CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ipes2

LUBUK KREDIT: RUANGAN UNTUK / LUAHAN / TAK PUAS HATI DGN SISTEM PERUBATAN MESIA

ipes2 replied at 7-5-2017 06:13 PM
laaaa!!
amende la.. satu lagi kes saman if outside of mesia .
first of all, sy dan ramai or ...

Mmg bg pengajaran kt kitaorng .. nasib ada medical card .. ada la alternatif kn .. blh ke private .. bkn niat nk kondem hospital gomen cuma beringat utk masa akn dtg ..

Edited by chupachups at 8-5-2017 10:09 PM

Luahan rasa

Saya ingin menceritakan pengalaman berkenaan dengan cara doktor pakar melayani pesakit di sebuah pusat perubatan swasta. Disebabkan oleh ada pembaharuan dari segi teknik laporan dimana semua report sekarang hanya didapati melalui online anda segala update pesakit dikemaskinikan di dalam komputer instead of menulis secara manual di dalam kertas. Akibat incompetency terhadap sistem online baru yang telah itu, doktor terbabit lebih menumpukan perhatian kepada komputer daripada melihat dan merawat pesakit. Perkara ini telah terjadi kepada kawan saya di mana tidak terdapat eye contact antara pesakit dan doktor malahan tumpuan mata lebih tertumpu kepada  komputer instead of kepada pesakit yang tertonggok di depan mata. Ini boleh mengundang kepada beberapa keberangkalian seumpana tersilap diagnosis, penilaian klinikal boleh tersilap dan menyebabkan kurang rasa keyakinan pesakit terhadap hospital dan pihak doktor.

Walau sejauh mana teknologi akan pergi.. sebagai seorang, jururawat atau kakitangan hospital hendaklah memberi tumpuan kepada pesakit yag memerlukaran rawatan dan "Tender Loving Care" apabila mereka tidaj sihat dan memerlukan rawatan.
Kadangkala hanya dengan memberi perhatian dan mendengar masalah pesakit .. ini sudah dapat melegakan separuh dari kerisauan mereka yang datang untuk mendapatkan rawatan. Tambahan lagi .. di hospital swasta.. kami pesakit MEMBAYAR untuk mendapatkan rawatan yang cepat cekap dan tepat. Semoga ini membuka mata dan minda mereka yang terlibat.

Comments

i agree fully  Post time 14-5-2017 07:39 AM

Rate

1

Edited by chupachups at 8-5-2017 10:09 PM

Luahan rasa

Kongsi sikit pengalaman saya bawak anak saya ke 1 hospital terkenal gak la kat shah alam. Anak saya main bola x pakai kasut. Pastu berlaga kaki dengan adik dia. Meraung sakit. Tengok jari no 2 & 3 macam terlebih renggang pulak. Bawak la pergi hospital buat xray.  Lepas siap xray semua dipanggil masuk jumpa MO. MO tu tengok2 xray cakap takyah risau. Ok je. Cuma bengkok sikit. Just makan ubat untuk tahan sakit. Saya tanya 'Yang bengkok tu macam mana? Kenapa bengkok? Tak patah ke?' Dia jawab 'Takde apa2'. Saya tak puas hati lagi..saya point jari telunjuk saya kat xray tu..tunjuk jari yg bengkok tu..'Ni apa? Jari ni bengkok kan?'. Boleh dia jawab 'Bukan senang nak paham gambar xray..kena belajar 6 tahun'. Sentap jugak la hati ni..tapi sebab otak ligat duk pikir kenapa bengkok so mulut ni tak terkeluar pulak ayat2 nak balas. Balik tu saya x sedap hati duk pikir pasal jari yang bengkok tu. Takkan biar je..bengkok forever la nanti. So the next day..monday..orthopedic ada. Saya direct call dia..explain la ape yg jadi semalam. Dia suruh bawak xray terus jumpa dia. Tak payah register ke apa. Dah jumpa tu..dia tengok xray terus cakap. Jari no 3 retak. Siap tunjuk kat tempat yang saya tunjuk kat MO semalam tu..memang tempat tu ade garis halus tanda tulang tu retak. Saya pun apa lagi..citer balik la ayat2 MO semalam. Ortho tu pun sangat regret dengan layan MO tu..tapi saya rasa malas pulak nak buat official report. (Silap jugak..patut buat report supaya orang lain tak dilayan dengan kerek macam tu) Anyway..lepas tu kena masuk wad gak la..bius kasi pengsan sebab nak pegang pun anak saya dah meraung. Jari kaki anak saya tu doctor luruskan balik and dibalut jari no 2 & 3 sekali untuk tak bagi renggang. Bayangkan la kalau saya dengan redha ikut je cakap MO tu..memang forever renggang la jari kaki anak tu. Macam buat peace sign guna kaki dah. So moms..alway trust in your instict. Rasa tak faham tanya..rasa macam tak betul je tegur. Biar nampak bodoh yang penting kita betul2 tahu & faham pasal sakit kita tu.

Rate

1

nandemoii replied at 6-5-2017 07:03 PM
Kesilapan Perubatan

pernah kena demam denggi sekitar tahun 2005 di selangor sampai kena admit.

