CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7059|Reply: 52

ILMU MAKRIFAT dan permasaalahannya

Close [Copy link]
Post time 15-6-2016 02:29 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by alasala at 15-6-2016 02:41 AM

Sekadar berkongsi, sesuatu yg "luas bicaranya". Pautan ini sesuai utk manfaat umum kepada yg ada hati mahu memperbaiki amalan dan ikhtiqat dan kepada yg belum mempelajari akannya (sebagai permulaan) :

Untuk memahami ilmu makrifat ini perlu kpd 2 perkara :

1) Ilmu Kasbi
2) Ilmu Ladunni

Ada manusia yg mempelajari ilmu kasbi dan mengamalkannya sehingga Allah kasih kpdnya sehingga Allah swt berikan ilmu ladunni. Dan ada manusia yg Allah swt kasihkan kpdnya sehingga Allah memberikan ilmu ladunni terlebih dahulu.

Saya tekankan disini, ilmu makrifat hanya boleh difahami sekiranya kedua2 ilmu ada pada setiap jiwa yg mahu beriman. Dan penyimpangan hak ilmu makrifat hanya akan berlaku sekiranya kita hanya memahami salah satu dari ilmu ini iaitu ilmu kasbi atau ilmu ladunni sahaja.

Sama-samalah kita memperbaiki amal kita dibulan Ramadhan ini, Insya'allah

ilmu magic...hehehe

zek007 replied at 15-6-2016 05:36 AM
ilmu magic...hehehe

Aik, takkan ler Tuan Guru Buya Yahya ini ajar ilmu magic?

Kamu meroyan ek?

Bagitau aje kamu sebenarnya "baru tahu". Nampak sangat statement suka memperlekehkan ulama.

Klasifikasi ilmu yg disampaikan oleh Buya Yahya berstatus beramal soleh dan taqwa. Memperlekehkan ilmu Tuan Guru ini samalah maknanya "meruntuhkan agama" meskipun ada seorg pakar agama yg berstatus "ulama" di Malaysia.

Dan kita perlu sedar, ulama yg boleh bangunkan agama (mengikut petunjukNya) jika ditentang bermaksud "bermusuhan dgn Allah".

Tuan Guru Buya Yahya ini kurang sikit menitik-beratkan hadis. Dan bila Tuan Guru ini bacakan hadis2, kekadang tu ilmu penyampaiannya ibarat tiada kekuatan yg haq. Utk pengetahuan semua, bila saya faham kaedah "mencegah kemungkaran", maka antara guru yg mencegah kemungkaran pada makna ilmu Makrifat merupakan tugas Tuan Guru Buya Yahya. Malah, ulama2 muktabar di Malaysia "WAJIB" berguru dgn Tuan Guru Buya Yahya kaedah memahami ilmu makrifatullah agar ulama di Malaysia mampu menghadapi serangan "tentera2 dajjal" yg berlaku dizaman ini (dari kalangan masyarakat umum).

Bila sebut sahaja ilmu Makrifatullah, maka pastinya berkait-rapat dgn Waliyullah. Yg paling utama, apakah ada jenis Waliyullah di atas muka bumi ini? Siapakah Waliyullah yg "paling hebat" pada pandangan ulama Haq?

Mari kita mempelajari ilmu Waliyullah.

Edited by alasala at 15-6-2016 10:18 AM

Setiap ulama pastinya ada kekuatan dan kekurangannya. Kita meraikan ulama yg "mencegah kemungkaran" dan "mengajak ke arah kebaikkan".

Sejak akhir2 ini, sudah wujud Ustaz2 yg mana ilmu yg disampaikannya bermaksud "menambahkan lagi kemungkaran" dan "mencegah ke arah kebaikkan".

