CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: el84

Rasa hilang percaya dan harapan pada Tuhan

Close [Copy link]
netto_ replied at 24-11-2016 05:25 PM
ape agaknya masalah tt ni smpai hilang harapan pada allah? mesti masalah yg agak besar kan. tt sakit ...

masalah yg besar dan tak pernah nak jumpa jalan penyelesaian..bukan sebab tak mencuba tapi sampai masa perasaan putus asa tu ada..bila dah putus asa, I jadi rebel...

aurorae replied at 24-11-2016 09:12 PM
Adik ni depressed mungkin. Kenalpasti dulu apa masalah utama yang paling besar dalam hidup adik.   ...

Betul kak..Dulu sy belajar bertaubat, belajar mcm mana nak solat yg bangun tgh malam tu..Sy buat semua tu..Akak faham tak bila dah terlalu lama menanggung sesuatu dan tiada penyelsaian, sometimes kita stress dan kita nak perkara tu cepat2 settle..Tapi tak juga..Kadang2 rasa nak bayar orang yg baik2 tolong doakan utk sy kalau betul lah doa org yg berdosa ni tuhan tak makbulkan... Sampai tahap sy terfikir macam tu..Terfikir sebab sy banyak buat dosa then tuhan tak makbulkan doa..

Victorioussss replied at 24-11-2016 11:11 PM
Hope i tak jmpe u and amik u sbg wife

Mohon jgn membiak. Tks

I pun tak harap jumpa u...no worries okay!

cmf_Kimmy replied at 24-11-2016 07:59 PM
setiap undang2 yg Allah tetapkan adalah untuk kebaikan manusia. Kita sebagai manusia saja yg meman ...

nak cerita pasal solat ni..dulu kerja bertahun2 tak solat..tiba2 kena pindah tempat baru 2tahun lepas colleagues jenis yg solat semua waktu..mula2 susah nak masuk dlm circle macam tu, lepas tu bila dah ada yg mengata tak nampak I solat, I pun solat lah..lepas tu tengok ada yg solat awal waktu dan ada yg solat hujung waktu lagi beberapa minit masuk asar baru nak solat zuhur..masa tu fikiran macam kata, kenapa hidup diorang aman je walau solat pun tak ikut cara yg betul..i ni cuba lah belajar solat masa tu, siap pesan2 suruh solat yg dhuha yg pagi hari tu..macam apa je nak ikut cakap orang..lepas tu puasa pun sama..walau tak buat kena pretend lah puasa sebab colleagues semua alim2 belaka..bila cuti puasa, so orang tau. bila extend macam lama sikit nampak tak solat which is dah habis cuti puasa lah, mula lah pesan tak elok melambatkan utk puasa semula..selalu kena hentam pasal agama..yes I mmg teruk, I sedar..lepas tu sini semua berhijab so pakai lah hijab..lepas tu tak syariah compliance hentam2 I, cakap I tak belajar agama ke? baik tak payah berhijab..

Aku harap ko tak Terjun jembatan..ko perati keliling...ada org yg lagi teruk masalahnya...

el84 replied at 25-11-2016 07:46 AM
nak cerita pasal solat ni..dulu kerja bertahun2 tak solat..tiba2 kena pindah tempat baru 2tahun le ...

jangan cepat putus asa, jangan dengar cakap orang. Apa orang nak kata jangan diambil peduli. Tekan dalam hati, " aku ada Allah, Allah yg akan menilai apa yg aku lakukan" bukan manusia.  Tekankan rasa malu pada Allah, Dia dah beri banyak nikmat pada kita.
Tidak mengapa kalau berpura2 pada awalnya, tapi lama2 akan datang rasa malu pada Allah, rasa malu menipu kepada Allah. Apa yang awak lakukan, lakukan kerana Allah,  begitu juga bila berhijab, lakukan kerana Allah, bukan kerana mengikut kata orang ramai. Apabila nawaitu kita betul kerana mengikut kehendak  Allah, InsyAllah hidup  kita akan  rasa tenteram.

Sekiranya kita lari dari Allah, cari jalan sendiri, menyalahkan Allah dalam segala hal, nescaya hidup tidak akan aman. Akan sentiasa rasa tak tenteram, akan sentiasa rasa tak mencukupi. Allah meminjamkan umur kita hidup di dunia ni untuk sementara saja. Kita tak hidup selama2nya, yg kekal hanya diakhirat nanti.

Allah telah memberi banyak nikmat kepada kita, tanya lah diri sendiri apa yg kita lakukan pada Allah, apa yang kita berikan kepada Allah. Rezeki diberi, udara dibaginya, cukup anggota badan, diberinya siang untuk kita bekerja dan malam untuk kita beristirihat dan banyak lagi nikmat2 yg kita tidak pernah nampak dan peduli.

