CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mr_cool5885

Kejadian Aneh di Tanah Suci

seronoknya bace pengalamanan korang semua. saya pun Alhamdulillah dah menunikan umrah thn lepas.

saya pun suke solat di luar masjid nabawi . malas nak sesak2 dlm masjid. Alhamdulillah waktu di sana saya x mengalami ape ape masalah. cume nak balik tu demam.. pastu batuk sebulan.. adehh

cume kat sane sy byk nanges. waktu di raudhah lagi la.. tgk tunggu nangis, dah masuk pun nangis. sedih dgr cerite ustazah yg lead kami ke raudah tu...

sesungguhnya saya mmg rindu sgt nak ke mekah lagi...

masa di Mekah ada seorang perempuan Egypt bernama Zainab suruh ana baca surah Al Lail dia nak dengar..
errrr... aneh x tu..

Alhamdulillah di jemput sebagai tetamu Allah & Rasul untuk pertama kalinya dalam hidup pada akhir bulan feb 2016..pertama kali menjejakkan kaki ke tanah suci, mmg tak dapat dibayangkan dengan kata2..Alhamdulillah sepanjang berada di sana, Allah permudahkan segala urusan,sihat tubuh badan dll

Ada beberapa kisah yang terjadi sepanjang berada di sana..yang pertama, dalam grup kitorang ade sorang makcik umor dlm 80an datang bersama anak,menantu & cucu..sampai je kat hotel madinah, makcik tu tetiba datang period..mmg terkejut sgt dia & menangis sbb x dapat join sembahyang kat masjid nabawi & sampai kat mekah pun sama..dia tak dapat buat umrah..

yang kedua, ada sepasang suami isteri(dua2 polis)..time dlm flight aku duk sebelah diorang..mmg hepi go lucky sgt suami isteri ni..lawak pulak tu..asyik gelak2 je..sampai madinah, si suami tetiba dtg sakitnye..sepanjang duk madinah 1-2x je dia sempat g masjid sebab x larat nak jln..program ziarah pun, dia duk lam bas je..kat mekah dia buat umrah sekali je...sepanjang kat sana isteri dia hepi je..macam x susah ati pun laki dia sakit..setiap waktu mmg x miss g sembahyang jemaah dgn  roomate dia (dia & laki duk asing2)..time mkn pun sorang2..siap ckp bini dia lupekan dia dah..

yang ketiga, terjadi kat 3 org makcik grup lain..hari tu hari last kitorg kat mekah..selepas solat dhuha, mak aku pegi lobi sekejap nak bukak whatsapp..kat lobi je ade wifi..pastu ade ternampak 3 org makcik tersadai atas sofa keletihan..pastu tanya la..kenapa duk kat sini? tak naik bilik? pastu tetiba sorang makcik tu nangis..dia cakap diorag sesat..pas sembahyang subuh,diorang bertiga berjln balik hotel tp diorang xingat nombor pintu yang diorang masuk..diaorang jln ntah sampai mana..dekat pukul 9 pg diorang jln tak jumpa2 hotel...mujurlah terjumpa ade org indonesia kat tepi jln..dia yg hantar balik..sampai hotel dah kena tinggal dgn grup diorang yg keluar untuk ziarah...makcik tu nangis2 citer sepanjang berada di tanah suci, anak & suami x ambik tahu..masing2 buat hal sendiri..buat umrah pertama pun terpaksa upah orang tolakkan kerusi roda..

yang keempat, pasal duit kena curi...mula2 sampai hotel kat madinah, mutawif dah bagi taklimat..jangan bawak duit byk2 ...bukan sbb takut dgn xtvt melontar(shopping)..tapi byk juga kes kecurian,seluk saku dll..ade 1 hari tu kitorang pegi ziarah masjid Quba'..orang mmg bersesak2 luar & dalam masjid..ade sorang akak ni, dia hilang duit dalam rm1,500 ..xpasti hilang masa sembahyang atau masa tgh bersesak2 nak masuk masjid..sedih juga la dia sbb tetiba je dia bawak duit banyak macam tu..sebelum ni letak je dlm bagasi..ambik sikit2 untuk belanja..

yang kelima..ehh terbanyak plak citer ada sorang makcik ni citer..ade 1 aritu kat dalam masjid nabawi, tgh duk tunggu solat jemaah, tetiba ada dua minah arab ni bergaduh..bergaduh siap tumbuk teranjang berdarah2 bagai..mmg terkejut dia..sampai x lalu nak mkn sebab terkejut..

