CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nanieygene

Kena kutuk sebab suri rumah yang ada master

org kampung mcm tulah sis.... bertabahlah. suka tgk org, suka ikot ckp org, suka dgr ckp org... sumer "org2x" smpi ke kubur br tau org tak kesah pon sbenarnya...

Rate

1

aku mak kepada 3 org anak... kerja... bagi aku kalau dah belajar pandai2 cari lah pengalaman dulu for few years... pastu dah ada pengalaman n simpanan nak berhenti ke nak busines ke ape ke semua boleh dah... mula2 aku kerja susah sgt nak ada qualiti time ngan family... laki aku pun sama... last2 aku decide nak berhenti.. laki aku ok je.. tapi ayah aku tak bagi.. aku bukan membantu ayah aku dari segi kewangan.. tp ayah n mak aku nasihat kerja dulu sampai experience ko jadi demand oleh company lain.. pastu aku cari la kerja yg tak memerlukan high komitmen... las skali after 4 years working aku dapat kerja yg senang... laki aku pun dapat kerja yg flexi time... dia masuk opis lambat so dia boleh uruskan anak ke sekolah.. aku pulak balik kerja awal... pukul 5 dah ada kat umah.. so anak2 aku tak de lah terabai mcm org selalu cakap 'mak bekerja anak terabai'... sebab anak aku pun kene ke sekolah, kene bergaul...

laki aku x bebankan gaji aku ngan tolong2 dia bayar bil... umah kereta shopping makan baju vacations semua laki aku yg bayar... aku nekad nak simpan duit byk2... pastu berenti umur 40thn ke nanti... kerja utk pengalaman n backup masa hadapan.. tak setuju takpe... nama pun beri pendapat kan

ambil sikap pekak kan telinga je sis...
yg penting tiap2 bulan ade hulur kt parents sis...
tkut plak dorg dok mengata, "ha tu la spe sruh xkeje, kan xdpt nk tlong2/hlur2 skit kat parent"
byk lagi contoh2... kalau dok lyn je, smpai bila nk hbiskan... dorg dh mati nnti snyap la
bab mak sis tu, bgtaw dia knpe sis buat keputusan mcm tu, explain kt dia knpe...mgkin lama2 dia akan paham... klau sis ade online bsnes, tnjuk kt dia, kebaikan buat bsns kt rmah, dpt jge anak, n ade pendapatan jua...ha gitewww
gudluck sis

dik TT
sila abaikan kata2 org tu, klu asyik nk mikir dan ambil taw apa org kata mmg x kemana kita
klu dik TT suka boleh aje buat bisnes online
satu lg xyah nk compare sana sini sbb kita ni x sama dgn diaorg
ada master dok umah bukannya keji dan dosa pun
akak dulu lps dpt master nganggur gak b4 decide nk buat apa
dan sorg kwn akak ada PHD lg pun saam x kerja, jd full house wife
akak mmg rs jeles dgn dia dan tabik spring juga sbb dia sungguh lincah dgn semua benda yg dia buat
apa yg akak leh suggest dr kwn akak tu
klu dik TT ada kebolehan atau skill msk yg bgs leh tiru kwn akak tu
dia buat cookies, roti etc dan dia jual thru FB dan wassup
dan kwn akak ni msh blh hantar amik anak, msk utk anak2 dan suami
dlm ms yg sama msh mampu belikan hanbag coach buat mak dia
satu lg bab brg kemas tu, akak nk tanya TT ni dr Utara atau Selatan
sbb bab menilai kita berduit atau x ni dr brg kemas, org2 kg suka wat gitu
cam akak dulu selalu kena mrh dgn arwah mak mertua sbb susah nk pki brg kemas waima cincin kawen, mmg x pki so dia bising kata org mengata tp akak kata blk yg akak x suka coz rimas
so dik TT cool aje yea, kang effect lak kat anak
plus dik TT pun kata dah cuba cari kerja
insyaAllah akan ada rezeki nnt, xmoh stress2 taw

kadang2 selalu kita tengok betapa indah hidup orang yang lebih tinggi dari kita, sampai kita terlupa nak menunduk ke bawah, untuk lihat betapa untungnya kita berbanding dengan mereka yang tak punya apa2..

