CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Anak Kecewa Difitnah- 15 Tahun Tak Tegur, Tak Jumpa Mak

betul la, kdg2 ada anak yg Allah beri ujian melalui mak ayah. mungkin mak ayah tu adalah ujian utk hidup dia. tp utk lulus ujian dunia tu maknanya, kita kena tgk the bigger picture. wajib layan mereka dgn baik bukan sbb mereka tp sebab Allah sbb kita sayang Allah. kita nk taat pada perimtah Allah utk sentias berbuat baik dgn ibu bapa. walaupun mereka byk buat kesilapan dan kesalahan, x perlu taat dlm perkara2 yg melanggar syariat Allah. namun, yg lain cuba lah kita ikut sedaya mampu.

star_karat replied at 26-4-2022 10:07 PM
Budak jantan kena fitnah dengan mak terus merajuk 15 tahun?? Baik kau potong konek lah jantan. Satu  ...

kalau kau nampak baik..kau bohong pun dia percaya..tapi kalau sepanjang hidup kau perangai mcm setan..kau cakap benar sumpah junjung Quran pun payah dia nak percaya...

Iols sokong je dia cut ties dgn mak dia lama
Iols pun dri keluarga toxic makpak x faham anak ayah iols kalo marah keluar semua semburan makian … dri kecik iols dgr dh besar rasa fedup sgt smpai malas nk balik rumah … selalu doa dapat kerja luar negara tpi x dimakbulkan lagi … kalo org x faham akan anggap iols nie ank derhaka x bersyukur bagai x kisah laa ape nk kata sebb yg kene maki iolss …yg terasa hati adalah iols …

Doakan iols dapat kerja luar negara and kalo ade lubang nk dapat kerja luar negara bolh pm iols

Edited by Goodluckdontcry at 27-4-2022 12:25 AM

Berkenaan ibu/bapa derhaka, ada sebuah kisah ketika Amirul Mukminin Saidina Umar al-Khattab menjadi khalifah yang mana suatu hari seorang lelaki datang berjumpa dengannya mengadu perihal anaknya yang didakwa derhaka kepadanya.

Umar memanggil anak yang dikatakan derhaka itu. Beliau mengadili anak itu secara berhadapan dengan ayahnya. Dalam majlis pengadilan itu, si anak meminta khalifah menyatakan hak anak terhadap ayahnya.

Khalifah Umar menyatakan bahawa: "Antara hak anak terhadap ayahnya adalah ayah hendaklah mencari isteri yang baik untuk menjadi ibu kepada anaknya yang bakal lahir ke dunia.

"Setelah anak itu lahir, hendaklah si ayah memberikan nama kepadanya dengan nama yang baik. Setelah anak itu besar, hendaklah diajar membaca al-Quran."

Mendengar demikian, si anak lantas berkata: "Wahai Amirul Mukminin! Itu semua tidak dilaksanakan oleh ayahku. Ibuku daripada orang Majusi yang menyembah api. Namaku nama yang tidak baik dan aku tidak diajar membaca al-Quran."

Khalifah Umar melihat ke arah lelaki yang membuat aduan sambil berkata kepadanya: "Apakah engkau datang ke sini untuk mengadu kelakuan anakmu derhaka kepadamu? Ternyata engkau derhaka kepadanya sebelum dia derhaka kepadamu. Engkau berbuat jahat kepadanya sebelum dia berbuat jahat kepadamu."

Masyarakat kite hny didedah dgn anak derhaka SBB NK angkat darjat ibubapa mungkin sehingga xsentuh langsung Bab ibubapa derhaka..sepatutnya kene Ada check n balance, baru Adil..supaya bkn setakat anak ade kesedaran, ibubapa terutama wajib ade kesedaran yg lebih SBB tanggungjawab kamu lbh besar DLM mendidik anak2..

Kite xduduk ditmpt msg2, Klu pun pernah merasai pengalaman dgn ibubapa xsemenggah, kene akui penerimaan setiap org adalah berbeza.. kite xblh NK paksa org terima argument kite walau kite rs kite BTL .

Bg den, benda MCM ni sentiasa terjadi.. ibubapa memilih kasih.. anak2 rs xdihargai..den rs semua org merasai tmsklah den juga. Mgkin hubungan sosial kdg2 bkn jln terbaik..SBB kdg2 blh JD teruk bile melibatkan emosi..tp ade juga yg Makin baik..den pasti setiap org LG tau yg terbaik utk Dr msg2..

