CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: mafilax

langkah silat zaman sekarang!!!!!!!!!!

Reply #160 gunblade712's post

oo camtu yerk? aku tak kaji lak bende tu...
aku tengok ramai lak melayu yg belajo tomoi,tkd,aikido pelbagai...

camner lak yerk zaman melayu mase beragama hindu budha atau beragama pagan atau menyembah selain dari Allah.. dorang ade tak silat? atau seni bela dorang bukan bername silat..

kot kot kalo ade org yg pakar silat tau ker...

eh silat lian padukan tu asalnya dari mane yerk? silat dari tanah melayu ker?

mungkin akan datang ade melayu yg leh cipta silat baru...

Reply #161 muor76's post

lian padukan katanay berasal daripada tanah besar cina, seorang mu'alaf cina datang berdagang ke Temasik dan telah menewaskan 7 orang yang nak pow dia..

pendapat aku, ramai yang belajar tomoi, aikido, etc, coz mereka tidak akan dapat mencapai tahap tertinggi.. trust me.. cube tanya orang aikido, yang dah belajar sampai kene pegi jepun.. seorang Islam pasti akan reject nak pegi, sbb kene tunduk hormat pada sami....

segala seni beladiri akan mengajar pengamal kembali kepada Tuhan. Sbb setiap pengamal beladiri pasti kene tahu hakikat bahawa gerak itu milik Tuhan. if you dun agree with this, then u are an atheist. so persoalannye, setiap seni beladiri itu, akan kembali kepada kepercayaan mereka sendiri.

orang bole cipta silat baru, tapi trust me, silat tuh pasti tak asli, sbb pasti akan bercampur dengan seni beladiri asing..

aku taknak cakap lebih2 dalam bab nih, sbb aku menghormati perguruan2 lain, dan pengamal silat diajar supaya bersatu, bukan berpecah...

yang tak best nya lebih ramai melayu nak belajar seni beladiri asing daripada beladiri kaum sendiri... tengoklah, frankly speaking, aku adalah half chinese and half malay. bapak aku cina, so ramai yang kuat mengatakan bahawa aku adalah darah cina dan bukan darah melayu. tapi pelik, kan? orang yang separuh cina separuh melayu ini cuba sedaya upaya untuk mempelajari dan mendalami ilmu persilatan orang melayu, sedangkan orang yg gah dan berani mendabik dada dan declare diri sendiri MELAYU ASLI, pegi belajar seni beladiri asing dan sanggup tunduk kepala kepada orang2 yang bukan Islam...

what a weird world we live in..

Aku bukan anti dengan seni bela diri silat kita ni, tapi aku tengok dalam utube kesian kat orang silat kita ni kena belasah dengan tomoi siam, tak sempat buat apa2 dah telentang jatuh...

dan sampai masa kita kena cedok seni dari luar sesuaikan dengn silat kita...

Reply #163 kupia's post

well kau dah belajar ke silat melayu asli sampai kau cakap macam tuh??

jangan cakap kalau kita tatau.. setakat tengok kat youtube, adik aku pon bole..

sorry, bukan berniat nak sakitkan hati kawan2, aku harap korang faham aper yang aku nak sampaikan..

Originally posted by kupia at 21-5-2008 06:11 PM
Aku bukan anti dengan seni bela diri silat kita ni, tapi aku tengok dalam utube kesian kat orang silat kita ni kena belasah dengan tomoi siam, tak sempat buat apa2 dah telentang jatuh...

dan  ...

tu berlakon je wehhh...kalau silat bebtol boleh terbang looo

Originally posted by gunblade712 at 21-5-2008 06:19 PM

sorry, bukan berniat nak sakitkan hati ...

wa pahammmm

Follow Us
Originally posted by kroit92 at 21-5-2008 03:42 PM
kan abang selendang dah cakap, guna ayat Al-Quran lar.. tu ilmu batin..

kalau ilmu hitam.. yang guna jin setan tu lar..

kan?

tahu loo ayat quran...takkan ayat cinta kot

Originally posted by gunblade712 at 21-5-2008 06:19 PM

sorry, bukan berniat nak sakitkan hati ...

