CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: noraidil_06

Surabaya, Indonesia

Close [Copy link]
hehehe...to be honest tu la my very first backpacking trip. Nak test power sebenarnya...so in future boleh buat lagi......selama ni dok baca cerita org je, so kenala cuba sendiri pulak.

Kalau ko dah tawan Kinabalu, alamat Ijen tu kacang je la...3.5km tu takla jauh sangat sebab memang dah ada trek pejalan kaki...trek ni la yg miners dok guna turun naik usung belerang seberat 30kg...kadang2 curam giler kadang2 landai je...trek tanah bersih, takda semak lalang apa.....cuma bila dah sampai Kawah Ijen, jln turun dia berbatu...kadang2 curam kadang ok.....tapi memang kena berhati2....turun tak mudah tapi naik balik tu memang azab giler....sila pakai baju yg anda tak kesah "diroskakkan" oleh bau sulphur sebab kalau dah terkena asap sulphur tu bau dia taknak hilang2 sampai skarang walaupun dah 2-3 kali basuh....

Kalau nak leisure boleh la skip Ijen dulu, tapi next time kalau nak jimat elok juga cari at least 4 org yg sama kepala....sebab kalau sewa Jeep kat sana boleh share berempat...harga bilik boleh share berdua. Utk perjalanan jauh yg makan masa 4-5 jam boleh naik bus saja.

Elok lah kalau ada yg nak bantu buat itinerary, tapi I suggest you read the whole chapter of Jawa Timur kat Lonely Planet jugak, khususnya part Bromo-Tengger-Semeru, Probolinggo, Malang, Ijen kalau nak dan Surabaya. Tak tebal mana pun bab yg aku sebut tu. LP memang mahal kat pasaran tapi I can share PDF version punya(aku ada yg latest punya 2010 - boleh send by email)....Serius! u n ur friends kena baca dulu then dapat lebih sikit dari general idea apa nak buat n mana nak pergi, then boleh tailor itinerary tu ikut kehendak korang...My travel baru ni yg 1st time buat tu pun outline dia based dari LP jugak....dalam LP pun ada sebut sebijik2 yg staff kat Cemara Indah tu a bit tour pushy, ...yg tak tahan nya entah kenapa aku terlepas pandang statement tu, tak sangka betul memang betul apa yg dikatanya...dalm LP memang ada banyak cadangan tempat menginap untuk setiap tempat, dari budget stay sampai la ke high end hotel.

Gunung Semeru ada juga terlintas nak g tapi I'm not hiker pun...tak pernah naik memana gunung lagi...Ijen takleh kira gunung sangat kot, tapi kena lintas beberapa bukit jugak la baru leh sampai ke Kawah tu....buat masa terdekat, gunung yg rasa berminat nak panjat ialah gunung Rinjani kat Lombok...danau segara anakan dia secantik kawah Ijen jugak, cuma ada pundak gunung berapi baru tumbuh ditengah danau tu....

Reply  sapsamsok

Bakpao = Kueh Pau ?

byk sgt makanan indon yg bermula dgn perkataan  ...
CheAni Post at 11-3-2011 19:44

Yup... Bak = Daging. Tapi daging kat sini, pakai daging sapi aka lembu. Bak tu diambil dari bhs Hokkien cam Penang gak.

Reply  sapsamsok

err. en. sam boleh tolong bookingkan ke Hotel Bromo Permai tu?

derubirusiti Post at 11-3-2011 21:50

Baru je kenal kawan kepada kawan yang stay kat Surabaya. So die offer nak tolong susun itenery, booking hotel ngan transportation sekali (legaaa..)

Salam DBS,

Err... rasanya lebih baik DBS minta je kawan DBS yang stay kat Surabaya tu untuk book hotel Bromo Permai tu sekali. Nanti kalian tinggal bayar ke dia 1 lump sum. Kekeke.

Kalau saya yang tolong book, saya biasa minta duit hotel tu dalam RM Equivalent (deposit) ditransfer ke MBB saya dulu in case x show, duit tu saya anggap sebagai ganti rugi. Setelah saya jemput  tamu kat airport / jumpa tamu kat tempat lain, baru saya minta Rupiah. Lepas tu, saya transfer duit deposit kembali ke tamu dalam Ringgit on the spot pakai MBB2u online.

Saya tak main book bilik je, tapi confirm terus bilik tu biar tak diambil orang atau kalian tiba terlalu lambat sampai terpaksa kehilangan bilik hotel.

Dalam kes DBS, kan saya x jumpa DBS. Tapi, kalau DBS nak minta tolong saya book gak... boleh transfer dalam Ringgit Equivalent le... Saya perlu ETA Bromo kalian...

