CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: renjer

[MERGED]MISTERI GUNUNG LEDANG~ by makkenits & renjer

Reply 37# shamtodak76

x dinafikan ledang nie cite mistiknyer lebih
kwn aku yg pendaki tegar, da naik segala gng tp x nak gak naik ledang sbb cite mistiknyer

best tau gunung ledang nie...sejuk je...

ledang tpt aku selalu lepak masa stay kt segamat dulu.,aku pernah camping kt sana ..cuma pesanan ayahku jgn tegur ape2 yg dilihat pelik oleh kita,,pesan kawan jgn suluh atas pokok..,cuma menjadi kemuskilan pada korg pernah tk tgk katak beso mcm dulang..aku hampir2 terperanjat masa ambik air kt air terjun,,npk katak beso mcm dulang warna kehitam2 man..lagi sekali aku tunduk ambik pas tu dia hilang ..sampai sekarang masih ada yg menjumpainya ..level 2 aras ledang dkt dgn takungan air paling besar ..
ayah aku ckp benda halus ni suka merupa2 ..kt sana mgg tpt tinggal dorg ,.so jgn kacau sudah.. mmg ramai dah npk ,,kalau tanya ranjer yg jaga pun pernah npk benda tu..

buat2 x nampak je.

dalam sejarah melayu sultan mahmud kan?yang membina jambatan emas dan perak dari melaka ke gunung le ...
shazuyi Post at 26-4-2010 23:40

aiseh beb..tu mitos la...puteri tu sajer wat syarat mcm tu untuk tolak pinangan sultan...pasal puteri tahu sultan xmampu adakan benda2 tu sumer...

salam....
sudu pn pnah mndi kat air trjun GL nie...
best sgt....sejuk jer...
Alhamdulillah xder ape2 yang berlaku....

Follow Us
salam..Nk kungsi gak pengalaman daki GL nih..

Dalam 2 tawun lps kompeni acik buat g daki gng nih..acik angkut adik badik acik n hb skali..
dari kl mlm smpai kat sagil kot(lupe dah) subuh..lepak jap tuggu ketue kata gerak baru gerak then sampai satu tpt ketue kate benti bekpas dulu mkn meehon grg ngn cekodok settle seme kami gerak...
Daki punye daki sambil mkn belen cekodok tadi plus nyonyot cekelat choki-choki sampai kat satu tempat tu kene memanjat sket..hb acik trus menonong tak tunggu acik bior acik terkial2 memanjat...acik laung die.. die cam tepinga2 die kate "bukan ke awak kat depan td"..hmmm acik konpius jap die soh acik senyap die kate nt crite..trus daki sampai ler bukit botak..khemah kat ctu..mlm tu hangin punye ler kuat cam gibut sampai tecabut khemah..Ketua kami kate 'cam ade bende x kene nih x penah hangin cegini kuat'.(die dh bape kali tuwun naik ledang nie)..Kami teruskan juga acara msk memsk mkn mlm sadin plus suun tumis air - shedap gaks..hehehe...settle seme mlm tu ade acara mari bekenalan hangin tetap kuat gak... nih ade sorang mamat nih dok senyap lg tadi konpius gak kami..tp kami x tny byk la..hangin mkin lame makin haru.. so ketua kate masuk tido but kami kene gilir2 jage..yg jd jaga seme lelaki aa..acik tak leh lelap nih bunyi hangin wooooo..wooooo...kuat tul acik saspen nk tido...dlm kul 3 cegitu acik dengo sore bdk2..arghh saspennyer..gamai lak tu....tetibe dengo org bagi salam..nk jwb ke tak...lame gak die bg salam..sape lak bg salam sesubuh nih...sore lelaki...nk jdkan citer yg jd jaga nih seme cabut masuk khemah coz derang npk api beratur tuju kat bukit botak..upenyer api yg beratur td tu bdk2 tu yg pegang suluh jln..saspek tul la bebudak nih leh daki memalam/subuh..derang nk tumpang tpk khemah..ketua kate no hal..
Sok pagi tu pas bekpas trus menuju puncak nk kat sampai punck tu ade batu beso2.. lg jauh acik dengo ketua jerit TUNDUK!!!!NYOROK!!!! JGN GERAK2!!!!!
Rupenyer x tau lah dtg dari mane segerombolan lebah hitam beso2 lak tu kerumun kami.. punyeler acik takut tuhan jek yg tahu..seko sengat jd lah leh meninggal..sepital dh la jauh..beso betul lebah tuh..dlm 2 menit gak lah tunggu lebah tu belah..patu dengo ketua kate leh bangun..kami tengok lebah hitam tu terbang dlm satu gerombolan yg besar jauh dari kami..Heran gak kami mane dtgnyer lebah camtu beso dlm ketinggian ledang nih..KEBESARAN MAHA PENCIPTA..
Akhirnye kami sampai gak kat puncak..begambo sakan..Dipendekkan citer bile nk balik tu HB acik citer psl yg die tgglkan acik tu die kate die npk pompuan tu sebiji cam acik tu yg die menonong kejo acik takut acik ilang..igt tak mamat yg acik ckp diam jek tu mase mlm hangin kuat tu..upenyer ade pompuan cantik seblah die..adik acik ckp (adik acik nih leh npk bende2 camni siap ajo acik cemane nk tingok memende tu ..eeiii x kose acik)..

