CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: M5

Perbincangan Bateesta & M5 : Takdir dan Ketentuan

................................................................................................................................................................................................................................................................

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:48 AM ]

Thanks bro kerna bagi ruang bernafas.  Akan disambung dalam masa terdekat untuk reply your ayat2 and other comments.  Just nak sentuh sikit ttg saranan dari Guys.

Guys mungkin risau bila bro berdialog dgn org yg dilabelkan sebagai anti-hadith.  Heran jugak aku, kenapa first thing that always come to people's mind, pandangan yg berdasarkan al Qur'an, tidak dilabelkan pulak pro-Qur'an. But frankly speaking, label le apa2 pun selagi dapat memuaskan hati masing2.  anti-hadith ke, islam liberal ke, pro -qur'an ke, progressive muslim ke, islam hadhari ke, islam itu islam ini, aku biarkan Tuhan yg judge nanti.  That's what matters most.

Mungkin Guys perlu lihat apa yg Bateesta bawakan disini adalah konsep takdir yg dikaitkan dengan realiti kehidupan.  Saya rasa tafsiran konsep "Takdir", baik yg dijelaskan oleh Akasha atau mana individu tanpa dapat direalisasikan dengan benda2 yg berlaku disekeliling kita adalah sama dgn mengatakan "agama/iman" itu tidak perlu dipersoalkan rasionalnya.

So, bila kita nak kaitkan realiti kehidupan dgn takdir, then flow of info tu akan datang a bit berceramuk dan mungkin berulang2 kerana bagi saya itu sendiri adalah realiti kehidupan. Hidup ini adalah rawak sifatnya, dan Tuhan bagi panduan untuk guide manusia berjalan diatas laluan yg lurus.  Jumping from a story/issue to another bila cerita pasal kehidupan adalah tidak dapat dielakkan dalam thread dialog ini.

Salam sejahtera semua.

p/s masih memerlukan nafas sebelum sambung.  GW 1-2 hari lagi.

Salam sejahtera Bateesta.

Saya memilih untuk fokuskan kembali beberapa isu pokok yg mungkin dapat membantu kita melihat isu2 yg berkaitan dgn "Takdir dan Ketentuan".

Memang tidak dapat dinafikan bila kita merujuk kepada tafsiran2 al Qur'an, ayat2 yg berkaitan dgn isu Takdir seolah2 bercanggah sesama sendiri.  Pada satu ketika, Allah memberi manusia kebebasan untuk memilih/freedom to choose@free-will.  Tetapi didlm ayat yg lain, Allah seolah2 telah menetapkan apa bentuk tindakan dan balasan yg akan diterima oleh manusia.

To the extreme end, jika manusia itu melakukan kejahatan/kesalahan didunia ini, diertikan juga seolah2 Tuhan menyongsangkan manusia2 ini untuk melakukan perkara2 yg dilarang.

Apakah benar Allah memesongkan manusia, tetapi pada masa yang sama, menurunkan Kitab2 kepada manusia dan memberi panduan agar kita boleh memilih diantara yg benar dan yg tidak?

Q2:38-39
We said: "Get ye down all from here; and if, as is sure, there comes to you Guidance from me, whosoever follows My guidance, on them shall be no fear, nor shall they grieve. "But those who reject Faith and belie Our Signs, they shall be companions of the Fire; they shall abide therein."

Q18:29
Say, "The truth is from your Lord": Let him who will believe, and let him who will, reject (it): ...."

Kedua2 ayat diatas dgn jelas menunjukkan konsep free-will yg diberi kepada manusia untuk memilih.  Tetapi pada masa yg sama, bila kita lihat contoh2 ayat yg bro quotekan dibwh, menunjukkan percanggahan dgn apa Yg Tuhan sebutkan didlm Qur'an.
[quote] Bateesta post#76
[ Ibrahim -  Surah 14

................................................................................................................................................................................................................................................................

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:49 AM ]

Follow Us

Originally posted by Bateesta at 12-10-2006 02:18 AM
Ok. spai disini dulu bro , tlg jgn respond dulu , bg aku respond keseluruhan post bro yg brnombor #103 tu dulu

Take care ,salam n selamat brpuasa

Salam unutk Bat, M5 dan semua...............
Raya dah nak masuk dua minggu ni, tak sabo lak rasenye nak lihat sambungan perbincangan ini, semuga ia memberi manfaat kepada yang mahu berfikir.....

