CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3116|Reply: 14

Cara disiplin kan anak-anak tolong kerja rumah?

Assalammualaikum,

Nak mintka pendapat dan perkongisan tentang cara disiplin kan anak2 untuk tolong kita buat kerja rumah atau at least cara untuk disiplinkan mereka supaya boleh berdikari instead of jadi big boss kat rumah semua mak yang buat? Ada buat jadual ke ? Anak-anak iol ni kalau di suruh.. sebab kita tak suruh adik atau abang.. mula la " ala dia tu mama tka suruh pun.." " asik kita je kena buat"...

please share..

Ada org share aku copy je

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

pendapat aku la sebab aku pun masih belajar. pertama : jauhkan anak dari gadget. kalau perlu gadget, limitkan untuk beberapa jam sahaja. tv pun begitu juga. anak aku suka tengok i can cook too, program cee beebies, dari situ timbul nak masak. bila aku masak, dia nak masuk dapur nak tolong.
kedua : bila buat kerja rumah make it fun. aku slalu jer joget2 macam orang mabuk. anak aku pun ikut la. skarang bila aku pegang penyapu, anak aku sibuk tanya apa yang dia kena tolong.
ketiga : sebelum tido tiap malam aku akan suruh dia kemas permainan dia. Mula2 susah, tapi lama2, dia yang buat sendiri tanpa aku suruh.
aku perati budak2 ni, apa saja yang fun dia akan kepoci nak buat jugak. Pastu give them time untuk pick up habit tu sendiri. Bagaitau dia kenapa dia kena buat sesuatu. Contoh macam kemas mainan, kalau dia tak buat, kucing dirumah akan main mainan tu, bila dia nak main, a piece has gone missing.
itu jer la aku boleh share. Panjang lebor la plak.

Nenasketum replied at 17-11-2016 10:43 AM
pendapat aku la sebab aku pun masih belajar. pertama : jauhkan anak dari gadget. kalau perlu gadget, ...

Baguih jugak.. ada buat jadual ke? anak umur berapa tahun...

Kalau anak3 saya...

waktu petang lepas sekolah mereka boleh main sekejap sampai jam 7
lepas tu siap2 mandi dan solat - no TV!
Lepas makan malam kemas ruang tamu ..sebab ini je tempat kami berkumpul di bawah sebelum naik atas bilik utk tidur.

Bab kemas ruang tamu semua kena buat, kena sapu, kena kemas kusyen, kena susun kasut kat luar, kena susun mainan,..lepas semua teratur boleh main sama (biasanya mereka bergusti)

bila ada yang bergaduh..tarik salah sorang (biasanya yang kecik 5 thn) saya akan suruh dia buat latihan buku kerja apa apa jer lah.

Pukul 10 semua naik tido

I sokong ank2 dari kecik kena terapkan tolong org tua kat rumah,nnti dah besar kemungkinan jadi
pemalas kalau kita manjakan

Follow Us
i ada dua anak pompuan. sorang anak lelaki. tak susah sebenarnya nak disiplinkan anak2 nih. u yang kena disiplin. kita bg keje ikut umur, jan plak treat anak2 macam kuli. tengiok kawan aku, anak2 semua rajin tp pak dia plak yang kulikan anak. setakat nak amik hp depan mata pun nak dikulikan anak yang sedang gigih nak buat homework. ni pla cara iols. start 3 tahun i dah suruh anak2 buat keja. anak pertama senang jer nak didik. maybe dah naluri derang bertanggungjawab khen. anak kedua and ketiga ni degil sikit. iols terpaksa gunakan rotan. rotan kat betis derang. tp jangan hambat anak tue,kesian tau. start ngan keja mudah2 seperti kutip toys and kutip sampah2 besar. i tetapkan jam 830pm utk buat kerja2 membantu i. anak kecik ble tolong kutip botol susu, cawan bagai and letak dalam sink. anak tengah bleh suh kutip baju yang berselerak. meja belajar kemaskan as soon as dah ciap keje sekolah..

ReginaGeorge replied at 11-1-2017 10:40 AM
i ada dua anak pompuan. sorang anak lelaki. tak susah sebenarnya nak disiplinkan anak2 nih. u yang k ...

thanks for the tips ya...

want2bhappy replied at 11-1-2017 06:15 AM
thanks for the tips ya...