Ha cam tu pengalaman acik daki Gunung ledang..sesenang nt acik citer pengalaman gi STONG lak..

Post Last Edit by ajis_kg at 6-5-2010 11:37
dalam sejarah melayu sultan mahmud kan?yang membina jambatan emas dan perak dari melaka ke gunung le ...
shazuyi Post at 26-4-2010 23:40

teringat ngan kisah kakak aku mase study uitm segamat dulu.. tapi aku luper tahun bile.. around 90 an gitew ler.. katenya suatu malam tuh.. bebudak hostel nampak (termasuk akak aku) ade mcm jambatan emas.. jambatan emas dari gunung ledang tuh menuju ke melaka.. bersinar macam emas..tapi ia bersambung peringkat demi peringkat.. sambungan itu yg menuju ke melaka.. apabile jambatan seakan-akan lengkap.. (mybe sampai melaka kot).. ianya hilang gitu jer ade org area tuh cakap.. mybe puteri gunung ledang mase tuh dah meninggal.. entah ler.. aku pon xtau ape2 psl puteri nih.. tapi yg syoknya.. kesemua bebudak hostel nampak.. ade yg amik photo.. tapi lepas cuci besoknya.. enggak ade ape2 pun lam photo tuh..

kalo mengikut buku hikayat hang tuah,yg menikah dgn puteri gunung ledang sultan mansor,bkn sultan mahmud..

aku dgr byk gak cite psl gunung ledang nih..disebabkn aku duduk berdekatan ngan gunung ledang...ade yg cerita hang tuah msh hdp..berjmp puteri gunung ledang la,dpt pinjam kitab dr 'penghuni' gunung ledang sehinggakn harun din dtg utk meminjam kitab tersebut drpd slh seorg penuntut itu..sumenye crita dr pertapa dan penuntut ilmu di gunung ledang yg aku knal..mmg hebat2 mrk tuh,ade yg mampu menukarkn seguni daun rambutan kepada wang rm50..perkara ni berlaku di kg aku..

gunung ledang sgtlh terkenal dgn 'penghuni'nya..disbbkn itu,gunung ledang menjadi gunung paling 'hebat' di asia berbanding gunung2 lain..sbb itu gunung ledang menjadi pilihan pertapa utk menuntut..dan slh seorg penuntut di gunung ledang adelah pakcik aku..die ade gak crita kt aku dugaan2 semasa menuntut di gunung ledang..

melalui ape yg aku tau,pd mula2 lawatan hang tuah dan tun mamat ke gunung ledang utk melamar tlh di tolak puteri gunung ledang kerana xmemenuhi syart2 yg diberikan sperti jambatan mas,perak,hati nyamuk bagai..

