CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9174|Reply: 29

Nak cari kerja..tapi takde confident..

Assalamualaikum..

Sorry kalau thread ni dah ada..Kalu astrok sila padam la..Or pindahkan kalau salah tempat..Sebabkan aku still perlukan pendapat orang ni..Hahaha..

Sorry sebab guna ayat "aku"..tapi sebab aku tak nak nampak nerd sangat..haha..so aku kenalkan diri serba sedikit la..

Aku 24..lelaki..tapi mempunyai masalah self-confident level yang sangat rendah..Memang luaran aku macam happy gitu2..tapi aku mempunyai masalah untuk mempunyai negative think about people around me..Macam kalau orang tu pandang aku atas bawah je aku dah pk bukan2..Misalnya aku rasa macam aku ni selekeh ke..Jahat sangat ke..Something like that la..

Futhermore, aku juga masalah dengan kawal temper aku..So aku senang naik angin even untuk benda kecik..Sebab desired nak menang argue tu sangat tinggi..Huhu..Tapi aku takde la nak panas lama sangat..Biasa lepas dah panas..Aku try la mengucap..Istighfar..Muhasabah diri..macam2 la..Aku try la mengalah..Tapi setan dalam diri ni..Sentiasa buat aku rasa "panas" je..So aku bermsalah dalam mengawal temper aku ni..Sebabkan perangai ni la..Ramai orang tak suka aku..

Bukan aku tak try berubah..Aku dah cuba..Tapi a past will catch up with the future..So orang susah nak terima bila aku kata aku dah try berubah..Misalnya aku cuba berbaik dengan kawan sekolah aku..Tapi entah kenapa layanan dorg dingin je..Aku tak tahu la kalau sebab negative think aku tu..Tapi tu la..Aku rasa dorg macam tak suka je bila lepak dengan aku..

Sorry macam merapu..tapi tu penjelasan aku kenapa aku jadi takut untuk cari kerja lain..Even kerja sekarang pun aku rasa macam dapat tentangan je..Aku ni memang la slow sikit bab kerja..Baru2 ni aku baru tahu yang bos aku susah nak bagi aku kerja sebab malas nak explain kerja yang dia nak bagi tu kat aku..So automatic aku pk yang aku ni lembap sangat ke sampai dia rasa macam tu sekali nak bagi aku kerja..

Aku tak pernah kerja unit ni..Aku kerja dekat JP Putrajaya..Unit perlombongan..Aku belajar diploma dulu pasal event management..Tak rasa memang aku tak tahu macam mana nak buat kerja bila takde explaination..Aku kira batch ke-2 utk masuk sambilan ni..Batch sebelum ada latihan + dorg semua ada basic benda ni..Aku ni zero knowledge..Even ada orang yang knowledge lain..Tapi so far dorg ada group yang ramai & saling menolong..Aku ni ada team tapi jenis susah nak tolong la..Aku mintak tolong explain terus dorg naik angin or menjaja cerita aku ni lambat sangat la..Apa la..Dosa besar sangat ke aku mintak ilmu dari dorg? Aku memang tak paham..Dah la aku lemah dengan no banyak2 ni..Bagi data cenggitu je..

Sebabkan perkara ni..Aku rasa cari kerja yang kena dengan kos aku..Tapi tak tahu la kenapa aku rasa takut sangat bila berhenti kerja ni..Kerja baru lagi hancur aku buat..Serius sebabkan benda ni..Aku rasa down sangat..Sampai aku persoalkan kewujudan aku..Aku takut sangat..Tapi aku nak sangat try cari kerja baru yang aku boleh sumbangkan apa2..

Ada sapa2 tak yang pernah jadi macam aku ni..Boleh bagi tips & kata2 semangat yang membolehkan aku bersemangat dan berfikiran positif..

Edited by solarlunar at 31-5-2016 11:15 PM

1. Confidence - Kene cari titik/point dlm diri you yg you rasa mampu naik kn semangat. Cth, I perempuan so I akn rasa confident bile pkai makeup and dress up nicely. You kene cari point tersebut dlm diri you to trigger your confidence. Bila you confident org lain pun akan confident.

2. Hot-tempered - Bila marah, you try to rationalise sbb apa you jadi marah. Kalu bnd tu kecik je, you ckp pada diri sendiri "benda kecik je wtpe nk marah2". Ataupun tny pd diri sendiri - "knpa aku nk marah2 sedangkan benda nie kecik je". Losing doesnt mean we are wrong and winnign doesnt mean we are right.

