CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dewi

kejam sgt ker atau terlalu berlembut ?

bincang elok2 ngan mak tu. cakap kat dia bbrp option. bukan tak bagi duit sebab tak sayang, tapi sebab nak bagi pengajaran kat adik tu biar bekerja dan belajar tanggungjawab. kena explain kalau tak nanti awak yang disalahanggap pulak. jemput mak duduk sekali dengan awak and jaga mak kalau dia nak. kalau okay, rumah tu sewakan ker or jual. kalau dia tak nak, cakap terus terang, apa yang jadi kat rumah tu mmg awak tak setuju, mintak adik tu bekerja dan rumah tu jangan senang2 bagi orang keluar masuk. dah terlalu lama bagi muka nih tu pasal adik naik kepala and mak pun satu hal, betapa besarnya biawak depan mata boleh buat2 tak nampak. anak rosak sebab didikan diberi

bunnyhoney replied at 25-5-2016 12:16 PM
Ye ke gitu?
Hurm...

Takde maknanya.. Anak lelaki dari kecik hidup senang lenang je. Tak payah buat kerja rumah pun.. Mana ada diketepikan pun.. Macam abang lelaki aku.. Sorang je lelaki.. Tapi sampai sekarang dah beranak bini pun mak aku hulur duit kat dia time terdesak..  Kesian sebab susah.. Dulu masa sekolah tamau dengar cakap mak bapak, ikut kawan.. Spm lingkup.. Lepas spm bapak aku tolong through kawan nak bagi abang aku sambung belajar kemahiran. Result math hampeh berlagak nak bidang elektrik konon.. Tak dapat lah.. Parents dah cuba bagi yang terbaik.. Tapi degil, dah tua bila susah mak bapak lak kena hulur duit kat dia.. Bapak aku sampai sekarang bebelkan abang aku macam budak kecik..

Sy pham perasaan acik D sbb slh sorg family sy mcm 2 gak. Sy dgn my sister smpi thap ase nak stop bg duit kat mak tp sy sbg anak x sggp wat mcm 2 sbb sy x nak mak sy kecik hati dgn sy. Tp biawak hdup 2 bkn adik bradik sy tp adik bradik mak sy. Laki bini plak 2. Mak sy yg jns berlembut. Mulut sy ni than je dr nak kate mcm2 tp x nak mak terguris hati. Mslhnye biawak2 hdup ni xde rase segan.

32kW replied at 29-5-2016 09:33 PM
Takde maknanya.. Anak lelaki dari kecik hidup senang lenang je. Tak payah buat kerja rumah pun.. M ...

Aku setuju ngan ko.
Mmg ank lki biasanya dilayan mcm raja..

chazey replied at 24-5-2016 08:08 PM
Tak kejam. Memang patut pun. Geram betul aku baca umo dah 40 masih nak jadi biawak hidup. Mak2 ni nt ...

i setuju sis... makpak manjakan sangat anak laki, ala2 raja gitu
pinggan lepas makan pon taknak basuh.. kerja rumah tak pernah buat
dok harapkan mak/ adik-beradik pompuan yg buat
last2 anak laki ni memang tak menjadi sbb hidup manja sangat
tengok la berapa ramai lelaki yg jadi biawak hidup sekarang ni

bunnyhoney replied at 30-5-2016 01:36 AM
Aku setuju ngan ko.
Mmg ank lki biasanya dilayan mcm raja..

Zaman nenek & mak kita biasa, zaman kita jarang2 ada tapi kalau sembang dengan kawan2, ada beberapa orang yang cenderung meRAJAkan anak bila sendiri mengelar anak sebagai "Tuan kecik". Lagi kasihan bila ada mak yang konon minta tips macam mana nak handle anak lelaki tak nak pergi sekolah la, anak lelaki tak nak buat homework la... padahal dalam masa sama memuji anak perempuan mereka rajin & dengar kata. Gue ini anak lelaki 3 orang, sebab itu dia orang tanya tips anak lelaki dengar cakap & tak seperti anak lelaki seorang mereka. Jawapan gue, "Jangan terlebih manja anak lelaki. Kalau anak 3 orang, layan seperti 3 orang. Jangan sebab anak 3, seorang lelaki, yang lelaki dilayan lebih dari yang 2 org perempuan".
Mulut kata tak bezakan anak tapi layanan, cara pandang, percakapan sangat mendorong mak pilih kasih. Mana anak lelaki seorang itu tak besar kepala. Eheh

Follow Us
nah ni reminder untuk korang yg dah jadi mak/bapak

Kita terlalu sibuk didik anak perempuan supaya jaga maruah diri sampai terlupa didik anak lelaki untuk menghormati dan melindungi kaum wanita.

