CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: EJALTI

[Tempatan] Razak Baginda mengaku dibayar RM137 juta, 'tapi bukan untuk rasuah pegawai'

dizeck replied at 5-2-2016 09:07 AM
proses pembelian aset strategik berteknologi tinggi seumpama kapal selam
tidak semudah dijangka ...

Wow Dizeck syabas atas statement tu.. perlu ker ada konsultan apabila perkara2 teknikal, kajian pasaran dan sebagainya dibuat oleh MINDEF dan MOF bersekali..

sila jawab soalan saya ni jgn pusing pusing benda lain? Celah mana kepandaian Razak Baginda jadi konsultan? Kenapa tak pembelian terus?

-double post-

dockers replied at 5-2-2016 12:55 PM
Wow Dizeck syabas atas statement tu.. perlu ker ada konsultan apabila perkara2 teknikal, kajian pa ...

macam bangkem kata, beli aset ketenteraan ni bukan macam beli rice cooker kat giant
beli rumah PPRT pon wajib melalui lawyer waima harga cuma 6k je

dah2 la tanya soalan camni bro, tunjuk kebodoan dan ignorance bro je

slax replied at 5-2-2016 12:14 PM
standard lah orang sales buat marketing dapat komisen.. benda baru ke ni.. tak tahu pulak dapat komi ...

kalau standard bakpo masuk mahkamah perancis tu??ag perancis tu bodoh ka??

Edited by dockers at 5-2-2016 01:09 PM
kemaruk replied at 5-2-2016 01:00 PM
macam bangkem kata, beli aset ketenteraan ni bukan macam beli rice cooker kat giant
beli rumah PP ...

Bro... salah org lah ko bagi statement mcm tu.. ko nak bercerita ttg perolehan Kerajaan ke dgn ko? Aku tanya apa kepandaian si Razak Baginda sampai perlu dia jadi konsultan beli kapal selam

dont insult kepandaian org2 teknikal, expert2 dlm MINDEF, MOF and EPU

Salah org bro ko kata aku ignorance dan tunjukkan kebodohan

Follow Us
dockers replied at 5-2-2016 01:07 PM
Bro... salah org lah ko bagi statement mcm tu.. ko nak bercerita ttg perolehan Kerajaan ke dgn ko? ...

wow.. "someone' ni wooww

kalau benar ko "someone" ko takkan bagi komen bodo macam tu

habis tu, sape yang patut jadi konsultan? ko boleh bagi kompeni tempatan yang memang dah ada kepakaran dan pengalaman jual beli kapal selam tak??

mesti ko takleh bagi punya

Najib memang sial songlap billion duit negara tapi macai lagi bangsat demi seringgit dua najib hulur sanggup membenarkan yg salah...tergamak ke nak bagi makan anak bini nak hulur makbapak duit haram hasil dapat upah cuci jubo najib... sedihnya hidup macai...

Wow Dizeck syabas atas statement tu.. perlu ker ada konsultan apabila perkara2 teknikal, kajian pasaran dan sebagainya dibuat oleh MINDEF dan MOF bersekali..

sila jawab soalan saya ni jgn pusing pusing benda lain? Celah mana kepandaian Razak Baginda jadi konsultan? Kenapa tak pembelian terus?
memang wajib di cop bodo le

bangkem pulak yang malu dengan kebodoan korang ni

setakat peon2 dan kerani macam korang takkan paham punya kenapa perlu ada prosedur camni

takpe, bangkem layan dulu kebodoan korang

nanti2 bangkem jawab soalan ni ye

kemaruk replied at 5-2-2016 01:09 PM
wow.. "someone' ni wooww

woow bila aku kata aku ni "someone" hahahaha mcmana cara perlantikan konsultan, apa expertise Razak Baginda sampai boleh award kat dia jadi konsultan? Kesian ko ni..

Pernah dgr pasal "wahyu turun dari atas"? klu ko pernah dgr pasal ungkapan tu ko tahulah aku ni bukan "someone" pun kan kan

jawablah bangkem

dockers replied at 5-2-2016 01:13 PM
woow bila aku kata aku ni "someone" hahahaha mcmana cara perlantikan konsultan, apa expertise Raza ...

kalau remy martin bin tukiman yang jadi konsultan, ko tetap akan tanya "kenapa remy martin yang jadi konsultan?"

sebelum tu malaysia memang dah ada kepakaran dan pengalaman beli kapal selam ke bhai?

sape yang lebih pakar selain dari razak baginda ni?

cehhh

ingat bangkem lari lettew

baru 5 minit, dah tak sabar dengar komen bernas dan ilmiah bangkem

bangkem tau..

nervous sangat berdebat dengan bangkem, sampai kena baca balik komen dan edit tuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

mesti tengah resah sangat sekarang

yela kan, berdebat dengan bangkem yang hebat

kemaruk replied at 5-2-2016 12:42 PM
xpe bangkem paham

orang macam korang ni bukannya bijak pon

Kalau bangkem bijak... kenapa bangkem tak jadi perdana menteri? keh keh keh

kemaruk replied at 5-2-2016 01:09 PM
wow.. "someone' ni wooww

Apa la bangkem ni... sebelum pembelian dibuat, ada pegawai2 TLDM yang telah dihantar untuk mengikuti kursus kapal selam di beberapa buah negara. mengapa mereka ini tidak dilantik untuk menjadi konsultan pada kerajaan?