namun kemudiannye hang tuah pergi bersorangan melamar puteri gunung ledang tuk sultan,akhirnye puteri gunung ledang pulg mengikut hang tuah pulang ke istana utk dinikahi sultan..ternyata ilmu hang tuah bukan calang2..

byk citer pasal gng ledang ni ek..
tak penah sampai pun...huhuhh

gunung ledang tu naik dari air terjun sagil ker? ..kalau situ aku penah pegi...tido kat hotel bawah air terjun tu...masa dah petang aku dan laki aku gi jalan jalan tgk air terjun ..naik agak tinggi sikit,  sekali terjumpa ada lelaki tgh mandi telanjang bulat..terus laki aku suh balik...dia kata maybe org tu tgh menuntut ilmu kot...

Post Last Edit by ArMantoya at 21-6-2010 12:26

Sekitar tahun 86 den dan sepupu den ada mengikuti perkhemahan di gunung ledang selama 3 hari 2 malam bermula dari hari Jumaat dan balik pada hari Ahad. Perkhemahan ini diketuai oleh seorang guru silat yang amat dikenali ramai. Turut sama arwah DJ Radio terkenal pada masa tulah, baik orangnya cukup ramah dan peramah.  Yang menjadi tanda tanya den sekarang ialah masa naik kepuncak gunung tu. Sejak dari masuk jalan tanah merah ladang sawit tu kereta bergerak laju dan terus je mendaki bukit sehingga sampai kat empangan. Baru-baru ni den pergi semula ke gunung ledang, naik pajero jalan berliku-liku dan berbelok-belok dengan laluan yang sempit. Tak sama seperti yang den lalui pada tahun 1986 dulu, yang mana dari bawah terus mendaki jalan lurus dan sampai kat empangan tu....Jalan mana den lalu den pun tak tahu. Yang pasti hanya da satu je jalan naik ke gunung tu.....
Balik pada tahun 1986, Selepas sampai dan meletakkan kenderaan di satu tempat rombongan kami pun menyusur denai untuk kekawasan yang telah dicadangkan, dalam 3 jam berjalan kami pun sampai. Kami berehat sebentar, buat apa yang patut . Selepas melepaskan penat masing-masing pun sibuk mendirikan khemah dan membuat dapur untuk masak (untuk pengetahuan lebih dari 40 orang menyertai perkhemahan tersebut). Semua kerja telah disiapkan menjelang maghrib dan masing-masing telah siap membersihkan diri menunggu masuk waktu maghrib.
Suasana amat hening, hingga lah tok guru memaklumkan bahawa waktu maghrib dan masuk, tiba-tiba den mendengar satu dentuman dan deruman yang amat kuat seperti enjin  jet pejuang sedang lalu dipuncak gunung tersebut. Den pun diam jer, azan pun dilaungkan. Kami solat maghrib dan seterusnya berzikir hingga selesai. Selepas solat den pun bertanya kat sepupu den bunyi apa yang den dengar masa masuk waktu maghrib tadi, dia kata tak ada bunyi apa pun cuma dia ada dengar bunyi orang azan sayup-sayup dari jauh. Den pun tanyalah kat arwah brader DJ tu, dia pun tak dengar apa-apa,  ...sampai hari ni den tak tahu bunyi apa yang den dengar... hairan den tak dapat jawapan lagi...

kalo mengikut buku hikayat hang tuah,yg menikah dgn puteri gunung ledang sultan mansor,bkn sultan ma ...
andy_pamberg Post at 21-6-2010 05:02 AM

yang tu bukankah tun teja?...

pokok cenuai tu leh buat ubat pengasih kalau tak silap aku laa...

tibe2 aku teringatkan kisah dongeng putri gunung ledang..
katenyer putri gunung ledang ni adelah dikalangan putri bunian...
dan nenek kebayan yang selalu dicakapkan tu adalah putri gunung ledang tu sendiri..

best oo cite psl gunung ledang ni..aku sgtlh berminat tuk mengalaminya sendiri rahsia di sebaliknya..