Memandangkan saya tahu siapa Ustaz2 ini, dan memandangkan bukan tugas saya utk menambahkan lagi keburukkan kpd para Ustaz, maka tanggungjawab ini merupakan tugas pemerintah. Sebelum terlupa, saja saya cerita habuan nak provoke. Maka pastinya saya "lebih bersedia" utk menjawab atau tidak menjawab apa yg bakal ditanya. Lagipun, urusan "memburuk2kan org" yg dilantik pemerintah itu tugas pemerintah. (hehehe-saja nak ketawa) Dan pastinya, kebanyakkannya tidak menyedari perpecahan umat Islam dizaman ini termasuklah juga apa yg saya maksudkan pada teks ini.

Jika anda berkeras nak guna ilmu menghukum dan menyangka terhadap teks ini, lebih baik kamu LUPAKAN niat yg tak menguntungkan itu. Kerana, jika saya kentut, terus hilang idea nak berkata2. Hehehe.

Nasihat saya kpd semua, jgn terlampau yakin dgn kemampuan diri, kerana setiap manusia ada kelebihan yg tersendiri.

Follow Us
monyet_2015 replied at 15-6-2016 06:22 PM
tingkatan wali allah

1.tahap  Fanabillah - org yg berada di tahap ini adalah gila cinta kepada A ...

Apa ler yg kamu merepekkan ni?

Wasalam utk dirimu
dan sekalian

MAKRIFAT= MENGENAL kan
mana ada masalahnya pun kannnnnnn
semampu diri memasing je le
nak KENAL LEBIH DEKAT, maka kena lah gigih bebenar kannnnnnnnnnnn

agak2nya lah bagi dirimu
ada 2 org
yg sorang sesat semasa MENGENAL TUHANNYA
manakala sorang lagi dok perasan dia dah di jalan yg betul
---mana lagi baik??? DISISINYA

aku mushkil sikit la dgn buya ni
kan Sunnah Nabi ttg janggut kan
napa ya dia tak ikut Sunnah yg simple sangat ni???
coba hang tanya kat dia ya, tanya je bukan nak berprasangka buruk lagi
tq

alasala replied at 15-6-2016 09:46 AM
Klasifikasi ilmu yg disampaikan oleh Buya Yahya berstatus beramal soleh dan taqwa. Memperlekehkan il ...

maksum ke org ni...
sampai sape sape je yg mengkritik digelar "peruntuh agama" ehehehe..

zek007 replied at 16-6-2016 08:38 AM
maksum ke org ni...
sampai sape sape je yg mengkritik digelar "peruntuh agama" ehehehe..

Untuk jawab soalan ini, Tuan Guru Buya Yahya ada memberi jawapannya.

1) Maksum - Para Nabi
2) Masdur - Manusia biasa

monyet_2015 replied at 15-6-2016 06:22 PM
tingkatan wali allah

1.tahap  Fanabillah - org yg berada di tahap ini adalah gila cinta kepada A ...

Ooooo baru aku tahu,
Selama ni manusia yg aku sanjung, yg aku cuba ikut sunnah nya,
Yg Allah dan segala makhluk berselawat ke atas beliau......
Adalah seorang atheis.
Eh....tapi kan..... Rasul masih solat ,puasa ,masih menjalan kan SYARIAT  dan
Beristighfar tak kurang 70x sehari.

Agak nya Rasul tak kenal siapa pencipta nya kot? Tak sampai martabat monyet dan
Seangkatan dgn geng geng monyet?

Semoga jangan  ada umat Islam yg terpengaruh.
Semoga Allah menlindungi kita semua dari kekarutan ini...insyallah.

Jika kita ada masaalah "maksum", terhadap mana2 guru, maka video ini menjawab persoalan yg dibangkitkan.

monyet_2015 replied at 16-6-2016 09:38 AM
Siapakah ahli makrifat? ahli makrifat adalah orang melihat apa yang ada dalam benda..ahli makrifat a ...

Lawak betul ler kamu ni

Ahli Makrifat itu ada pada mereka yg dikenali sebagai Al-Arifbillah.

Mereka yg Al-Arifbillah itu memahami ilmu Makrifat, Hakikat, Toriqat dan Syariat pada makna mengenai perbezaan Allah dan makhluk kepunyaanNya.

