CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 165009|Reply: 776

SEPET dari Yasmin Ahmad

Dalam Pancaindera arini ada psl filem terbaru dr Yasmin Ahmad. Sepet plak. aritu Rabun. Even Rabun aku tak paham sgt tapi still nak tgk cite dr Yasmin Ahmad nih. kali ni pasal org muda plak.

[ Last edited by GAIA on 3-3-2005 at 04:03 PM ]

aaa .. news ni .. baru jer baca dlm paper tadi ...
baca sinopsis .. cam best ...
mintak2 best ler n takde la pening2 lalat cam tgk cite Rabun ...
w/pun secara kasar cite Rabun ttg kasih sayang antara suami isteri yg tak pnah padam n dah lanjut usia ...

yes aku pun bru baca dlm paper ....mcm best...coz aku suker baca sinopsis dier tadi...kisah cinta pasal remaja yg berlainan agama dan budaya...

wasted This user has been deleted
minah nih memang hebat ah..

AKu dah tengok rough-cut tuh....memang best....aku tengok sebulan lalu...dapat jemputan khas dari kawan Pn Yasmin....even masa lepas screening pun sempat borak2 ngan Pn Yasmin....nak tulis kat sini awal2 tapi ayik tak jadi2 jer....

Apa yg aku nak katakan...filem ni tak sama dengan rabun langsung.....Rabun konsep dia memang rabun dan samar2....filem sepet tak pakai konsep samar2...so semua shot adalah jelas......takde satu pun bahagian dlm film nie boooring atau "blurrr" cam Rabun dulu.....

Story dia...aarrgggjhhhh....memang sweeeet giler....mengingatkan kepada banyak filem2 romantik dari Hong Kong dan Taiwan......hampir semua babak antara Orked dan Ah Loong/Jason memang memorable scene....belom pernah dijumpai dlm mana2 film romantic tempatan selama ini....Orked kenal Jason masa mula2 nak beli VCD yg ada Takeshi Kaneshiro berlakon....Orked memang minat artist belah2 timur nieh....macam bebudak pompuan kita lah...kan suka sangat artis sebelah sana tuh, F4 lah...apalah.......gambaran realiti bebudak kiter nie dicerminkan sepenuh jujur pada diri Orked....jadi tak mustahil Orked boleh jatuh hati dengan Jason...kata Orked "cute"nya Jason terletak pada matanya yg "sepet" tuh....

watak2 dia memang bestttt sesangat especially Orked & Ah Long.....diorang 1st time berlakon jadi lead actor tapi chemistry diorang memang strong giler....Orked tuh aku tak tau langsung apa namanya...muka dia seakan Sharifah Aleya pun ada...seakan Anna Paquin pun ada....dia hadir mlm tu...dengan mekap nampak gorgeous.......tapi segan pulak aku nak tegur-menegur para pelakon utama tuh....lepas baca sokkabar ari nie baru tau nama dia.......yg lelaki Cina tuh pun sangat bagus walaupun memang very 1st time berlakon......watak dia dlm filem nie pun nampak sangat2lah interesting....dia macam apek jual VCD saja....macam org tak belajar....tapi perghh....tau semua bab2 sejarah Malaysia...tau pesal2 poetry2 dari pujangga asing....keluarga dia bermasalah skit....selalu gaduh2....dia paling rapat dengan mak dia...yg peliknya kan...mak dia pakai baju kebaya...cakap melayu pulak ngan Jason...tapi bila Jason cakap ngan mak dia guna bahasa Mandarin sepenuhnya....sekali dia tunjukkan muka pujjanga banggali tuh...mak dia cakap..."eh...macam Amitabh Bachan kan ?"

Pastuh....Adibah Noor yg jadi org gaji keluarga diorang memang perrrghhh...kelakar habiss....macamana korang tengok Adibah Noor dalam iklan2 TV3 tuh...camtulah gaya dia...selamba jer....org gaji tapi sesekali dia berleter kat tuan rumah macam berleter kat anak sendiri...hahaha......