Kita terlampau sibuk mengajar anak perempuan jadi isteri yang taat dan patuh sampai terlupa nak didik anak lelaki jadi suami yang bertanggungjawab dan penyayang.

Kita terlampau sibuk ajar anak perempuan uruskan rumahtangga, memasak, membasuh, mengemas, sampai tak perasan anak lelaki cuma tahu goyang kaki sebab semua dah terhidang depan mata oleh orang perempuan di dalam rumahnya.

Kita terlampau sibuk persiapkan anak perempuan dengan ilmu pertahankan diri, tutup aurat, jaga pergaulan sampai tak ingat nak ajar anak lelaki jangan sentuh jangan tenung anak perempuan orang sembarangan.

Perasan tak perempuan sentiasa diberi tunjuk ajar macam mana nak lalui zaman remaja (akil baligh) mereka supaya tak mengandung whatsoever? Perasan tak lelaki kena deal sendiri sepanjang proses akil baligh mereka dan tak ada yang approach?

Kita rasa bela anak perempuan seorang lagi susah dari jaga lembu sekandang. Kerana tak terdidiknya kaum lelaki lah kaum perempuan tertindas. Kerana tak terdidiknya orang lelaki lah orang perempuan automatik berdikari.

Wahai ibu wahai bapa. Didiklah anak-anak lelaki dan perempuan anda sebaik-baiknya. Kasihanilah anak lelaki anda yang 'terabai' dan disuruh belajar sendiri erti tanggungjawab. Kasihanilah anak perempuan anda yang dibebani dengan tanggungjawab yang sepatutnya lelaki laksanakan.

Rate

1

BingkaUbi replied at 25-5-2016 03:42 PM
gituh kalu, biar jah lerr si mak dgn perangai pprt dia tuh..... bab bg duit ke tak, anak pompuan s ...

macam mana nak buat hibah ni ye? i mean ada kena pegi ke mana2 agensi ke...ke mcm mana?

sarahmirza replied at 30-5-2016 11:46 AM
Zaman nenek & mak kita biasa, zaman kita jarang2 ada tapi kalau sembang dengan kawan2, ada beberap ...

Setuju sgt2..
Org kita ni kadag2 sbb anak laki sorg..
Bukan main lagilah dilayan anak tu...

Tambah2 si mak..kalu dgn anak lelaki semua dia layan..buat semuanya utk anak..

rindusangbulan replied at 30-5-2016 12:55 PM
macam mana nak buat hibah ni ye? i mean ada kena pegi ke mana2 agensi ke...ke mcm mana?

kat Amanah Raya boleh, kdg kat bank2 pun ada yg offer psl ni...

mizz_aurora replied at 30-5-2016 11:57 AM

Kita terlalu sibuk didik anak perempuan supaya ...

bab didik anak lelaki lg susah dr anak pompuan ni dh lama duluk2 aku bg tau tp tetap jugak orang ulang benda yg sama... jaga anak pompuan lagi susah dr jaga lembu sekandang.. tau kenapa?

anak pompuan kalu tak jaga molek, tetiba termengandung... siapa malu?
anak lelaki kalu liar pun, depa bukannya boleh mengandung....

nampak tak? orang kita dr duluk2 mementingkan diri sendiri & nama baik kuarga sendrik... anak laki jahat tak berguna takpe pasai depa tak bley mengandung, tak kotorkan nama naik kuarga.... pd hal depa tuh atuk nenek moyang kita jahil agama, tak tau tanggungjawab anak laki tuhhh sampai tahap kalu anak laki jdk somi tak bertanggungjawab, pak, atuk, adik beradik laki pung sama kena ganti tanggungjawab bg nafkah kt anak bini anak laki tuh... depa jahil.. gituh la jadiknya..