Dr pengalaman kwn2 i .. denggi ni susah jg nk detect ..hatta dr. Ujian darah pun kdg2 xde denggi tu .. kdg2 doktor bg ubat berdasarkn simptom .. kwn i baru last week kena .. disebbkan suspek denggi treatmen pun cm denggi la tp last2 suspek air kencing tikus plk .. tp ngeri jg ye keadaan u .. sampai mcm tu skali.

chupachups replied at 7-5-2017 09:31 PM
Kongsi sikit pengalaman saya bawak anak saya ke 1 hospital terkenal gak la kat shah alam. Anak saya  ...

Mmg u .. ada sesetengah MO kerek sgt. Kalau HO baik sgt pulak... agaknya jsedar diri sbb x confirm lg .kn .. i ingat lg pengalaman masa bersalin .. i tanya MO tu berapa cm dh ..blh dia jwb ..u nak berapa? Kalau bkn sbb i nin nk kena hadap .. kalau dgn HO lg la diorang ni kakwat giler ..   ..sabor je HO2 tu ..

Kisah ni terjadi pada ada buah saya.. Lahir di hospital bandar kecil lahir cukup.bulan balik rumah selang beberapa hari baby demam.. Bawa pergi ke hospital dr treat as demam biasa  on ntibiotik habis  ntibiotik  suruh balik n bekalkan ubat demam. Di rumah pun tak kebah lagi demam kasi ubat and baby kejang.. Tak puas hati bawa ke kl.pergi ke paed di hospital swasta.. Buat ultrasound baru tahu buah pinggang baby baby dah bengkak.. Paed refer pergi ke gomen hospital.. Dr kata jangkitan di pundi kencing lambat rawatan berjangkit hingga ke buah pinggang.. Dapat tawatan sewajarnya.. Sampai 2 tahun kena makan antibiotik n kene pergi followup di hospital

Rate

1

Follow Us
MO mmg sedikit kerek... kita dah la sakit..dia mcm nak tak nak je jawab kita... kasar pulak tu

Agak2 la nak kerek pun..orang tanya baik2..jawab la..yg nak perli2 mcm dia sorg je yg hebat tu kenapa..

Pengalaman bersalin anak kedua, i hampir bersalin dalam lift.. kena tolak dengan katil wad terus tak sempat naik wheelchair.

Sebabnya i timed my contractions dah 3 kali dalam 10 minit, plus sakit sampai mengerang2. Panggil nurse bertugas, bila dia check timing i punya contractions cuma 2 kali je in 10 minit. Tapi dia tak panggil doktor untuk check dah berapa cm dilation. Then pasang ecg machine kat perut i.. lagilah tak tertahan-tahan sakit contraction i.. a few minutes after i tekan emergency button, nurse lain datang. Terus dia panggil doktor. Dr ukur i dah dilated berapa cm then bila tanya dengan coolnya dr cakap 'hmmm dah besar'.. so kelam kelibut nurse tolak katil i ke labour room. Masa dalam lift i rasa kepala baby dah nak keluar. Dok tarik napas dalam2 tapi mulut i dah merapu meraban cakap apa entah masa tu.. Then sampai labour room pindah katil sekali push je terus bersalin.. legaaaa

Tapi tak bestnya esok pagi while recovering (anak kat nicu) nurse yang mula2 tadi boleh cakap kat i 'haaa tulah, tak sabar2 nak meneran kat ward'.. eh eh pala hotak dia berjambui lah. I malas nak komplen masa superior dia datang visit sebab penat masa tu kan.. tapi masa dia rushing tolak katil i tu kaki dia kena langgar palang ke roda katil.. then dia pegang2 pinggang dia, sakit kot? Merasalah akibat kecuaian & silap buat decision, badan sendiri yang sakit

Rate

1

chupachups replied at 8-5-2017 10:03 PM
Agak2 la nak kerek pun..orang tanya baik2..jawab la..yg nak perli2 mcm dia sorg je yg hebat tu kenap ...

Tapi kdg2... ber husnuzon je..maybe kejenya stress... jumpa mcm2 kerenah

Edited by chupachups at 8-5-2017 10:19 PM
kernasayang replied at 8-5-2017 10:09 PM
Tapi kdg2... ber husnuzon je..maybe kejenya stress... jumpa mcm2 kerenah

Dah itu tanggungjwb dia..kena la ikhlas kerja..lgpun x patut perli nak kena belajar lg 6 tahun baru boleh paham xray..setakat nak kenal pasti tulang yg retak..pengalman saya 3 thn berturut2 anak patah tulang kaki..tukang tgn & ilmu yg ortho share..dah boleh tau retak atau patah tulang tu..

chupachups replied at 8-5-2017 10:18 PM
Dah itu tanggungjwb dia..kena la ikhlas kerja..lgpun x patut perli nak kena belajar lg 6 tahun bar ...

