CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: transporter

UMRAH & HAJI XIII, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

Close [Copy link]
norim posted on 17-2-2013 03:16 PM
Keluar duit rial  kalau di Mekah dan Madinah. Kalau di Indonesia duit Rp. Ikut mata wa ...

Thanks kak Norim .. akak pernah gi umrah /haji ker ? lupa lak nak tanya akak .. klu dah pernah gi, ada senarai soalan saya nak tanya ni .. keke

kursus dah gi - minggu lepas

msaadhamid posted on 18-2-2013 08:53 AM
Salam. Nak mencelah juga.

Setiap kali transaction keluarkan duit (RIYAL), nanti bank (Malaysia) ...

charge tu yg saya nak tau tuh .. TQ so much haji

ummi_ina posted on 18-2-2013 02:28 PM
sy guna Maybank
kat ATM, tekan kat lain2 urusniaga klu x silap
then ada tertulis Activate Inter ...

ok nanti im try tgk ada tak service tuh .. TQ so much ummi

kitul posted on 19-2-2013 02:54 PM
Pengalaman kami buat Haji Ifrad:

1. Pakai ihram sejak turun dari rumah.

saya nak bertanya sikit pasal haji ifrad ni....

ustaz yang mengajar kursus asas haji di tempat saya berkursus ni bagitau, kalau rasa2 nak buat haji ifrad kena bagitau pihak tabung haji awal2 supaya mereka boleh uruskan kita mendapatkan penerbangan akhir.....  ( betul ke???)

katakanlah betul.... bila kita dah dapat penerbangan akhir kitapun berubah fikiran.... taknaklah buat haji ifrad, nak buat haji tamattuk je... dari segi hukum macam mana ye?  

sori kalau soalan bodoh sikit....

kitul posted on 19-2-2013 02:42 PM
kawalan hp dan kamera bagi lelaki di kedua-dua Masjid tidak strict lagi.
Mereka tidak memeriksa,  ...

Belum kalau perempuat ni abis di periksanya. apa pun alhamdulillah setakat ni walaupun Jun kena periksa, mak guard tu tak perasan pun.Antara tipsnya bila sampai giliran kita,beri salam pada mak guard tu. Lagi satu Hp tu letakler dalam envelope, hp sekarangkan nipis aje.Kalau mak guard pegang envelope tu tak adalah obious sgt .

kenesep posted on 19-2-2013 03:25 PM

ustaz yang mengajar kursus asas haji di tempat  ...

Setau Juan awal2 lagi kita dah pilih jadual penerbangan sama ada awal atau akhir.
Kalau pergi penerbangan akhir tapi still nak buat Tamatuk pun tak ada masalah,kecualilah penerbangn tu betul2 pada hari jemaah dah bergerak ke Arafah,macam flight utk last minit jemaah dapat visa macam musim haji tahun lepas.

Follow Us
kenesep posted on 19-2-2013 03:25 PM

ustaz yang mengajar kursus asas haji di tempat  ...

saya nak reserve jawapan yg lebih mantap kepada soklan ini kepada Tuan2 Haji yg lebih arif.

Jawapan ringkas dari saya;
1. sdra/sdri diberi pilihan dari awal untuk pilih masa penerbangan (awal/tengah/akhir)
2. jadual penerbangan yang dipilih itu ada berkaitan dengan jenis haji yg akan dibuat (awal dan tengah = tamattuk, akhir = ifrad)
3. pertukaran di saat2 akhir tidak digalakkan.

P.S.
Masa dekat-dekat hari Wukuf sebelum bergerak ke Arafah, Mekah dah mula penuh dengan orang. Beri pertimbangan juga untuk memberi kerehatan kepada badan dengan mengelak untuk melakukan Umrah terlalu dekat dengan musim Haji, bimbang mendapat gangguan kesihatan.   Last edited by kitul on 19-2-2013 04:01 PM

izinkan saya buat pembetulan soalan saya... maksud saya, awalnya kita minta penerbangan akhir atas sebab kita nak buat haji ifrad... dan kita pun dapat penerbangan akhir...

tapi bila tiba masa berangkat, kita tak konfiden boleh jaga pantang larang ihram kalau buat haji ifrad, lantas kita tukar daripada niat haji kepada niat umrah ( buat haji tamattuk )...... tak salahke dari segi hukum? tak macam menipu ke?

