CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Acong

Air sebagai penganti petrol.......

Kisah Wali - air dipakei nganti minyak.

Ingat ku cite masa kat sekolah dolok.Ustat cite pasal wali.Suatu hari ndak ade sorang nembiak makei mosikal.. mosikalnye habis minyak. Masa nyer berjaln nyurong motornye... biak yer tserempak ngan sorang tua. Og tua yer nak numpang. Lalu nyer madah moto nyer sik de minyak. Sik ape kata org tue yer. Org tua yer pun nyuruh nyer ngambik air parit pakei ngisi dlm tangki minyak moto nyer. Heran lah nembiak yer. nembiak yer tek ngikut juak nyer nak padah oleh org tua yer. Diisi nyer penuh tangki minyak nyer ngan air. Udah nyer ngisi, lalu distat nyer moto. Maok idup moto nyer. Pesan org tua ye r ngan nembiak yer tek, sik boh ko mbukak tangki minyak kau. Sik pandei habis minyak yer , kata org tua yer. Lepas sebulan nembiak yer tek sik penah nyer ngisik gik minyak motor nyer. Heran miak yer tek. Lalu nyer nak nangga lah air nok diisi nyer dlm tangki minyak... ditangga nya sik der pa-pe dlm yer kosong ajak. Pas yer cuba nye nyetat moto... dah sik maok idup. Ingat nyer pesan org tua yer tek"Sik boh mbukak tangki minyak, air nok diisi yer sik habis padah nyer". Nyesal lah nembiak yer. Mun ndak sik gago lah nyer meli minyak. Mun citer cam tok pecayak juak kamek sebab tok citer pasal wali Allah. Mun ader jumpa wali cam tok, sik lah gago beli minyak nak....

batu_bergolek,

Asben aku pun duk nak menerai buat hidrogen nih.. cam kompiden je.. tp takpe aku ok je kalau berjaya kan jimat duit beli minyak...

btw kat jepun since 1991, Mazda dah mula buat enjin hidrogen (engine jenis rotary..kete mazda rx8).. kat US pun Stanley Meyer buat gak hidrogn ni tp mati kena bunuh (racun masa makan).. iyela aku rasa sebab gomen dia tanak la nanti ramai orang pakai hidrogen nih..bankrup stesen minyak kot!!

korang rasa kalo kat msia nih pakai hidrogen..kena cantas tak??

Reply #61 J-man's post

erk.........

aku pung pernah baca crita nie arr..........

Originally posted by lesung at 23-6-2008 09:53
batu_bergolek,

Asben aku pun duk nak menerai buat hidrogen nih.. cam kompiden je.. tp takpe aku ok je kalau berjaya kan jimat duit beli minyak...

btw kat jepun since 1991, Mazda dah mula b ...

aku pung nak test buat....... buat masa nie takde masa terluang lagik........

Dapat info from

www.MERZCLUB.org

group mercedes benz kat www.merzclub.org dah cuba buat semalam..

depa buat Hydrogen Demo...

link:

http://forum.merzclub.org/viewto ... ;sd=a&start=100

tapi kena register baru boleh layan..

Contoh Hydrogen gas yang di kumpul..

dah byk dah yg try hydrofuel, contoh starter kit kat website berikut;

http://fuelsaver-on9.blogspot.co ... alah-alat-yang.html >> tgk derang install kat keta proton.

http://malaysiangreencar.wordpress.com

cikgureza pun skg tgh bizi giler buat production.... hahhaa cayalah cikgu...!!! ni gamba kat bawah hasil kerja cikgu.... mantappp..!!

Follow Us

Pokok Jarak Sebagai Bahan Bakar Baru!

Seiring dengan perkembangan keperluan industri, permintaan bahan bakar minyak terus meningkat dengan harga minyak dunia yang turut meningkat. Justeru, pelbagai usaha telah dilaksanakan untuk mencari bahan bakar minyak alternatif dari tumbuh-tumbuhan dan telah menemui pokok Jarak (Jatropha Curcas) yang mempunyai banyak kelebihan dan keistimewaan. Tanaman Jarak (Jatropha Curcas) mempunyai keistimewaan seperti berikut:

1. Perolehan minyak, lebih kurang 33%.
   2. Amat sesuai di tanam di iklim tropika seperti Malaysia.
   3. Tumbuh dengan cepat, 6 bulan sudah mulai berbuah dan mengeluarkan hasil.
   4. Penjagaannya senang, tidak dirosak oleh serangga, ulat atau binatang ternakan.
   5. Pokok Jarak boleh hidup melebihi 45 tahun.
   6. Sebiji buah jarak mengandungi 2, 3 atau 4 biji benih yang akan diproses menjadi bio-diesel.
   7. Saiz pokok yang rendah dan rendang akan memudahkan proses memetik.
   8. Satu ekar tanah boleh ditanam sebanyak 800 pokok jarak. 1 batang anak pokok 10 inci berharga RM 2.50 hingga RM 4.50 di tapak semaian.
   9. Hasil pengeluaran dalam masa 2 tahun pertama lebih kurang 3.6 tan (buah) bagi setiap ekar setahun dan hasil tanaman jarak akan berganda selepas 2 tahun.

