CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: coyotemawi

Masalah-masalah Yang Cikgu Hadapi -

Apa masalah yang dihadapi segelintir guru2 kemahiran hidup yg menyebabkan mereka langsung tidak bersungguh untuk mengajar murid2 tentang subjek tersebut. Maaf andai ada yang terasa tapi saya Cuma bertanya卍an  ini kenyataan yang dihadapi oleh dua adik saya yg masing2 darjah 4 dan 6. apabila saya bertanyakan tentang subjek KH..sepanjang bulan jan-april ini卆pa yg diajar oleh guru mereka amat sedikit..kebanyakan masa dihabiskan dengan membenarkan murid2 bermain lego..sedangkan skop matapelajaran KH sangat menarik kalau diajar kepada mereka卆pakah subjek ini tidak sepenting subjek lain menyebabkan ia diabaikan oleh guru2..atau tidakkah ada pemantauan dari pihak ketua panitia subjek atau guru besar ke atas guru2 ini

Rate

1

mendap ker....

Reply #801 sakinna's post

guru KH...

hemmm..dari pandangan saya, guru KH yang kebanyakan ada di sekolah adalah cikgu bidan terjun. bukan opysen dengan erti kata lain.

memang betul, KH amat menarik kerana ia lebih kepada projek tapi entah la, kalau dah yang mengajar pun tiada minat, tau jer la apa jadi.namun KH memerlukan seorang guru yang benar-benar meminati kemahiran bertukang dan yang berkaitan. kalau tak, makan masa nak menjadi seorang guru yang baik.

Originally posted by CharlieDale at 28-4-2008 14:05
guru KH...

hemmm..dari pandangan saya, guru KH yang kebanyakan ada di sekolah adalah cikgu bidan terjun. bukan opysen dengan erti kata lain.

memang betul, KH amat menarik kerana ia lebih k ...

betui..

Reply #801 sakinna's post

aku pernah juga mengajar KH selama beberapa bulan...

tp ikhlas aku katakan. subjek kh memerlukan guru yg berkemahiran... camne nak ajar budak kalu guru yg dipertanggungjawab mengajar pun pegang tukul pun tak berapa betul..

nasib baik ajar tak sampai setahun kh..

Originally posted by tuahayam at 28-4-2008 22:27
aku pernah juga mengajar KH selama beberapa bulan...

tp ikhlas aku katakan. subjek kh memerlukan guru yg berkemahiran... camne nak ajar budak kalu guru yg dipertanggungjawab mengajar pun pegan ...

aku pernah gak
tapinya ketua panitia tu kesian kat aku
so dia cam suruh jaga aje budak buat projek utk pmr
aku cuma pastikan bilik tu bersih aje selepas digunakan....
seksa wooo sebb tak minat bertukang

Follow Us
Kadang kala, untuk sesuatu benda yang kita tak minat atau tak tahu, tapi sebab terpaksa kita kena juga ambil tahu. sebagai contoh, saya kena mengajar subjek BM sedangkan opsyen saya sains. jadi nak atau tidak kena juga mengajar. setidaknya ambil masa setahun untuk tackle subjek dan tahun seterusnya dah boleh ajar dengan mudah sebab dah tahu selok belok pnp yang sesuai. tapi yang jadi bahananya kat bebudak setahun saya ajar tu la. rasa mcm jadi bahan eksperimen. tambah pula subjek BM ni terpaksa di ajar dalam BI hehehe, sebab 70% murid lebih BI dari BM.

begitu juga dengan sukan. saya sebenarnya kaki bangku.sepak bola pun tak betul jadi saya kena cari satu permaianan atau sukan yang saya belum pernah cuba. dan kebetulan ada sukan kriket, jadi saya ambil alih daripada gurunya yang langsung tak minat. saya belajar dari zero then ajar budak pun dari zero. pergi bertanding pun just cuma nak kutip pengalaman. 2nd year, sorang pemain dapat main wakil daerah ke peringkat negeri dan he is one of the best player untuk daerah. so berjaya menempatkan daerah saya antara 3 terbaik di negeri selangor.

secara manya, kita boleh nak ajar subjek yang kita tak berapa suka/kurang mahir tapi seperti yang saya katakan, ia ambil masa. tapi, bukankah satu kerugian sebab dalam masa yang kita ambil untuk jadi cikgu yang expert berbanding guru yang sememangnya dari opsyen tersebut.

