CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4546|Reply: 36

masalah mengidam yang teruk..please help

Post time 3-9-2016 07:20 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam semua..sekarang ai tngh pregnant...baru nak masuk lapan minggu...masalahnya craving ni teruk sngt...tak buleh berenti pikir pasal benda nak makan jah...dan menu berubah every time...benda ni buat ai stress sngt...duk rumah sngt menderita jadinya...sebab makanan yg ai nak selalu takde..kena drive keluar cari sampai dapat...memang takleh konsentret waktu drive or waktu keja...

Korang ade idea tak cara nak kurangkan craving ni...ade ubat ke yg korang pernah makan ... or amalan surah2 ke yg buleh membantu... ai rase cam tak best giler...rase cam nak gile bila datang nafsu nak sesuatu makanan tu...please help...thanks in advance...

mungkin craving ni hanya b'laku 1-2 bulan, lepas tu tak la craving sanggat

jgn di ikutkan sgt....
buat tak tau je....nanti ok sendiri

Tak fikir sgt psl mkn2 ni sbb tau bila makin byk fikir makin rasa nak..wat tak tau..doa byk2 semiga dipermudahkan segala urusan tjme hamil..lama2 yg nk tu akan dpt gak tnpa perlu byk fikir....kdg2 ada je rezeki org bg mcm tau2 je kita nk mkn....

uolss teringin mkanan apa tu smpai susah nk dpt?

iols penah gak preggy anak first teringin nasi lemak pakcik ni je

dia jual kt pulau indah klang je.. tp2 hari hb iolss bw iolss g makan sana sbb teringin pn psl..dlm seminggu jugak la hari2 g sana sampai la masa makan tu iolss muntah..tgh2 mkn rasa nk muntah trus berlari kuar kedai pakcik tu muntah2 pastu automatik terus x lalu dh tgk nasi lemak tu.. next iolss craving bakso plak..hari2 iols mkn bakso acik ni kt kawasan umah mak iolss..gigih gak hb iolss drive iolss hari2 kesana dr rumah ada la dlm seminggu lebih..last2 tgh mkn muntah mcm makan nasi lemak tu..pas muntah automatik x lalu dh tgk bakso tu...then lps tu xde dh mengidam pape..elok je la..nsb baik hb iolss rajin melayan risau anak dia ngences..tp walaupun ikutkan sgt mengidam anak iolss tetep ngencess
so chuolss kalau ngidam benda pelik2 tu mmg kene sabar la harap2 dpt makan tp kalau benda common g je la makan chuolss..sedih sgt nnt x dpt..anak second iolss biasa2 jah..tp sblm bersalin baby hr tu iolss teringin mkn durian..durian lak susah nk dpt..nsb la hujung2 dpt gak la mkn durian..iols bantai 4 biji masa tu

Assalammu'alaikum TT.

Ini dah mcm over ni.    Sabar.  Jgn layan sgt nafsu craving tu.  

Semoga TT kuat dan bersabar sepanjang kehamilan.

Follow Us
nak makan apa sangat tu?

TT sabar ye. Jangan ikutkan sangat craving tuh.

Tt nak makan apa tu? Jgn lah mengidam yang pelik2..memanglah jenuh nak mencari.

Mzz dulu tak mengidam apa2 sgt..just asyik nak mkn je

Aku dulu masa preggy anak kedua ngidam nak makan lemang. Waktu bukan musim lemang pun. Sian laki aku memusing cari lemang sampai ke gombak. Pukul 3am okay..Tapi tak jumpa. Bayangkan masa tu aku punya menangis nak lemang macam kena tinggal dek laki je gamaknya

Tips aku kan bila ko rasa teringin nak makan sesuatu tu aku suggest ko makan buah atau minum air masak banyak2. Macam orang tengah berdiet punya tips la beh kurang.

Edited by Hana at 6-9-2016 02:26 PM

entahla. takde idea. sbb tak penah rasa craving2 ni.
seblum ngadung pun dah makan mcm2.
so, takde beza carving ke tak.

aku syak ko diet sebelum ini. so, bila mengandung, ko start la nak makan mcm2 yang sebelum ini ko hanya terbanyang/mimpi tapi, ko tak makan sebab diet.
aku syak aje ye. sorry le kalau salah.

aku tak ngandung pun tapi, kalau hujung minggu aje, ada aje benda aku craving nak makan.
skrg aku aim nak makan dim sum kat dolly dim sum. aku tanak dim sum bodo2 yang orang jual frozen tu.
ko tanak rasa ke dim sum?
nakk aku tempek. bagi ko craving.

ini menarik tak? ini dim sum steam belah kiri. belah kanan, tak tahu.
aku ambik dari google ajek.