Rosputih posted on 18-2-2013 10:52 PM
Assalamualaiklum Freshoren,

Seronoknya  nak buat umrah lagi Mac ni ye....

Waalaikumussalam ibu..

alhamdulilah tabung penuh cepat pulak kali ni hehe..tengah tunggu visa je,hanya kami suami isteri je yg tengah diruskan visanya...sebab last minit kan..doakan ye ibu..

HUSSAINTAHIR posted on 19-2-2013 01:06 AM
assalamualaikum

my sister and brothers nak pergi umrah

klink famili TTDI

klinik Medijaya Damansara Uptown

freshoren posted on 19-2-2013 09:27 PM
Waalaikumussalam ibu..

alhamdulilah tabung penuh cepat pulak kali ni hehe..tengah tunggu visa j ...

Alhamdullillah...
Ibu doakan semoga semuanya berjalan lancar dan In shaa Allah tak ada masalah berkaitan visa tu..
seronoknya,  sebab dalam hati Freshoren dah teringatkan Makkah dan Madinah je kan masa ni..

alhamdulillah... dah daftar, deposit umrah masa cuti sekolah bulan 5... mudah2an diberi kemudahan... amin...

tak sabar rasa nak jejak semula ke sana...
ni kali ke-3 bobo ke sana... mudah2an jadi tetamu yang diredhai ALLAH...

msaadhamid posted on 19-2-2013 09:13 AM
Wa'alaikum salam wbt.

Alhamdulillah, semoga para jamaah haji mendapat haji yang mabrur dan semo ...

tuan haji msadhamid merendah diri plak..hehehehe..saya mahir dr segi pengurusan sahaja, dr segi hukum hakam ni..hehehe..average level je..

lonely_surina posted on 19-2-2013 01:33 PM
saya berharap agar tuan haji atau tuan haji satu lagi dapat TERangkan mengenai haji ifrad bila dek ...

hehehehe...

Dari segi definisi haji Ifrad ni, mcm kengkawan dlm forum ni bagitau la..

Ok, dari segi perlaksanaan plak..biasanya orang yg pi haji ifrad ni adalah didalam penerbangan akhir. Untuk mendapatkan penerbangan akhir, masa kita terima surat tawaran, kita diberi pilihan untuk memilih penerbangan kita, masuk madinah dulu ke, masuk ke mekah dahulu ke dan sebagainya. Jadinya, orang yg nak buat haji ifrad kena la pilih penerbangan akhir (dgn sebab utk memendekkan tempoh berihram tu).

So, pada penerbangan nak masuk mekah tu, orang yg nak haji ifrad dan haji tammatuk akan pakai ihram kt kompleks haji (tak kisah la dr kompleks mana mereka berlepas).

Then, mereka pun berlepas la ke Mekah dgn penerbangan (dan utk haji ifrad, kena berniat haji ketika di miqat qarnul manazil), turun di Jeddah, masuk Mekah..tiba di Maktab, yakni di hotel penginapan.

Waktu di hotel penginapan, sebelum pergi ke masjidilharam, guru agama akan bagi nasihat utk orang yg mengerjakan tawaf ni bersesuaian dgn haji yg kita buat, samada tamattuk, ifrad mahupun qiran.

So, ikut je mutawwif ke masjid dan buatlah tawaf Qudum 7 pusingan. Dah siap tawaf, boleh buat solat sunat dll atau balik ke Maktab semula. Saie dan tahalul tak payah buat (tu utk umrah sahaja atau pun haji tamattuk).

Bila dah balik ke maktab, kekalkan dgn memakai ihram dan menjaga larangan ihram tu sampai la pi arafah utk wukuf dan sebagainya.

Dari segi pengurusan, nasihat dan padangan saya utk orang yg buat haji ifrad ni,

1. Orang yg buat haji ifrad sangat bagus ketika di maktab, sangat menjaga tutur kata dan perbuatan (sebab berkeadaan ihram).

