CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5875|Reply: 31

Berhenti Kerja utk Meniaga?

Post time 1-8-2016 08:51 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Aku tgh serabut sekarang ni. Company baru aku ni alahai..sedihnya... aku rasa cam tak berbaloi kerja di tempat baru ni.. tak tau la sebab aku rasa bosan ke ataupun lemau ke ataupun tak rasa happy..

So anyway aku dok pikir2 cam rasa nak berhenti kerja..sbb dah lama sangat keje dalam fnb ni..dah sampai satu tahap aku rasa aku boleh bukak meniaga sendiri.. aku nak start buka meniaga yg kecik2 je dulu such as niaga bukak meja je dulu jual nasi berlauk ala kelantan utk belah pagi... pastu masalahnya aku still terikat dgn utang2 loan study n asb loan tu..campur insurans lagi..dlm 1000 gakla sebulan at least nak kena ada duit utk bayar utang jer.   

So patut tak aku berenti..ataupun nak cari keje lain dulu? Dah tua2 ni cam susah lak nak dpt kerja lain..nak masuk kerja fnb pun dah tak larat (aku kena osteoarthritis) n tangan kanan aku dah start kebas dan sakit sebulan ni (sejak aku start kerja kat company baru). Bila mintak keja admin paham2 ajelah gajinya mmg takkan dpt apa yg aku dpt skang..lagipun opis2 pun tanak hire org cam aku ni..

Mohon pendapat semua..tq

ada modal ke nak nega ?

keja fnb, serving crew ke kitchen crew ?

nak nega ni risiko awal2 mmg sakit la sbb ssusah nak tarik orang

ada sorang chef area rumah aku ni dia bertahun2 keja hotel, dekat 3 tahun bukak restoran jual nasik arab tp takdak sambutan, lepas dia try jual nasik dagang baru jalan sales dia.

Tapayana replied at 1-8-2016 09:06 PM
ada modal ke nak nega ?

keja fnb, serving crew ke kitchen crew ?

Modal tu ada la sikit..tu la just nak plan bukak meja je jual pagi2..so xdela byk sgt kena kluar modal.

Dulu kerja jd barista..sampai jd manager..skang jadi store manager dah tapi kat company baru..rasa cam lemau je g keje pun dah tak semangat..patutnya terbalik kerja baru mestila semangat..isk.

My plan nak niaga nasi berlauk. Buat lauk ikan tongkol n ayam.. mak i suruh buat nasi dagang..i ckp renyah lagipun kalau sorang je meniaga mmg x cukup tangan nak buat semua. Nak niaga nasi lemak sini dah ada satu makcik tu jual kat area jauh sikit la..tapi kat jln besar. Aku nak buat port niaga ni depan jalan kat pintu masuk apartment aku duduk ni jer..target org2 yg kluar masuk (sbb diorang byk yg park kereta dekat luar pagar apartment).

make sure ada simpanan utk 6 bulan akan datang sebelom nak berhenti....

yipun_78 replied at 1-8-2016 09:35 PM
make sure ada simpanan utk 6 bulan akan datang sebelom nak berhenti....

Noted....

Ko ke yg pnh bukak tred ckp kje kat chalet yg x bes tu? wah..barista..jual la kopi n sandwich

Follow Us

kene osteo tu dah buat medical check up x? apa doc kata? x tanya bantuan socso? kalo berhenti keje nanti ada insuran kesihatan x? sebelom nak berhenti pulun buat test osteo tu dan terapi...

tiramisuu replied at 1-8-2016 09:44 PM
Ko ke yg pnh bukak tred ckp kje kat chalet yg x bes tu? wah..barista..jual la kopi n sandwich

Uish bukan lah..aku x pernah keje chalet..

Nak niaga kopi n sandwich boleh..tp aku xde kete..naik.moto je

Saving kna ada 6 bln, start sikit, better bawah 2k utk permulaan, sbb niaga ni kan untung belum tentu, rugi dah pasti..laburkan sikit so xde duit lebur banyak..aku sokong nasi lemak berbanding nasi dagang, nasi lauk ikan n aym tu not sure la..kalau test sebulan pn ok jgk..tgk cmne sambutan

Rate

1

nurbaya replied at 1-8-2016 09:47 PM
Uish bukan lah..aku x pernah keje chalet..

Nak niaga kopi n sandwich boleh..tp aku xde kete..na ...

Oooo..klau jual kat lokasi perumahan ko xde kete pn susah ek? Sbb bg aku, kopi n sandwich ni blh org drive throu je pepagi..hehe..bkn senang buat kopi sedap( aku peminat kopi )

apa yg aku faham, kau ni mcm kurang motivasi. mungkin sbb dah lama buat kerja ni sampai kau rasa takde challenge.

tanak cuba bidang lain ke ? lgpun kau dah sampai level store manager.

yipun_78 replied at 1-8-2016 09:44 PM
kene osteo tu dah buat medical check up x? apa doc kata? x tanya bantuan socso? kalo berhenti ke ...