kadang2 rasa duit tak cukup, hanya kerana kita selalu melihat mereka2 yang sentiasa mewah, walhal ada antara kita yang makannya cuma sekali sehari, pakainya cuma tiga, sakunya ada duit untuk kegunaan sehariannya sahaja namun tetap tersenyum kerana masih berkudrat mencari rezeki

kadang2 kita rasa kita tiada rupa, hanya kerana kita acapkali menonton drama korea, walhal ada kalangan kita yang tidak lengkap anggotanya, tapi masih cekal meneruskan hari2 mencari sesuap rezeki di muka bumi

kadang2 kita rasa tidak bahagia, hanya kerana anak2 yang nakal berlari sini sana, walhal ada antara kita yang tidak diberikan kemampuan untuk hatta mengandung namun tetap bahagia bersama keluarga kecil yang sentiasa ada

tidak salah untuk memandang dan menggapai impian setinggi langit, tapi sesekali jenguklah ke bumi, ada pengajaran supaya kita tidak alpa

-aku gigih cnp nasihat dr seorang kaunselor aku dulu..aku pm dia sebab aku ada problem lebih kurang TT..walaupun tak sama..hehe.. tapi bab mak tu, faham2 lah orang kampung.. cuma kena bagi dia faham.. lama2 fahamlah dia..hati seorang ibu

relax laa sis...ada member first class honur medic .berhenti jadi doctor untuk jadi surirumah sepenuh masa.

aku sendiri ada dabel degree. jadi full timer dok rumah..tapi ada laa buat kerja part time sikit untuk isi masa

Follow Us
Aku ada master in ***** engineering..tapi buat masa ni stay-at-home mom merangkap work-at-home mom sebab nak anak depan mata tumpang depa kecik ni.,, wpun duk umah aku buat bisnes online, income bulanan lebih dr gaji masa keja lepas degree..at the same time aku prepare and study jugak untuk sambung phd nanti so that bila anak dah besar and dah tadika aku boleh keje jadi lecturer balik..buat masa ni kalau org tanya aku ckp je la aku buat bisnes..pastu ko bg jawapan yg org nak dengar..pastu mesti diorg diam..jgn ckp tak keje..ckp je keje sendiri..dgn ada income sendiri wpun dok umah ni, u boleh bg duit kt parents..or beli gelang emas byk2 dah kalau kisah sgt apa org ckp kalau tak pakai brg kemas..be creative la skit jgn merendah diri sgt skit2 nak terasa apa org ckp..zaman skg ni tkleh bg alasan dok kt tmpt tkde peluang keje byk,.mcm2 bisnes boleh buat online asalkan mahu guna otak utk pikir n plan n usaha...takkn nk hrp keje dgn org je.,tkpyh la nak asik salahkan keadaan salahkan org lain salahkan itu ini.,,use the situation as ur motivation to create ur own success wherever u are

Edited by penmerah at 28-7-2016 05:19 PM

aku belajar tinggi sikit je dari T,T, grad obersea, takde anak tapi dok rumah
tak penah rasa tertekan, demotivated atau sebagainya
kata2 org aku tak ambil peduli

hidup ini yg nak mencorakkan kebahagiaan adalah suami dan isteri
kalau asek bergantung kpd ckp2 org... susah nak bahagia

Duduk umah diam2 jaga anak jaga laki je u. Asal makan pakai cukup, anak n laki suka kte pumm happy syukur dah.
Aku pun fully hwife ada degree.tapi rasa best je jd hwife.kt umah blh buat apa je ikt masa sndri..
Duit slagi u blh simpan ada baki ok dah.

Fimie replied at 28-7-2016 05:02 PM
Aku ada master in ***** engineering..tapi buat masa ni stay-at-home mom merangkap work-at-home mom s ...

ini mmg yg terbaik... abang dan adik sy, dua2x isteri dan suami kerja, mmg tak der masa utk anak. Mereka tak mau anta ker nursery sbb seram bila baca-baca kt akhbar ttg keadaan nursery yg tak begitu meyakinkan. Mmg kesian kt anak tulah, ke sana ke mari. kejap nenek yg jaga, kejap org laen jaga. hujung minggu pn keje jugak. untunglah sis dpt jaga anak sepenuhnya, hubby pon mst x risau. senang dier p keje.. dpt pulak buat bisnes online, syukur alhamdulillah. seronok dengar suri rumah mcm nh.

org melayu mmg camtu, ada je benda dia nk ngta..bertabahla

Lollipop111 replied at 29-7-2016 08:30 AM
ini mmg yg terbaik... abang dan adik sy, dua2x isteri dan suami kerja, mmg tak der masa utk anak.  ...