Ibu bapa Orked pun jauh beza dengan ibu bapa typical filem2 melayu...mereka sempoi giler....dan aku rasa ada adegan mereka yg boleh mengudang kontroversi dikalangan masyarakat kita yg sensitip sangat nie....ingat Pak Atan ngan Mak Inom bermesra2 dalam Rabun ? itupun org kiter dah kecoh2 cakap org tua tak patut buat begitu nak tunjuk kasih sayang...pastuh mulalah nak kait2 ngan budaya barat lah apa lah....dlm Sepet ada scene Ida Nerina dan Harith Iskandar menari berdansa depan radio sambil dengar lagu lama....kedua mereka berkemban...pastuh Ida nerina tarik kain pelikat Harith sampai tanggal tinggal seluar dalam saja(sluar dlm putih tuh...bukan boxer tau)...then...Harith kejar Ida keliling dapur.....pastu muncul Adibah noor bawak raga kain...Harith malu tersipu-sipu...lalu keduanya lari naik keatas....Adibah Nor geleng2 kepala....haha...babak nie memang lawak gilerr....tapi pastinya akan dipotong LPF....aku rasa agak kesal kalo korang tak berpeluang tengok adegan nie...sebab macam scene black tango dalam CHICAGO tuh...adegan nie juga memang adegan "mesti tonton" dalam filem Sepet......

ada satu scene waktu Orked dan Jason berbual diluar rumah...Harith nampak....then tanya maknya..Ida Nerina...itu ker budak cina yg bercinta dengan Orked tuh ?...Ida Nerina keluar.....dan cakap ya....pastu Adibah Nor kuar....Ida Nerina cakap hensem macam gambar2 poster artis cina yg ada dalam bilik air Orked tuh kan ? Adibah Nor cakap Jason lagi hansome...pastuh Harith sampuk semua pun tak handsome....pastuh...Adibah Noor nyanyi lagu opera cina sambil memerhati kedua pasangan tuh....then disambut dengan Ida Nerina dengan bunyi.."Cheng Cheng Cheng..."(ala..style opera cina tu lah)....hahaha...yg nie pun memang kelakar giler.....

OOucchh....too munch SPOILER yerk.....hihihi......sorry.....

warghhhh...GAIA..bestnyer ko dpt tgk!
sape yg jd Jason tu?
hensem ker?
x sabar nak tgkkk

Follow Us
Harap-harap janganlah macam extended Petronas ad...

chemistry_atom This user has been deleted
rasa2 nya...syarifah amani tu mmg adik syarifah aleya lah.sbb nama bapak ngan mak diorang sama! :hmm:

Originally posted by chemistry_atom at 2004-4-11 11:05 PM:
rasa2 nya...syarifah amani tu mmg adik syarifah aleya lah.sbb nama bapak ngan mak diorang sama! :hmm:

oooohhh
sharifah amani ke yg blakon?
dia tu mmg adik syarifah aleya
mesti lakonan dia best cam kakak dia jugak

Originally posted by GAIA at 11-4-2004 04:38 PM:
AKu dah tengok rough-cut tuh....memang best....aku tengok sebulan lalu...dapat jemputan khas dari kawan Pn Yasmin....even masa lepas screening pun sempat borak2 ngan Pn Yasmin....nak tulis kat sini ...

wah... dah tgk ek GAIA.. best ar ko..

aku harap cuma satu jek.. jgn la kasi kompius terlampau cam Rabun aritu. mmg cam extended petronas ad bak kata marquez...

pelakon dia cam besh jek.. ida nerina.. harith.. aku mesti nak kena tengok..

alaaa...jangan bimbang...memang tak konpius pun....mungkin ada gak la skit...skitt jer...tak sampai 5 peratus pun.......