Sources : http://bisikanhati.com/blog/

kasik up..........

up................

aku ada terfikir satu cara nak save minyak... mungkin  tak pakai petrol langsung..

cuma..

aku tak tau pasal enjin.. jadi..
sesapa yang tau pasal enjin... diharap pm aku.. aku nak tanya pendapat..
bagi sesapa yang tau elektronik pun, mungkin diperlukan...

harap ada orang leh bincang idea nih ngan aku... heheheheh

hambekk ko..
memacam cara & device nak bagi jimat minyakk..
penangan rege minyak naik punya pasal, manusia mencari aternatif sumber kuasa baru..
menjadikan manusia lebih kreatif & berani mencuba & mencipta dari hasil aplikasi sains ...
harapnye btol2 menjadi alternatif utk menangkis kesan kenaikan harga minyakkk...

ape la aku membebel pepagi nih....

Originally posted by d34n at 20-7-2008 06:48
hambekk ko..
memacam cara & device nak bagi jimat minyakk..
penangan rege minyak naik punya pasal, manusia mencari aternatif sumber kuasa baru..
menjadikan manusia lebih kreatif & berani ...

ko tak membebel pung.......... tunggu nanti aku dah buat, aku post cara detail utk buat (FOC)..........

smlm aku dah bli....

pembaris stainless steel
= 5 x RM1.80 = RM9.00
sbb tak jupe dawai atau plat stainless steel... takde tali, akar pun blasah je laa...

skru & nut (2 ukurun)
= 2 x 2 x RM1.00 = RM4.00
alamak..... skru tu kecik sgt daa....

mata gergaji besi
= 2 x RM0.50 = RM1.00
preparation utk potong tiub pvc... tiub tak bli lagik....

alat patri = 1 x RM25.00 = RM25.00
lama punya ntah dah pergi mana.....

multimeter
= 1 x RM30.00
err..... ingat nanti nak buat PWM Controller (PWM - Pulse width modulator; sila google utk diagram)
camne nak pakai natang nie? dah lupa laa......

power supply FOC
cannabalised dr PC lama yg dah kaput....... cukup utk supply 12V

hasil kajian xperimen smlm......
tanpa penggunaan elektrolit; gas HHO yg terhasil amat sedikit dan adalah berkadar songsang dgn jarak 2 plat pembaris stainless steel... kira makin dekat, makin byk penghasilan HHO
dgn penggunaan elektrolit (pakai table salt), HHO bertambah byk........

menda kena bli lagik:
thermometer... kalu dpt digital, best gak.....
nak bli controller utk ammeter & voltmeter yg berasingan...... kena pi Jalan Pasar, KL...... :kant:

Reply #74 Acong's post

perghh.. macam experiment kimia masa SPM jerr..

btw, gud luck atas sumer kajian korangg!  

Originally posted by takumi86 at 22-7-2008 09:05
perghh.. macam experiment kimia masa SPM jerr..

btw, gud luck atas sumer kajian korangg!  

kalu eksperimen kimia.... ada format dia....... kena draw diagram lagik.......

Reply #76 Acong's post

Entahlah, saya skeptic sket pasal air ganti petrol punya hype ni. Sebab energy source bukan senang2 leh dicipta mcm tu je. Hukum energy conservation pun mengatakan energy takleh dicreate tapi boleh ditukar bentuk sahaja.

Argument yg mengatakan air bila melalui hydrolisis, tukar jadi hidrogen, kemudian hidrogen tu digunakan utk melengkapkan pembakaran petrol, fine, secara teori mmg nampak betul. Tapi kalau difikirkan, tenaga yg diperlukan utk menjayakan hydrolisis tu (tak kira secara elektrolisis ke, secara high frequency beam ke mcm dr halim claim), memerlukan TENAGA YG BANYAK, maybe equally the amount of energy yg dia claim to be saved from petrol.

Hidrogen mempunya ATOM YG TERKECIL jika dibandingkan dgn sebarang element lain (ingat, ia adalah nombor satu dalam periodic table), jadi bukan senang2 nak capture gas hidrogen ni sekadar dlm botol plastik mineral atau tube plastik. My guess is most of gas tu dah terlepas ke udara luar.

Pasal jepun invent car that runs on water tu, it has "scam" screaming all over the it.   Kita kena ingat, ramai org sanggup menipu dgn apa cara sekali pun utk make money.

Anyway, i'm open to discussions. Sapa2 yg boleh convinced me, please do.

Originally posted by cupcake at 22-7-2008 11:37
Entahlah, saya skeptic sket pasal air ganti petrol punya hype ni. Sebab energy source bukan senang2 leh dicipta mcm tu je. Hukum energy conservation pun mengatakan energy takleh dicreate tapi bol ...

actually we are not creating energy....... we are just tapping to the vast energy available in the environment.....

Originally posted by Acong at 22-7-2008 11:43 AM

actually we are not creating energy....... we are just tapping to the vast energy available in the environment.....

ok. energy yg diperlukan utk buat elektrolisis tu dtg drp mana? has to come from somewhere kan?

Reply #79 cupcake's post

datang dr tenaga electric yg dijana oleh alternator yg dijana oleh tenaga mekanikal oleh alternator......