Originally posted by Bateesta at 12-10-2006 01:52 AM
Sblm kita bincang lanjut bro , aku nak tnya kau 1 soalan bro, pd pendapat dan fahaman kaulah bro,ADAKAH KEMATIAN MANUSIA NI GOD FIXKAN, let say di loh mahfuz , god ckp si polan2 , mati pada 25 dis 2006 , pkl 8.00 am , ada x kmungkinan si polan2 tu DENGAN EFFORT DIA , EXTANDKAN tarikh n masa kematian DIA ? Mksudnya dia boleh elak kematian dia itu DGN FREE WILL yg ada kat dia ?

Salam sejahtera Bro,

Agak lama tak menjenguk di forum ni.  Kena pulak cuti panjang n sambutan hari raya, mcm2 hal yg perlu diselesaikan.  Anyway dgn masa yg terluang ini, kita akan sambungkan kat mana yg tertinggal sebelum ini.

Mungkin ada lagi post2 bro yg terdahulu yg belum sempat saya beri komen.  Tapi benarkan saya teruskan perbincangan kita dengan merujuk dahulu kepada persoalan bro diatas.

Tentang samada Tuhan telah menetapkan kematian kita pada sekian2 masa dan hari, adalah mustahil untuk kita buktikan melainkan jika kita boleh berhubung terus dgn Tuhan dan memeriksa pelan kelahiran dan kematian setiap individu jika ianya benar2 ujud.  Katakan esok jam 10 pagi, saya meninggal dunia disebabkan kemalangan jalan raya sebagai contoh, umum mengatakan ianya terjadi kerana sudah tertulis sedemikian nasib saya.  Tetapi hakikatnya, samada ini telah ditulis atau tidaklah dapat dipastikan secara absolut.

Pemahaman ttg konsep yg mengatakan hidup, jodoh, rezeki dan maut telah tertulis dan tidak boleh diubah, bagi saya adalah salah faham yg terhasil dari pemahaman yg tidak melihat konteks penerangan ayat2 al Qur'an dengan menyeluruh.

Berbalik pada soal kematian, kita andaikan juga, saya dapat tahu yg esok jam 10 pagi, rekod saya (jika ianya ada) mengatakan saya akan meninggal dunia disebabkan kemalangan jalanraya.  Apakah jika saya menetap dan berdiam diri didlm bilik, malapetaka2 lain akan datang menjenguk saya untuk memungkinkan proses kematian yg telah tertulis itu?

Atau apakah rekod di loh mahfuz itu sebenarnya telah tertulis yg saya akan keluar rumah dan menemui kemalangan pada esok hari? Jika benar, maka pada rekod yg sama, Tuhan juga telah menetapkan adanya orang yg akan melanggar saya.  Orang yg langgar saya mungkin lalai atau ada motifnya sendiri, tetapi logiknya org itu tidak boleh dipertanggung jawabkan diatas kemalangan tersebut kerana ianya kehendak Tuhan.

Lihat pula mereka2 yg sampai meninggal dunia akibat dari kes2 ragut sebagai contoh.  Adakah mangsa2 ini telah ditetapkan sejarah hidup mereka untuk menemui ajal masing2 pada masa dan waktu kejadian tersebut?  Apakah Tuhan telah menetapkan hidup peragut@penyangak2 tersebut berkelakuan begitu disebabkan telah tertulis yg mereka perlu ada untuk memungkinkan proses2 kematian mangsa2 mereka?

Konsep ajal maut ditangan Tuhan telah disalah ertikan dengan mengatakan bila org mati, itu adalah kehendak Tuhan.   Pemerhatian ttg kejadian yg berlaku disekeliling kita menunjukkan proses kematian adalah semata2 hasil interaksi manusia dgn alam sekeliling. That's all it is.  Takdir bukanlah sesuatu yg direkodkan apa yg manusia akan buat didlm kehidupan ini.  Takdir as per al Qur'an adalah merujuk kepada "Law of Creation" yg di"tulis" oleh Pencipta kita.  Di dunia ini, setiap yg dicipta akan dimusnahkan.  Apa yg tertulis di Loh Mahfuz adalah hukum2 alam dan bukanlah rekod2 apa yg bakal dilakukan oleh manusia.

So, bila manusia atau makhluk2 lain hidup atau mati, ini adalah kerana ianya bertepatan dgn hukum alam yg telah ditulis di Loh Mahfuz aka Hukum Alam aka Takdir.

