CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zek007

Bumi DATAR...

zek007 replied at 30-8-2016 10:47 PM
maaf jawapan anda tak berdasarkan bukti yang nyata..hanya mengagak ngagak /menduga duga / sangka s ...

Itu sahaja yg saya faham bilamana saya melihat peta dunia. Dan hal ehwal peta dunia sudah lama Allah swt jelaskan yg merujuk kpd "hamparan". Lagipun, kita sememangnya tinggal dibahagian atas kerak bumi termasuklah lautan itu berada diatas kerak bumi.

Abangcute replied at 30-8-2016 11:10 PM
Itu sahaja yg saya faham bilamana saya melihat peta dunia. Dan hal ehwal peta dunia sudah lama All ...

ok tiada keperluan untuk memaksa...

tapi hamparan tu lebih dekat pada term bumi datar dari bumi sfera globe
kalau ada masa kajilah tentang bumi datar sebelum tolak bulat bulat...

sekadar saranan..

zek007 replied at 30-8-2016 11:30 PM

tapi hamparan tu lebih dekat pada term bumi datar dari bumi ...

Hamparan : Apa yg kita nampak. Kita lihat dgn mata pun dah nampak makna hamparan itu. Tgk peta pun sudah jelaa makna hamparan. Utk menjelaskan sesuatu itu bersifat bulat, maka Allah swt menjelaskan mengenai matahari dan bulan (secara amnya). Itupun sudahpun menjelaskan makna rupa dunia yg kita diami yg seakan2 bulat. Bila dikatakan kiamat itu Allah gulungkan dunia, maka apa yg org terlibat dgn kiamat kubro sahaja yg akan melihatnya.

Jika nak tahu hakikat sebenar, sebenarnya tak wujud pun sesuatu yg wujud. Itulah alam ciptaanNya. (Yg ini sendiri cari, sendiri akan faham).

Kini kita disini, kita pasti kembali, hakikatnya dah lama kita kembali. Cumanya kita tak akan fahami.

Allah sudah ajar byk perkara asas. Melangkaui ilmu yg diajarNya boleh membingungkan. Kita yg mahukan jawapan, ikutlah aje skemaNya, sedangkan hakikatnya, "bukan itu yg sebenar2nya"

Edited by Abangcute at 31-8-2016 08:00 PM

Allah menjelaskan berbagai2 perumpamaan. Semua itu cumalah perumpamaan utk kita yg bersifat makhluk memahaminya. Takat itu saja view yg Allah jelaskan. Melangkaui view itu, maka kita pasti lost in action. Berada dalam view, kita tak akan lost. Kadang2, bila kita cuba utk memahami sesuatu yg asalnya bukan makhluk, maka kita akan berada dizon fill in the blank. Atau kita kenali dgn nama isim.

Cuba tgk kereta, sisi pandang sebuah kereta berbeza2, tapi ianya kereta. Jika dilukis, ianya tetap kereta (lukisan). Cuba ambil picture kereta (kamera), nampak mcm kereta bukan? Maka itulah perumpamaannya dunia itu "hamparan" .

Kita perlu celik kedua2 mata, barulah kita nampak apa yg Allah mahu kita nampak. Kita tahu, kita perlu memandu sebuah kereta, akan tetapi jika "gambar kereta", boleh kita memandu guna kereta di dalam gambar? Hakikatnya, itulah yg Dia mahu kita fahami. Dan Dan hakikat sebenar, Allah jua yg Maha Mengetahui

Abangcute replied at 31-8-2016 12:52 AM
Hamparan : Apa yg kita nampak. Kita lihat dgn mata pun dah nampak makna hamparan itu. Tgk peta pun ...

tak de kaitan pon dgn bulan dan matahari...

pastu terus nak kata bumi ni bulat / sfera berdasarkan bulan dan matahari..adehh

kalau ko tengok bulan dan matahari betul betul memang ko akan nampak bulat tapi bukan sfera/ globe..

nah sekarang tgok peta flat earth pula..bulat dan datar...