Tak tau rasa mengidam masa mengandung ni mcm mana.
Sebab tak mengandung pun terasa nak makan itu ini.
Kadang-kala pelik juga bila orang bertanya, dulu mengidam masa pregnant macam mana?
Entahlah, tak tau pun.
Dah pernah pregnant 3 kali.

minggu ini, aku plan/mengidam tapi takde isi baby nak makan lemang dgn rendang daging.
sempena raya haji.

untung la TT awal2 ni mengidam nak makan macam2..
macam aku ni lagi sadis..tengok semua makanan rasa nak muntah..
apatah lagi bau..so tak bleh masak, tak bleh bau sabun basuh pinggan, x bleh bau shower cream..mandi pakai sabun buku dettol jah..
tapi sekarang dah 3 bulan dah semakin ok..bleh dah makan sikit2..buat kerja sikit2..

..

masa ngandung, me nak sangat makan kerang,
meleleh air liur dibuatnya, dan sekarang, anak
dah 5 bulan still tak dapat lagi makan..
(dan tidak, anak tak meleleh air liur pun)..
apa me buat ialah, sedar diri bagitau diri
baik jangan teringin benda yang mustahil dapat...
so lepas tu ok dah..

Hana replied at 6-9-2016 04:35 PM
minggu ini, aku plan/mengidam tapi takde isi baby nak makan lemang dgn rendang daging.
sempena r ...

hahaha, kelakarlaa kak hana ni..

baru baca kat fb page info ibu hamil ke something like that laa, suaminya tulis dlm tu kisahnya isteri mengidam nak makan buah katak puru.. suami carik kat kg 3 jam pergi, 3 jam balik x dpt.. bwk balik buah lain nangis2 n marah2.. pleaselaa, kot yer pun nak nangis jgnlaa marah2 suami tu..

pd aku semua ni atas kawalan minda kita jer..

aku pernah jgk mengidam, aku xtaulaa maybe ngidamlaa, nak kata x pernah makan atau dh lama x makan x jgk, tp masa tu aku teringin tiba2 nak makan pau kukus inti kacang, nak jd cerita, suami aku carik 4 hari takder, dah habislaa, tiba2 org yg biasa jual tu xdek jual haritu.. aku plk time tu xnk makan pau habibi ke pau yahanana ke sebab dh beli yg frozen pya tp xnak makan.. sekali aku outststion aku jumpa, aku beli, lega dpt makan sikit pun jadilaa.. maybe tu laa aku ngidam pun.. haha..

tp still aku x fikir2 sgtlaa, if ada, adalaa, if xdek, xdeklaa, maybe bkn rezeki n xdekla smpai aku nangis or marah2 x dpt.. huhu

pada aku, cuba kawal perasaan.. n bawak bertenang..

btw, tt masih x jawab lg, tt craving apa sbnrnya?

Huhu tt...aku baru lepas semester pertama.. Sekarang ni dah aman aman sajo... Aku ni tak pregnant pon craving manjang tapi masa pregnant ni takdelah macam teruk sangat sampai tak boleh kawal nafsu. Apa2 pon kawalan minda la tt, sebagai contoh aku masa awal2 puasa smpai ke lepas raya keje pk makanan aje.. Tapi disebabkan suami aku keje jauh, aku mabok nak drive kereta, duduk pulak dekat ceruk kampung ni. Tak terlayan lah nafsu craving tu... Tak dapat makan aku pendam je lahh kat hati..tak kuasa nak meroyan bagai kalau tak dapat makan. Aku ade craving nak makan ikan baung masak tempoyak, tupon dekat 2 minggu suami aku cuti baru die belikan ikan baung pastu aku masak sendiri banyak2. Xde la sampai on the spot nak cari jugak. Huhu..hopefully anak aku tak menjejehh la air liur nanti

bunga_lestari replied at 7-9-2016 01:34 PM
baru baca kat fb page info ibu hamil ke something like that laa, suaminya tulis dlm tu kisahnya iste ...

mengidam masa pregnant ni disbbkan hormonal imbalance eh?

Betul tt, macam semua cakap dekat atas ni, mengidam tu kawalan  minda je.
Sebenarnya normal je time tak ngandung pun kta mengidam macam2, tapi sebab tak mengandung tak sebab baby nak meleleh air liur, so mengidam tu kita pendam je lama2 hilang cenggitu je.
Tapi, atas alasan mengandung, tambah pulak dengan momokan baby meleleh air liur kalau tak dapat apa yang mengidam, tu diaaaaa mulalah nak menangis buat mengada2 bila tak dapat apa yang mengidam sangat tu.
So, tt set dalam kepala hotak macam ni je, ohhh teringin benda ni. Dapat, syukur rezeki baby. Tak dapat, tak pelah, cari menda lain pulak untuk dimakan. As long as berkhasiat untuk baby, cukuplah.

12Next
Return to list New