Aku pun dah belajar silat, silat kalimah (ramai orang tak penah dengar ni), lebih kurang sama macam silat cekak sebab ust hanafie silat cekak dengan azmi long guru aku dulu sama sama menuntut silat ni dengan pak yahya said kedah.  tiga2 dah meninggal.  orang silat cekak pun banyak tak tau sejarah ni.  silat yang aku belajar ni tak ada gelanggang, tak ada langkah bunga semua, khusus untuk gaduh jarak dekat, dia tak bagi mengelak kiri ke ke kanan, buang dan pukul sahaja.  Tapi akau dah lupa dah lama sangat tinggal.

aku pun bangga dengan silat melayu ni, tapi terus terang aku bagi tau belum boleh pegi jauh... lebih kepada budaya dan tarian daripa bela diri dan menyerang...

Belah utara sana ada pertarungan antara tomoi dengan tai kwando, judo dan karate dan silat melayu, rasmi... hakikat kebenaran tak boleh dinafikan... kebanyakan dimenangi oleh tomoi siam, ada juga dia pernah kalah dengan tai kwando...

Reply #168 kupia's post

aku tau pasal silat kalimah.. aku tau pasal arwah ustaz hanafi, pasal azmi long, pasal encik yahya said.. aku tau..

dan aku tau tentang sejarah silat kalimah

dan kami di ajar bagaimana untuk memotong tomoi, taekwondo, judo, karate etc.. dan aku confiden dengan apa yang aku belajar..

kalau kau nak cerita pasal gelanggang, pasal pertandingan, then sorry, aku tak tau nak cakap apa, sbb pertandingan ader rules, tak bole kuncilah, itu lah inilah..

sedangkan aper yang aku belajar, adalah untuk membela diri, bukan untuk bermegah2 di atas gelanggang..

aku belajar supaya merendahkan diri, kerana kita hamba Allah, segala pergerakan daripada Allah.. Allah yang selamatkan kita, bukan silat yang selamatkan kita..

kalau kau nak cerita tentang atas gelanggang, aku tak berani nak komen lebih2...

Reply #169 gunblade712's post

kroit nak belajar.. sama dengan isi hati kroit..

"sedangkan aper yang aku belajar, adalah untuk membela diri, bukan untuk bermegah2 di atas gelanggang.."

cikgu kroit buat cara gelanggang..

Originally posted by raudah at 21-5-2008 10:12 AM

ilmu batin....slalunya guna ayat apa weh.....

biasanya...

al-fatihah

3 qul...

selawat..

yg 3 neh... mmg biasa.. ada ayat len lg... tp,itu terserah pada individu n bergantung pada amalannya .. tiap amalan lain2 caranya..

contohnya.. macam ABJAD.. jabat 14 caranya lain .. x sama macam amalan besi putih @ besi hitam.. itu dah citer lain

tp.. kalo rajin... n tawakal serta istiqamah... fatihah je dah cukup...

buat dlm kiraan tertentu... akan ada manfaatnya.

tp, kena sabaq laa... byk COBAAN...

[ Last edited by  selendangmerah at 21-5-2008 11:18 PM ]

Reply #171 selendangmerah's post

kroit lepas solat, selalu Al-Fatihah 3x, Ayat Qursi 3x..

tambah dengan doa atas ni.. berape masa ek.. 5 minit je kut..

Reply #172 kroit92's post

itu amalan harian..

lain...

kalo specific untuk sesuatu .. lain..

Reply #162 gunblade712's post

bukan gerak jer milik tuhan.. hidup kite nih milik tuhan...

aku teringat lak cakap sorang juara muay thai yg agak top gak...
'aku adelah seorang islam.. aku tak boleh buat wai kru..'

eh melayu asli tu setau aku... sakai, jakun n senoi ler...
kalo melayu jati tu yg lain...

ade sesetengah melayu yg claim belajo silat dr sane dr sini.. tapi.... cakap je ler..
training langsung takde.. harap latihan kat gelanggang jerk...

skang nih pon aku rase ramai gak org putih yg belajo silat..

aku rase bukan sebab bangsa kite harus tunduk kan kepala..
tapi sebab ilmu dan berilmu kite harus hormat

ape-ape bende ler.. kalo ko tak amalkan/training.. bende tu akan hilang.. napas takde..
lagi satu.. ikut kajian sains.. sekiranya tulang nih selalu dikenakan tekanan.. tubuh badan akan membina tulang itu menjadik lagi kuat...

eh... ade tak silat yg ade teknik untuk menangkis cara grappling,tackling,body charge atau jiu jit su?
lagi satu ade tak silat yg ade menggunakan pukulan kepala?

nak tau gak ler.. kot kot leh tiru teknik tu ker..