Follow Us
Abangcute replied at 31-8-2016 01:26 AM
Allah menjelaskan berbagai2 perumpamaan. Semua itu cumalah perumpamaan utk kita yg bersifat makhluk  ...

takde bukti kukuh melainkan andaian semata semata berasaskan doktrin yang diajarkan nasa...

sedang saya dah bawa bukti kukuh seperti yang diterangkan dalam al quran..

maka jadikanlah al quran itu sebagai hudan (petunjuk) baiyinat (bukti/penjelasan) furqan (pembeda)

Edited by Abangcute at 31-8-2016 08:10 PM
zek007 replied at 31-8-2016 05:38 PM
tak de kaitan pon dgn bulan dan matahari...

pastu terus nak kata bumi ni bulat / sfera berdasar ...

Soalan paling bodoh dari saya : Kenapa kisah Nabi Ibrahim dirakamkan di dalam Al-Quran? Mencari tuhan sahaja kah? Atau ada perkara lain yg mahu Dia fahamkan mengenai dunia ketika itu? Sebelum Nasa ajar ilmu, Allah sudah ajar ilmu terlebih dahulu. Cuba bagitau, tahun berapa Nasa ditubuhkan dan tahun berapa Allah menjelaskan mengenai alam?

Buta mata tidak menjejaskan iman. Akan tapi membuat dusta yg tidak dinyatakan saya pada makna Nasa itu bukti cuba "butakan mata hati diri sendiri". Apa untungnya kamu menyangka tanpa memahami petunjukNya?

Edited by Abangcute at 31-8-2016 09:22 PM

Hakikatnya, alam ini hanyalah hamparan. Cumanya, kesempurnaan ciptaanNya itu tidak membolehkan kita utk memahaminya.

Bukankah akan datang suatu masa dimana alam ini akan digulung olehNya? Kamu faham sgtkah perkara ini?

Sesuatu yg wujud itu hanyalah Allah. Kita wujud atas tajuk ketidakwujudan yg diwujudkanNya. Dan kerana itulah, kita tidak akan sama sekali faham melainkan Dia fahamkan kita. Dan terma 2 perkara asas makhluk itu adalah wujud dari sesuatu yg tidak wujud. Samalah dgn dunia, wujud dari sesuatu yg tidak wujud. Boleh kita fikir sesuatu yg wujud dari sesuatu yg tidak wujud? Dan Allah itu Wujud "tidak terbatas pada ruang dan masa" kerana Dialah masa yg menciptakan ruang (makhluk). Dan kitalah ruang itu. Nak faham? Bukalah Alquran. Menyangka buruk dgn tuduhan "Nasa" bukti kejahilan nyata. Tak malu ke dgn sangkaan buruk kamu terhadap saya? Dosa atau pahala tu?

Edited by Abangcute at 31-8-2016 09:50 PM
zek007 replied at 31-8-2016 05:41 PM
takde bukti kukuh melainkan andaian semata semata berasaskan doktrin yang diajarkan nasa...

sed ...

AlQuran sememangnya petunjukNya. Kerana itulah Allah swt menyatakan kepelbagaian "perumpamaan" yg makhluk perlu tahu. Jalan memahami itu bukan pula spt yg kita sangkakan.

Apabila Allah menerangkan mengenai perumpamaan seekor nyamuk, berapa ramai yg faham mengenainya? Akan tetapi, apakah pula sangkaan kita berdasarkan logik? Apabila kisah Zulkarnain dinyatakan Allah. Apakah pula sangkaan kita berdasarkan logik?

Kita hanyalah makhluk ciptaanNya yg hidup dari sesuatu yg tidak wujud sama sekali. Dan pastinya, kita tidak akan faham hakikat sebenar alam ini melainkan Dia yg ajarkan kita akan ilmu2 yg bermanfaat khas utk makhluk agar makhluk yg bernama manusia dan jin itu tahu, semua ilmu itu asalnya dari Allah.

Kamu rasa, dgn apa yg kamu nyatakan, dgn ilmu yg kamu miliki, kamu diberi peluang masuk ke syurga di hari akhirat kelak? Sedangkan, dgn ilmu yg Dia beri, ramai juga yg tetap ke neraka, melainkan sedikit ke syurga, inikan pula kamu mahu berkata "kamu adalah itu dan ini menurut hawa nafsu kamu"? Bukankah menuduh menurut hawa nafsu itu permainan syaitan?

