CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: asteruk

Edisi AIRMATA SYAWAL: balik kampung tapi check in hotel. boleh ke gitu?

mak aku gladly pegi book kan hotel bila rumah ktrg penuh. takut ada yg tak selesa nanti dan mak pula jenis tak suka semak..

ok je mcm tt plan tu. time nak tido je balik hotel. masa berjaga ni stay kat rumah tlg apa yg patut dan spend time dgn family.

Last year rumah MIL kenduri.. Iols lak preggy mabuk teruk, badan sakit2.. Kitorang dok hotel je, malam2 pun iols tak balik rumah MIL dengan anak sorang lagi.. Husband je pegi tolong2.. Dah malam sikit baru dia balik hotel.. .. Masa kenduri pun iols duduk je tak menolong.. Takde tempat lak tu nak baring2.. Sakit pinggang tak larat weiiii.. MIL i ok jah.. Kalau ada orang lain nak mengata iols lantak jelah..

TT ni dok hotel nak ngelak adik beradik ke? I tanya je

32kW replied at 14-6-2016 12:52 PM
Last year rumah MIL kenduri.. Iols lak preggy mabuk teruk, badan sakit2.. Kitorang dok hotel je, mal ...

sebab tak selesa bila saya takde tempat utk salin pakaian dan berehat..

My kisah lak...umah mak ngan abah kat kpg ada surau kecik (ruangan solat) kat penjuru rumah...luas gaklaa ruangannya..so bila tiap kali weolss anak banak balik kpg, confirm di situlaa weolss beradu...umah mak abah ada 7 bilik pun tak cukup..penuh...weolss ok jek tdo situ..luas pun luas...bukan umah org pun...nak balik raya ni memang dah mintak sediakan set tilam dan bantal kat surau kecik tu siap ngan penyidai baju dan hanger...umah mak abah jek pun..apa ada hal.....hehehe

No problem at all. Byk org buat mcm ni esp homestay. Sebabnya mak-bapak byk yg dah duduk di taman perumahan, bukan lagi kpg. Rumah taman sempit, bukan luas mcm rumah kpg. Mlm duduk homestay/hotel, siang duduk la rumah mak-bapak utk bermesra dgn family.

Assalammu'alaikum TT.  

Kalau your parents ada lagi, jelaskan kpd mereka awal2 utk mengelakkan mereka rasa kecil hati.

As for me, duduk hotel everytime balik kampung is a must.  Anak2 semua dah besar2.  Tak moleklah mereka nak bergelimpangan tidur ramai2 dgn sepupu2 yg masing2 pun dah boleh menikah.  Aurat kita mesti dijaga, baik lelaki atau perempuan.

Follow Us
Boleh je tidur hotel tapi bgtau mak ayah dulu. Sebab kalau derang find out dari org lain lagi la kecik hati.

Bro kes mu x ubaj mcm aku. Klu mentua aku dtg bermlm umah secara automatiknya aku kna kena tido luar ruang tamu. Aku pon ada pk gak nk stay hotel atau tido umah mak aku

dulu leh la buat camtu...skg jgn hrp la nk buat lg..
blkg dok mengata...choiiii

Hana replied at 7-6-2016 02:56 AM
ko lelaki ke ppuan ek? ko single lagi ek? tak tahu le ko lelaki ke ppuan ke.
aku bagi advic ...

Hana, sorry sgt .... bkn x puas hati ke pape ye.Just luahan jujur je ni.

Actually, x salah cari & pilih keluarga berada sbg jodoh kite, but then if yg brlaku adalah sebaliknya & pakej family in law tu plak org susah & agak konservatif, rasenye kite yg kena belajar utk adapt dgn lifestyle diorg yg totally x sama dgn lifestyle kita.

Tp, bukan salah hana pun sbb hana dtg from family modern & senang, so circle of your life mesti dikelilingi golongan yg moden & open minded kan.

Back to our topic, rasanya x salah TT book hotel masa raya nnt sbb dh terang2 mmg rumah x selesa. 3 bilik mmg agak kecik if kbnykn family TT dh brkeluarga. Tp, klu rumah mmg bnyk bilik & mgkn x brp selesa sgt pun sbb dh biase duduk bandar (alasan bnyk nyamuk & etc), mmg dh terang2 la buat parent kecik hati. xpyh kisah sgt psl bahan membahan ni, sbb klu bkn sbb TT book hotel pun, bnyk lg sbb lain yg diorg boley jadikan bahan membahan ni. So, pandai2 la bawa diri.

Lau ad rezeki lebih tambah la bilik kt umh kg tu utk keselesaan pd masa hadapan. Pape pun, prioritize diri sendiri dulu k.

Edited by Hana at 23-6-2016 01:56 PM
CariCari621 replied at 23-6-2016 01:10 PM
Hana, sorry sgt .... bkn x puas hati ke pape ye.Just luahan jujur je ni.

Actually, x salah cari ...

aku rasa, aku yang suggest TT utk cari bakalnya dari keluarga berada.
dah umah sendiri pun tak selesa, better cari bakal dari keluarga berada. dah confirm2 ada bilik sendiri ke. takyah tidur bergelimpangan kat ruang2 terbuka. tukar baju bilik sharing sebagainya.
bukan aku le.
jodoh aku dgn orang kampung ye. orang kampung yg mana, kenduri ke takat melawat mingguan, mak mertua suh tido ye..
But heyy..dont talk about me la. me lain.. passed mark flying colours as menantu.
sebenarnya takat melawat mingguan tu, aku nak balik umah sendiri la. best sket. boleh bangun lewat. abeh..MIL dah suh tido.
kalau kenduri tu paham le jugak kena tido. sbb pinggan mangkuk byk perlu dibasuh. kakitangan diperlukan.

kesimpulannya, aku nak pesan kat TT -kalau umah sendiri, balik raya nak tido hotel, kelak bila dah kawen, balik umah mertua pun kena tido hotel gak.
jangan buat cara bias/tak adil. umah sendiri, tido hotel tapi, umah bini/laki, boleh pulak diri tu adaptkan diri ala2 menantu mithali.

itu maksud aku sebenarnya.