2. Orang yg buat haji irfad ni, sepanjang pengalaman saya..jarang sangat nak shopping2 ..taktau kenapa..tapi yg nampak, macam tu la..

3. Sebab kerap pakai ihram, saya syorkan bawa lebih skit kain ihram ni..utk memudahkan tukar ihram.

4. orang yg buat haji ifrad ni, biasanya dia tak kekok dlm memakai ihram, agaknya sebab mereka dah 'rally' dr awal pakai ihram, so dah tahu batas pergerakan..dr segi pantang larang pun, mereka lebih memahami bab pantang larang sebab dlm tempoh kt maktab tu, golongan haji ifrad ni kerap jumpa guru agama utk tanya hukum dlm ihram (sebab mereka kena jaga ihram mereka).

Tu je la yg saya boleh kongsi, nanti dah teringat apa2 yg baru, nanti saya tambah lauk lagi..

haji_one posted on 20-2-2013 08:15 AM
hehehehe...

Dari segi definisi haji Ifrad ni, mcm kengkawan dlm forum ni bagitau la..

Hehe... Lawak statement Haji bahawa org buat hj ifrad kurang shopping

Rahsianya adalah, orang buat hj tamattuk kena shopping dahulu sebab akan berangkat balik sejurus selepas kerja haji. Bagi hj ifrad pula, mereka masih ada satu bulan lagi selepas  kerja haji untuk shopping sebelum balik. Jadi masa dorang shopping, orang lain tak tahu sebab dah balik ke Malaysia

Untuk membiasakan dalam ihram bg haji ifrad, training pakai ihram satu minggu di rumah sebelum berangkat. Cukur segala apa yg patut supaya kurang pengurusan.

kitul posted on 20-2-2013 09:27 AM
Hehe... Lawak statement Haji bahawa org buat hj ifrad kurang shopping  

Rahsianya adalah,  ...

hehehe..pandai kitul baca ayat saya..hehehe..betul tu, mereka akan shopping kt madinah nanti..hehehe..

Tapi betul pun, time pakai ihram, semangat nak shopping ni kurang, boleh jadi sebab nak jaga larangan ihram tu, malas nak bersentuh2 sangat, pastu takut ihram kotor (kan ke kain ihram tu kaler putih...)..hehehe..

Rosputih posted on 19-2-2013 10:11 PM
Alhamdullillah...
Ibu doakan semoga semuanya berjalan lancar dan In shaa Allah tak ada masalah be ...

betul ibu..hati jiwa raga dah sampai sana..nasib baik blom packing macam pergi 2010 dulu..packing baju 2 bulan sebelumnya

insyaAllah kali ni masuk Mekah dulu..ibu ada pengalaman masuk Mekah dulu tak?

kawan yang lain2?share pls..

freshoren posted on 20-2-2013 12:06 PM
betul ibu..hati jiwa raga dah sampai sana..nasib baik blom packing macam pergi 2010 dulu..packing  ...

Asalam, akak baru-baru ni pun masuk Mekah dulu, pengalaman masuk Mekah dulu lebih baik kerana kita masih fresh utk buat umrah. Umrah memerlukan tenaga esp. masa saei. Apabila sampai Madinah kita hanya ke masjid dan lawatan luar je....

freshoren posted on 17-2-2013 04:28 PM
salam..

ada yang pergi hujung mac?

owh kak freshoren...
tahniah ... dapat pergi lagi ke sana...
seronoknya...
suka dengar oarang dapat pergi sana...

akak pergi dgn TA mana..

im_comey posted on 19-2-2013 03:23 PM
Thanks kak Norim .. akak pernah gi umrah /haji ker ? lupa lak nak tanya akak .. klu dah pernah gi, ...

Akak pernah buat umrah. Tapi dah agak lama. Haji dah lama akak buat rayuan, kot2 kalau boleh buat awal daripada tarikh/tahun yg ditetapkan.
Mana yg boleh akak jawab, akak jawab. Tapi kawan forum kat sini lagi ramai dan lebih arif dari akak. Tanya di forum, boleh dapat lebih maklumat.