Suka benang ni...teruskan kongsi pengalaman.
Sy blom pernah lagi pergi sana. Inshaallah 1day

Alhamduliah..saya pun dah buat umrah dgn makpak..
Alhamdulillah..Allah permudahkan urusan kami..cuma balik M'sia kami semua demam,batuk hampir 2 minggu.
Masa solat d raudah..amat tenang,x ada gangguan..walau masa nak masuk tu mmg bertolak2..hinggakan saya terpaksa peluk tiang dlm raudah sbb x nak kena tolak dek org Arab..saya berdoa masa tgh peluk tiang tu agar dpt solat dgn aman..syukur
Pertama kali melihat Kaabah..saya menangis sbb x sangka dpt.lihat depan mata..pertama kali buat tawaf...rasa sgt sekejap..x puas..yg sama buat tawaf dgn kami pun kata..ehh dah habis ke...mcm cepat jer..tapi mmg saya kira dah 7 pusingan..Allah permudahkan urusan kami masa di sana..syukur sgt..
Moga Allah bagi peluang kami utk ke sana lagi..Amin.

Ipo replied at 6-8-2016 08:49 PM
kat sana, kena jaga adab, tingkah laku, pantang larang, mulut jgn celupar
macam aku ni..mulut cel ...

Mak aku pernah cerita masa dia pergi haji 2004. Bukan setakat kena jaga mulut je katanya.. suara hati pun kena jaga.. jangan terdetik benda2 tak elok.

Mak aku berselisih dengan sorang pakcik tu. Mak aku terdetik dihatinya, ishh pakcik ni kenapa plak pakai selipar sebelah kiri lain. Sebelah kanan lain.. Tak sempat beli baru ke..

Lepas je solat di masjid mak aku keluar tengok selipar dia hilang. Tinggal sebelah je.. terpaksa la berjalan dengan selipar sebelah..

Follow Us
barfi replied at 12-8-2016 11:54 PM
Mak aku pernah cerita masa dia pergi haji 2004. Bukan setakat kena jaga mulut je katanya.. suara h ...

Macam mana nak control yek? Biasa nye kalau tertengok apa2 automatic terdetik kat hati   

amyza replied at 13-8-2016 09:21 AM
Macam mana nak control yek? Biasa nye kalau tertengok apa2 automatic terdetik kat hati

Banyak lagi yg mak aku kena masa haji dulu.

Biasa la kita dah terbiasa kan tengok apa2 terus terlintas dihati ni..

Cerita pertama :

Mak aku duk rehat2 di luar masjid dengan sekumpulan jemaah. Pastu datang la sorang pakcik ni dengan isteri dia.
Pakcik tu bercakap sgt banyak..
Sampai mak aku terlintas dihati.. Cakap banyaknya dia ni. Hmm.

Lepas tu mak pergi kemana2 je memang mak akan bertemu dengan org yg becakap byk non stop.

Cerita kedua:

Mak aku sedang solat didalam masjid. Bila dah selesai solat mak aku terdetik takutnya tengok muka makcik turki di sebelah dia. Mak aku terlintas 'takut' je..

Lepas tu di setiap penjuru masjid memang akan terjumpa org yg rupa seakan2 makcik tadi.

barfi replied at 12-8-2016 10:54 PM
Mak aku pernah cerita masa dia pergi haji 2004. Bukan setakat kena jaga mulut je katanya.. suara h ...

betul tu...pernah juga terdetik dalam hati masa kat sana...
time tu tengok orang turki duk patah2kan ranting pokok masa ziarah masjid quba'
kutip batu>>>pastu simpan dalam beg
hati cakap...diorang ni suka2 je..semua nak ambik buat balik..
alhamdulillah, tak jadi apa2..risau gak..mata ni asyik duk pandang orang turki ni kutip ranting la, daun la, batu la, semua dia simpan dalam beg...
tapi orang turki ni baik, ramah, suka sedekah kacang
suka ajak berborak, macam ayam dan itik bercakap.