Solat yg dilakukan, lakukan lah secara perlahan2 terutama solat sunat saperti solat dhuha, cuma jangan ditinggalkan solat yg wajib. Buatlah perlahan2 walaupun salah sekali pun, kemudian perlahan2 perbaiki apa kesalahan yg telah dilakukan. Apa orang nak kata  jangan diambil peduli, dosa pahala bukan manusia yg menentukan. Allah itu Maha Pengampun lagi Maha Mengasihi.

Rate

1

Follow Us
el84 replied at 25-11-2016 07:38 AM
I pun tak harap jumpa u...no worries okay!

Lol just joking.

Kalu ko nak rasa hidup kau teruk, banyak dugaan, bnyk kan baca pasal sirah Nabi dan para Rasul. Kau akan tau yang kau lagi beruntung..

Allah sygkn kau sebab tu dia timpakan ujian kat kau. Kau rasa kau tak mampu terima ujian tapi Allah tau kau mampu dan kuat untuk ujian dia. Orang yang ditimpa ujian ni untik menguji iman dia.

Kalau kau solat tapi hajat kau belum makbul, bmkna hajat kau tu bukan yang terbaik untuk kau.
Kau sume orang solat hajat dia dimakbul kan..abis sume orang la dapat kawen dengan mira filzah bagi yang berhajat nak mira filzah jadi binik dia.

Kalau hajat kau tak dapat buatkan kau terus tinggalkan solat..maka aku rasa iman kau takde sebenarnya dan api neraka tu sangat pedih kot. Banyakkan baca pasal hari akhirat, hari perhitungan, sequence datangnya kiamat, malaikat2 bengis dan zalim mana yang akan turun kat bumi dulu.

Bile kau tak tak yakin kat Allah, setan iblis hepi la dapat menyesatkan kau dari berpegang pada tali Allah. Macam aku cakap..keyakinan ni bukan bile kau dapat sesuatu..tapi bile kau tak dapat dan malang menimpa, kau tetap yakin pada Allah..tu la sebenar benar iman.

Aku rasa orang Islam paling jahat kat dunia pun yang merogol merompak membunuh..yang still rasa Allah tu ada, dan dia lebih elok dari orang yang baik tak buat jenayah macam kau, tapi tak yakin pada Allah.

Iblis laknatullah pun yakin pada Allah, sebab dia yakin kiamat itu pasti. So tahap kau kat mana.

Inb4 aku bukan ostad.
Sekian ceramah

Rate

1

Aku tak judge kau teruk, akan datang mungkin orang macam kau akan ada amal ibadah lg hebat dari orang yang hari2 pergi masjid.. pergi tengok movie Wali Songo, Sunan Kalijaga..dari seorang yang jahil, jahat tapi jumpe hidayah dan diangkat menjadi wali Allah.

Kau belum rasa manisnya bila mengharap sesuatu dimakbulkan pada Allah..dan bile dimakbulkan, kau rasa bersyukur sangat2..tapi bile tak dimakbulkan, kau tak marah tapi kau redha dan kau tau Allah lebih tau ape yang terbaik.

Tapi..hidayah tu milik Allah. Dia yang buat kau beriman, Dia jugak boleh buat kau kufur. Tengok je la iblis yang dulunya ketua malaikat. Allah maha berkuasa. Cuma Allah bagi kebebasan kat kau didunia untuk guna akal kau pilih jalan Allah atau tak.
Aku dh selesaikan tugas dakwah dan moga aku tak dipanggil akhirat nanti sebab gagal menasihati kau dalam menegakkan iman dalam hati kau.

Rate

1

bila aku bace2 blk komen tt ni, aku rase tt mmg dah pndg mslh tu xboleh selesai. tt dah mindset mmg xleh setel mslh tu wlopon dah solat mintak dgn allah. tt walopon kite da solat ckp 5 waktu, segala bagai cukup xbermakna allah mesti kabulkan ape yg kite mintak. allah beri yg terbaik dan kite xde hak pon nak pertikaikan sbb kite hamba. maybe tt kene belajar utk jd lebih redha. kdg2 mslh tu xdpt selesai dgn cara yg kite nak, dr sini la tt belajar redha. mcm mane tt tau hidup org lain lg better dr hidup tt?dr luaran mmg la nampak bahagia wahai tt. tp percaya lah setiap org ade medan perang mereka sendiri, berperang dgn mslh sendiri mcm tt lalui skrg. tp kan allah dah janji die xkn bebankan kite melebihi kemampuan kite ni. aku rase tt dlm keadaan yg sgt depressed skrg. cube lah citer dkt sini supaya lega cket.

