CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lostfaith

Hati rasa berat tak mau pulang rumah MIL sempena raya yang bakal tiba

Close [Copy link]
wahhh...dasat nya problem nie... mcm seolah2 mmg tak suka dari awal ke apa...

tak pon mertua terlalu prejudis kat menantu... ada jugak yg jenis mcm tu....

menantu punya la bagus melayan mertua... tp mertu tak paham.... dan kadang2 ada sikap prejudis dgn menantu.. ckp kontrol suami la bagai....

jd orng yg sekeliling kn membantu la... adik2 ipar yg paham tu kn selalu nasihat mak tu dan beri tau cerita yg sebenar...

menantu plk teruk mcm mn pon mertua tu... layan kn je la... nak buat mcm mn kn... selagi ada umur dia nie la... lps nie klu dah tak da aman la hidop kau kn...

mertua nie mcm mak ayah kita jugak la... kn hormat dan jaga hati dia...

intriQue posted on 1-7-2014 11:42 AM
~ ada yang lupa.... ~

bukan senang isteri nak bertolak ansur dengan suami supaya melebihkan ibubapanya.

bukan senang isteri nak anggap in-law seperti keluarga sendiri.

kalau isteri boleh menganggap seluruh family in-law macam keluarga sendiri, baik ibubapa atau adik beradik, dia tahu macamana nak tolak ansur seperti yg dia buat pada family kandung dia sendiri kan.

tapi hati manusia lain2, bukan semuanya sama.

kesimpulan : jagalah hati

Rate

1

Sy baca posting kamu ni dik pening dibuatnya.. Apa lah untungnya kamu mahu berbalah dengan si ibu tua itu? Kamu nanti akan tua juga, akan punya menantu.. Dari menyusahkan diri menahan dendam pada ibu tua itu lebih elok kamu buat bodoh shj.. Hadap shj lah ibu tua itu.. Dia mahu bilang kamu babee ka, kera ka, itu kamu jgn pusing.. Cukup masa kamu balik, cukup time kamu berambus.. Bukan suatu masalah lah

jujur, i pun x suka sgt mertua i... tp tiap kali i rasa x suka, i tgk muka hubby n igt balik cerita dia masa kecik, cmne mertua dukung dia ke sekolah meredah selut, cmne mertua susukan hubby smpai umur 4thn...

byk lagi la, dgn kemiskinan m ketabahan dorang besarkan hubby i n anak2 yg lain... sakit ati cmne pun, terus ilang bila teringat... tanpa kasih sayang mertua, x ujud la hubby i...

sakit ati cmne pun, ignore je... hubby pun kata x payahla i nk susah2 pkir amik hati ke ape, sbb mertua i x heran pun menantu ppuan sbb anak ppuan dia ramai dah... lainla klu menantu laki, sbb hubby i anak lelaki tunggal...

tp klu blik kg, nmpk cam mertua lebih suka buli hubby i,ajak p merata , maklumla anak laki tunggal...

Payah jugak ada mak mertua noh..aku xdak mil ...mil passed away sebelum hubby n aku kawen...tp dgn family hubby pun aku x rapat sgt..payahla..aku dahla x reti jaga hati org..

balik sajala pastu bz kan diri buat keja rumah ka apa..xpun, perap ja dlm bilik..dia tau la ang kecik ati tu...

Kalau kebanyakkan suami boleh anggap mak isteri macam mak sendiri ..
kenapa kebanyakkan isteri x boleh anggap menda yang sama pada mak mertua.

Mak kita sendiri .. walaupon sayang mcm mana pon kita kat dia .. tetap bukan lah manusia yang sempurna. Yet kita boleh menerima kekurangan mak sendiri. Tapi bila sampai ke mak mertua, seolah2 kita nak mendambakan seorang ibu yang perfect. Dengan mak sendiri, kita jarang nak sensentif walaupon mak sendiri buat menda yang kita tak suka .. tapi kalau mak mertua buat perangai sikit, terus jadi sensentif seolah2 kita la banyak yang menjadi mangsa dan teraniaya. Sikap double standard isteri ini kadang2 melukakan hati suami .. mungkin tak terluah saja.