Rate

1

Reply #805 tuahayam's post

tapi kan bila guru dah diberi tanggungjawab sebgai guru KH..sepatutnya guru tu kene berusaha jgk supaya mampu mengajar kt murid2..jgn jadikan alasan x pandai bertukang, berkebun, menjahit atau berniaga sbgai alasan utk mgajar sambil lewa pd murid kan...lagipun saya rasa, murid2 memang sukakan subjek KH..coz ada murid yg x pandai dlm akademik..inilah masa utk mereka tonjolkan kelebihan mereka..mungkin ada yg minat bertukang dsb...sekali pandang...ape yg budak2 ni alami dlm kelas KH..sama macam saya alami dulu...darjah 4 tahun 1994...dah 14 tahun tu tp pengajran guru x berubah...saya dlu pun cikgu KH hanya bawa kami dlm bengkel dan longgokkan dgn lego..huhuhuuu...x ada aktiviti bertukang dan berkebun pun..dan cikgu yg sama inilah yg mengajar adik2 saya skang....alahaiii cikgu ridhuan.....

Originally posted by sakinna at 29-4-2008 10:19
tapi kan bila guru dah diberi tanggungjawab sebgai guru KH..
sepatutnya guru tu kene berusaha jgk supaya mampu mengajar kt murid2..
jgn jadikan alasan x pandai bertukang, berkebun, menjahit atau be ...

kalu giteww dia kena pergi
amik short course la kot..
belajar menjahit ker..
memasak ker..
then balik curah ilmu tu
amacam? ok tak?

Reply #808 sakinna's post

itulah masalahnya, kalau dah sampai 14 tahun pun tak berubah payah la. takkan dah 14 tahun pun tak sedar lagi tanggungjawab. orang-orang yang macam inilah yang menjadi nila dan kerbau dalam dunia pendidikan.

tapi sampai 14 tahun, pihak pentadbiran memang tak pandang punya masalah ni sebab KH bukan subjek teras pun. kalau subjek teras, benda ni takkan berpanjangan. tapi Alhamdulilah masa sekolah  menengah (sekolah rendah belum ada lagi subjek ni masa zaman saya) saya tak ada masalah dengan guru subjek ni. yang paling saya suka buat buku ledger (perdangangan) walaupun saya tak suka mengira / matematik.

tapi macam kata tuah tu ada benarnya, dalam kita membuat sesuatu kerja perlu ada minat dan kemahiran. waluapun ia bukan alasan, tapi tak banyak sedikit pasti akan mengganggu cara pengajaran.

sebab itulah kementerian/jabatan harus ambil peduli dengan enrolment guru di setiap sekolah. jangan main hantar ikut suka hati macam zaman saya dulu, sampai 5 orang guru opsyen sc dipostingkan ke satu sekolah yang dah cukup guru sc tapi kurang guru BM.

tapi kalau dah terpaksa juga dilakukan, terima jer la dengan niat yang ikhlas. mungkin ada hikmahnya.

kekadang admin pun kena peka
tengok kat mana lompong
jangan pakai tarammmm aje

n jgn pilih kasih

tu yang ada cigu jadualnya gelap gelitaa aje
dan cigu favourite
cerah aje jadualnya...

kena tengok option..
tngok kat mana kurang...
kena fair..

saya dah 15 tahun mengajar KH...sekolah menengah.disebabkan thn lps saya ambil cuti tanpa gaji,pada awal tahun ini saya mengajar pendidikan islam.selepas sebulan setengah,saya diberi 7 kelas geo dan 2 kelas KH......opsyen saya perdagangan dan prinsip akaun.tapi sejak mula keluar maktab dan lps habis pjj,saya mmg mengajar KH.

kemahiran didorongi dengan minat boleh memotivasikan cikgu2 dlm subjek KH.kalau ada guru yg mmg bkn opsyen mengajar KH ni mmg sukar sikit, sbb byk aspek perlu diambilkira...pihak pentadbiran kdg2 mcm berat sebelah,lebih pentingkan sesi pagi drpd sesi petang.