Reply #170 kroit92's post

aku tak maksudkan gelanggang yang ko belajar tuh kroit..

maksud aku, gelanggang yang mana ornag bertarung...

ohh.. selawat dan istighfar jangan tinggal..

Originally posted by selendangmerah at 21-5-2008 11:13 PM

biasanya...

al-fatihah

3 qul...

selawat..

yg 3 neh... mmg biasa.. ada ayat len lg... tp,itu terserah pada individu n bergantung pada amalannya .. tiap amalan lain2 caranya..

c ...

mmmmmm..masa wa blaja dulu..alfatihah tu bese loo....tp tok guru akan baca sumtin tp wa tak paham apa dia baca sbb perlahan loo...masa wa blaja tu takde bende yg pelik sbb kawasan wa tu kawasan polis...so takdek mende yg mengarut masa wa blaja....cuma wa tahu genggaman tangan perlu betol supaya bila wa tumbok org berbekas loo cettt....bes gak tumbo org ni...tp wa tak penah lagi gunakan silat  wa...wa thumbok pastu wa lari lintang pukang....wakakakakakaka...padahal wa tahu nak serang tang mana...cettt

hehe korang pnah masuk street fight x kat thailand.. aku pnah aku cuma guna silat melayu jerk.. org  tomoi sendiri ngaku klu taekowndo mudah ja downg main klu dgn silat kena hati2 byk muslihat.. aku penah main tomoi n aku dah jadi juru;atih tomoi tapi tetap aku main silat jugak aku main tomoi nak bagi badan keras aku maina silat sebab nak mantapkan gaya n skill aku org yg xpaham erti silat ni la yg memandang rendah seni silat.. silat kalam? cekak? gayong? sendeng? aku dah blajar.. still main gayong n sendeng...silat kalam&cekak dah khatam sebab pelajaran x sebanyak gayong dgn sendeng...sekarang sedang blajar silat keturunan hamba allah 2.. 2 pun mintak sgt2 nak barguru dgn dia.. baru dapat.. sapa belajar silat pendekar bertuah? silat rozaidi(wak didi).. wak didi pon dah buka silat kalam(pikum)... klu martial art luar pon downg xkan perturunkan 100% intipati seni downg sebab downg nak jaga hak downg ni aku dgr sendiri dari sensei taekwondo dari korea...dia tgh semnagat bangsa time 2 yg bleh kuar dia ckp camtu...silat melayu asli berbunga.. cekak kalam bukan silat melayu asli cuma silat melayu...

hehe korang pnah masuk street fight x kat thailand.. aku pnah aku cuma guna silat melayu jerk.. org  tomoi sendiri ngaku klu taekowndo mudah ja downg main klu dgn silat kena hati2 byk muslihat.. aku penah main tomoi n aku dah jadi juru;atih tomoi tapi tetap aku main silat jugak aku main tomoi nak bagi badan keras aku maina silat sebab nak mantapkan gaya n skill aku org yg xpaham erti silat ni la yg memandang rendah seni silat.. silat kalam? cekak? gayong? sendeng? aku dah blajar.. still main gayong n sendeng...silat kalam&cekak dah khatam sebab pelajaran x sebanyak gayong dgn sendeng...sekarang sedang blajar silat keturunan hamba allah 2.. 2 pun mintak sgt2 nak barguru dgn dia.. baru dapat.. sapa belajar silat pendekar bertuah? silat rozaidi(wak didi).. wak didi pon dah buka silat kalam(pikum)... klu martial art luar pon downg xkan perturunkan 100% intipati seni downg sebab downg nak jaga hak downg ni aku dgr sendiri dari sensei taekwondo dari korea...dia tgh semnagat bangsa time 2 yg bleh kuar dia ckp camtu...silat melayu asli berbunga.. cekak kalam bukan silat melayu asli cuma silat melayu...

Reply #174 muor76's post

itu yang best..

seni warisan kita, kita pi ajar kat orangputih..

lepas tuh anak cucu kita berguru pulak dengan orangputih tuh..

pelik2..

yes, semua adalah milik Allah.. dan tengoklah orang tomoi, ader certain thing dier tak bole buat, coz bercanggah dengan akidah..

naper tak amik satu seni beladiri yang memang tak bercanggah langsung dengan agama?

Balas #169 gunblade712\ catat

aku pun tau sejarah silat kalimah nih, ustaz hanapee....
aku rasa kita sah 1 silat yg sama kan??