kalau org india atau pakistan, indon, tak mesra alam...tambah lagi kalau time nak solat berada dalam saf
kalau boleh dia nak kawasan dia tu luas..kuak lengan masa sujud tu mengalahkan org lelaki

pernah kawan satu bilik cerita, lepas tawaf dia nak solat sunat, penuh semua tempat dan dia nampak satu jemaah dari indon ni duk saja sambil pandang kaabah
so, dia minta nak solat kejap "Bu, boleh saya solat sekejap di sini?"
jemaah indon tu cakap. "Enggak!"
"Sekejap saja bu, lepas solat saya pergi. Sekejap saja."
"Enggak!!"
huhuhu...........kawan saya tu carilah tempat lain...akhirnya dpat juga..
pastu, masa dia nak keluar dari masjid, dia nampak jemaah indon tu tadi mcm terpinga-pinga cari tempat nak solat..

kalau org arab or negro, afrika dan sewaktu dengannnya, saya suka masa beratur kat tandas
diorang ni pantang org potong que..org turki suka potong que..
kalau negro ni nampak org potong que..siaplah dia tarik telekung/tudung sampai tercabut , pastu membebel dalam bahasa dia

seronok bace. sesapa ade pengalaman best or x best tu, moh leh citer.

pocongkiutss replied at 9-8-2016 11:17 PM
Cuba baca kisah ni

Dia ni non muslim..pura2 convert ke islam utk menyelinap masuk mekah..dia g  ...

aku mampooo bace part 1 je. masok next part aku dh letih and pjg yahamatss. ujung2 ape jd sis? die convert kristian blk ke ape? ade benda2 pelik x berlaku kt die?

Salam semua. Prngalaman rakan sebilik saya. Saya ringkaskan je ye. Pakcik ni dia pergi ke tanah perkuburan baqi' dgn sorang lagi kawan dia. Lepas asar kawasan kubur ni akan ditutup. So tak ramai orang masa tu.

Kat sana diorang jumpa dgn sorang arab ni fasih cakap melayu. Dia tunjukkan kubur siapa2 ni sampai dia tengok kawan dia ni tah mana pegi. Dia pun tengok2 belakang mana kawan dia pastu pandang depan balik tok arab tu takde dah.

Kawasan kubur ni luas jadi boleh nampak kalau tok arab ni pegi mana. So dia pun pegi kat gate balik tunggu kawan dia ni tadi. Yang bestnye kawan dia kata tak nampak pun dia ni pegi jalan dgn tok arab tu. Yg dia ni pegi ke arah lain. Tak jauh la satu sama lain.

Program umrah ni sgt2 best sebab kita dibawa ke tempat2 bersejarah 1400++ tahun dulu. Mostly kebanyakan dari kita see it to believe kan. Maksudnya selagi tak tengok selagi tu xberapa percaya. Dah tengok baru yakin. Percayalah u'll gonna miss those places so very de much!

Tak mahal pun umrah dalam rm4k+ boleh pegi dah. Bajet kumpul sebulan rm3-4 ratus dalam setahun tu dah boleh pegi dah.

Tapi lagi baik kalau pegi time puasa ramadhan. Banyak sangat kelebihannya. Tapi mahal sikit hotel time ni. Sebab ramai sgt org. Saya masa tu pergi dapat solat terawikh mlm terakhir di masjid nabawi. Merasa la surah panjang dibaca. Saya solat di lantai luar masjid nabawi. Tapi dalam kawasan masjid lagi. Malam marmarnya panas.
Waktu berbuka sebelum tu makanan akan diatur panjang. Duduklah saya sebelah orang bosnia. Tak faham ape. Tunjuk beg malaysia je diorang kenal. Haha.

Nak lagi story

Best baca topik ni..nak lagi kisah pengalaman forumers or org terdekat..thanks in advance...

Dapat banyak pengajaran bila baca semua pengalaman yg ade dalam ni.
Terasa sangat nak pergi jadi tetamu Allah. Tapi....layak kah aku... Sediakah aku....
Hmmm... Moga diizinkan satu hari nanti... In shaa Allah..

Ada satu lagi cerita pasal beberapa orang jemaah sama pakej tapi diorang hotel lain. Masa tu kat Mina. Ada 2, 3 orang pakcik ni merungut orang ramai sangat kat bilik air. Nak mandi, buang air susah. Tiap kali pergi bilik air mesti ramai. Last2 dia balik khemah balik tunggu sekitar pukul 9, 10 gitu baru pergi mandi, buang air apa semua. Time tu lengang sikit dah katanya.