Buat TT .. sabar la. Orang tua sebelah suami awak tue pon manusia biasa. Kalau diorang marah, kita sejukkan, kalau diorang merajuk kita pujuk, kalau diorang benci, kita buat diorang sayang kita. Jangan la sampai nak duduk hotel bila balik kampung suami .. anak2 awak tengok apa diorang pikir nanti. Takut2 nanti awak pon akan diperlaku kan macam tue juga oleh anak2 awak. Dah mak diorang yang ajar kan. What goes round comes around.

Kita nie anak2..orang muda lagi. Panjang lagi perjalanan hidup kita.
Orang2 tua kita pula by ageing, diorang makin vulnerable. Fungsi badan dah tak sehebat masa muda. Body jadi kurang daya tahan malah ada yang almost failure. Kitaran hormon juga dah tak teratur. This is normal bila kita dah tua. Jadi tak hairan la kalau diorang cepat terasa, cepat sensentif .. cepat nak marah, rasa insecure .. kita yang sihat walafiat dan cerdas lagi pemikiran nie takkan nak ikut style diorang juga ..

Dalam hidup ni ada give and take.
Mudah2 an kalau kita selalu menyenangkan orang ... insyallah bila kita susah, bila kita tua besok2, ramai pulak yang sayang kita ..

Saya simpati dengan cerita awak, tapi saya lagi sedih dengan nasib mentua awak. Nampak sangat diaorang tak boleh berharap dengan anak dia (suami awk) lagi untuk jaga diorang dan menumpang kasih bila besok2 diorang dah uzur. Sedangkan awk x duduk sekali dgn diorang pon, boleh menyimpan perasaan seolah2 berdendam .. apatah lagi kalau duduk sama. I can't see that happens in the future kalau kita masih ego. Of course awk pasti x kan biar menda nie terjadi untuk parents kandung awk kan.  Kalau la awk boleh ada sedikit ihsan yang sama untuk parents suami awak.

Saya bukan salahkan sesiapa ... jauh sekali TT ..
Kita hidup atas pilihan masing2

Rate

1

Follow Us
org tua biasalah.... hang duk sentap pesai pa... typical southerner betul

entah la tt.....

nak tahan lagi...da soploh tahun kan..

ni bkn cite teduhan kasih. mak maki kita diam je.  huhuhu

Setiap tahun, setiap kali posa mesti keluar thread gini......biasa dah, hadap jah. Nak balik, balik. Tak nak balik sudah...hehhehheheh, tu kata-kata mak aku. Tak dak hari nak menelefon anak-anak yg tak balik raya ke liat balik tengok dia. Ko nak balik rumah mak mertua ko, baliklah. Janji jgn bergaduh laki bini dan menyusahkan aku sudeh....

Time-time nilah aku bersyukur sgt tak payah penin pala nak balik kampung. Nak gaduh dgn mertua ke ipar duai. Aman-aman jah, amin.

yayaachan posted on 2-7-2014 11:54 AM
entah la tt.....

mungkin ini 10 tahun terakhir TT ada mak mentua, mana tau kan ..
orang tua kan, ada baca kat news pasal mamat yang langkah longkang nak beli kat param
tapi terjatuh dan meninggal terus, meninggal camtu aje tak sangka kan
tapi ajalkan.. boleh datang anytime...

sakurahati posted on 1-7-2014 11:57 PM
aku rasa cam tak adil nak salahkan TT 100%...10 tahun kena mental torture oleh MIL...siap membabitka ...

sebab pernah berada dalam situasi TT tu lah me kata apasalh
sangat beralah dengan mak mentua, cam me, me no kids,
kalau me layan azab mak mentua, me takkan dapat balasan cam
anak anak me buat camtu bila me tua kelak dan bermenantu
tapi me tetap baik sebab my husband baik ya amat dengan my parent.
so takkan nak balas dengan tuba pulak kan....

SiBOntot posted on 2-7-2014 07:46 PM
kenapa kebanyakkan isteri x  ...