Same same, happy  

i sediakan rutin harian untuk anak-anak.
i siap2 tulis kat whiteboard, apa yang diorang kena buat tiap2 hari bila balik rumah

macam kerja harian di rumah,
lepas makan kena angkat pinggan sendiri letak kat sink
nak mandi, baju mesti kena letak dalam bakul baju kotor
tuala mesti sangkut lepas mandi

benda ni mula2 memang asyik kena suruh
sampai ngamok2 i nak membiasakan diorang dengan rutin harian
bila dah terbiasa, diorang tahu buat sendiri

macam main gajet, anak2 i cuma boleh main ipad pada waktu cuti sekolah dan weekends.
hari ahad malam haritu, anak i cakap kat ipad dia "kejap je lagi boleh men. bye ipad. kita jumpa lagi 5 hari". ( i rasa comel sangat. hahahahahha)

dan ipad tu, i biar je depan mata diorang. takyah sorok sorok. sepanjang hari sekolah, memang diorang takkan sentuh.

btw, anak i perempuan darjah 3 dan lelaki darjah 1.

biskutsusu replied at 12-1-2017 12:29 PM
i sediakan rutin harian untuk anak-anak.
i siap2 tulis kat whiteboard, apa yang diorang kena buat t ...

bagusnya anak u obey.. anak i.. hmmm ni skrg dah la i preggy .. kdg tgh montior keje sekolah .. i tertidur .. tgk bukan buat keje sekolah... hadoi la...
duduk buat keje sekolah pun berborak la.. bergaduh la... stress rasa.. darah pun kdang naik turun dah... asik tinggi suara je keje..

want2bhappy replied at 12-1-2017 02:09 PM
bagusnya anak u obey.. anak i.. hmmm ni skrg dah la i preggy .. kdg tgh montior keje sekolah .. i  ...

mula2 susah juga nak biasakan diorang buat kerja rumah. i ni asyik la jadi kingkong jebertempik

tapi, kalau diorang buat kerja sekolah ke, kumon ke, memang i kena duduk dengan diorang
even kalau diorang cakap dah buat kat nursery pun, i kena cek balik
kalau tak duduk depan diorang
mula la asyik buat salah la, buat cincai la

ada je masa2 yang diorang buat2 lupa, macam buat2 lupa nak sangkut tuala, buat2 tak nampak hanger tercampak atas lantai

masa ni la mak kingkong mula beraksi
hahahahahahahha

biskutsusu replied at 12-1-2017 02:24 PM
mula2 susah juga nak biasakan diorang buat kerja rumah. i ni asyik la jadi kingkong jebertempik

...

kan.. kdang mengah tau berbunyi je.. yg si pompuan ni bila tau kita start nak menyuruh cepat2 ambik towel buat2 nak gi mandi la.. sebeleum tu duduk berangan ngadap tv.. geram je... nanti yg laki ni mula lamembebel cakap asik kita je ... belum lagi ayah dia balik kang tambah lagi seorang membebel.. hadoi... dengan perut suka mengeras ni.. cepat la daku bersalin...

mine setakat ni yang dah jadi habit , lepas makan basuh pinggan sendiri. Yang kakak dah ok bila petang tolong angkat jemuran. Kalau siapkan katil masih lagi terlupa2... cam sidai tuala. so apa yang my hubby buat, bila tengok bilik x siap je panggil naik on the spot, tutup kipas, sidai tuala or kemaskan katil...
yang ni belum melekat lagi...pelan2

Saya adalah pengamal hipnosis dan hipnoterapi berdaftar. Saya cadangkan kaedah hipnosis / hipnoterapi. Ia sangat mudah dan berkesan. Parents cuma ambil masa dalam 5 minit buat terapi ni setiap malam. Untuk kanak-kanak perubahan sikap dan perangai anak-anak dapat diperhatikan seawal percubaan pertama.

Saya ada kes di mana anak kencing malam setiap malam. Dengan sekali hipnosis anak beliau stop kencing malam.

Dalam kes kedua, anak dah mula cuci pinggan mangkuk selepas makan. Sekarang anak-anak berlumba-lumba nak cuci pinggan selepas makan. Anak lelaki beliau dah mula jadi imam semasa solat berjamaah.

Untuk pertanyaan lanjut sila hubungi saya di 019 261 4742. Saya di KL.