Cuma yg den blh nasihat, xkirala pihak ibu bapa atau anak.. mendoakn ITU penting..ITU juga satu tanggungjawab besar samaada Dr ibubapa kpd anak @ anak kpd ibubapa..jgn tinggal DOA..selebihnya nengadulah kpd Allah SWT Dan Minta ampun..SBB kite sndr kdg2 xfhm 100% tentang Dr kite..jln terbaik kembali Dan mengadu kpd yg HAK..

Maaf den tulis pjg NK mampus even den tau bkn org Baca pun..ahakkkss

prince_marhaen replied at 26-4-2022 12:09 PM
TOO MUCH DRAMA..... lepas ni semua orang tau mak kau mulut poakaaaa.... ekekekeke

Patut just cakap la berselisihan paham..
Ni tak... nak jugak cakap dia x bersalah....
So yg bersalah sapa? Mak hang?

aku ni dibesarkan dgn penuh kasih sayang walau selalu kene sebat dgn bapak aku kalo main parit.  tapi idokla aku menidakkan kewujudan mak ayah puaka auto suci kerna pangkat mereka as parent.
tone deaf namanya tu dekkkk.

Follow Us
Entah la.

Untk komen yg kne taat mak sbb mak dh kendong 9 bulan dlm perut dan azab perit mase melahirkan.

Iolls sndiri anak bongsu yg mase tu mak dh tua dan mmg dah tak nak beranak. Tp dh takdir mak i perggy i mase die awal 40s.

Untk komen yg ckp kene bersyukur sbb mak x gugurkan.

Well, bnde tu pon mmg haram and kte ni culturally zaman dulu x de family planning.

Nk djadikan cerita, mak i mmg x nk dh anak dh mse preggy kan iolls dan mmg dari kecik i kne sisih dgn mak i sndiri.

Dari kecik dah biase menjauhkan diri dh sbb org pon x nk kt kite kan. Jdi bile besar pon mmg buat hal sndiri je. Tp sbb fikir mak kite pon ade baik die jugak so, raya tu dtg la jugak jengok.

Sedihnya dpt mak,ayah yg perangai toxic ni.
Iols dulu,sehari tak dengar suara mak,tak senang duduk kot.
Sekarang mak iols dah xde,rindu nak dgr suara mak,panggil mak!
Emosi

emak lah penghibur hatiku walau mak dah nk nyanyuk sikit2..
bila mak tkde.. meow pun rasa sunyi.. depa masuk ikut pintu dapur. pusing2 keluar sbb mak tkde.
skrg mak dah balik, mkn berdua pun selera je.
moga mak terus sihat ya. mmg lah ada cerita duka tp jd kan teladan supaya kita tak jd mcm tu pulak

Edited by julliot123 at 27-4-2022 02:48 AM

Yang tak merasa toxic parenting boleh cakap sebarangan. Hakikatnya mental / fizikal anak sedari kecik dah di’abuse’, dari kecik terpinga tak paham kenapa kenapa terima layanan sebegitu sampai besar dah mampu tafsir dan paham toksik itu jauhkan diri saja jalan terbaik.
Abam ni mungkin limit dia kes fitnah tu la, yang bejujuk kes dari kecik tersembunyi..biasanya begitu sebab terlalu lama dah terluka dengan parent sendiri yang sepatutnya protect, guide dan beri kasih sayang tapi dinafikan.

Toxic parent and maternal/partenal jealousy is real.

ellejo replied at 27-4-2022 01:15 AM
aku ni dibesarkan dgn penuh kasih sayang walau selalu kene sebat dgn bapak aku kalo main parit.  tap ...

arwah abah kalau marah mcm halilintar membelah bumi...mmg la kecut perut..tapi esoknya kalau dia x keje pagi..mesti dia datang kat aku ikatkan tali kasut skolah..
.perasaan tu susah nak digambarkan..aku sendiri tak terbuat mcm tu kat anak2...mak aku biasa je sebat aku tapi dia jugak yg suapkan aku nasi grg masa tunggu bas skolah pagi2..aku sedihlah kalau org x sayang parents ni wpun mostly parents zaman dulu mmg garang x hengat dunia

apa pun aku mmg pelik lah.. anak yg merempit..hisap dadah pun elok je mak bapak back up..apa lah kes kau sampai mak bapak sanggup pitnah..

ctaz replied at 26-4-2022 02:55 PM
sib baik mak tu idop lagi....
cher tiba2 mak tu meninggal....
mampos tanggung dosa sampai kiamat

Ko jgn nak samakheun mak org dgn mak ko....kalau mungkin mak ko jenis yg kalo ko tak tepon seminggu dah kena chop kapal titanic...tapi mak org lain pula walau tak berjumpa dgn anak dah bertahun ,namun tiap hari dalam doa kalau jenis yg pemaaf...anak anak tetap dlm lindungan doa dirinya sebagai ibu..