Bukan x nak bantu... tapi kesian pula kalian kena transfer duit sana sini.

Salam dari Kota Pahlawan, Jawa Timur.

Pasal hotel2 di Cemorolawang, kena ingat musim peak season sekitar Jun sampai..december kot? musim kering katanya, ramai pelancong ke sana...harga jadi lebih mahal....kalau u all nak budget boleh duduk kat hotel2 yg jauh skit mcm kat Probolinggo atau Tosari.....tapi utk sunrise memang kena bertolak awal la...maybe seawal 1am....

cmf_GAIA Post at 11-3-2011 23:06

Atau seawal jam 10 malam dari Surabaya... Hehehe.

Info dari Hotel Bromo Permai waktu saya ke sana dulu, peak season tu dari April - July. Tapi sekarang, musim kat sini dah tak menentu jadi susah untuk diramal bila musim panasnya.

hehehe...to be honest tu la my very first backpacking trip. Nak test power sebenarnya...so in future ...
cmf_GAIA Post at 12-3-2011 01:01

huhu..GAIA..best tul aku dgr cite backpacking ko. adventure. hehe
patot kalo tau aku roger ko awal2 join. hehe.
aku pun mengkhatam kan jugakla buku LP tu..kebetulan ada ofismate nye. and memang betul2 berguna kan buku tuh.

agree with your alert about agen2 travel neh. kena hati2 sket n betul2 confirmkan apa yg diaorg provide.
but my case Alhamdulillah, since kawan aku cum driver, Yanto local...so selamat la sket.
time aku gi Bromo, kitaorg xg cemoro lawang sebab yanto call2 hotel2 kat situ..xde yg berani nk amik guest etc. may be sebab time tuh bromo, baru mula meletus etc.
end up kitaorg gamble g wonokitri and stay kat guest house yg amatla basic...tade hot water beb. tp kul 4pg tu..mandi jugak... but kitaorg ok jer...backpackers mode la kan.

yg dekat ijen tu...aku sewa 4WD / landcruiser...450k /500k rasanya...dari banyuwangi je pos paltuding tu. about 1 hr gakla..lepas subuh bertolak..and memang tak sempat sunrise kat situ.

but masa kat pos paltuding tu..yanto dh pesan awal2 --- bilang dari jakarta...sebab dia kata mamat yg jaga entry pos paltuding tu..kadang2 overcharge la etc.
tp almost kantoi gak..sebab belum cakap ape2 lagi...mamat tu dh tanya yanto --- dari malaysia ?..yanto pintas - jakarta..hehe aku pun cakap pun control2 sket ....

but ada incident kat pos paltuding tu with this europe tourist neh...sebab TA yg uruskand diaorg tu cakap dh bayar semua including entry etc. tapi..mamat yg jaga entry tu...cakap tade2..kena bayar jugak etc. gaduh2 gak...si drebar TA nih..bukan nk tolong clearkan keadaan, tp dia plak naik hangin sebab tourist2 tu cakap dia tipu etc...siap pekik nk kuarkan beg2 tourist tu and suruh diaorg balik sendiri dari pos paltuding tuh.

the path to ijen and ijen itself memang truly amazing experience la...masa sampai2 kat krater tu..tgh berkabus sulfur yg kuat...macam kat marikh jer. hehe. tp kitaorg sabar sket tunggu2 n lepak2...then angin kuat telah clearkan krater tu dari kabus..and u can see the amazing krater and turun naik ke kawah tu.

oh...kalau nk g ke ijen dari banyuwangi...nanti aku cuba roger yanto about the contact number brader yg bawak kitaorg ke pos paltuding tuh...anyway..x silap aku..hotel kat banyuwangi aku stay tu (Berlian Abadi)...ada gak tanya pasal nk amik tour ke tak etc. tapi aku x check sgt...sbb all dh pre-book via yanto.

my another experience, after banyuwangi..aku naik Batur kat Bali...memang tourist trap betul..sebab cost dia adalah 450k per person..as much as menda nih including guide sorang, breakfast pack at batur ( masak telur n pisang dalam tanah kat puncak batur), mineral water etc. but pada aku agak mahal...tp the experience memang best. sebab antara 3 puncak kat batur tuh..ada kawasan yg cantek...member aku cakap cam ala2 lord of the ring nye location. hehe

ini pun abg ali, driver aku kat bali dh pesan awal, masa TA tu dtg confirmkan betul2...pakej tu..naik sampai mana, transfer point kat mana etc.

