CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 63576|Reply: 36

Tolong! Kena saman JPJ tapi perlu pergi Mahkamah

Saya baru kena stop di roadblock semalam dan disaman sebab roadtax dah mati. JPJ tu tulis pergi Mahkamah bulan 10 nanti, dan boleh buat rayuan. Tapi boleh ke saya nak hadap Mahkamah lebih awal dari tarikh yang diberi? Kalau boleh saya nak setel secepat mungkin, tak suka lama lama sebab rasa macam ada beban. Biasanya berapa saman nak kena bayar dan macam mana ye nak buat rayuan tu? Tolong saya

Rate

1

ni bukan saman biasa yg boleh setel kat kaunter..ni kesalahan berat, kena bicara dan tggu keputusan hakim...Roadtak mati maksudnya, insuran takde, ada dua kesalahan...
kalau polis bolehla setle kat kaunter...JPJ sory la...
tunggu ajerla tarikh tu

Rate

1

zulka replied at 4-7-2016 11:07 AM
ni bukan saman biasa yg boleh setel kat kaunter..ni kesalahan berat, kena bicara dan tggu keputusan  ...

Bayar berapa tau x kalau kena macam ni? Kalau buat rayuan nanti macam mana nak buat?

tomatowong14 replied at 4-7-2016 11:38 AM
Bayar berapa tau x kalau kena macam ni? Kalau buat rayuan nanti macam mana nak buat?

naik court, nanti kesalahan dibaca...kalau cukai jalan dgn insuran dua2 mati, penjara 14 hari atau bayar denda RM3K....
nanti buatla rayuan, kawan aku buat rayuan...kena byar RM900...
hakim akan ambil kira semua sekali sebelum menjatuhkan hukuman...

Rate

1

zulka replied at 4-7-2016 12:24 PM
naik court, nanti kesalahan dibaca...kalau cukai jalan dgn insuran dua2 mati, penjara 14 hari atau ...

Banyaknya kene sampai RM3000 nasib lepas rayuan dapat bayar RM900 tapi still banyak tu.. Semalam time JPJ tu bagitau kalau buat rayuan biasa below RM300 je dia cakap. Habis la kalau denda RM3000 buat rayuan pun kena bayar banyak lagi. Rayuan tu macam mana nak buat? Kita cakap direct dekat Hakim tu ke macam mana? Saya x pernah naik court..

hehehehe first time kne saman eaaaaaaaaaaa

Follow Us
AbukRokok replied at 4-7-2016 03:22 PM
hehehehe first time kne saman eaaaaaaaaaaa

A'ah first time kene. Ingatkan pergi bayar je manalah tau kene gi Mahkamah pastu mahal pulak denda

Kesian kat awak..Relex ye awak saya dah terkena sebelum ni..tak perasan roadtax mati. Kebetolan de roadblok baru tau..Tak mahal pun bayar..dalam rm170 kot pas rayuan saya bayar kalau saya tak silap..nanti lepas kesalahan dibca boleh la buat rayuan..bagi la reason ank sulung banyak komitmen tanggung adik belajar ke...takyah risau la..

Gadis_sarawak replied at 4-7-2016 04:02 PM
Kesian kat awak..Relex ye awak saya dah terkena sebelum ni..tak perasan roadtax mati. Kebetolan de r ...

thanks awk.. yela saya pun xperasan dah mati roadtax tu.. kiranya x mahal sgt bayar tu ok la.. xmampu nk bayar kalau mahal.. masuk lokap nnt terima kasih sgt sgt awk thanks a lot.. hati dah lbh kurang tenang sikit.. time buat rayuan tu kita hadap Hakim tu cakap le ye?

tomatowong14 replied at 4-7-2016 04:12 PM
thanks awk.. yela saya pun xperasan dah mati roadtax tu.. kiranya x mahal sgt bayar tu ok la..  ...

Haah nanti merayu la dekat hakim masa perbicaraan tu. Kebetulan semalam ade menyembang dengan kawan keje JPJ..Kawan tu cakap sekarang ni dah lain katanye..waran tangkap mahal RM1k lau tak silap tak termasuk saman lagi..tu yang kena bayar banyak tu..ape2 standby jela duit..Ade masa lagi nk standby duit ni sebelum bulan 10.Tapi insyallah boleh kurang..

biasanya bila buat rayuan memang caj akan kurang.. mengaku je salah kita dan terangkan keadaan sebenar.. cerita kedudukan kewangan kita dan komitmen kita.. Insya Allah boleh dapat murah..