3. Slow learner - Learn to listen well and pay attention. Ignore je apa org ckp pd you. Pegang pd konsep "what people say about me is non of my business". Tp kalu keje mmg kene jd fast learner. Kalu tak kita kan susahkan org and susah nk perform.

solarlunar replied at 31-5-2016 11:09 PM
1. Confidence - Kene cari titik/point dlm diri you yg you rasa mampu naik kn semangat. Cth, I peremp ...

trimas utk nasihat tu..saya akan cuba untuk mempraktikkan apa yang di beri tu..Insyallah..

Ko ni mcm kwn aku.. low self esteem wpun ada kelayakan.. semua benda takut atau suka salah sangka... pas tu mula cold war dgn kwn2 yg dpt keja yg lebih establish drpd dia yg keja operator kilang wpun ada degree..  kata kami menunjuk bila kami x blh ikut timing dia utk hang out..

Aku punya geram dgn dia ni tuhan sj yg tau... sbb dia x yakin, dia expect org lain mcm dia gak ..ikutnya aku ni lg la jenis x yakin..  tp aku decide aku kena berubah kalo aku nak keja yg ok... aku belasah je n beranikn diri buat keja aku... aku dulu pemalu, skrg aku buat muka tembok je bila deal dgn org... dulu takut lukakan perasaan org, skrg aku belasah je ckp apa yg x puas hati...

Pointnya, ko kena berani n tekad utk berubah... pbaiki kelemahan n positive thinking always... jgn assume rubbish unless u have the fact that it is rubbish... don't assume people look down on u unless they said it to ur face.. even that, buat x tau je sbb they are not leading ur life... but takes time to ponder how to improve urself...

makkenits replied at 1-6-2016 04:22 PM
Ko ni mcm kwn aku.. low self esteem wpun ada kelayakan.. semua benda takut atau suka salah sangka... ...

trimas bro..sama la tu dengan kwn kau tu..hahaha..aku try perbaiki..tapi aku takde la condemn org macam bab kerja ke apa..aku rasa malu ada la bila dorg kerja macam gempak je..aku ni plak macam apa je..aku tengok dorg macam bebas..sedangkan aku macam apa je..so tu la..aku pk positif yang dorang kecapi tu dengan titik peluh..kadang2 aku try nk jadikan org lain sebagai pedoman untuk aku berubah..thanks bro nasihat tu..

Pasal keyakinan tu dtg dr diri kau jgk. Paksa diri keluar dari zon selesa. Kalau byk alasan n negatif, berkulat la ko dlm zon selesa ko tu.

Aku rasa masalah utama kau ni sifat baran kau. Maybe jgk ada kena dgn mulut kau, bercakap lazer mungkin? Smpi org2 sekeliling kau terlalu berhati hati n berpikir byk klu nk bckp dgn kau. Lagi2 klu ego kau tinggi. Kau saja yg betul. Org lain slh. Kau mcm tu ke tt?

Sbb spupu laki aku cmni. Aku malas nk explen dia somthing sbb dia akan ckp dia yg betul. Xda toleransi. End up aku x suka bersembang dgn dia. Pemarah n ego. Klu boleh aku nk elak dia. Sbb klu di ajar itu ini marah.. otak dia pikir kita nk condem dia. Otak dia pikir kita rasa kita yg hebat dr dia. So dia x suka di arah org. Kau mcm tu ke tt?

Follow Us
mujer_in_espejo replied at 1-6-2016 11:27 PM
Pasal keyakinan tu dtg dr diri kau jgk. Paksa diri keluar dari zon selesa. Kalau byk alasan n negati ...

aku dah try kuar dari zon selesa..bila aku dah kuar..aku dah okay bagai..tiba2 badai mendatang..huhu..senang citer bila aku rasa dah okay je..mesti ada benda tak kena jadi..kadang2 aku tak buat salah pun jadi salah..

yup..masalah utama aku skang sifat baran aku..tapi aku cuba kawal sebaik mungkin..sampai aku diam je la..aku takde la lazer pun..cuma aku ni kadang2 terlalu jujur sangat sampai orang terasa hati..mcm contoh member aku tanya dia gemuk..aku jujur je la..kata dia gemuk tapi bagi nasihat..bukan bg dia down ke apa..aku still ckp yang gemuk pun lagi elok..cuma kawal makan minum dia..sebab aku pun dah start gemuk..hahaha..dulu ego aku tinggi la..sekarang kalau aku ada buat salah..aku sedaya upaya mintak maaf..kadang2 org kata memaafkan..tapi belakang tetap kutuk kita..takkan nak kata ego aku tinggi lagi kn? kalau aku rasa aku betul..aku betul bersebab..tapi kalau dia bg hujah yang betul..aku mengalah la..aku cakap la aku salah..then aku tak simpan dalam hati dah..