Famili aku kat kampung tak kisah nak check in hotel, sebab rumah  tempat kami berkumpul time raya tu pun rumah murah pprt 2  bilik tidur kecik.   Jangan tanya kenapa anak2  tak buatkan rumah besar.  Anak2  pun masing2 duduk rumah pprt kat KL nun.  

Masa sarapan sampai tengah malam lepak rumah ibu.  Time tidur masing2 balik hotel, homestay sendiri.  Biasanya anak2 kandung je yg stay sebab nak tidur dengan mak masing2.  

sesetengah family.... dorang tak paham.. kenapa kita perlu check in hotel atau homestay masa balik kg. Di awal2 perkahwinan... aku memang tido rumah mertua. masa tu.. bab aurat antara ipar duai memang aku tak jaga. adik beradik suami ramai. dorang pon takde yg jaga aurat antara ipar.

sekarang... aku dah mula belajar jaga aurat antara ipar2 duai.. cuba la kan... lagi pun aku ada anak2 yg membesar. aku taknak nanti dorang dah baligh... teruskan tradisi bercampur2 sesama sepupu.. walaupon membesar depan mata sama2. jadi slowly.. aku yg bukak langkah. mulakan dgn bertudung di rumah mertua. mula2 mmg payah.. dgn panas rumah kampung nya.. takde bilik.. the only place yg aku bole bukak tudung cuma toilet.

bab tido pon satu hal... aku explain kt husband... husband pon gunala bilik stor simpan bantal utk kitorang tido... tapi panas ya hamat. aku bg excuse sebab aku menyusukan anak. gile ke apa nk nyusukan depan2 dorang.. so bole la terima.

now.. aku pregnant lagi. org pregnant ni.. memang tahap panas maksima. husband tido berkelubung dlm aircon.. aku kt sebelah bole relax dgn short pants. dgn sakit belakang takleh tido atas toto bagai. tapi since kt kg husband tu payah nk cari hotel or homestay.. makanye.. aku balik hari je la nanti raya... tghmalam balik rumah sendiri. esok pagi2 balik kg ssemula. nasibla sapa nak umpat.. janji aku bole tido n tak gaduh laki bini

lg bgus gtu dr umah cukup bilik sorg 1 tp ada sorg berkurung je dlm bilik sndri x kuar2 msa raya x jmpa org.....cmni klu sedara mara tnya mn dia ktorg jwb dia x blk raya je

Ok ja, kalau duduk hotel. Kami duduk kat pulau perlancongan, masa raya ni adik beradikpun ambik kesempatan balik sambil cuti, lagipun kat sini kami tak ada langsung sedara mara, kalau adik beradik balik, nak pergi jln mana, so oklah kalau dok hotel. Lepas ziarah mak, tukar baju naik cable car

semua ok eh tido hotel . macam aku rumah kampung pendalaman sangat jauh nak keluar pergi cari hotel kot itu yang semua tido kat rumah . tapi ayah aku memang selalu extend rumah sebab dia tahu tak muat kalau semua balik . rumah aku ada 6 bilik cukup untuk 6 adik beradik . tapi yang pelik semua tidur luar . bilik air dua . bagi aku berebut bilik air , tidur kat ruang tamu rmai dah jadi tradisi bila raya .

pkul 5 dah bangun berebut iron , kesana kemari syok tengok , mana nak susun kuih raya , mana nak siap anak anak . anak buah aku semua sekali 15 orng kecoh satu rumah .kalau tido hotel kompen sampai rumah dah siap cantik2 kan tak syok ah , ini pendapat aku la mungkin korang kata aku berfikiran tak terbuka . tapi aku rasa semua ada di rumah lagi syok tapi rumah kecil baik cari hotel jelah

umah mak akak kat KJ jer...tapi sebab adik beradik ramai campur ipar duai..anak2 sedara..cucu2 sedara, dah ramai mengemut nampaknye kann...sis akak yang dok kat Saujana
Putra tu siap book hotel Tabung Haji yg jaraknye sepelaung jer dari umah mak akak, sbb malas
nak berulang alik..ok je sbb nak selesa lah..boleh baring2 bukak tudung..kita org tak kisah pun..
ikut keselesaan memasing lah..tak ada salahnye.

Best apa tdo rmai2 kat kg, waktu nak ry je la pon..mase tu la nak kumpul adik beradik.. Tp tt x selesa x pe la..boleh jer nak check in pun...mcm aku pn x selesa kat umh mertua sbb ade bkn muhrim, nk kena bertudng lengan pnjang sume..bilik pun x cukup..so kalo cmtu mmg nk tdo hotel la..pedulik la sp nak kate apa pon..

klu parent uols jenis senang sentap, iols rasa baik uols berkorban sket utk stay kat umah parents uols. btw uols sorang ke satu gerombolan famili?

Sbg anak yg menjaga org tua.. aku pun setuju kalo rumah sempit.. pi la dok hotel.
Walau rumah aku tak sempit sbb kluarga kami pun kecil. Masalahnya mak aku ni.. tak tau dok diam.. ada je benda nk dibuatnya.. bila family adik aku balik.
Pd hal kita nk dia berehat.. tgk je cucu2 yg sibuk dgn ipad.. nk sembang pun mak aku tak pandai bhs inggeris..
Maka nya bila dia org dah balik kl.. kita boleh tgk mak nyenyak tido berehat dpn tv..