Betul tu..mak saya dulu pun berhenti keja sebab nak jaga sendiri adik-adik (time saya mak keje so pengasuh jaga, tukar2 dan saya masih ingat all the abusive and neglect feeling dok dengan orang lain)... Walaupun mak saya suri rumah, tapi dia tak duduk saja jaga rumah n jaga anak.. Dia active dgn jkkk kampung, dia geng dgn suri rumah lain di kejiranan pastu sama2 buat kerepek packing2 pi bawak kereta sana sini letak kat kedai n jual...mak kawan baik saya pulak suri rumah tapi ke sana sini kayuh basikali jual avon jual syarikat menang jual macam2 smbil kelek anak

At least dgn cara ni kita ada duit sendiri dan tak harap duit suami je..ni je punca org mengutuk kan? Haa atasila punca tu dgn pikir strategi skit...

Ada master patutnya otak lebih kreatif dr surirumah time dulu yg tak belajar tinggi pun...

Alasan alasan alasan adalah punca kegagalan dan kepedihan hidup

Bangkit! Dah org mengutuk tu cuba pikir cara2 nak tangkis kutukan depa tu! Buktikan!

Nak tanya sikit. TT ada minta bantuan kewangan dari keluarga tak?.. atau selalu buat ayat sedih. Bila tgk org pakai baju baru, barang baru, gi jalan sana sini, tt ada tak buat ayat..' hmm saya tak mampu, saya takda duit, ada cukup2 ja..'

Sebab org terdekat aku mcm tu. Org ada baju raya baru, dia cakap 'hmm tak mampu nak beli'. Pastu acah2 gurau  minta duit zakat. So agak menyampah la.

Kalau tt ada meminta2, mohon tt bekerja lah. Kalau takda meminta, ok lagi la. Tapi aku rasa baik lah kerja. Utk masa depan seniri yg kita tak pasti. Mcm yg lain cakap, bisnes online pun ok sgt dah. As long ada pendapatan seniri.

Sekadar pandangan jaa..

Aku pulak rasa mcm nak berhenti kerja. Memang nak berhenti kerja tapi aku ada loan lagi 6 tahun nak kena settle. Dah habis loan tu baru aku bebas. Untung la TT dapat senang lenang jadi surirumah, jaga anak sendiri, masak2, kemas rumah tak ada siapa kacau. Macam aku ni, tidak la boleh nak bersenang selagi loan tak habis. Nak pakai saving boleh je tapi nanti bila aku dah senang lenang tak kerja buatnya ada apa2 kecemasan kan susah pulak. Nak minta laki aku sambung bayar loan tu macam tak wajar pula sebab loan tu aku buat untuk beli aset yang dah aku siapkan wasiat untuk bagi ke anak aku.

Satu lagi aku nak berhenti ni sebab aku dah bosan dgn bibik aku yg semakin lama semakin malas. Dah kerja dgn aku lebih 10 tahun, semakin malas yang paling ketara setiap pagi aku yang kena kejutkan dia tidur ... kadang aku sengaja tak ketuk pintu bilik dia, memang tak solat subuh la jawabnya. Aku tau dia tak subuh sbb aku mmg hari2 bangun sebelum subuh. dah biasa mcm tu dari kecik. Aku sakit hati, banyak lagi hal yang aku sakit hati kat dia. Hari tu dia cuci baju anak aku campur sekali dgn kain lap tangan. Aku pulak balik malam tu tengok ada baju dalam mesin aku pergi sidai. Mana aku tak mengamuk. Bila aku cakap dekat bibik, dia buat muka pelik, "Eh, iye ke saya campurkan?"

Eh terOFF topic pulak. Pendapat aku berkenaan masalah TT ini, ABAIKAN cakap2 orang. Pegang prinsip, asalkan kami suami isteri hidup rukun aman damai, itu dah cukup dah. Asyik kalu dengar cakap orang, nak makan nasi panas lauk kicap yang sedap tu pun orang mengata. Kurangkan bergaul dengan mereka yang suka sibuk hal kehidupan orang lain.

dah kita melayu, duduk pulak dlm kelompok masyarkat melayu, mmg confirm kena dikata & diumpat kalau tak ikut standard yang telah ditetapkan oleh Masyarakat Melayu Kuno.

umur 25 tahun, tak kawen lagi belajar sedangkan rata2 orang lain tgh naik pelamin satu persatu - kena kutuk - apesal tak kawen lagi? takde boifren ke? kat U, tak cari boifren ke? memilih sgt ke?

