CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tuahayam

All About KPLI - DPLI : Pengalaman dan Tips

mitak jadik guru kat private school or collage taleh ke? salary pon tinggi kan

sian jgk ek ko blaja susah2 then deg xrecognised.

aku xkata membazirkn pn ACCA kau tu kalo ko jd cikgu. contohnya pd aku sendiri. i am an accounting degree holder from UM(sib baik aku buat local jek),aku xminat pn akaun ni tp yela time bebudak, masuk u pn nk sama2 dgn kwn2. after grad aku jd cikgu ganti kt mrsm,abis kontrak aku worked in audit firm doing all those audit, tax and accounting works kat kl. after times, aku rasa jiwa aku lbh pd teaching sbb masa jd guru ganti dulu aku dpt rasa the job satisfaction. aku pn apply kpli, the 3rd time br dpt. alhamdulillah. n now aku rasa dh buat pilihan yg tepat. tp utk pengetahuan ko, masuk cikgu or gov dgn ijazah sarjana muda perakaunan mmg kdg2 tension sgt. bkn tension keja tp pedih telinga.     
knp?sbb keja sama je dgn cikgu lain tp tangga gaji xsama.

kalo pmpn, mmg logikla klu xnk keja line accounting sbb sibuk sgt,  sbb tu ramai pmpn yg aku kenal yg keja line ni, klu xdpt cikgu diorg akn apply lecturer to hv more flexible time.

btw, ko dh ada experience ngajar ke yg ko rasa passionate sgt nk jd cikgu ni?

pjg sgt ni dh jd citer aku plk, nasihat aku cuma ko bwk bertenang, sit back n think wisely.

kalo ijazah xdiiktiraf, mmg aku pn xleh nk kata apa. there are thousands out there yg degreenya recognised but still hv to struggle for this kpli. even yg ada master pn ramai gak yg apply.

InsyaAllah, ko doa la byk2 supaya dipermudahkan segala jalan dn urusan ko.

Reply #11 ernniey's post

er knp gaji cikgu degree accounting x sama dgn degree bidang lain?td ko kata kerja sama tp gaji x sama.

[ Last edited by  otai_g at 11-2-2008 02:29 PM ]

er cerita2 jgk.bila kpli 2009 nak open balik nih?yg 2008 dah rerlepas nak apply.hehe..

i was born to be a teacher..

lalala...

Originally posted by otai_g at 11-2-2008 02:25 PM
er knp gaji cikgu degree accounting x sama dgn degree bidang lain?td ko kata kerja sama tp gaji x sama.

mmg ler tak sama..
kalau tak silap, accounting start P1T9
degree with honors lain start P1T3
kalu engineering start P1T7
betulkan kalau salah..
lalala...

Follow Us
terpulang pada individu. nak kata amik kpli sebab tak de keje, ada betulnye. ada gak yang mcm tu, minta tapi tak minat tapi org mcm tu le yang sangkut.
yang betul2 nak jadi cikgu minta kpli tapi x dpt2. mcm aku, sebab aku nak betulkan anak melayu kite. masa cuti2 semester aku jadi GSTT dan ajar sekolah
majoriti malay. tapi their english is very bad. i felt so sad on that time. so i decided "i want to educate our people", alhamdulilah aku dapat kpli dan skrg dah
jadi cikgu.  dalam proses merealisasikan matlamat asal aku. pada aku, kalo tak minat mmg tak ke mana. aku ada jumpa 2-3 org yang jadi cikgu bukan sbb
minat dan hasilnye belom 3 tahun mengajar dah rasa bosan. cuba ikhlaskan hati dan fikirkan generasi akan datang, pasti bersemangat nak mengajar.
tu yang aku amalkan alhamdulillah tiap2 ari bersemangat nak pi sekolah walau kena kuar umah kol 6.15 pagi  

kalau betul2 ndak seribu daya...

tak perlu la sampai beli2 ijazah... x salah kalau mula dr bawah kan??

x semestinya ambik kpli... ada lagi kursus lain yg di offer utk org yg benar2 minat jadi cikgu ni..

psssttt... ko nak beli ijazah kat mana? kasi tau leh tak?

Reply #39 farahsultan's post

jadi ckgu ni tak mesti sampai pencen! prospek besar! u bleh pi masuk ofis, pi jabatan ke ppd ke kpm ke ikut
le kalo depa offer or u apply sendiri. contoh u ada kemahiran IT minta le bahagian TMK kat KPM. or amik
master dan jadi lecturer kat institut perguruan..lagi best! sebab ada pengalaman mengajar dan curahkan ilmu
pada bakal pengajar. org banyak ingat jadi cikgu ni tu je skop! jadi pengetua pun bleh!