Gi mengaji dulu hingga "faham". Kemudian kamu nyatakan apa yg kamu faham, nescaya kamu tak boleh kalahkan dgn hujjah kamu kerana kamu sesuka hati menjadi "pak nujum" dgn meramal saya menyatakan ilmu tanpa berfikir, sedangkan hakikatnya kamulah yg berbicara menurut sangkaan permainan syaitan. Apakah nasib "si peramal" yg menuduh TANPA ilmu?.

Ada lagi yg kamu nak pertikai? Apa pula hujjah yg kamu "faham" mengenai petunjuk Allah? Kalau tak faham tu, maka tak perlu samakan diri kamu dgn diri org lain (ilmu). Ini kerana, apa jua ilmu yg kamu nyatakan, saya sudah tahu, tapi apa jua ilmu yg saya nyatakan, kamu tak akan tahu melainkan seciput. Ini kerana, semua ilmu itu tercakup pada makna petunjukNya.

Rasa2 kamu menang berhujah dgn petunjukNya atau nafsu?.

Dulu, RAMAI yg pertikai bila saya sebut "kembalilah kpd Alquran dan Sunnah". Tapi kini, org2 yg sama pula berkata "kita kena kembali kpd Alquran dan Sunnah". Soalnya, WAKTU PERTIKAI tu, ikut siapa? Berapa lama kamu BARU FAHAM berbanding saya yg kehadapan dalam kefahaman? Adakah faham ilmu itu menjadikan seseorg itu sombong? Atau tidak faham itu menunjukkan seseorg itu sombong?

Bila kita menyatakan dgn nafsu, tgk diri sendiri betapa angkuh dan sombongnya kita menuduh "mana2 mukmin" kerana tidak diilhamkan olehNya. Dan bila diilhamkan olehNya, berapa RAMAI yang bersyukur dan menunjukkan tanda syukur sedangkan dosanya terhadap org yg "mendahuluinya" dilupakan oleh dirinya (menerima petunjukNya menerusi ilhamNya)?

Memang patut terdapat manusia Allah nyatakan binatang (merujuk kpd sifatnya). Mereka2 ini menyangka, Allah sayangkan mereka, tapi bila dinyatakan ilmu yg tidak mereka fahami, MEREKA TOLAK MENTAH2 kononnya MEREKALAH MAKHLUK PILIHAN ALLAH. Sedangkan mereka terlupa, semuanya itu ujian Allah. Maka tiadalah yg memperolehi manfaat melainkan mereka yg bertaqwa, dan ketahuilah, kamu semua tidak bertaqwa.(hakikat).

Edited by Abangcute at 31-8-2016 10:29 PM

Ada yg nak bangkang? Sebelum terlupa, tak malukah kita bila "menggunakan metod yg diajarkan oleh saya" sambil cuba "menggunakan teknik lapuk" semata2 memenuhi tuntutan hawa nafsu dan ilham yg datang dari syaitan? Kamu rasa kamu MAMPU kalahkan hujjah dgn mengguna pakai apa yg diajarkan sambil MENYOMBONG DIRI?

Sila komen dan teruskan kalau rasa bertaqwa

Lobai_Atheist replied at 30-8-2016 08:40 PM
jika sfera, dah pasti timur dan barat lebih daripad dua. pasal bumi nie cam bola........

seh ...

Woi bahlol... Ko lakarkan satu garisan bulat mcm yg ko buat gambaran kaabah tu.. Pastu ko plotkan orang lidi di kutub utara mengahadap ke arah ko... Belah kiri dia timur dan belah kanan dia barat kan?? Patu ko tukarkan kedudukan orang lidi tu di kutub selatan plak dgn kekal menghadap ke arah ko jugak... Sekarang timur belah mana dan barat pulak jadi belah mana?