Merujuk persoalan bro diatas, briefly what i've to say is: do exercise yr free will supaya anda menjadi at peace (Islam) dgn hukum alam melalui panduan yg diberi (deen-illah) oleh Pencipta kita.

Maut tidak ditulis, tetapi bilamana syarat2 seperti yg ditetapkan didlm "Law of Creation/Takdir" sudah cukup dan terjadi, then u die.  Bila kita mengelak kematian, it simply means kita mengelak dari terhasilnya sebab2 sesuatu kematian itu.

Salam Sejahtera dan Selamat Hari Raya.:hatdown:

Salam Sejahtera ayyohpeen

Sorry lambat reply kerana saya beraya sakan tahun ni :hatdown:  Tahun ni datang mood nak mencuba skill kat dapur n plus the travelling pasal kerja, so masa berforum agak terhad sikit.

Respon2 seterusnya didlm thread yg lama tertinggal akan menyusul semula.  GW

Salam Sejahtera dan Selamat Hari Raya

Originally posted by M5 at 5-11-2006 10:48 PM
Salam Sejahtera ayyohpeen

Sorry lambat reply kerana saya beraya sakan tahun ni :hatdown:  Tahun ni datang mood nak mencuba skill kat dapur n plus the travelling pasal kerja, so masa berforum a ...

Takdir as per al Qur'an adalah merujuk kepada "Law of Creation" yg di"tulis" oleh Pencipta kita.  Di dunia ini, setiap yg dicipta akan dimusnahkan.  Apa yg tertulis di Loh Mahfuz adalah hukum2 alam dan bukanlah rekod2 apa yg bakal dilakukan oleh manusia.

Salam M5, tertarik dengan perspektif Law of Creation vs Human Life.........
Saya nampak disini ada keselarian denga konsep pahala dan dosa.
If everything fix, buat apa ada dosa dan pahala, itu yang saya nampak pada stage inilah.

Lagi pula dosa dan pahala tidak membabitkan makhluk dan kejadian lain kepada ALLAH kita yang tertakluk mengenai dosa dan pahala.  Makhluk dan kejadian lain hanya merupakan sebahagian medium untuk kita bertindak.

Dan bila  kedudukan kita berbanding Kenapa Allah menjadikan bumi, langit dan seisi Alam, nah..........
Kena baca lagilah saya ayat-ayatNya............

Well well Bat! wut da ya say na?

[ Last edited by  ayyohpeen at 5-11-2006 11:43 PM ]

Originally posted by ayyohpeen at 5-11-2006 11:40 PM

Lagi pula dosa dan pahala tidak membabitkan makhluk dan kejadian lain kepada ALLAH kita yang tertakluk mengenai dosa dan pahala.  Makhluk dan kejadian lain hanya merupakan sebahagian medium untuk kita bertindak.

Salam Sejahtera ayyohpeen,

Saya rasa statement saudara diatas sama ertinya dengan pemahaman yg dinyatakan oleh bro Bateesta.  Beliau ada menyebut yg apa yg dilakukan oleh manusia tidak ada effectnya dengan Tuhan.  Dalam kata lain, samada kita lakukan baik atau jahat, ini adalah proses yg melibatkan interaksi sesama manusia. Ini saya setuju.

Cuma dari pemahaman saya, bro Bateesta berpendirian yg manusia telah diFIXkan tingkah laku mereka didlm dunia ini.  Ini termasuklah keupayaan fizikal, mental, harta benda, kuasa, cerdik, kaya, etc. yg diertikan sebagai Takdir.  Saya pula berpendirian yg manusia diberi free-will untuk memilih apa jua tindakan kita didunia ini dan kita dipertanggungjawabkan keatas semua pilihan kita nanti.  Keupayaan fizikal, mental etc adalah semata2 hasil proses evolusi manusia yg juga terjadi pada mana2 spesis kejadian didunia ini.  Ini adalah part of "Law of Creation/Takdir" yg di"tulis" oleh Pencipta kita.

So, bila ditulis kejadian/Creation didunia adalah dari evolusi, maka survival of the fittest tidak dapat dipisahkan dari realiti kehidupan.  In essence, kita kena struggle untuk menentukan kesinambungan spesis kita.  Tendency ini menjadikan dunia ini tidak lepas dari bermacam2 malapetaka, baik sesama manusia mahupun akibat dari proses berterusan evolusi yg masih dialami oleh planet bumi yg kita diami or to the extend the whole universe.  Habis cerita peperangan, timbul pula tsunami, gempa bumi, etc.  Deen-illah as per Qur'an memberi kita guidance untuk be at peace (Islam/islam) ditengah2 kemelut2 dari aspek kemasyarakatan, baik dari hubungan sesama manusia mahupun dunia sekeliling.

