CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: alongim

Anak comelku Autistic Spectrum Disorder

Balas #1090 shidahameera\ catat

anak shidah masuk skolah biasa ke?

puakumbu, thx bg info mcm2..insyaallah akan follow..
anak saya fine motor skill masih lemah .. coloring tak penah pass lagi..bile dapat pensel/color pensil asyik nak conteng buku je kalau kite tak tengok..konon2 macam nak kaler tapi habis dia lorekkan satu page..kalau pegang tangan dia, dia nak la lembutkan..tapi kalau suruh dia kaler sendiri..memang dia tak leh control tangan dia..terlepas2 keluar dari gambar, sampai tak nampak dah gambar apa yg dia kaler

pada korang yg ada anak autisme yg dah pernah lalui darjah 1 di kelas khas (sekolah rendah biasa), nak tanya lah, sylabus dia sama tak dgn kelas2 biasa? smalam gi amik list buku utk 2009. org yg jaga kaunter cakap, utk darjah 1 sumer sama.

Reply #1097 puakumbu's post

my son's OT ajar letak pensil antara jari telunjuk dgn jari tgh dulu utk betulkan genggaman pensil. dah ok nanti baru letak antara telunjuk dgn ibujari.

Balas #1104 ummimon\ catat

tlg ceritakan sket cara pegang pensil tuh? maksudnya dia kepit pensil tu pakai jari telunjuk dan jari tengah ke? Anak I sama la dgn anak suflin, mewarna pun x boleh, dia main conteng je. I ajar anak I menulis tiap2 hari. X boleh lama, 30minit je, sebab dia cepat bosan. Tapi sampai skrg masih x boleh pegang pensil dengan betul.

Lagi satu nak tanya, ada orang cakap kat kelas khas di sekolah rendah, cikgu x ajar sangat, dia biar je budak2 buat hal sendiri. Betul ke? Saya risau, saya harap anak saya x dimasukkan ke kelas khas. Tapi dia x boleh menulis, boleh membaca je. So camna?

Reply #1105 mami06's post

a ah. kepit antara jari telunjuk dgn jari tengah. ni utk kuatkan kontrol tangan dia. plus, ajar dia circle secara anti-clockwise sbb byk huruf kena tulis anti-clockwise.

psl kelas khas ni tak sure. my son baru 4 tahun. i'm worried on that as well juga.

Rate

1

Follow Us

Balas #1106 ummimon\ catat

Thank You for info. Mlm ni I nak cuba, I dah cuba sendiri kat depan comp ni rasa mmg senang utk budak start pegang mcm tu dulu. Again, thank you!

Originally posted by ummimon at 22-12-2008 02:16 PM
a ah. kepit antara jari telunjuk dgn jari tengah. ni utk kuatkan kontrol tangan dia. plus, ajar dia circle secara anti-clockwise sbb byk huruf kena tulis anti-clockwise.

psl kelas khas ni tak  ...

salah satu cara lagi nak kuatkan jari2 ialah letak rubberband kecik pada jari telunjuk & jari hantu, then cuba regangkan rubberband tu dgn dua jari tu je (bukak (mcm sign "peace") then rapatkan)...buatlah a few times...insyaallah boleh membantu meenguatkan jari to control pensil.

u are right,banyak huruf kena tulis anti-clockwise. biasanya OT ada list cara2 nak tulis setiap huruf and which huruf kena ajar dulu.

Rate

1

Originally posted by suflin at 17-12-2008 10:49 PM
puakumbu, thx bg info mcm2..insyaallah akan follow..
anak saya fine motor skill masih lemah .. coloring tak penah pass lagi..bile dapat pensel/color pensil asyik nak conteng buku je kalau kite t ...

suflin,

sama2 kongsi ilmu :-) the reason anak suflin tak leh color elok2 sebabnya dia tak tau lagi nak control muscle2 jari dia. sebab tu la fine motor skill is important kalo nak ajar anak2 menulis..

salah satu latihan yang senang nak kuatkan muscle tangan ialah biar dia blajar tuang air dari jug kedalam gelas secara independent.for a start, letak sikit dulu air dlm jug the tambahkan air biar berat sikit..tak pe kalo air tumpah pun tapi this is one of the simplest & cheapest way to teach them how to control their muscles.

suflin pernah dengar pasal wikki stix? wikki stix ni kira macam kita buat border la pada lukisan so that bila colour tak keluar from kawasan yang kita nak color tu.

Rate

1

tq puakumbu..semua tu tak try lagi...harap2 ada kerajinan utk try..esok la jawabnye..dah malam ni..

baca kosmo tadi..

Autisme tidak halang dapat 8A

Oleh WAN FAKHRUL WAN BAKAR
fakhrul@kosmo.com.my

Khairul Aiman menerima ciuman daripada ayahnya, Hashim Samsuddin selepas mendapat keputusan 8A dalam peperiksaan PMR di Sekolah Menengah Sains Selangor, Cheras semalam.