Bodoh... Lembu yg disembah2 oleh pengikut SAMIRI tu pon tak bodoh mcm ko... Mungkin ko ni pengikut samiri kot.. pasai tu ko lebih bodoh dari lembu tu...

namirulmukminin replied at 1-9-2016 03:34 AM
Woi bahlol... Ko lakarkan satu garisan bulat mcm yg ko buat gambaran kaabah tu.. Pastu ko plotkan  ...

ko bahalol atau aku bahalol? biar pun muka ko mengadap kaabah, punggung ko tetap mengadap kaabah krn bumi ini adalah sfera dan bukannya flat..

lu ada otak?  

ni tajuk nak bergasak dengan atheist ke nak bergasak dengan orang Islam ke....  sila ke bod KKK

Abangcute replied at 31-8-2016 08:04 PM
Soalan paling bodoh dari saya : Kenapa kisah Nabi Ibrahim dirakamkan di dalam Al-Quran? Mencari  ...

perbicaraan sudah lari tajuk..pls stick to the topic..

kalau nak berbahas biarlah dalam konteks..ni tak..lari plak kepada pelbagai topik yang tak berkenaan..

sedangkan persoalan yang saya mainkan tidak dapat anda jawab / balas

lecehlah kalau macam ni..

ok la tk pe sy petik lagi berkenaan hamparan yang anda pertikaikan...bukankah bumi kalau datar lebih mudah dihampar dan digulung..

cuba kamu gulung bola boleh tak boleh...hehehe..

mudah je nak jawab pon... lain la kalau bersangka dan berandai andaian..

zek007 replied at 1-9-2016 10:10 PM

kalau nak berbahas biarlah dalam konteks ...

Bila masa saya pertikaikan perihal hamparan ni? Saya menjelaskan sesuatu yg memberi makna pada tajuk.

Adakah bila kita berkata bumi seakan2 bulat, dan Allah tidak menerangkan di dalam Alquran dikatakan sebagai mempertikaikan?

Mempertikaikan Alquran merujuk kpd suatu keadaan pada sesuatu yg ada tapi cuba ditidakkan agar tuntutan hawa nafsu dipenuhi. Tolong pastekan kalau ada pada page ini?

namirulmukminin replied at 1-9-2016 11:34 AM
Woi bahlol... Ko lakarkan satu garisan bulat mcm yg ko buat gambaran kaabah tu.. Pastu ko plotkan  ...

Itu map. Kalau ada map di tengah2 itu kaabah, maka itu lebih baik. Maka hadap sahajalah apa yg jelas difahami.

Tafsir Surah Al-Baqarah

115. Dan kepunyaan Allah-lah timur dan barat, maka kemanapun kamu menghadap di situlah wajah Allah. Sesungguhnya Allah Maha Luas (rahmat-Nya) lagi Maha Mengetahui.

142. Orang-orang yang kurang akalnya diantara manusia akan berkata: "Apakah yang memalingkan mereka (umat Islam) dari kiblatnya (Baitul Maqdis) yang dahulu mereka telah berkiblat kepadanya?" Katakanlah: "Kepunyaan Allah-lah timur dan barat; Dia memberi petunjuk kepada siapa yang dikehendaki-Nya ke jalan yang lurus".

143. Dan demikian (pula) Kami telah menjadikan kamu (umat Islam), umat yang adil dan pilihan agar kamu menjadi saksi atas (perbuatan) manusia dan agar Rasul (Muhammad) menjadi saksi atas (perbuatan) kamu. Dan Kami tidak menetapkan kiblat yang menjadi kiblatmu (sekarang) melainkan agar Kami mengetahui (supaya nyata) siapa yang mengikuti Rasul dan siapa yang membelot. Dan sungguh (pemindahan kiblat) itu terasa amat berat, kecuali bagi orang-orang yang telah diberi petunjuk oleh Allah; dan Allah tidak akan menyia-nyiakan imanmu. Sesungguhnya Allah Maha Pengasih lagi Maha Penyayang kepada manusia.