BingkaUbi replied at 30-5-2016 05:11 PM
bab didik anak lelaki lg susah dr anak pompuan ni dh lama duluk2 aku bg tau tp tetap jugak orang u ...

so konsepnya sis, anak laki ramai jadi penagih dadah takpe la ek?yang tetak mak/pak sebab tak dapat beli dadah pon boleh dimaafkan

asalkan tak termengandung... gitewww

mizz_aurora replied at 30-5-2016 05:19 PM
so konsepnya sis, anak laki ramai jadi penagih dadah takpe la ek?yang tetak mak/pak sebab tak dapa ...

gituh lerr pemikiran kolot atuk nenek moyang ngan sesetengah mak zaman kita ngan mak zaman skrg.... mana ler tak rosak anak2 lelaki kan...

aku bro lerr..... aku kecik duluk dh memcm dibrainwash omak aku.. kena jaga akak aku ler pd hal akak aku lg besar dr aku ... kena byk mengalah okay.... aku tido atas tikar takpe, jgn akak ngan adik pompuan aku tido atas tikar... aci ka? pd hal aku kecik lagik dr akak aku tuhh.... tp dh beso ni paham lerr jugak naper... pompuan ni lemah sifatnya, walau depa blakon kuat.... org pompuan ni emo jah lebih, org laki kena byk mengalah lerr..... in fact dh kawin pung, gado ngan wife omak aku byk kali menangkan wife dr anak laki dia sendrik... kdg aku stress gak tp iye ler, org laki kena byk sabo k... hahahahaha

BingkaUbi replied at 30-5-2016 05:26 PM
gituh lerr pemikiran kolot atuk nenek moyang ngan sesetengah mak zaman kita ngan mak zaman skrg... ...

tak sangka wujud juga lelaki seperti "abang" bingkaubi ni
ingatkan dah pupus lelaki waras macam ni

aku rasa budaya2 org lama ni sometimes dah tak relevant lagi
tak kisah la melayu/india/cina...sama ja

Masalah kak D ni sama je macam masalah family mak saya. Tapi nenek dah arwah pun 2 tahun. Anak-anak majoriti perempuan dan 2 anak lelaki. Sorang tu lelaki bongsu elok bekerja tapi yang lelaki no 3 tu sampai ke tua gayut membiawakkan diri sampai kami anak-anak buah hilang respek. Ayah saya yg oku pun elok jah kerja 32 tahun bagi anak bini makan.
Tapi mak saya sebab anak sulung, adik-adik takut. Nenek pun apa-apa dengar kata mak cuma bab pakcik biawak tu yang payah naw nak diasuh. Mak saya abaikan jah yang seketul tu. Tiap-tiap bulan bagi duit juga terpulang nenek nak belanja macam mana. Sekarang nenek dah meninggal, mereput pakcik biawak tu kat rumah arwah nenek. Dari rumah jadi reban dah sebab dia jual kayu-kayu rumah tu untuk makan seharian. Kerjanya tak juga . Adik-beradik buat tak tau jah sebab masing-masing dah ada keluarga. Sayonara je laaa

sarahmirza replied at 30-5-2016 11:46 AM
Zaman nenek & mak kita biasa, zaman kita jarang2 ada tapi kalau sembang dengan kawan2, ada beberap ...

Baguslah uols.. Samalah dengan abang aku sorang tu.. Anak semua lelaki.. Kak ipar aku train anak2 dia sikit punya bagus. Siap boleh jaga adik dia yang baby. Nanti dah besar takdelah menyusahkan wife nak dilayan bak raja je..

Lagubestbest replied at 24-5-2016 01:18 PM
Biasanya masa kecik parents lebihkan anak perempuan, tu yang menjadi anak perempuan, so akan berba ...

tak danya,
my mom lebih dua anak kesayangan lelaki dia,
hari ni dua anak lelaki tu, dedua hampeh,
sampai sekarang minta duit walaupun my mom tu
kerja pun tidak...

faraway1 replied at 31-5-2016 01:14 AM
tak danya,
hari ni dua anak lelaki tu, dedua hampeh ...

beb...
marilah masuk tred luahan dinding bisu kat fd tuh
share gambar doter
jangan dekuts hokehhh

mizz_aurora replied at 30-5-2016 11:57 AM

Kita terlalu sibuk didik anak perempuan supaya ...

could not agree more with you dear ..

faraway1 replied at 31-5-2016 01:14 AM
tak danya,
hari ni dua anak lelaki tu, dedua hampeh ...

heran kan

mak tak kerja tapi ada lak duit kasi kat anak lelaki.

petik mana duit tu