KUALA LUMPUR - Status orang kurang upaya (OKU) kerana menghidap penyakit autisme (kecacatan perkembangan tegal yang melibatkan fungsi otak) tidak menghalang seorang pelajar untuk memperoleh 8A dalam peperiksaan Penilaian Menengah Rendah (PMR) 2008.

Khairul Aiman Hashim, 16, dari Sekolah Menengah Sains Selangor, Cheras berkata, dia menganggap dirinya sama seperti pelajar normal lain malah sentiasa menanam sikap mahu bersaing dengan rakan-rakannya.

"Syukur kerana dapat juga 8A. Semalaman saya tak tidur kerana risau menunggu keputusan ini. Walaupun saya yakin akan dapat 8A, tapi bimbang juga sesuatu yang buruk berlaku," katanya ketika ditemui Kosmo! di sekolahnya semalam.

Khairul Aiman dikesan menghidap autisme ketika mendaftar dalam darjah satu tetapi semangatnya mengatasi segalanya apabila dia memperoleh 5A dalam Ujian Pencapaian Sekolah Rendah (UPSR) tiga tahun lalu.

"Seperti biasa, saya bersama rakan-rakan belajar secara berkumpulan di asrama, mengulangkaji pelajaran setiap hari dan sering ke perpustakaan membuat rujukan.

"Tapi saya bukanlah jenis yang belajar semata-mata kerana turut aktif mewakili sekolah dalam bidang sukan iaitu acara lontar peluru, cakera dan lembing," ujarnya.

baru dapat tau yg anak saya patut register pend khas kat skolah on the 12th instead of next week..hmm..dah siap amik cuti 4 hari next week tapi rupenye minggu satu lagi baru boleh register..untuk student baru yg akan masuk pend khas..such a late notice..macaman mommy2 yg lain?dah bersedia utk antar anak next yr?good luck to all yg akan hantar anak utk darjah satu next year..sama2 la kite berdoa utk yg terbaik bagi anak2 kite..

Balas #1112 suflin\ catat

Good luck kepada mami2 yg anak masuk thn 1 minggu depan. My son akan pegi orientasi esok. I pun dah amik cuti whole week nxt week. Hope everything will be ok. Skrg target nak make sure dia suka ke sekolah & pandai jaga diri. Bab akademik nanti dulu...

yerr.. terfikir2 gak.. dlm kelas nanti, bercampur dgn anak normal yg lain or yg jenis autisme /hiperaktif..

losyen, anak u masuk pend khas ke drjh 1? register nxt wk jugak mcm anak mami?gd luck to u guys.

smalam ada orientasi darjah 1. dlm kelas 1 campur dengan budak2 biasa.  dlm kelas tu, anak saya sorang jer yg autisme. bebudak yg lain sumer dok diam. Masa cikgu bercakap kat depan, dia dah start dah dgn hal dia dia lompat2, pastu buat bahasa dia. huhuhu..bebudak yg lain tengok jer. then asben saya jumpa cikgu kelas & bgtau yg anak saya ada autisme. nasib baik cikgu tu faham. hari rabu ni ada ujian pulak utk menentukan kelas mana yg bakal diorg duduk.

Balas #1105 mami06\ catat

mami, anak saya pun boleh membaca tapi payah nak menulis.

Originally posted by ummiaqeel at 27-11-2008 08:54 AM
Thanks puakumba. Kitaorang pun salah, ilmu ada tapi x praktik kat anak betul2. ABA training, PECS training dah gi tapi buat setakat sempat je. Last appt ngan OT pun dia ajar oral exercise.. OT is ...

ummiaqeel,
cane cara nak buat oral excercise, nak cuba kat ank i ler.thanks..

Originally posted by losyen at 4-1-2009 06:07 PM
smalam ada orientasi darjah 1. dlm kelas 1 campur dengan budak2 biasa.  dlm kelas tu, anak saya sorang jer yg autisme. bebudak yg lain sumer dok diam. Masa cikgu bercakap kat depan, dia dah start ...

anak losyen still keluar bahasa alien lagi ke?? bukan ke dia dah blh bckp???
sedih bc post losyen sbb imagine cane la ank beddy msk drjh 1 nnt, skg 3 thn 9 bln non verbal lg

Originally posted by suebeddy at 5-1-2009 12:00 PM

anak losyen still keluar bahasa alien lagi ke?? bukan ke dia dah blh bckp???
sedih bc post losyen sbb imagine cane la ank beddy msk drjh 1 nnt, skg 3 thn 9 bln non verbal lg

suebeddy,

jangan rasa sedih jika anak u masih belum boleh bercakap..insyaallah the time will come.

yang paling penting buat oral exercise etc then pupuk kan minat untk dia bercommunicate dgn kita, tak kira samada melalui pecs ataupun thru eye gazing/referencing.. itu lebih penting bagi mereka...kalo mereka ada verbal tapi tak boleh nak communicate pun tak guna juga.