umur 30 tahun, baru kawen 3 bulan, sedangkan rata2 orang lain tgh bunting pelamin kena  kutuk - apesal tak beisi lagi? mandul ke? merancang ke?

umur 32 tahun, baru 1 anak, sedangkan rata2 orang lain tengah mengandung anak no.3/4 pun kena kutuk - apesal anak sorang aje? merancang keluarga ke? nanti tua2 takde orang jaga.

bertabah aje la kalau anda dilahirkan melayu & duk dlm masyarkat melayu.
orang melayu mmg le gitu.
bzbody sepanjang hayat.

munchkin replied at 27-7-2016 05:26 PM
depa sebenarnya bukan cakap pasal kerja. they are talking bout money. puluh puluh ribu, gelang besar ...
betul kata forummer dalam ni. kalau dah itu yang depa hendak, why dont you try to do something at home to give them back their money. duit sapa puluh puluh ribu dah bayar your duit sekolah dulu? your money or your parents money.
i tend to agree dgn u...kalo TT nie pinjam duit orang even duit parent utk bayar master tu, bebawak la bayar balik...

kadang2 orang tua nie cakap berlapik....maybe diorang nak TT bayar balik duit investment diorang kat TT tu..ye la...orang tua nie kadang2 nak jugak duit lebih, nak anak2 hulur jugak duit kat diorang tiap2 bulan..

tapi TT tak keja, takkan la diorang nak minta duit laki TT pulak?

so if they have invested in you of course they want something in return. that's also normal. ajar untuk bayar balik. so bayarlah depa balik. tapi kalau you on scholarship, just buat tak tahu jelah.
True...

Hutang nie...bahaya tau...

nape ramai cakap kalau duduk umah n bekerja business atau online business atau kerja sambila is surirumah..

surirumah is totally duduk umah tanpa bekerja atau earn income..

duduk umah n bekerja is working-at-home-mom.. taraf bekerja juga...

Edited by munchkin at 29-7-2016 03:32 PM
leylapple replied at 29-7-2016 11:09 AM
i tend to agree dgn u...kalo TT nie pinjam duit orang even duit parent utk bayar master tu, bebawa ...

Betul hutang ni lain cerita. Kalau mak pak tt bising means they want their money back. So tt kena lah do something about it. Kalau tak kerja kenalah kerja bayar balik or kalau husband tak kasi suruh husband bayar balik since dia yg tak kasi kerja sebab mak dia nak balik investment dulu. Dah habis bayar hutang, berhentilah kerja or berhenti amik duit dari husband. Tt also mention ada simpanan nafkah husband kasi. Bagi duit tu and catat berapa dah bayar. She mention duit tu nak buat simpanan for them kalau apa apa. Kena fikir sendirilah kan since mak dia mengungkit.

My cousin amik medic. On scholarship. Kena serve kerajaan bila balik ireland. Tak nak kerja. Father kena bayar ntah dekat puluh or ratus ribu. Tapi father dia bayar. Tak mengungkit. Now duduk rumah parents dah cerai ngan husband. Abang dia kerja pun hantar anak sekolah kerajaan. Dia tak kerja nak hantar anak sekolah private islamic. Alasan takde masa nak hantar anak kelas agama. Pastu dia belajar agama kat kelas online ke hapa ntah. Bapak dia berwang boleh tanggung no problem.

Ni problem dengan parents takde wang sangat. Suruh bayar balik.

Elok lah ada scholarship. Ptptn pun elok bayar sendiri. Aku ni kalau hutang ngan parents pun aku bayar balik. Tapi mostly parents kami tak minta pun. Tapi prinsipnya bayar balik dalam bentuk tenaga or masuk duit senyap senyap dalam bank akaun yg dia tak monitor

ninja boy replied at 27-7-2016 09:48 PM
relax la masih panjang perjalanan, masih ada masa. diorg tu nak pastikan belajar tinggi biar ada has ...

Ada benarnya nasihat ninjaboy ni. Yg penting tt jgn depress sebab mulut org semata, kalau rasa perlu do something, buatlah.. Macam forumer2 bagi idea, bisnes online ke apa, mendatangkan hasil jgk tu sambil mendidik anak depan mata.

TT
Toksah le nak sedih2 sgt ..stakat kata2 mengata umpatan tu apalah sgt..tak luak punnnn
Sama jah kalo ko keje.kene gak hadap umpatan acik2 kepam tudung fareeda
Buat x reti jaj dgn kezen ko tu
Sambil2 tu cari2 la keje
Persetankan je kata2 org