Evolusi juga menghasilkan produk2 yg tidak sama keupayaannya, simply kerana evolusi adalah proses perubahan yg konstant.  Ertinya setiap yg ada akan terus berubah sehinggalah duniai ini ditamatkan tempohnya.  Tetapi didlm dunia yg bersifat tidak sempurna ini, Tuhan menjanjikan balasan yg setimpal dan adil pada setiap individu tanpa batasan yg terhasil dari limitation sifat keduniaan ini.

Apa yg tuhan FIXkan adalah hukum2 alam yg kita disarankan untuk mengkaji.
2:164
Yusuf Ali
Behold! in the creation of the heavens and the earth; in the alternation of the night and the day; in the sailing of the ships through the ocean for the profit of mankind; in the rain which God Sends down from the skies, and the life which He gives therewith to an earth that is dead; in the beasts of all kinds that He scatters through the earth; in the change of the winds, and the clouds which they Trail like their slaves between the sky and the earth;- (Here) indeed are Signs for a people that are wise.

35:27-28
Yusuf Ali
Seest thou not that God sends down rain from the sky? With it We then bring out produce of various colours. And in the mountains are tracts white and red, of various shades of colour, and black intense in hue.
And so amongst men and crawling creatures and cattle, are they of various colours. Those truly fear God, among His Servants, who have knowledge: for God is Exalted in Might, Oft-Forgiving.

Obviously, masyarakat kita banyaknya ketinggalan didlm mempraktiskan panduan2 yg diberi oleh Tuhan.  Jika kita lihat Q35:28, ulamak as per al Qur'an adalah mereka2 yg mengkaji kejadian alam dan hidupannya, atau dalam kata lain mereka2 yg mengkaji ilmu sains.  Kemana kita setakat ini?

Berbalik pada soal Takdir, bila pemahaman yg mengambil "tingkah laku" dan kesinambungan yg melibatkan hidup, rezeki, jodoh dan maut diertikan sebagai telah diFIXkan, ini akan mengkasilkan percanggahan dgn konsep balasan di hari penghitungan nanti.  Bro Bateesta mungkin ada pembetulan kepada andaian2 saya tentang pemahaman beliau.

Salam Sejahtera.

p/s tumpang tanya Bro ayyohpeen.  Avatar tu bentuk dia nampak macam pad pompuan, betul ke?

Originally posted by M5 at 6-11-2006 12:45 AM

Saya rasa statement saudara diatas sama ertinya dengan pemahaman yg dinyatakan oleh bro Bateesta.  Beliau ada menyebut yg apa yg dilakukan oleh manusia tidak ada e ...

SALAM untuk M5 dan lain-lain.............

Berfikir balik mengenai kelahiran anak yang cacat fizikal serta anak-anak yang mental retarded, pada satu sisi memang nampak macam itulah takdir mereka, namun pada sisi lain faktor genetik, keadaan kesuburan benih semasa persenyawaan, keadaan mental ketika bersenggama dan banyak lagi faktor kemanusiaan juga memberi kesan kepada kelahiran=kelahiran yang begitu.  Lalu bila saya terbayang mengenai keadaan satu keluarga yang anak mereka yang dilahirkan kesemuanya cacat kerana kelemahan pada kromosom kedua-dua pasangan, lalu selepas kelahiran pertama sepatutnya mereka ini kenalah bermuhasabah mengenai masaalah mereka sebelum memutuskan untuk meneruskan usahakearah kelahiran kedua dengan merujuk kepada doktor-doktor yang pakar dalam bidang ini. Maka pada stage ini, penerangan anda, M5, boleh bersama-sama dipertimbangkan.  Maksudnya dengan teknologi perubatan sekarang, kita boleh secara advance melihat keadaan kesihatan benih kita sebelum mendirikan rumahtangga lagi, jadi persediaan terbaik untuk kita memikirkan jalan terbaik mengenai zuriat kita, boleh kita buat andaian, jadi dalam mencari pasangan kita bolehlah berusaha mendapatkan pilihan yang terbaik.  Bukankah melihat latarbelakang pasangan kita boleh memberi banyak kebaikan?