aku takde la macam sepupu kau..kalau org explain something aku dengar la..tapi kalau time tu aku rasa hujah aku betul2 sangat..aku takkan mengalah n terus ego ke langit la..huhu..tapi memang overall salah aku..tapi takde la sampai aku tak mengalah..banyak benda aku tak tahu..bila benda tu benda baru untuk aku..aku akan dengar penjelasan dorg dan research benda yang kitorg tgh argue..aku bab org mengajar memang aku dengar dengan sepenuh perhatian kalau aku memang minat + org tu ajar dengan ikhlas takde marah2 or tinggi suara..aku tak suka bila org mengajar macam tu..tapi kadang2 aku cuba tolerate keadaan macam tu..aku pk aku ni lembap sgt smpai orang naik angin bila mengajar aku..so aku muhasabah diri la..takde la aku condemn org je..aku boleh org arah aku..tapi perkataan tolong tu macam penting utk aku..dan aku tak suka bila nada mengarah tu macam memaksa..aku rasa macam panas je bila org mengarah macam takde adab..

aku ni bermasalah sebab tak yakin dengan diri aku sendiri..aku suka pk org nak jatuhkan aku..bila aku dah start negatif..sume benda aku rasa negatif..thanks dude..

Aku masa muda dlu self-confident level la rendah jgk. Tapi, bila umur dah makin naik ni confident tu dah up skit.. Lagi panas hati kalau staf junior makin menyerlah berbanding kau, tercabar wehh....  
Kena cari  titik keserasian dengan staf lain, mulakan perbualan dengan hal kerja. Bila dah selesa, boleh masuk hal yang lain. Kau kje mungkin starting zero sebab tu macam lambat. Biar nampak rajin dan paling penting xde masalah disiplin..

ko ni jenis org yg cepat faham atau lambat faham bila org explain? sebab biasa di tempat kerja, org suke berteam dgn staff yg minimum supervise. nk tanya x salah tp kalau skit2 nk tanya mesti team ko rimas nnt. pastu aku x pasti ko ni kategori staf yg kalau ditegur pasal hal keje; jenis cepat naik angin atau tak. kt tempat keje; ko jgn harap bos atau manager ko tegur cara keje keje ko dgn cara yg ko suke. sb tu ko kena belajar cara nk kawal emosi. jgn rasa diri tu btul sgt wpun yg tegur keje ko tu xde la perfect sgt pun. apa yg penting ko buat keje sebaik mungkin & ikut SOP.

Siput.Lala replied at 4-6-2016 10:39 PM
Aku masa muda dlu self-confident level la rendah jgk. Tapi, bila umur dah makin naik ni confident tu ...

tu la pasal..aku cuba rajin macam mana pun..bagi bos aku ni lambat..padahal semua kerja dia aku buat cepat je..takde la aku tangguh2..

dia citer kat mmber aku..ssah nak bagi aku kerja sebab lambat nak explain..kerja nak cepat..aku dah jem giler..padahal aku tengok member aku dapat kerja sama je lambat dia..kadang2 sampai smggu dua kerja tak pun hantar lagi..bila aku tanya dorg bukan paham pun..bos tak explain mana pun..

bila kena macam tu..level confident aku drop la..tak buat salah kena macam tu..buat salah pun kena macam tu..tragis sungguh..

zuri154 replied at 5-6-2016 08:56 PM
ko ni jenis org yg cepat faham atau lambat faham bila org explain? sebab biasa di tempat kerja, org  ...

ada masa aku cepat paham..asalkan benda tu aku minat la..hihi..ada masa aku tak paham sebab aku tak dapat lagi benda tu..aku plak jenis suka godek2..tapi bila aku dah paham..aku buat la secepat mungkin..takde tangguh dah..

aku lg rimas kalau nak kena supervise je..better aku pahamkan cepat..sebab aku rimas nak bertanya banyak kali..sebab tahu perangai org yang aku tanya tu macam mana..

aku kalau tegur bab kerja..aku okay..melainkn tegur bagai nak rak..tapi dia buat benda yang hampir sama..aku memang angin..aku takde la harap dorg tegur macam yang aku impikan..cuma aku tak suka bila dorg cakap kat team aku yang aku ni ada salah bagai..kenapa tak nak cakap direct dengan aku..aku professional kalau dorg pn sama..tapi dok menjaja cerita dah kenapa..

aku selalu rasa diri aku tak betul bila bab kerja..sebab tu aku selalu bertanya..aku tak nak buat salah tu terlalu banyak..sama je macam tak payah buat kerja..selagi aku boleh memaksimumkan kesalahan..lagi bagus aku bertanya..tapi manusia..mana rasa cukup..dah salah sikit pun nak mengeluh..mana ada kerja yang sempurna untuk first time dapat..