.... berterus terang dlm statement x rugi pun ..
.... bercakap lah yg benar
.... insyaaAllah semuanya akan selamat ...

masa kat mahkamah tu nanti mohon maaf btol2 kat hakim tu... my brother pun ada pengalaman mcm ni...dia minta maaf byk kali dan kena denda rm150 je...

siapkan dialog awal2 kat rumah
praktis cara nak cakap dengan hakim
"Baik, Tuan. Saya mengaku kesalahan saya"
"Saya menyesal, Saya janji saya takkan ulang lagi kesalahan saya"
"Saya berjanji akan jadi pengguna jalan raya yang berhemah"
"Tolong Tuan. Kasihan kat saya. Saya ada banyak tanggungan. Saya tak mampu nak bayar denda banyak2"

ni contoh.... yg penting jangan pertikaikan atau persoalkan kesalah yg hakim bacakan. ko iyekan aje..

Rate

1

zulka replied at 4-7-2016 12:24 PM
naik court, nanti kesalahan dibaca...kalau cukai jalan dgn insuran dua2 mati, penjara 14 hari atau ...

meh sini aku citer sikit.... btw... aku sendiri pernah naik court... mengadap tuan hakim tu....

di bawah Akta 333 - Akta Pengangkutan Jalan 1987 (Pindaan Sept 2012)
di bawah seksyen  23(1) - Lesen Kenderaan Motor, citer pasal takde roadtax. kesalahan tidak boleh dikompaun... kes mahkamah jika sabit kesalahan boleh didenda tidak lebih dari RM2,000.
di bawah seksyen 90 - citer pasal insuran (insuran tidak sah tanpa cukai jalan yg sah)... sabit kesalahan didenda tidak lebih RM1,000 atau penjara tidak lebih 3 bulan atau kedua-duanya....

apa kena buat...
1. mengaku salah... kalau tak mengaku kes akan dibicarakan pada satu tarikh baru yg akan ditetapkan.... at this time kalau takde at least RM30k better jgn lawan laaa...
2. rayu dan merayu... buat muka seposen... jangan senyum2 ala2 nak selpi plak... alasan biasa family susah... anak ramai... saya masih belajo.. blablabla...
3. hakim akan jatuhkan hukuman... berapa kena bayo... mmg kena bayo ler... takdenya nak soh ko masuk jel... buat semak jel je kalau kesalahan jalanraya yg tak babitkan kemalangan pun nak masuk jel....
4. kena ready duit siap2... ready utk maximum RM3k.... biasanya takde pon.... tapi kena ready lah... any amount yg hakim soh bayo.. ko kena bayo on the spot... kat luar court tu ada kaunter... kot ko tak bawa duit utk bayo tu...  tido lokap le jawapnya sampai ada family member datang bayo... huhu... aku dulu kena RM180 je kalo tak silap... sbb dah lama kes ni.... tapi kena buat muka inesen abih la....

kot ada JPJ officer dlm ni, tolong betulkan mana2 fakta aku yg tersilap.... maklumlah melayu mudah lupa.... betul ka @medangmru

Rate

1

btw... ko nak gi mahkamah lagi awal...?? sori.. tak boleh... bukan kes ko sorang je ni... melambak2 kes orang lain.... nanti masuk bilik bicara tu pon penuh dengan pesalah trafik jer.... tunggu aje la nama dipanggil....

ryo_takahashi1 replied at 13-7-2016 10:36 AM
meh sini aku citer sikit.... btw... aku sendiri pernah naik court... mengadap tuan hakim tu....  ...

ni taun bila punya kes ni?
pasal skang dah lain, member aku kena bulan 4 aritu...dia kata takde dah denda bawah RM500..busuk2pun RM600

zulka replied at 13-7-2016 10:49 AM
ni taun bila punya kes ni?
pasal skang dah lain, member aku kena bulan 4 aritu...dia ...

kes kawan ko ni lagi baru laaa..... tapi ikut hakim juga.... dia akan tengok past record... kalo driver tu clean biasanya mmg akan dapat rendah...

Dlu2 prnh kne saman roadtax mati,polis buat roadblock. Kne saman dlm rm300,xleh kurang. Bayar kt kaunter.. X silap dlm thn 2011..

pernah kena roadtax mati dengan insuran dan yang bawa takde lesen , aku pemilik jadi pembonceng . aku ingat member aku nie ada lesen hampeh betul , kena naik court sebagai pemilik kenderaan , yang pembawa xdatang , mengaku salah dan rayuan , nasib baru habis pra-u waktu tu alasan tak bekerja . dia panggil kakak aku sekali tanya ada rayuan buat pihak aku , kakak aku lagi hebat dia minta kecualikan terus hahaha . kesudahan roadtax mati RM80 insuran RM80 dan member yang aku yang tak datang tu kena blacklist sebab xdatang court .

12Next
Return to list New