144. Sungguh Kami (sering) melihat mukamu menengadah ke langit, maka sungguh Kami akan memalingkan kamu ke kiblat yang kamu sukai. Palingkanlah mukamu ke arah Masjidil Haram. Dan dimana saja kamu berada, palingkanlah mukamu ke arahnya. Dan sesungguhnya orang-orang (Yahudi dan Nasrani) yang diberi Al Kitab (Taurat dan Injil) memang mengetahui, bahwa berpaling ke Masjidil Haram itu adalah benar dari Tuhannya; dan Allah sekali-kali tidak lengah dari apa yang mereka kerjakan.

145. Dan sesungguhnya jika kamu mendatangkan kepada orang-orang (Yahudi dan Nasrani) yang diberi Al Kitab (Taurat dan Injil), semua ayat (keterangan), mereka tidak akan mengikuti kiblatmu, dan kamupun tidak akan mengikuti kiblat mereka, dan sebahagian merekapun tidak akan mengikuti kiblat sebahagian yang lain. Dan sesungguhnya jika kamu mengikuti keinginan mereka setelah datang ilmu kepadamu, sesungguhnya kamu -- kalau begitu -- termasuk golongan orang-orang yang zalim.

149. Dan dari mana saja kamu keluar (datang), maka palingkanlah wajahmu ke arah Masjidil Haram, sesungguhnya ketentuan itu benar-benar sesuatu yang hak dari Tuhanmu. Dan Allah sekali-kali tidak lengah dari apa yang kamu kerjakan.

Tolong bagitau, dekat mana yg tak faham?

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Edited by Abangcute at 1-9-2016 11:43 PM
zek007 replied at 1-9-2016 10:10 PM

kalau nak berbahas biarlah dalam konteks ...

Sebelum nak faham Alquran, fahamkan perkataan ini "Aku nak tahu ilmuMu ya Allah".

Sambungan :
Tafsir surah Taha

53. Yang telah menjadikan bagimu bumi sebagai hamparan dan Yang telah menjadikan bagimu di bumi itu jalan-ja]an, dan menurunkan dari langit air hujan. Maka Kami tumbuhkan dengan air hujan itu berjenis-jenis dari tumbuh-tumbuhan yang bermacam-macam.

Tafsir surah Zukhruf

10. Yang menjadikan bumi untuk kamu sebagai tempat menetap dan Dia membuat jalan-jalan di atas bumi untuk kamu supaya kamu mendapat petunjuk.

Soalan, kalau kita tak tahu jalan utk kesesuatu tempat, apakah yg diperlukan?
1) Terkini : GPRS - Map (Adakah bulat atau hanya nampak hamparan?)
2) Peta : Internet ada, peta lakaran jalan raya (ada di bahagian Tourism setiap negeri - free aje) dan sebagainya. (bulat ke hamparan?)
3) Sewaktu dalam perjalanan - tgk sign board (hamparan ke tak apa yg dilihat?)
4) Tanya org - (maka dapatlah petunjuk hamparan ketika memulakan perjalanan).

Hamparan tidak semesti RATA dan LURUS. Malah hamparan berbentuk2.l.

7. Dan Kami hamparkan bumi itu dan Kami letakkan padanya gunung-gunung yang kokoh dan Kami tumbuhkan padanya segala macam tanaman yang indah dipandang mata.

Nota : Malah ada peta lakaran dari teknologi terkini yg menunjukkan petunjuk gunung, tumbuh2an dan sebagainya. Siapa yg ilhamkan teknologi2 ini? Sudah pastilah Allah.

Tafsir surah Al-Baqarah

22. Dialah yang menjadikan bumi sebagai hamparan bagimu dan langit sebagai atap, dan Dia menurunkan air (hujan) dari langit, lalu Dia menghasilkan dengan hujan itu segala buah-buahan sebagai rezeki untukmu; karena itu janganlah kamu mengadakan sekutu-sekutu bagi Allah, padahal kamu mengetahui.

Pada ayat last ni menarik.

Kita gaduh, eh! saya solat arah pungung saya? Kenapa tak fikir, eh, didepan saya ada pungung siapa ek?

Bila berjemaah, kenapa tak marah bila kaki org lain rapat dgn kepala kita waktu sujud?