Ye kan. Depa ni rajin perli memerli

Ingat lagi 7 tahun lepas..kakak iouls kena serangan asma critical. Actually family ktorg x tau pn dia ada asma time tu..sampai satu hari

Degupan jantung kakak i terhenti 5 saat sesampai kat depan bilik emergency trus dbwa masuk ICU..mmg dh xde harapan dh masa tu..Usah doctor and tuhan izinkan dia masih hidup. so dia dimsukkan dlm ICU selama 3 hari sebab x sedar.

dipendekkan cerita, bila dh tukar ke wad biasa slps koma tu, iuols dtg jga kakak mlm tu. dtg pn dgn parents and kakak sulong..yang x puas ati the way nurse and doctor pelatih tu treated her..i x tau lah mmg perubtan ni mcm ni kot..tapi x blh blah bila kakak i batuk doctor tu boleh ckp "i tunjuk u mcm ni" smbil tepuk blakang kakak i dengan kuat pastu nurse yg merenyam kat situ doc sengih2..sakit hati nak maki pn ada jugk but i respek my parents ada kat situ..pastu bila time explain lain plak crita..x pernah i tgk doctor explain dgn parents pesakit duduk bsilang kaki smbil makan kacang..hurmmmm

Balik je parents i kakak i trus cakap blakang dia sakit kena tepuk oleh doctor td..kesian plak dgr..dh la kawan tu masih lemah..

Rate

1

nandemoii replied at 6-5-2017 07:03 PM
Kesilapan Perubatan

pernah kena demam denggi sekitar tahun 2005 di selangor sampai kena admit.

ini bukan kesilapan perubatan; some medications can give rise to this, kita panggil dia acute Cervical Dystonia.
Leher jadi teleng, kan?
Ini boleh jadi from metoclopramide (ubat utk lawan nausea dan vomiting) dan a few others

samasam90 replied at 7-5-2017 07:08 PM
ne my mom experience last year. dekat private clinic.

this clinic memang tempat family pergi sej ...

patut your mom or you complain to the clinic. if you did not, that doctor will continue dgn bad practice dia and will not improve, and she will do a lot iof damage to a lot of other people.

chupachups replied at 7-5-2017 09:31 PM
Luahan rasa

Kongsi sikit pengalaman saya bawak anak saya ke 1 hospital terkenal gak la kat shah a ...

You sepatutnya complain kerana ia boleh membantu MO itu improve. Banyak beza nya dengan ''takde apa apa'' dgn ''masuk bius ..buat operation..''. MO tadi, kerana tidak di perbetulkan,  akan terus bengkok dalam diagnosisnya, layanannya dan professionalism juga cara percakapannya. Dan dia akan melakukan yang sama pada ramai org lain.

kita di eropah ada complain box bukan utk baiki pesakit, tetapi utk baiki prestasi kita sendiri

jlocute replied at 8-5-2017 09:12 PM
Kisah ni terjadi pada ada buah saya.. Lahir di hospital bandar kecil lahir cukup.bulan balik rumah s ...

kesian dia; rosak kidneys di masa kecil adalah buruk kesannya dan tentu sekali boleh m,embawa kesan jangka panjang. sy tak boleh agak apakah diagnosisnya, tetapi jika sampai ambik AB 2 years di waktu kecil, tentulah amat serious.

amat malang dia kerana jika buah pinggang rosak, ini adalah antara situasi yg memendekkan hayat (byk kejadian tak memendekkan hayat eg kena potong kaki, kena buang sekerat tali perut, kena bedah otak etc..tetapi jika kidney rosak, definitely longevity akan berkurang. tidak perlu mesen besar dan mahal utk org yg takde separuh paru paru, tetapi org yg rosak kidney kena guna mesin dialysis 3 kali seminggu seumur hidup, bermakna pentingnya kidney itu).

32kW replied at 8-5-2017 10:07 PM
Pengalaman bersalin anak kedua, i hampir bersalin dalam lift.. kena tolak dengan katil wad terus tak ...

kena marah kat nurse ya? patut awak sound sebab mulut dia tak berapa professional; if u sound dia tentu improvedsy tgh oncall ni; nurse kitorang best; baik; dgn patients pon baik..so byk lah chocolates, gifts, cards yg depa dapat.
sedap sy rembat semua

eh jgn la suka hati pulak nurse tu terlanggar palang etc..

SheDeviL replied at 9-5-2017 09:09 PM
Ingat lagi 7 tahun lepas..kakak iouls kena serangan asma critical. Actually family ktorg x tau pn di ...

sedih dengar
sy pandang rendah dan sebagai ''takde class'' org org yg tak professional (eventho i might not verbalize so infront of them), lebih lebih lagi yg deal dengan human beings such as doctors, dentists, penjawat awam etc
if org semacam tu dtg duduk makan meja sy, sy akan bangun dan bawa lunch sy ke meja lain, just to show that i disapprove of that type of behaviour

ipes2 replied at 13-5-2017 11:38 PM
patut your mom or you complain to the clinic. if you did not, that doctor will continue dgn bad pr ...

My mom just cakap dekat owner clinic tu. Rupanya bukan mak I je yg sorang kena. Yg lain pun ada. Tak tahu pula apa yg jadi kat doktor baru tu.