Macam iklan petronas extended pun bagus juga..iklan petronas kan senang paham...touching pulak tu....heheh....

minggu lepas ada peluang tonton Sepet dgn subtitle lebih lengkap kat opis  leo burnett tuh....asalnya aku nak gie....tapi sebab hujan lebat petang tuh membantutkan rancangan aku pulak....kesal gak...aku rasa reporter nor azam pun hadir mlm tuh dan tulis utk pancaindera weekend lepas....

[ Last edited by GAIA on 12-5-2004 at 05:06 PM ]

wah...bestnyer ko GAIA dapat tengok.. tq sbb citer summary citer sepet nih..
kalau tak konfius macam rabun... kira orait la tuh... mesti best sbb melibatkan dua budaya...dan yasmin memaparkan kisah yg benar2 berlaku kat masyarakat kita melalui filem nih.. :clap:

Hehe....masa lepas tayangan rough-cut yg aku tonton bulan lalu, aku ada hantar email kasi feedback kat Pn Yasmin....tak sangka pula dia balas dan jawab beberapa soalan....aku siarkan disini....

GAIA : .....agaknya kalau Pn Yasmin betul2 masukkan unsur "fanatik artis asia-timur" dlm filem ini, barangkali ia boleh menjadi satu bentuk sindiran yg tajam.... ^_^!

YASMIN : Saya tak berniat nak menyindir, hanya nak memaparkan kebenaran. Sepatah kata Orked, "Who cares why someone likes someone from another race? It's when they hate them that's a problem.

GAIA : ...dalam "Piala Untuk Mama", kedua beranak itu tinggal di rumah kuartes....dan nampaknya dalam "Sepet" pun keluarga Orked tinggal di rumah kuartes...ada sedikit persamaan ya..."

YASMIN : Saya pilih rumah kuartes sebab mak dan abah saya dulu pensyarah di maktab-maktab, dan kami dulu memang duduk kat kuartes. Cerita "Sepet", seperti cerita "Rabun", berdasarkan pengalaman benar saya dan keluarga saya sendiri. "Orked" tu adalah Yasmin.

GAIA : Adakalanya saya dapati beberapa unsur dalam Sepet agak luarbiasa...orang gaji yang tak kelihatan seperti org gaji...Hubungan ibu-anak, ibu-bapa yg kelihatan sedikit absurd, tetapi menarik...malah mendengar ibu si Jason bercakap dalam bahasa melayu pun kelihatan sedikit aneh pada saya, absurd...tapi saya tak maksudkannya secara negatif, cuma saya tidak pernah atau kurang biasa melihatnya...saya tertanya2 adakah ia berkaitan dengan sastera absurdist yg seringkali dipraktikkan dalam filem-filem buatan eropah ? Acapkali jua watak2 yg tampak absurd ini bertindak sebagai daya penarik, malah turut menjadi kekuatan filem itu juga....

YASMIN : "Sepet" berdasarkan watak-watak orang yang benar-benar wujud. Sebab tu dia orang unik dan interesting. Masalah watak-watak yang direka-reka adalah dia orang selalu kelihatan uni-dimensional, betul tak?

chupp...chupp....

nie filem ka drama nak tayang kat TV?????

Tp aku suka citer yasmid ahmad nieh.....best....mesti nonton nieh...
bila nak tayang????

Yg ini sepenuhnya feature film, format 35mm....genre drama/romance dengan sedikit elemen komedi.....produkasi bawah Grand Brilliance kalau tak silap aku,,,

macam best je filem nih...baguslaa yasmin ni...berani betuii dia buat filem tanpa letak artis2 popular macam apa yg razak mohaideen buat....tak payah pon nak import artis dari luar....

Ogos nak keluar eh?

dulu ada tayang rough cut dia kat DBP...tapi tak sempat pi tengok ah...

Originally posted by OnEdge at 19-4-2004 15:12:
Ogos nak keluar eh?

dulu ada tayang rough cut dia kat DBP...tapi tak sempat pi tengok ah...

aha...aku pergi yg itulah.....

ooo..ko pergi ker GAIA? heh...dengar dengar itu invitation only...:bgrin::bgrin:
hebat juga GAIA nih yek? hahahaha