Mustahil?

monreyes replied at 27-4-2022 05:34 AM
apa pun aku mmg pelik lah.. anak yg merempit..hisap dadah pun elok je mak bapak back up..apa lah kes ...

Kenal jamel abdillah tak?

Apa jenis dadah yg dia tak hisap?

Look at him now?

Kalau dapat mak ayah ko sebagai ibu bapanya..agak agak ko, sekarang dia dah jadi kapal titanic tersadai disebelah berhala bald eagle mercu di langkawi atau tidak?

Note: Thread has been banned by manager

Note: Thread has been banned by manager

zehra2 replied at 27-4-2022 02:36 AM
emak lah penghibur hatiku walau mak dah nk nyanyuk sikit2..
bila mak tkde.. meow pun rasa sunyi.. de ...

Yg nyanyuk nyanyuk sikit ko pasti bukan meow ko? Sampai pusing pusing tawaf satu rumah?

Edited by mbhcsf at 27-4-2022 06:02 AM
Lolalala replied at 26-4-2022 06:39 PM
Dulu kecik² mak kerja. Kita tolong basuh pinggan, lap dapur, mop lantai, vakum rumah. Otw dia nak b ...

bercakap pasal beza layanan ni , i think you r experience i could relate. My second elder sister and I memang parenst ajaq independent like seawal usia 10 thn  , tapi masa tu we ,  my sister mature  and i time tu  ikut je arahan and memang diajar buat keje sendiri even waktu primary schools, mula mula rebel jugaks because i am the vocal ones in my family but bila besar umur  40s  , my sister  and I syukur sangat sebab  Allah tarbiyah memalui asbab my parenst macam tu rezekilah didikan tu memasing , bolehlah hidup . tapi bila my brother and  kakak sulung , org kat boleh msitaken depa tu macam adik sebab nootr so mature sangat  hahaha so padai , i mean tak apa pengalaman tu rezeki kita , sebab i think parents yg ajaq anak mandiri ialah mereka yg baik sebab bantu kita nak survive later . I am glad of the experiences tu walaupun i dulu pun rebels jugak awat kiteorg je yg diajaq gitu , tapi kan the more u use your brain and problem solve thngs in life earlier , insya ALLAH tak sesia and the better. syukur sebab itu tools kita esok hari bila parents dah u know tak ade. dan bila depa dah tua dah , then yg paling banyak tolong my parents my second sister sebab she is more mature gitu.

ladybugz replied at 26-4-2022 11:05 PM
betul la, kdg2 ada anak yg Allah beri ujian melalui mak ayah. mungkin mak ayah tu adalah ujian utk h ...

Berlaku baik pada ibu bapa bukan setakat tuntutan...tapi kewajipan.....pada masa yg sama aku lebih melihat diri aku sebagai ibu bapa iteww sendiri dari sebagai seorang anak...

Ibu bapa yg mudah memberi maaf ...ibu bapa yg senantiasa mendoakheun kebaikan utk anak anak..unconditional....sebab aku tahu doa seorang ibu terhadap anakanaknya teda hisab....dan aku juga tahu mendoakhen kebaikhen bukan sahaja utk anak anak tapi org org disekeliling kita secara khusus dan saudara seislam kita yg lwin in general....akan membuat malaikat juga mendoakheun kebaikheun yg sama buat kita....

So it does not matter anak macam jin afrit keww macam dugong keww...doa kita dan keampunan kita sebagai ibu bapa pada mereka lambat laun pastinya akan terbuka hidayah baginya utk kembali menjadi insan yg baik macam aku...GOD'S WILL

Yang ai tak faham, kata kena fitnah, tapi kata “kasih ibu”… hmmm i husnozon jela ibu mu jua kena fitnah dalam kes ni. Sama2 kene fitnah, habis 15 tahun cmtu je.. but apa2 pun, penulisan yang agak general & vague pun boleh jadi isu semasa… I nak cadangkan ada new sub-group la, content dari socmed.. i masuk isu semasa nak tau apa perkembangan & perbincangan tentang hal ehwal semasa… kalau I nak baca FB posting, baik I activate balik FB tak gitu