Rinjani tuh pun cam dlm list aku gak. baca review n tengok gambar..pergh menarik2.

Info terbaru dari Hotel Bromo Permai

Peak season untuk Hotel Bromo Permai 1 tahun 2011 (Harga +30%)

15 Jun - 31 August 2011
Perayaan Kasada (lihat bawah)
20 Dec - 05 Jan 2012
[H-3] 3 hari sebelum Aidilfitri sampai 5 hari selepas [H+5]
Cuti Sekolah

Perayaan Kasada

Dua perayaan terbesar orang-orang Tengger jatuh pada hari ke-14 atau ke-15, pada pagi harinya setelah bulan purnama pada bulan kedua dan kedua belas. Jadi lebih tepatnya pada karo ke-14 atau ke-15 dan kasada ke-14 atau ke-15 dengan perbedaan antara sebesar sepuluh dan dua bulan.

Perayaan yang pertama merupkan perayaan kematian atau nyewu atau Dherma Kaki Moyang atau mengadakan selamatan 1000 hari setelah kematian; selamatan orang-orang Tengger terhadap semua roh, perayaan ini juga dianggap sebagai pesta tahun baru dan dirayakan di tempat kepala kampong.  Perayaan yang kedua perayaan untuk Brahma yang biasa disebut pauman yaitu perayaan sacral dari orang suci yang merupakan pesta pengampunan terhadap kekuatan-kekuatan yang dahsyat dari Brahma. Untuk memohon pengampunan dari Brahma, diberikan korban dengan cara mengorbankan manusia, akan tetapi sekarang ini cukup berupa makanan, uang, dan pakaian yang dibuang ke dalam kawah Bromo.

Dalam perayaan ini mereka mengenakan gaun segitiga warna-warni yang dinamakan kulambi ontakusumo, juga tutup kepala dari bahan yang sama dan dinamakan plengkungan atau kudung, dan dilengkapi dengan “sabuk sembahyang” yang dipakai melintang di depan dada, “sabuk pinggang sutra” serta memakai “kain panjang batik.” Dalam perayaan ini mereka juga menggunakan  boneka-boneka seperti yang mereka pakai pada saat acara pernikahan, setelah itu dibakar dan di buang. Tetapi saat pelaksanaan nyewu boneka-boneka tersebut di letakkan di dekat perapian di dalam rumah, diikut sertakan  makanan dan minuman kemudian boneka ini dibakar, kegunaan lainnaya dari boneka di upacara nyewu ini sebagai penghormatan terhadap cikal bakal atau pendiri desa kemudian boneka tersebut dibakar juga.

Follow Us
Post Last Edit by sapsamsok at 12-3-2011 12:54
Bakpau ni ada sebelah mana ya? Bercakap tentang Bakpia, my bro baru balik dari Jogja semal ...
cmf_GAIA Post at 11-3-2011 23:45

Salam Boeng

Wajib beli dari Surabaya

Keropok Ikan
Keropok Udang
Kacang mlindjo (mentah / masak)
Bandeng Presto (ikan asap tanpa pengawet tinggal goreng & makan)
Bakpau Cik Yen
Kue Lapis Legit
Kue dinosors
Pempek Palembang Ny Farina

** Usus ayam goreng mau dak? Diorang pun jual gak. Tapi, dah dibersihkan baru digoreng. Err... halal ka?

dan bermacam keropok kering kat ground Floor Pasar Atum.

Tape dibuat dari beras, beras ketan, atau dari singkong (ubi kayu)

Kalau pernah dengar pohong, tuh dibuat dari singkong (ubi kayu). Ada rasa alkohol sedikit jadi, tambah lama tambah keras rasanya. Jd mungkin x leh makan. Rasanya memang sedap. Dan, tergantung brand apa pulak yang kalian beli. Yang terkenal No. 82.