Bangkem angkat bakul kata bijak dan hebat. Tapi nampaknya takde la bijak dan hebat sangat.

kemaruk replied at 5-2-2016 12:41 PM
dah kantoi, keluar la ayat camni

sendiri tepek, sendiri tak paham

Ok la Bangkem, meh kita cerita camne Submarine ni kena beli la eek;

1) First , Malaysia via Ministry of Defence nak beli Kapal Selam.  Masa ni lagi pembuat kapal selam tau yg malaysia nak beli and strategize camne nak menang the tender/direct nego ka ..
2) Org2 yg berkenaan pun buat la homework kapal selam jenis apa nak beli; requirements, etc untuk buat budget.
3) budget pun lulus; ok now to the next stage.. nak beli. Ministry yg nak kena beli; Ministry of Defense la kan..
4) Org2 yg berkenaan pun mula buat international tender untuk beli kapal selam
5) Pembuat2 Kapal selam tau, kalo nak menang benda ni; pakai technical jer bukan bole menang;  sure kena pakai lobbyist or nak sedap dengar ; dia namakan consultant. Bukan sebab consultant ni pandai pasal kapal selam; tapi pasal dia bole mempengaruhi decision maker/s or kenal orang yg ada power on the decision maker/s. so back to no 2 tadi lah and check la year of the contract; rasa taun 2002 kann.., which ministry, etc,etc. Lobbyst ni pun ada macam2 kelas, ,,, ada yg kenal macai jer, ada yg kenal atas2 sket, and ada gak lobbyst yg jadi consultant to all bidders, so sapa menang pun , dia akan dapat la, but that's a different story
6) Tapi ada satu problem, pembuat2 kapal selam ni tak bole buat camni, unethical biz namanyer, so mika kena buat tactic sket; placement, layering and integration of the money kena canggih. And bila canggih, auditors pun tak dapat nak track. SPV upon SPV, sama gak la ngan Consultant kat Malaysia ni, kena la create SPV untuk salur kan duit ni kan.. bukan kecik anak, beso tu.. pastu in 2002, AML and FEA act pun dah ada.  Nak tau pasal act2 ni , gi la rajin sket baca kat bnm.gov.my tu.
7) Pastu MOD pun kasik the job to the succesful company, and the successful company pun bagi la the "consulting" fee to the "consultant" via those method yg cakap kat no 6 tadi.  Ni pun consultant tu dah mengaku yg dia ada dapat the "fee".
8) Tapi sekarang , company kapal selam tu sudah ada masalah, pasal dia buat unethical biz kan..so kena la masuk court.
9) Soklan nyer, ada ke consultant tu kongsi duit fee dia ngan sesiapa yg berpengaruh dalam membuat decision nak kasik contract tu? Yg ni tak tau lagi, and betul no proof. Maybe consultant tu amek semua untuk dia sorang2,  tapi ada kemungkinan dia ada kasik to decision maker/s and org2 yg ada pengaruh to decision maker. It will be interesting to follow the case, pasal no matter how good the money trails di sorokkan, good financial forensic investigators for sure akan jumpa. Akan ada trail kat SWIFT, RENTAS, Accts, etc.  Nanti bila proceedings ni happens kat luar negara tu, sama2 la kita berlapang data tengok all the facts.

So camtu lah...

Defcon2 replied at 5-2-2016 02:57 PM
Apa la bangkem ni... sebelum pembelian dibuat, ada pegawai2 TLDM yang telah dihantar untuk mengiku ...

sebab tu la bangkem kata, peon2 dan kerani takkan paham prosedur dan birokrasi

pegawai2 kerajaan tu mana boleh jadi orang tengah / konsultan, sebab dorang adalah pegawai kerajaan

serupa macam kelindan lori yang nak beli rumah PPRT, tapi mengamuk taknak lantik lawyer untuk urusan jual beli

"wooiii asal aku kena lantik lawyer pulak???? aku suruh jiran aku taip S&P bagai cukuplah!! jiran aku tu ada printer tauuuu!!!!" kata kelindan lori

kemaruk replied at 5-2-2016 01:20 PM
nervous sangat berdebat dengan bangkem, sampai kena baca balik komen dan edit tuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ...

hahahahaha ko bagi cth lawyer kelakar jugak bangkem ni... malas aku nak bagitahu sebab aku edit.. kesian org yg taham dgn prosedur perolehan kerajaan..

kroni tetap kroni.. razak baginda ni takde expertise pun utk beli kapal selam ni baiklah amik negotiator yg lebih baik.. nak nama tu cari sendiri..

Cth lawyer ni sama ke dgn konsultan? langsung tak sama kalau dgn agen rumah tu sama lah aku rasa

takper percayalah dgn kemampuan Razak Baginda sbb dia ada PhD masa beli ada master jer better than AM dan AB

Tukan Kismanung
Pekan Pahang

zorro replied at 5-2-2016 03:00 PM
Ok la Bangkem, meh kita cerita camne Submarine ni kena beli la eek;

1) First , Malaysia via Min ...

AMLA bagai tu bangkem dah pakar sangat daaa

tak perlu naif sangat la

dah namanya pelobi, perlu la buat kerja bawah meja sikit

itu masalah si razak baginda sendiri

tapi yang jadi isu, kenapa nak kaitkan dengan najib?

ada bukti ke najib terima rasuah/komisen??