setiap kerja yang aku buat..aku selalu bagi bos dengan email..mintak dia semak dulu..kalau ada salah..bagi balik..aku betulkan..mungkin aku terlepas pandang..tapi dia sendiri rasa macam ntah apa2 bila aku ada buat salah..padahal dia bagi kerja pagi..petang aku dah siapkan..kalau dia nak aku betulkan pun takde masalah..aku takde masalah langsung balik lambat untuk betulkan kerja aku..

pergi jela apply kerja dulu...
asyik takut2 pun tak ke mana jua...
apa yang tak konpidennya? kerja ikut bidang masing2..
bukannya bidang engineering tapi kena bedah patient, tu mungkin tak konpiden...
lagipun melalui pengalamanla kita build up the confidence..
kalau tak kerja dok umah menghadap tv / pc jek, sampai bila2 pun kita kat level tu saja..
yang bertambah hanya kedutan di wajah...

spankee_fili replied at 6-6-2016 11:03 AM
pergi jela apply kerja dulu...
asyik takut2 pun tak ke mana jua...
apa yang tak konpidennya? kerja ...

resume dah siap..gambar je takde lagi..
tak tahu la..confident tu takde sebab suma kerja yang cari suma takde kena mengena dengan bidang yang belajar waktu kat poli dulu..
tapi tu la..still nak try jugak..lepas raya..insyallah baru start cari kerja..
sekarang tengah kerja..so takde la desperate sangat nak cari kerja baru...still boleh tahan kot..tapi tak tahu la masa depan..kalau dah tak tahan sangat..bulan ni gak den chao..cari je la kerja apa pun..asalkan kena dengan jiwa..

kiva13 replied at 6-6-2016 12:26 PM
resume dah siap..gambar je takde lagi..
tak tahu la..confident tu takde sebab suma kerja yang car ...

owh? nape tak cari kerja yang related ngan study field..
kalau cari yang takde kaitan, susah nak kerja nanti sebab takde knowledge dalam bidang tu..
even employer pun nak hire akan pikir 2x kalau candidate bukan dari related field..
kang kena reject, lagi la uols kurang konpiden in future..

spankee_fili replied at 6-6-2016 12:38 PM
owh? nape tak cari kerja yang related ngan study field..
kalau cari yang takde kaitan, susah nak  ...

tu la pasal..susah la bro nak cari yg dalam field..sebab aku amik bidang event..so syarikat yang buat bidang event memang banyak tapi complicated la bro..ada satu tu kat kajang..tapi bila check pasal syarikat dorg..bukan company yang buat event..gaji based on commission..kena jual barang2 memang confirm org takkan beli la..lagipun ramai complain syarikat tu penipu..dah banyak aku cari syarikat event..syarikat sama je yang kuar..cuma nama berbeza2..

aku cadangkan kau jadi agen atau stokis jual barang online. tak adalah jadi kuli batak sangat nak kena follow boss itu ini bagai, since dari pembacaan, nampak gaya macam kau jenis orang yang tak boleh work under people's order sangat.

p/s: tak perlu minta maaf dengan penggunaan kata ganti nama aku kau tu. bukannya kau ber woi woi woi woi pun.

kiva13 replied at 6-6-2016 04:17 PM
tu la pasal..susah la bro nak cari yg dalam field..sebab aku amik bidang event..so syarikat yang b ...

based on komisen? memang takleh hadamla kerja pakai komisen ni...
takpela..slow2 cari syarikat event tu kat area sana...
coursemate2 yg lain camna? contact2 derang untuk saling share info..

edee_91 replied at 7-6-2016 12:42 AM
aku cadangkan kau jadi agen atau stokis jual barang online. tak adalah jadi kuli batak sangat nak ke ...

haha..tahu takpe..memang ada niat nak berniaga..tapi ilmu tak cukup lagi..lagipun takde idea sangat nak berniaga apa..

dah terbiasa mintak maaf..mana tahu ada yang tersinggung kn..at least dh mntak maaf awal2..hihi..

spankee_fili replied at 7-6-2016 07:36 AM
based on komisen? memang takleh hadamla kerja pakai komisen ni...
takpela..slow2 cari syarikat ev ...

tahu takpe..gaji based on komisen..sakit plak..masalah ramai sgt complain psal company tu..tapi aku tengok takde la plak dia tutup ke apa..ada 1 blog tu dia try bekerja gak..gaji tawar 2k smthing..tapi bila dh start kerja bagi 900 je..then keja bagai nak rak macam org gaji 2k..

tu la..doakn la aku dapat jumpa..amin..

kiva13 replied at 7-6-2016 08:40 AM
tahu takpe..gaji based on komisen..sakit plak..masalah ramai sgt complain psal company tu..tapi ak ...

good luck tt...

12Next
Return to list New