Post Last Edit by arwien at 12-3-2011 13:15

kalu ade org nk naik G.Semeru, aku ade contact mountain guide kitaorg aritu..nnti senang dia arrange semua, permit, transport. tk yah nk deal dgn ramai TA. min 5 hari, tp lagi cun 6 hari dah campur masa utk travel, pi Penanjakan/Bromo, Ijen, Madakaripura skali.
Utk mendaki Semeru perlu 2h1 mlm atau 3 hari 2 mlm, ikut kemampuan pendaki atau kalu rasa nk santai2 bole buat 3hari 2 mlm.
accomodation tk perlu sgt, camping ajer, kat Cemara Lowong bole stay kat homestay ajer, 150K semlm bole muat 7-8 org. Kat Ranu Pane ade pondok pendaki bole bermlm kat situ ajer kalu terpaksa bermlm kat Ranu Pane.
kalu nk murah skit, dr cemara lowong ke Ranu Pane amik jeep sayur. cukupkan 5-6 org muat 1 jeep. bole reduce kos. kalu lebih 6 org dah kena amik 2 jeep. tp bole gak dudok atas jeep kalu tk muat ok ajer.   Kena ade surat pengesahan doktor utk naik Semeru, kat registration pos nnti diaorg mintak. tkleh ade asma, chest pain, high blood, & fit utk mendaki.  Dr last campsite (Kalimati) nk ke Semeru Peak tu tkde la tinggi mne, tp aku rasa trek dia lg tough dr Laban Rata nk ke Kinabalu peak. Sbb dia trek gunung berapi, bukan trek gunung biasa. kena mentally prepared. Tapi kalu dari starting point Ranu Pane ke Kalimati tu trek dia santai2 jer. Tp view mmg superbly breathtaking sbb ade lake, pines, savanna, wildflowers.

kalu ade org nk naik G.Semeru, aku ade contact mountain guide kitaorg aritu..nnti senang dia arrange ...
arwien Post at 12-3-2011 13:02

gw salute loe...

loe memang hardcore abis...

Reply 842# cmf_GAIA

aku dah PM email address

eh thanks yek

Post Last Edit by cmf_GAIA at 12-3-2011 14:51

Deruberusiti, nak tanya pasal hiking rujuk sama Arwien, dia expert sikit pasal hiking...thn ni nak misi dia ke Rinjani, kan Arwien kan?

huhu..GAIA..best tul aku dgr cite backpacking ko. adventure. hehe
patot kalo tau aku roger ko ...
About-Jane Post at 12-3-2011 12:27 PM

Cantiknya gambar Batur tu, ingatkan kat savanna Bromo tapi kat Bali rupanya....

LP sangat membantu sebab dah ada outline pasal harga hotel, pengangkutan, tempat2 nak pergi n tempoh masa yg diambil utk setiap perjalanan, apa2 pun still kena verify balik info tu dgn maklumat2 terkini kat forum LP atau forum TripAdvsor....tapi takat nak buat itinerary complete dgn budget dah boleh...

Betul lah kena hati2 dgn TA kat sana...kesian tourist europe tu....Masa aku turun Bromo hari tu ada gak sorang mamat Czech yg suka complains hampir2 bertekak dgn TA sbb TA tak hantar dia sampai terminal Bayuangga....aku pujuk dia soh naik angkut n elakkan masalah dgn local, lagipun angkut pun murah je kan. Rimas tengok diorang dok bertekak2 mcm tu....tapi dia degil gak taknak, sbb nak menuntut hak katanya...mujur la things not get worst, TA tu beralah n satu van diorang hantar mamat Czech tu ke terminal bas....org puteh ni masalahnya kalau ada jenis yg keras memang keras habis, kalau dah rasa kena tipu diorang jadi agresif skit, tak reti nak control2 dah...maka, instead of selesai masalah akan jadi bertambah masalah....

Yg tak tahannya...masa kitorang stop utk lunch kat satu pantai belah Situbundo tu, tengok mamat Czech ni muncul lagi dgn rombongan tourist dalam satu van TA lain pulak...sebelum tu beria2 dia cakap jangan beli apa2 promo dgn TA, n dia nak terus ke Banyuwangi utk naik feri ke Bali katanya, alih2 ikut TA lain ke Ijen jugak.

Aku nyer bayaran utk ke Ijen buat kat Arabica Homestay, kena Rp25k, kamera pun kena gak 30k, maka jadilah 35k. Bila guide aku tengok resit tu dia kata tu unusual, biasa bayar terus je kat pos Paltuding n harga dia sepatunya 15k je, taktaulah harga dah naik atau TA dah markup diorang nya shares atau sebab kita ni foreigners....tapi dalam LP edition 2010 pun stated entry fees dia Rp15k je. Sebab aku left to Ijen dgn local guide aku sendiri, tak ikut driver TA yg akan berlepas lambat sikit, maka risau gak la...mujur guard kat Paltuding tu tgh sleepy lagi n tak banyak tanya, plus mungkin dia kenal dgn local guide aku tuh, so senang kerja.

Salam Boeng

Wajib beli dari Surabaya

Keropok Ikan
Keropok Udang
Kacang mlindjo (mentah / ...
sapsamsok Post at 12-3-2011 12:45 PM

Kat jl Genteng besar hari tu, supir taxi cakap situ pusat membeli ole2 Surabaya...dah naik taxi masa tu so malas nak turun balik tegok...agak2 semua tu ada lah kan...tapi Pempek Palembang? jenama import tuh....