Jom minum teh dgn aku el84. Boleh borak2.

el84 replied at 25-11-2016 07:33 AM
masalah yg besar dan tak pernah nak jumpa jalan penyelesaian..bukan sebab tak mencuba tapi sampai  ...

macam ni la TT. since ko dah putus asa dgn Tuhan & hidup ko. apa kata ko terjun bangunan je.

wadiunong replied at 25-11-2016 11:56 AM
macam ni la TT. since ko dah putus asa dgn Tuhan & hidup ko. apa kata ko terjun bangunan je.
...

terjun bangunan tu adalah perancangan awal2 dulu

netto_ replied at 25-11-2016 10:26 AM
bila aku bace2 blk komen tt ni, aku rase tt mmg dah pndg mslh tu xboleh selesai. tt dah mindset mmg  ...

sangat depressed...permulaan hidup yg mcm suckkk sgt dan tak tau ending pun mcm mana...I buat dosa besar sekalipun, kenapa tuhan tak permudahkan hidup I?? bukannya setahun dua tapi bertahun tahun...kena solat, kena doa. kena ikut tuhan suruh...boleh tak nak cakap I dah penat nak berharap pada tuhan??

sorry..emosi tahap tak tau nak cakap apa...susahnya nak bersihkan hati..hati bersih tu mcm mana ye?

Victorioussss replied at 25-11-2016 09:48 AM
Lol just joking.

Kalu ko nak rasa hidup kau teruk, banyak dugaan, bnyk kan baca pasal sirah Nab ...

TQ atas nasihat ni..I perasan banyak nasihat suruh baca sirah Nabi...I rasa kali terakhir I baca masa sekolah rendah kot..Itupun kena paksa sekolah agama ada subjek sirah nabi..Bab2 macam ni memang I kena belajar semula...Terima kasih bagi nasihat ye..

tengah faham satu2 komen yg melibatkan agama..sebab tak berapa nak faham...

Victorioussss replied at 25-11-2016 09:56 AM
Aku tak judge kau teruk, akan datang mungkin orang macam kau akan ada amal ibadah lg hebat dari oran ...

kenapa tuhan bolak balik kan hati kita? kita cuba nak bertaubat jadi manusia yg baik ikut suruhan tuhan dan tak buat dosa yg lama..tapi susah sgt nak jadi mcm tu..lepas tu bila jadi mcm ni, mmg kembali buat dosa lama

GUNDUT replied at 25-11-2016 10:54 AM
Jom minum teh dgn aku el84. Boleh borak2.

baru tadi minum teh.

el84 replied at 25-11-2016 12:42 PM
kenapa tuhan bolak balik kan hati kita? kita cuba nak bertaubat jadi manusia yg baik ikut suruhan  ...

Allah tak buat hati kau berubah..tapi dia tau hati kau akan berubah atas sikap kau sendiri  sebab dia Maha Mengetahui.

Belaja la macam mana iblis boleh derhaka. Dia yang pilih nak ingkar, bukan Allah yang bust dia ingkar. Tapi Allah tau dia kanan ingkar.

Hidup kt duunia ni ujian untuk akhirat. Kalau semua Allah buat hati manusia tak akan berubah dan semua akan beriman kt Allah, maka tak perlu la Allah ciptakan neraka

Rate

1

el84 replied at 25-11-2016 12:31 PM
sangat depressed...permulaan hidup yg mcm suckkk sgt dan tak tau ending pun mcm mana...I buat dosa ...

aku rase skrg kalau ckp ape pon kt tt xleh nk msk da. sbb tt mmg tgh negatif skrg. ape pon pandangan sume pndg dr sudut negatif. tp aku phm sbb maybe ko tgh depressed. amik la mase tenangkan diri, solat. neutral kan diri blk. hati manusia ni mmg sentiasa berbolak blk tt tp allah je pemegang hati kite ni. so sbb tu jgk kene solat. mcm mane ko tau allah tu xpenah mudahkan hidup ko? ko yg pilih tgk bende tu dr sudut negatif.

netto_ replied at 25-11-2016 01:52 PM
aku rase skrg kalau ckp ape pon kt tt xleh nk msk da. sbb tt mmg tgh negatif skrg. ape pon pandang ...

mungkin lah betul..susah nak jadi positif atas semua yg berlaku...

el84 replied at 23-11-2016 03:39 PM
tapi nabi dijanjikan syurga..kita ni belum tentu syurga pun..buat baik pun belum tentu syurga..cum ...

Memang beliau di janjikan syurga dan kita belum tentu. Sebab tu kita kena sehabis baik berusaha ke arah tu.

frankly speaking apa yang kau rasa, aku rasa hampir setiap tahun.. tapi aku tak mengalah. masa masalah tu hempuk aku, masa tu aku mengeluh, marah.. sentiasa berfikir kenapa asyik aku jer, tapi orang lain tidak. even baru baru ni pon aku kena hempuk dengan muatan 18 tan. benda sama aku rasa.

the point is, aku sentiasa cari tempat nak mengadu/melepaskan rasa geram/marah tu. but at the end of the day. dengan Dia je hati aku rasa tenang semula... easy said than done..

so jangan mengalah kipidap and dongibap!

Rate

1