Company baru ni medical yg boleh claim hanya sampai RM50 sahaja. Kesian kan? Masa check kat company lama mmg doc ckp osteoarthritis..amik supplements jelah katanya. Utk tangan ni kena g hkl check.. tak mampu g swasta sudah.. nak g check up pun x sempat lagi bz kulu kilir..

Tapayana replied at 1-8-2016 09:58 PM
apa yg aku faham, kau ni mcm kurang motivasi. mungkin sbb dah lama buat kerja ni sampai kau rasa tak ...

Dulu aku kerja Starbucks. Dah 9 tahun kat sana..last2 aku benti masuk Boost. Keje kat sini serius rasa cam macai gila.. i dun mind pon belajar benda baru..tapi everytime pon kena gi amik barang..hantar  invoice n report g hq..n kena marah atas sbb cogs kedai aku ni naik sampai 35% masa raya ari tu and masa bulan 5 n 6 cogs n labor meletup2 out of control(padahal aku masuk kerja sana bulan 7..and aku baru takeover kedai ni 15hb 7 ari tu).

Aku ada gak try mintak keje lain..tapi xde yg panggil..maybe sbb umur kot..n experience aku kan kat sbux je..ntahla..or maybe xde rezeki..

Ko nak jual makan kat orang pastikan ko masak sedap dan bersih. Buat test food dulu. Pernah keja fnb kan. U should know the drill la. Sekarang ni ramai da buat lunch bergerak kat ig. Senang orang keja makan lunch. Jangan terus nak bukak cafe hipster. Baca crowd and area ko nak berniaga. Banyak kena buat rnd. Bukan simply pacak payung jual nasi berlauk macam tu jah.

nuryakmal replied at 1-8-2016 10:36 PM
Ko nak jual makan kat orang pastikan ko masak sedap dan bersih. Buat test food dulu. Pernah keja fnb ...

Thanks for feedback..noted

berniaga berisiko, kena ambil stok kena potong2 kena masak n jual, penat oo belum lagi untung rugi persaingan dll. cuba reseach jual2 yg tak berisiko x berapa penat atau jual2 barang pakai online.. backup wang 6 bulan x cukup. jika x berapa laku terpaksa kembali bekerja makan gaji, dan mencari kerja secara desperate 2-3 bulan boleh ka. ambil kira tempoh kerugian, 6 bulan itu kira minimum backup

Rate

1

Cadangan berniaga,
Jual nasi lemak berlauk dipagi hari
Jual nasi campur pada waktu rehat tengahari
Jual burger dimalam hari.

Rate

1

Jual benda yang senang buat, pantas dan boleh markup tinggi. Why? Sebab nanti, kalau kau fikir nak expand, kau kena jadi bos, & bos tugasnya satu je tapi amat penting, cari / kembangkan market (cari connections & shake hands), bab buat/ masak/ layan/ tolong ambil duit customer semua pekerja kau yg kena buat.

Rate

1

Jangan berhenti dulu baru start berniaga..teruskan kerja sambil cari kerja lain dan sambil cuba start berniaga secara sambilan.,once income berniaga secara sambilan tu dah lebih stabil dari gaji tetap, baru berhenti...
Pls dont make the mistake..u tak nampak kebarangkalian disaster yg u cuba tempah dgn nak berhenti pastu baru nak start berniaga sebab perasaan boring keje tu melebihi segalanya...

Picture this...u dok kt tepi jalan..panas..lauk and nasik takde org beli, masa ni u akan rasa camne? Mungkin akan menyesal sebab benti keje?

In taking risk, pls also imagine the worst..Sebab u ada komitmen hutang bulanan sampai 1k...lain la takde hutang then its ok nak benti keje... U bukan keje kat boost tu 24jam kan...time tak keje cuba trial run dulu jual lauk n nasik dalam 2-3 jam..kalau bebetul sedap orang akan gila kat u dan depa plak nanti request u bukak full time..time ni baru la benti...

Rate

1

Aku pun macam ko tt..rasa nak berhenti keje dan buat bisnes sendiri sebab dah takde minat dengan keje sekarang. Cuma sebab komitmen aku sesambil tu berbisnes la kecik2 dulu sekarang ni.

Mungkin tunggu bisnes aku dah kukuh orang ramai dah kenal bisnes aku dan pendapatan bulanan untuk bisnes aku stabil dan maintain bulan2 lepas tolak modal dan kos lain2 barula aku berhenti kot. Since sekarang pun aku dapat feedback positif dari custmer siap ade yang offer diri nak berkerja bawah aku.

Cuma sekarang aku selesa buat keje solo dulu. Maybe ko pun bulih perkenalkan bisnes ko dulu..since orang dah kenal nanti senang..kite dah tak payah cari custmer..custmer yang akan datang cari kite.. aku nak cakap lebih2 pun tak boleh..since aku pun masih dalam usaha untuk berjaya..pengalaman pun tak banyak mana lagi..

Rate

1

12Next
Return to list New