Usus bersih halal je, yg haram tu najis je....

Bakso --> daging
Bakpau---> daging
Bakpia ---> Daging? Biar betul? Inti kacang, cheese, coklat je kan?

Jumlah ubat2 demam+selsema, sakit tekak n batuk yg aku habiskan selama 8 hari di sana....

Reply 844# sapsamsok

En Sam, haah mmg kawan yg duk Surabaya tu nak tlg book kan nanti .. senang sketlah. hehe.

Anyway, thanks ek!

Reply 849# arwien

arwien, best la dgr konye trip ke Semeru ni. hishh. tp kalo nak g kene traning harder larrr..

Kat jl Genteng besar hari tu, supir taxi cakap situ pusat membeli ole2 Surabaya...dah naik taxi masa tu so malas nak turun balik tegok...agak2 semua tu ada lah kan...tapi Pempek Palembang? jenama import tuh....

Usus bersih halal je, yg haram tu najis je....

Bakso --> daging / meatball
Bakpau---> daging / pau daging
Bakpia ---> Daging? Biar betul? Inti kacang, cheese, coklat je kan? Eh... sori. Kacang, Tepung, Mentega. Kata lain, biskut.

cmf_GAIA Post at 12-3-2011 14:17

Pusat je... tapi harganya mahal. Nak murah... tuh... Pasar Pabean. Jual gamat mentah lagi... mau ke? 500gm mungkin sekitar RM 200 - 300 tergantung cuaca. Kalau nak yang segar, kena gi area selatan Banyuwangi tu. Tapi, kena siap2 berebut dengan si Raja Hutan, Si Macan aka Harimau.

Pempek Palembang tu yang memang orang tempatan suka. Tapi, harganya tidak disukai. Hehehe.

Sebenarnya kedai Ole2 tu banyak sekali kat Surabaya. On average, diorang jual product yang sama dengan harga yang berbeza...

Kalau urusan keropok ikan / udang, saya beli kat Sidoarjo. Lebih murah. Sebab Sidoarjo kota Ikan & Udang.
Kalau urusan buah, saya beli ke Ps Genteng.
Kalau urusan sayur, beli ke Ps Keputran (kena borong)
Kalau Lapis Legit, pesan ke Holland Bakery. Tahan smp max 7-10 hari je dalam fridge. Tll lama, tak sedap.
Kalau Char Koay Teow siram, RM Apeng Jl Kedungdoro.

Setiap nak ganti page je, sure mendap.

Kena kasi & suruh minum jamu asli Indonesia baru ngejoss...

Reply  sapsamsok

En Sam, haah mmg kawan yg duk Surabaya tu nak tlg book kan nanti .. senan ...
derubirusiti Post at 12-3-2011 14:20

Ye lah... daripada DBS dok lari sana sini cuma nak bank in / transfer. Habis pula waktu DBS. Hehe.

Maaf ye. Bukan jual mahal tapi dok obral. Hahaha...

Belakangan ni dok hujan kat sini, kalau ke sini jangan lupa siapkan payung. Tak tau bila nak ada musim panas nih.

Welcome to Surabaya then!

Reply 855# sapsamsok

Hehehe betul2x. Kebetulan pulak kawan kat surabaya tu offer nak tlong, dah senangla sket.

Oh musim hujan ye, ok noted. Err tapi g bulan June nanti..agak2 mase tu musim ujan ke ek?
Ekcelli jenis pemalas nak bawa payung bagai, harap2 x musim  ujanlah. hehee.

Oh thanks, harap semuanya lancar masa kat sana nanti

Bakpia ---> Daging? Biar betul? Inti kacang, cheese, coklat je kan? Eh... sori. Kacang, Tepung, Mentega. Kata lain, biskut.
sapsamsok Post at 12-3-2011 04:19 PM

Tapi "bak" tu maknanya danging kata en Sam

Reply  sapsamsok

Hehehe betul2x. Kebetulan pulak kawan kat surabaya tu offer nak tlong, dah se ...
derubirusiti Post at 12-3-2011 05:21 PM

Biasa bulan June tu dry season, cuma skrg ni susah skit nak predict tapi dlm dry season kalau hujan pun tak tetiap hari kot...better g masa tu cuma pelancong ramai n harga hotel2 jadi mahal skit....

nak tanya la...kalau dari stesen ketapi gubeng tu nak ke Probolinggo brp ye caj transport slalunya? TQ