 ombakjahat\ catat

Sian kat ko...

Kita anak bongsu dalam family n rapat dengan abang kandung jugak kakak ipar.... tapi dengan kakak2 kurang rapat ckit..... ada diantara kakak saya ni takleh jumpa adik beradik yg len, tiap2 kali raya mesti gaduh dengan adik beradik len, ada je problem yang dia wat sampai mak n ayah dah tak kuasa nak tegur sikap dia.
Apa pun masalah n cite kita lebih suka luah n kongsi ngan abang2 n kakak ipar2 ... Kita ler yang paling rapat dengan mak n ayah...

Originally posted by ombakjahat at 28-5-2009 23:25
haha...
aku ade 5 bradek...aku anak last...
tp aku tak rapat sgt ngn adek bradek kecuali yg no.4
nk dijadikan cite plak...
kakak aku tuh meninggal...
so tinggal la aku terkedek2 sorang2...
...

Siannya kat awak ek...

Tapi aku rasa, jarak umur bukan faktor yg merenggangkan hubungan adik beradik. Macam aku ni, adik aku yg second last beza 15 tahun dan yg bongsu tu beza 18 tahun ngan aku. Tapi kami bertiga ok je, aku suka borak2 ngan depa, cerita life they all kat u and kat sekolah dan part paling depa suka kat kakak dia ni ialah time bawak they all keluar makan free....

aku ade 4 org adik bradik... anak bongsu..
aku paling rapat dgn kakngah aku... sbb dia yg byk sara aku masa aku sekolah dlu ( sbb aku anak yatim piatu )
dengan along aku pun ok je...hubungan dgn kakak n abg ipar aku pun ok...
kakak aku yg ketiga nih je aku kadang2 terasa gak dgn dia...agak berkira skit... tapi hubungan kami tetap baik...

cuma kadang2 pernah terlintas gak kat kepala otak aku nih... agak2 ape akan jadi dgn aku kalau aku ade seorang je kakak yg ketiga nih..aku tak tahu arrr ape nak jadi dgn perjalanan hidup aku... aku bersyukur sgt walaupun tuhan tu amik mak n ayah aku terlalu awal tapi dia kurniakan aku kakak mcm kakngah aku....

tak close langsung ngan adek beradek.. ade yang dah kawen tu of kos la manjang sibuk ngan anak bini.. yang tak kawen pun semua buat hal sendiri.. mmg kami tak penah call saje2 atau jumpe saje2 kalau takde hal penting.. tatau la apa nak jadi kalau parents dah takde nanti.. mesti semua bertaburan, jumpe kat tengah jalan pun buat mcm tak kenal kot

aku ada 2 beradik jer. aku dan kakak aku. so, kami memang rapat giler. sampaikan husband aku cakap, kakak aku tu suami no 1 aku. hehhehe...kakak aku pun camtu, kdg2 sajer jer kitorang buat plan nak kluar g jalan2...
anak2 pun, memang rapat giler...sampaikan anak kakak aku yg ke2, dah jadi mcm member pulak dgn aku. kalau ke mana2 pun, bercuti kat mana2,...mesti bergerak 2 family, kalau pergi satu family, mmg tak seronok.
insya'Allah, aku sentiasa doakan semoga ianya kekal dunia dan akhirat
sebenarnya, bende2 camni, ibu bapa pun mainkan peranan yg ptg...sebab mak aku selalu mintak kami  jaga hubungan ni dgn baik..
dr segi kewangan pun sama, kami akan support each other...biar sama2 berjaya..tak pernah ada sekelumit pun perasaan benci atau irihati dlm diri kami masing2...

[ Last edited by  myahakeem at 30-5-2009 15:18 ]

hubungan adik badik ok ah

masa kecik closer to the boys sbb atas bawah me mmg boys

once semua grown up, the boys kawen , dorang dah tak nak rapat dah dgn me, dunno why?

dah ada new best girl fren agaknya

kesian I msh nak ngendeng tp x di ddulik, lelama pham le

with sisters ok ok ah...setakat jumpa wiken n raya kalau nak shopping geder-geder to takdela sbb semua masing-masing ada different phase of life different taste, ada yg conservative ada yg moderen

some baru nak start new couple lives, some dah ada grown up...so taste nak pegi sesuatu tmpt tu mmg tak serupa

tp kalau mak datang dr kampung, mmg ada buat gathering makan reramai kat mana-mana umah yg terpilih

tp kalau jumpa mmg boleh borak gile-gile sakan n ketawa non-stop sampai x kuar suara n mata berair....

mak sendiri tak phm dgn pangai anak-anaknya sbb mak jenis conservative n serius ckit n she was an orphan jd x reti sgt nak bergurau senda agaknya

Reply #54 mesmerize's post

kesiannya mes, caner leh jd camtu?

kita ngan adik beradik semua x rapat .... buat hal memasing

aku ada 6 adik beradik.tak rapat langsung.kalo ckp pun benda penting je.2thn lepas siap bertumbuk ngan abg sulung aku.mmg puas hati.sbb selama ni asik kena hina je dr kecik sampai umur 28 .sampai skang tak bertegur

masalah adik beradik tak rapat ni pasal mak ayah.mmg nampak sgt ada pilih kasih.kena laga.mcm2 la.terasa terganggu secara psikologi dr dulu.nasib baik masa degree belajar jauh.kurang skit pening kepala.

honestly, member2 lagi rapat ngan aku.time raya balik ke tak balik sama je.kalo jumpa pun adik beradik mmg tak tau apa nak tegur.tahlah tak tau apa nak jd.
mmg jealous dgr psl adik beradik org lain,rapat.

Mak & abah memang tekankan hubungan baik dengan antara kami adik beradik.Sebab pengalaman adik beradiknya mak yang very the terukssss.Kami adik beradik Susah senang sama2 saling bantu membantu..Kalau tak dapat jumpa calling2 je.Sejak masing2 dah ada keluarga nie jarang la dapat berkumpul sekali tapi sesekali berkumpul meriah.Yang duduk jauh i & abg je lain semua kat sekitar rumah mak je..