Reply 51# sengalnyer

buleh naik dr sagil or asahan

salam........tumpang lalu jap..ni criter dari hubby nurul...dia pernah p panjat gunung ledang masa zaman muda dulu...mula dari asahan turun ke sagil. Mula2 turun di asahan dia bawak beras resen 3 peket, bila jalan rasa berat sangat, so dia kuarkan beras 2 peket, gula and garam sepeket, nak bg kat member2 lain semua menolak...last2 dia ckp dalam hati sambil letak tepi semak..sapa2 yg jumpa ni, bawak la balik masak...halal n ikhlas ni..lepas 2 kawan dia tegur..ko bagi kat sapa resen tu? hubby i ckp..anak orang asli, padahal dia x nampak pun orang..yang kawan dia nampak 2 orang budak pompuan remaja pakai baju kebaya amik...masa b'mlm kat check point 1st, dia tido bawah pokok n mlm 2 dia rasa ada tangan dok usap2 muka dia. bila t'jaga x de apa2.
bila next check point (ntah yg keberapa) dlm kepenatan 2 dia macam tetiba mamai n dengar gendang silat n nampak sekumpulan orang pakai baju silat tgh 'pencak'an'
sampai kat keranda batu dia isi air dalam botol minarel nak buat air nescafe o ais (air gunung+nescafe+gula then goncang) tp sbb kan xde gula so minum air kosong je..bila minum rasa manis..cepat2 dia letak nescafe( yg peliknya air tu mcm x habis2..sampai ke air terjun puteri kat sagil 2 baru 'habis'..itu pun sbb botol tu hanyut dalam sungai)

nanti sambung...

lagi......
bila sampai kat puncak...semua orang amik gambar n so mcm2...dia rasa mcm ada something missing kat puncak tu.."mana puncak dia?x kan la puncak dia mcm ni je.." then mlm tu budak2 lain semua p naik puncak walaupun dilarang keras...alasan takut kena tiup angin kuat or kena panah petir...iye ke???? 1 jam lepas 2 semua lari turun bawah muka pucat...tanya kenapa semua x nak cakap..rupanya kena kacau ngan bola2 api... kul 12 semua dah tido. hubby mimpi or rasa mcm ada orang bwk dia naik atas puncak tapi ikut jalan lain still nampak menara telekom tu kat sebelah kiri tapi nampak jauh kebawah..sampai kat 1 tmpat 2, org yg bwk tu (pakai bj melayu johor style lama2 tp dia ni orang jawa..sbb dia ckp jawa) cakap kita t'gu sini. lepas dia ckp ngan sorang pompuan yg duk atas batu ada bunga selit kt telinga (dalam hati...ni ke tun teja?) x lawa sgt tapi muka manis n berseri sbb cahaya bulan kot. lepas naik setingkat lg, org tu ckp...kita x boleh masuk (istana) sbb 'nyi' x bagi (sapa nyi?). kat pintu gerbang 2 ada 2 org guard tapi pakaian mcm pahlawan jawa siap ada keris panjang kat belakang, muka garang misai tebal pegang tombak mata keris.
pas tu dia tunjuk ..kat sana melaka..bling!bling! ya rabbi! mmg ada jambatan emas tu...x besar sangat n rasanya cukup untuk 2 org jalan je..mcam kanopi walk kt FRIM. pun ada guard..pakai baju ala2 pahlawan melayu dulu2 siap keris tapi tombak dia mata biasa bukan keris. badan tegap muka x hengat tapi lengan dia ikat bulu rimau. mmg nampak bling!2 la bwah cahaya bulan.
agak lama lepas 2, kat bawah tmpat pompuan duduk atas batu ada kelibat 2 ekor harimau..besar mcm kerbau...kat belakang rimau 2....sapa? dia cakap hang tuah tapi betul ke?  bila terjaga bdan berpeluh2 n kuar dari khemah mmg bulan tgh full and kat puncak 2 berkabus...tapi naik keatas... sampai sekarang hubby i pening pasal mende yg jadi berbelas tahun lepas...

gunung ledang mmg biasa dengan citer2 mistik nya..... sama juga mcm gunung belumut dan gunung pulai.... nama pon gunung.... tempat JIN taraf2 general punyerr....