Reply #812 ladybirdninja's post

sepanjang pengetahuan, kalau dua sesi ni sesi pagi adalah untuk tahap 2 mean kalau sekolah menengah untuk tingkatan 4, 5 dan 6 dan sekolah rendah untuk tahun 4,5, dan 6 manakala biasanya sesi petang untuk tahap 1 iaitu tingkatan 1,2 dan 3 manakala bagi sek. rendah tahun 1,2, dan 3.

kemungkinan pentadbir lebih beratkan sesi pagi sebab sesi pagi ni melibatkan exam besar contoh UPSR,SPM dan STPM.

pada saya, bukan KH jer perlukan minat, subjek apa pun perlukan minat. kalau kita tak minat nak ajar subjek tu, benda mudah pun jadi susah.

Reply #813 CharlieDale's post

mmg betul tu......semua mesti disertai minat.......kalau ada minat,semua perkara boleh beres....insyaallah.......

ada ker boss yang tak mahu diri dia disayangi oleh staff?

kat sek rizzii ada sorang budak ni sgt nakal but muka very innesen n TERROR bab cakap bohong...slalu pukul budak tapi slalu tak ngaku n reka2 cerita...pukul depan kita pun masih tak mengaku....kelmarin, parents dia datang sekolah kata anak dia kena buli ngan sorang murid(nakal jugak)..parents dia datang ngan polis skali coz derang dah report polis..tak tau la nak komen apa coz parents dia pun mmg tahu yg anak dia nakal...dah jadi kes polis, sek pun tak boleh nak buat apa la..lagipun kes buli dia tu takde saksi walau sorang pun...so, tak tau la camne ending dia nanti....

kt sek aku ade 2 jenis masalah. pertama : cikgu2 ( lelaki almost ) yg mls ! dok melepak kt kantin , buat 2 gosip mengalahkan pompuan

kedua : pentadbiran yg hanya tau cek punch card ( die pun dtg lewat ) , x tau kebajikan guru smpikan kerusi + meja guru dah nk lapuk pun kate bole pki lg . die ok la pki kerusi beroda tu...

klu aku ade kuasa biar ppd dtg tgk kewangan sek aku yg tlh disalahgunakan

Originally posted by yukitada at 10-5-2008 11:19
kt sek aku ade 2 jenis masalah. pertama : cikgu2 ( lelaki almost ) yg mls ! dok melepak kt kantin , buat 2 gosip mengalahkan pompuan

kedua : pentadbiran yg hanya tau cek punch card ( die pun d ...

yuki-chang...
kalu la nko ada power..bagi hint2 kat ppd suh datang
sure nko dah buat kan?
heheheheh
nampaknya bukan sekolah nko aje ada masalah
sekolah lain pun sama..

Kementerian dinosor pelajaran Malaysia

PeOn kat pejabat lain keje dalam AIR-ConD = elaun ITKA RM 130
Cikgu kat dalam kelas Panas nak maampos !! = elaun ITKA RM 180

Pandai ke org kite memerintah ?????

Panas nak mampos tu sebab ada kelas yg kipas dia ROSAK tak bole nak tukar, wat report dah 2 tahun tak bole nak baiki lagi !!!

Pandai ke MELAYU yg memerintah !!!

p/s :- Melayu memang BANGANG dan Mudah Lupa...

Hakk Tui !!!!

ntahapahapantah

suh cina je memerintah....