Saya sendiri berpengalaman, bila kandungan kali ketiga mempunyai masaalah sehingga kena digugurkan, padahal kelahiran sebelumnya tiada bermasaalah, begitu juga dengan kelahiran selepasnya. Dan setelah dibuat investigation oleh doktor yang mendiagnos saya, maka barulah saya sedar, semasa itu keadaan mental saya benar-benar lemah atau terganggu kerana masaalah hambatan hidup(biase le; hidup manusia ada pasang-surut).  Kesimpulannya kalau saya dan isteri disahkan sihat dari segi untuk mendapatkan zuriat yang sempurna(tiada cacat fizikal mahupun mental) pun terdedah untuk mendapatkan zuriat yang cacat, apatah lagi jika pasangan itu samada kedua-duanya atau salah seorang berpotensi, maka langkah positif perlu diambil sekiranya ingin mendapatkan zuriat yang sempurna.  Teknologi yang terbaik mengikut saluran yang bermoral ada, jadi bolehlah digunakan teknologi yang memberi manfaat itu.

AVATAR?ff: kot?  Sengaja, bukan sekadar kelainan tetapi ingin melihat juga persepsi.  Namun saya sebenarnya kagum dengan kejadian ini.  ALLAH MAHA BERKUASA.  Kenapa tiada pada lelaki?  Kenapa Hanya perempuan? DAN KENAPA DIPANDANG DAN DIMENGERTIKAN DARI SUDUT YANG SALAH?  Pandai pula manusia mereka benda ini sehingga begitu selesa dan kini berubat pula tu...........

Originally posted by M5 at 6-11-2006 12:45 AM

Saya rasa statement saudara diatas sama ertinya dengan pemahaman yg dinyatakan oleh bro Bateesta.  Beliau ada menyebut yg apa yg dilakukan oleh manusia tidak ada e ...

Beliau ada menyebut yg apa yg dilakukan oleh manusia tidak ada effectnya dengan Tuhan.

Pada saya ianya adalah sebaliknya, iaitu Tuhan tidak berkehendak kepada makhluk, tetapi makhluklah yang berkehendak kepada ALLAH seperti yang diFitrahkan....... Lalu kalau statement itu menjadi Apa yang dilakukan oleh manusia tidak memberi kesan apa-apapun terhadap ALLAH, maka yes it is........
Atau mungkin saya tersilap memahami dari konteks sebetulnya pada sisi anda? Maklumlah bahasa manusia ini terhad.... Namun mungkin penerangan lanjut bolrh mendekatkan kita dengan apa yang anda faham..........

Originally posted by ayyohpeen at 6-11-2006 10:27 PM

Pada saya ianya adalah sebaliknya, iaitu Tuhan tidak berkehendak kepada makhluk, tetapi makhluklah yang berkehendak kepada ALLAH seperti yang diFitrahkan....... Lalu kalau statement itu m ...

Salam sejahtera ayyohpeen,

Rasanya tidak ada apa2 percanggahan pendapat bila merujuk statement ayyohpeen tu.  Mungkin kena tunggu Bro Bateesta untuk confirmkan on his part. Tetapi melihat statement dia kan atas tu, rasanya kita semua sependapat.  

Salam Sejahtera

Originally posted by M5 at 7-11-2006 01:48 AM

Salam sejahtera ayyohpeen,

Rasanya tidak ada apa2 percanggahan pendapat bila merujuk statement ayyohpeen tu.  Mungkin kena tunggu Bro Bateesta untuk confirmkan on his part. Tetapi melihat  ...

Salam................

Saya ada melintasi topik baru oleh Bro Bateesta, tidak berminatkah hendak meneruskan topik ini hingga mencapai kemuncak?

Originally posted by Bateesta at 14-11-2006 12:32 AM
Salam 2 bro ap n M5

Mmg aku minat , iaitu minat yg amat sgt

Tp aku prlu tumpuan n fokus bila nak brhujah blk mengenai point2 dlm thread ni yg mmg sgt kritikal , beyond all u guys can imagine
...

Salam bro Bateesta.

Don't worry.  Same as with me.  Kadang2 kena ambik masa untuk clear off kepala dulu.  

Bila dah clear kepala nanti, do allow me to share your wildest imagination ttg the whole thing yg kita discuss kan kat sini.  Apa pun yg orang akan cakap, I have to salute you beforehand for your courage. :hatdown:

Salam

ff:
I had my last sting bila tengok cerita "Matrix" dulu.  Wachowski brothers did a fantastic job with their version of "reality".