Tapi yang peliknya aku pergi time peak hour senang je dapat masuk. Tunggu tak sampai 10 minit pun. Pastu balik khemah diorang tanya dapat mandi tak. Aku jawablah dapat, orang tak ramai pun. Tapi bila diorang pergi beratur panjang orang.

Masa tu tak fikir apa. Ni baru terfikir, mungkin kifarah diorang kot sebab potong queue kitorang masa kat Muzdalifah.

Pakej kitorang ni terbahagi kepada 3 hotel. Kitorang ni pakej tengah2. Pakcik2 yg tak dapat mandi tu pakej paling mahal. Masa kat Muzdalifah ada beberapa bas yg nak bawak kitorang ke Mina rosak. Jadi pembimbing decide hotel no. 3 naik dulu, lepas tu hotel kitorang, last barulah hotel pakej paling mahal tu.

Tapi masa turn hotel kitorang boleh dikatakan lebih separuh daripada jemaah hotel no. 1 tu potong queue nyamar jadi jemaah hotel kitorang. Diorang block kitorang masa nak naik bas. Mutawwif tanya jemaah mana, dia cakap hotel no. 2. Kitorang tak kecoh2 pun walaupun rasa ada nak marah jugak. Mungkin sebab tu kot Allah balas balik apa yg diorang dah buat.

amirezu replied at 15-8-2016 02:31 AM
Ada satu lagi cerita pasal beberapa orang jemaah sama pakej tapi diorang hotel lain. Masa tu kat Min ...

amir, bertuahnye ko dapat buat haji memuda ni

Edited by edoraixora at 15-8-2016 11:22 AM
dafiza replied at 14-8-2016 04:05 PM
Kalau bab terus dapat cash di tanah haram, saya agak doubt sikit. Sebab ramai jer orang kat sana ama ...

aku pun ade perkara tak best aku dah buat jugak
bebetul depan kaabah, bila ingat balik agak menyesal lah

kisahnye, mase tu tgh beratur utk cium hajarul aswad
biasanya hehari lain, nak cium hajarul aswad kne berebut2 kan, campur laki pompuan
tapi 1 malam tu, kebetulan ada pembesar2 arab buat lawatan kat masjidilharam, jadinye petugas2 masjid soh beratur berasingan sesape nk cium hajarul aswad tu
so aku dgn adik pompuan aku beratur lah, elok2 dah nk smpai giliran, tetibe ade satu pompuan turki kot, ngan anak dia nk potong que
adik aku sound lah, soh beratur dan kiteorg tak bagi lah dia potong que
pastu die plak play victim, cakap depan kaabah ni, kenapa buat dia macam tu
kiteorg cakaplah, talk to urself, last2 dia potong org lain kt depan

Edited by edoraixora at 15-8-2016 10:16 PM

ade 1 citer lagi, harap korang tak bosan lah baca citer aku ni

Mase di mekah, nk buat tawaf
mase ni org tak ramai sangat, xdelah berasak2
aku ngan mak aku mmg tak berenggang
dah abes tawaf, tetibe beg mak aku hilang, tak perasan jatuh di mana, sedar2 beg dah xde
so aku pun cari lah tengah2 kaki2 org tu, abes aku tawaf semula kaabah tu nk cari beg mak aku
tapi tak jumpe, dahlah dalam beg ade brg2 penting, so aku cakap kite mesti cari smpai dapat
last2, abes ikhtiar, aku pun pegilah tya petugas yg jaga kaabah tu
memang byk beg2 org yg hilang ade kt situ, aku pun ternampaklah beg mak aku
aku ckap kt petugas tu, itu beg mak aku, petugas tu nak bukti dulu yg itu beg mak aku
kebetulan, ade henpon dlm beg mak aku, so aku buat call kt henpon tu depan petugas tu
then barulah dia percaya, ya allah, syukur sesangat mase tuh, jumpe semula beg tu
pastu ustaz yg pimpin kiteorg dah tggu lame sgt kt pintu menghala ke tempat nk buat saei tu,
yg lelain dah ikut mutawif buat saei
kiteorg cakaplah cari beg, dan dah jumpe
ustaz tu cakap, kalo beg dh hilang jarang yg boleh jumpe semula