Pasal nak jaga parent bila sudah tua, saya ada pendirian saya sendiri. Anak memang kena jaga parent sebab itu dah tanggungjawab tapi bukan menantu. Sy akan jaga parent, saya telah berjanji pada adik beradik semua walaupun saya perempuan sebab mak saya banyak berkorban untuk saya. Sentiasa berada disisi saya bila saya mengalami kesusahan, kesempitan dan ditimpa dugaan yang besar dalam hidup saya walaupun saya telah berkahwin. Suami saya pula sentiasa memujuk ibu dia untuk tinggal bersama kami selepas bapa dia meninggal. Mungkin sebab dia masih sihat dia tak nak. Suami saya kena jaga ibu dia sebab tu tanggungjawab dia.

Soal mereka tidak berharap pada kami, itu soal mereka. Bukan sayapun yang melemparkan kata kata nista pada dia. Tapi sampai masanyer kita tahulah nanti bagaimana apa yang berlaku. Masa depan sapa boleh agak. Dalam pandai duk bercakap meramalkan apa yang berlaku, takdir Tuhan sapa yang tahu.

Ramai sungguh duk cakap pasal pembalasan di hari tua, sedangkan ianya bermula dengan apa. Bagi aku sekiranya kita layan orang dengan baik, maka baiklah juga dia pada kita. Kita layan orang dengan teruk, macam tu jugaklah yang kita dapat.

Best kan, sesuka hati mengata orang sampai melibatkan mak bapak lepas tu, orang nak peluk peluk sayang kita. Macam drama sungguh.

SiBOntot posted on 2-7-2014 07:46 PM
kenapa kebanyakkan isteri x  ...

Logik la u. Kita sayang mak kita. Sapa yang bersabung nyawa lahirkan kita, sapa yang sayangkan kita sepenuh jiwa lebih dari diri sendiri. Besarkan kita dengan penuh kepayahan n kasih sayang. Sanggup tukar nyawa dengan kita kalu boleh. Mana boleh banding dengan mak mentua yang terjadi ikatan dengan pernikahan. Yang mungkin tiada secebis pun kasih sayang pada kita. Bagi aku tak mungkin sama, biarlah apapun dikata orang, tak mungkin sama.Apa pun terjadi aku pasti mak aku akan berada disisi aku di saat orang lain mungkin membuang aku. Hub perkahwinan bukanlah sesuatu yang pasti tapi hub aku ngan mak adalah satu kepastian. Moga dipanjangkan umur dia agar dapat aku berbakti sebagaimana dia tak putus putus menyayangi aku sehingga sekarang.

Suami aku sayang mak dia macam aku sayang mak aku. Dengan mak aku pun biasa biasa, hormat as menantu. mana mungkin sama dia sayang mak denagn hub mak aku. tapi sebenarnya suami aku rapat dengan ayah dia. Kehilangan ayah dia bagi kesan yang besar pada dia. Dulu setiap hari dia berborak dengan ayah dia walaupun jarang berjumpa. Dalam semua orang katanya ayah dialah yang paling memahami dirinya. Dalam semua orang katanya ayah dialah yang paling sayang dia n sanggup korban untuk dia. Dengan ibu dia hub dari sebelum kawin pun nampak biasa biasa sajer. Tak tahu kenapa dari kecil kut. tapi tak bermakna dia tak sayang. Ofcoz sayang, itu ibu dia. macam aku jugak cuma maybe sebab aku perempuan, so tersangatlah rapat dengan ibu, nampak hub tu cam rapat. Tapi dia lelaki, takkan nak manja manja camana aku ngan mak aku. Ia berdasar karekter jugak. Lumrah kehidupan. Masing masing punyai perangai sendiri.

Aku berfikir tak mungkin dapat ubah karekter my mil. So terpulanglah pada dia. Nak berharap ke, nak membenci ke. Terpulang. Aku dah keputusan balik kampung sebab suami aku. Bagaimana perangai aku disana terpulang pada keadaan. Jika diterima baik, baiklah aku.Rasanya baik kut sebab raya kan, but aku takkan cakap banyak banyaklah. diam diam jer.

TT..rendahkan lah ego...ye..mmg sakit hati...lagi2 apa MIL kata fitnah..tp selama mana TT nk bermasam muka dengan MIL sedangkan MIL pun ibu kita jugak...lagi TT tak balik kg..lagi akan mengeruhkan keadaan...
orang tua ni mmg la sensitif...hati cam baby...TT takleh jugak nk compare mak TT dengan MIL..dah mmg pesen dia tak suka berjalan...takleh nk paksa...

siputsedut posted on 3-7-2014 08:14 AM
TT..rendahkan lah ego...ye..mmg sakit hati...lagi2 apa MIL kata fitnah..tp selama mana TT nk bermasa ...