Saya memang nak jadi guru !!

Guru gaji juga agak memuaskan, kerja pun tidak banyak jika berbanding dengan bekerja dengan syarikat swasta.

Orang bijak tentu tahu  buat pilihan bijak.

Reply #14 katak hijau's post

Buying fake certificate is just to show how desperate I am , I won't really go to buy a certificate la...

setuju dgn pendapat teacher_shakira
tak sumenya yg apply kpli coz tak de keje.. cam difha keja dah ok tp still nak apply kpli.. difha keje line accounting.. phm2 je la kan mmg sentiasa bz.. kadang2 sampai tak de masa utk family.. b4 keje kat sini, penah jadi gsst.. so, difha rasa jiwa difha lebih sesuai jadi cikgu.. lagipun jadi cikgu bnyk masa bleh diluangkan utk family.. satu lagi difha rasa minat tu penting gak.. bla kita minat sasuatu kita akan cbe laku yang terbaik..

maner2 interview pun mmg nak tgk ijazah asal..
xbaik tau wat camtu...

bleh ka bli ijazah? U dalam mesie mane yg tawarkan? ewhhh

rasanya tak adil kalo kata sapa ambik kpli tu jobless, unemployed. as for me i used to work in an international accounting firm..keje teruk..gaji tak setimpal ngan keje..tak tahan workload and pressure, aku try apply kpli.alhamdulillah dapat..and now i finally found my passion..being a teacher..walaopun keje banyak, murid nakal and kurang hajar, parents byk cengkadak..i still can bear with the pressure..plus yg best gaji aku..boleh tahan la..padan ngan keje..

Originally posted by mahujadiguru at 12-2-2008 08:56 PM
Saya memang nak jadi guru !!

Guru gaji juga agak memuaskan, kerja pun tidak banyak jika berbanding dengan bekerja dengan syarikat swasta.

Orang bijak tentu tahu  buat pilihan bijak.

halooooooo.. tolong betulkan statement anda tue..jadi guru dulu baru tau, kalau x bernasib baik...cuba jadi guru sementara atau gstt buat sementara

Originally posted by senduduk at 16-2-2008 02:10 PM

halooooooo.. tolong betulkan statement anda tue..jadi guru dulu baru tau, kalau x bernasib baik...cuba jadi guru sementara atau gstt buat sementara

Saya pernah jadi guru sementara bagi 3 bulan!!

Saya rase kerja guru lebih senang berbanding dengan kerja saya sekarang (Account Executive) yang perlu bekerja selama 12 JAM setiap hari Isnin hingga Jumaat !!

Ini pendapat saya sahaja, saya minta maaf jika tersinggung mana-mana pihak.

pada sesiapa yang nak apply KPLI ade berite baek..smalam kite baru je call Bhgn Pendidikan Guru Kementerian Pelajaran Malaysia....borang KPLI akan kuar dlm ujung bulan 4....yg pasti kate org BPG tu iklan KPLI ke DPLI ke akan kuar pas result SPM diumumkan..so rajin2la korang beli paper Mingguan Malaysia ye....kite pon nak try gak taun nie....heheheheee

Reply #87 dewina's post

elok la apply kalau dah keluar iklan...lecturer kata kpli memang akan dimansuhkan pada 2010, selepas guru permulaan (guru baru) mencukupi...selepas 2010 graduan dari institut perguruan dan IPTA akan diambil mengikut keperluan...maknanya kementerian akan adakan kouta pengambilan guru2 pelatih mengikut keperluan setelah dikaji jumlah sek baru, jumlah guru yang bersara@tamatkan perkhidmatan, guru yang sambung belajar atau yg naik gred jd lecturer @ pegawai di Jabatan pendidikan.

kalau nak apply tu buat persediaan dari awal..ilmu tentang dunia pendidikan perlu tau.  kalau nak lebih yakin masa jawab tu rujuk la buku2 berkaitan ilmu pendidikan...

semoga kalian berjaya...

Reply #86 mahujadiguru's post

kalau berminat jd guru dan tak berpeluang mengajar di sekolah kerajaan, cuba kat sekolah swasta..mengajar di mana2 pun sama...yang penting niat kena ikhlas untuk mendidik dan membimbing anak bangsa Malaysia.