Bila kita bercakap mengenai makhluk kepunyaanNya, sudut ilmu makrifat, hakikat, toriqat dan syariat perlulah merujuk kpd petunjukNya. Dan jika kebergantungan sesuatu amalan berkenaan makhluk kepunyaanNya difahami dgn akal tanpa petunjukNya,maka mereka itu dikenali sebagai "fasik" kerana tidak boleh membezakan antara syariat Allah kepada makhluk berbeza dan syariat Allah terhadap diriNya kpd makhluk. Mereka yg cuba mengakali ilmu Allah sebenarnya "mendengar dan membantah" dgn menyandarkan ilmu pada makna syariat Allah terhadap diriNya. Org2 ini akan berkata "semua yg kamu miliki itu kepunyaan Allah. Dan ianya adalah milik saya juga pada hakikatnya" sedangkan ilmu yg digunakan itu dinamakan "kebatilan" dalam beragama. Mereka2 ini JAHIL kerana menyangka ilmu tanpa merujuk petunjuk Allah.

Golongan sesat itu ada 72. Saya boleh terangkan satu per satu bentuk kesesatan bagi setiap golongan. Akan tetapi, apa guna saya nyatakan disini jika ianya melibatkan byk "kesan buruk" berbanding "kesan baik" ke atas individu2 yg terlibat.

Saya lebih suka ilmu golongan sesat ini 72 ini tidak dibincangkan atas faktor keselamatan negara.

Wallah Hu'alam

ILMU LADUNI????????....EMBAH KAU. ilmu MONYET tu lagi BETULLLLLL.

BELAJAR ILMU BUAT KERETA LAGI BAIK TAK PUN CARA NAK BUAT TRANSFORMER KE...AUTOBOT KE.....
TAK PUN PERGI BELAJAR CARA NAK BERSUCI DARI HADAS BESAR ATAU KECIL DULU......TAKUT NANTI SOLAT TAK PAS-PAS.......
.....SEBUT MAKRIFAT TAHU.....KENAL TAH TIDAK....SEMAK,SEMAK

alasala replied at 15-6-2016 09:33 AM
Aik, takkan ler Tuan Guru Buya Yahya ini ajar ilmu magic?

Kamu meroyan ek?

YANG MEROYAN ITU....ENGKAU......TUAN GURU BUYA TU AJAR LAIN.....SAMPAI KAT KAU FAHAMNYA LAIN.....TU YANG MEROYAN TAK SUDAH-SUDAH.....

alasala replied at 15-6-2016 09:46 AM
Klasifikasi ilmu yg disampaikan oleh Buya Yahya berstatus beramal soleh dan taqwa. Memperlekehkan il ...

PEH! INI LAH SALAH SATU CONTOH PERKATAAN NERAKA JAHANAM.....boleh pulak klasifikasikan ilmu orang berstatus amal soleh dan taqwa.....Aku rasa jika si BUYA ni baca apa yang ditulis oleh si ALASALA ni....bukan sahaja kena pelempang mahu ditikam si bangang ni rasa aku lah.

alasala replied at 15-6-2016 09:54 AM
Bila sebut sahaja ilmu Makrifatullah, maka pastinya berkait-rapat dgn Waliyullah. Yg paling utama, a ...

sapa yang ngajar kau ni......asal sebut ilmu kenal ALLAH.......berkait rapat dengan WALI.....
Sapelah yang ngajar si KAKAK TUA ni????????
Aku rasa dah tiba masanya kau ni diregisterkan ke dalam group hewan..........
Seseorang yang telah diangkat ke martabat WALI ALLAH.....sesungguhnya DIRI itu sendiri tidak tahu bahawasanya dia tu WALI ALLAH.
Macamana pulak kau ni boleh tahu ada pulak WALI YANG PALING HEBAT di antara wali-wali yang ada????????

TAKBUR SUNGGUH KAU NI.........