Nak balik dah. ha ha ha ha ha malas nak masam muka ngan suami.

Cuma bab tak nak berjalan tuh, tak paksa pun. Cuma tulah bila kita tak mau mai. Janganlah pulak kita mengkondem orang yang suka datang melawat anak menantu nih. tapi ikut suka dialah. Aku dah malas fikir banyak banyak. Ikut suka maklah. Larat dengar, dengar, tak larat dengar nanti aku angkat punggung belah gi tempat lain.

TT,

aku faham perasaan ko.. sebab aku mengalami nya.. yup betul juga ini bukan isu balas dendam or what so ever.. kita facing benda yang jadi sekarang.. cuba buat yang terbaik.. tapi kita as perempuan, sampai bila mampu untuk bertahan jika buat itu tak kena, buat ini tak kena..

apa yang aku alami, aku dah kawin lebih kurang 6 tahun. ape yang aku cuba buat, bila balik rumah MIL, aku akan buat semua kerja rumah (Klu balik rumah mak aku pun, aku tak rajin camtu). sampaikan ketika bila ko kemas rumah, MIL ko tgk seolah-olah tidak puas hati, barang-barang rumah dia diusik 'orang luar'. dari body language dia aku tahu. bila aku cerita dengan hubby, dia gelak. dan hubby cakap, mom dia memang camtu so dia kata pasni balik buat tak tahu (kira bukan aku buat cerita burukkan mom dia). start dari hari tu, bila aku balik, aku buat tak tahu.. aku layan anak-anak.. tapi sebaliknya pula yang berlaku. MIL macam tak senang, aku balik tak buat kerja rumah apa-apa even masak..

aku jadi stress bila balik rumah MIL, aku tak tahu nak buat apa.. buat itu salah buat ini salah. bagi aku MIL aku ni masih tidak boleh terima yang anak lelakinya sudah berumahtangga tambahan bukan dengan orang negeri yang sama, tapi menantu dengan orang luar. kalau dia berbincang apa-apa masalah, hanya bercerita dengan hubby then hubby terus buat keputusan yang mana bagi aku, adalah lebih baik berbincang sama-sama.

aku terima nasihat orang lain yang komen. tah la.. kalau orang tak mengalami, boleh cakap macam-macam termasuk la pembalasan hari tua.

rumahtangga aku sekarang ni pun dah berpecah dan retak menanti belah dek kerana MIL. aku rasa, puas hati bila aku and hubby berpisah. so that dia boleh control hubby aku.

lalingza posted on 3-7-2014 08:22 AM
TT,

aku faham perasaan ko.. sebab aku mengalami nya.. yup betul juga ini bukan isu balas dendam  ...

Jganlah samapi retak rumahtngga. Sedihnyer. Kesian kat anak anak semua.

Saya punya suami yang pendiam tapi tegas. Tiada sapa yang boleh masuk campur rumahtangga kami berdua. Keluarga saya or keluarga dia. Dalam semua soal. Hal rumahtangga tak boleh citer pada sesiapa tu yang aku tak pernah citer kat sapapun kes mil aku nih. Kecuali forum coz nobody know me. Keputusan dibuat lepas perbincangan kami berdua. So far okaylah. Dalam kes ni nipun dah ada penyelesaian. Terima kasih sangat pada semua forummer yang memberikan kata kata menyejukkan hati dan memahami perasaan ini dan juga yang turut memberikan nasihat yang bernas.

Kenapa sampai retak u? ada isu besar ke?

lostfaith posted on 3-7-2014 08:20 AM
Nak balik dah. ha ha ha ha ha malas nak masam muka ngan suami.

Cuma bab tak nak berjalan tuh,  ...

ye..kalu tak suka angkat bontot duk kat tpt lain...takyah nk paksa2 diri dengar...
tapi kalu bulih..mintak la suami tu explain kat mak..yang korang balik kg seadilnya..kalau kat rumah utara pon balik 6 bulan skali..rumah selatan pon camtuh jugak...