CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: el84

Rasa hilang percaya dan harapan pada Tuhan

Close [Copy link]
sipendiam replied at 24-11-2016 01:25 PM
hai awak

saya doakan awak agar dapat hidayahNya.. mahal tau hidayah ni.. bila dah dapat nanti, ja ...

jadi hanak ikan ke?

apa kata tt share saja apa masalah tt tu...

betul ke takde penyelesaian...

kalau sebab penyakit yg kronik.. lagilah tt kena kuatkan amal ibadat..by being bitter with life won't help u.

tt kata bukan pasal duit.. ok fine... that's a relief kan tt? org lain ada masalah duit.. hutang smpi bankrupt.. tp even kalau masalah duit sekali pun... kalau dh kehilangan segala2nya.. then takpe.. boleh mula dari bawah semula.. bayangkan u pelarian dari negara perang yg sehelai sepinggang..sebatang kara.. kuatkan semangat. ada org lagi la kena buru dengan along.. lagi teruk.

ada benda yg kita boleh control and ada benda yg kita tak boleh kontrol. tp reaksi kita pada benda2 yg kita tak boleh kontrol tu dlm kuasa kita utk tentukan.

tt kena ubah mindset..
'God does not burden a soul more than he can bear'. always be positive..

dan focus pada diri sendiri. stop compare kan hidup u dengan org lain. sbb smpi bila2 u takkan rasa adil. you pun bukan tahu apa battle yg dorang sedang hadapi.. entah2 dorang tu pn dlm hati envy u.

Rate

1

Sorry to say.. i rasa few people dalam ni too harsh dan mendesak pd TT. When people talk about pegangan hidup mengusik tentang kepercayaan pd tuhan terus dilabel teruk. I believe TT lalui phase yg sgt teruk yg mungkin tak diimagine pun untuk semua org lalui menyebabkan dia hilang pedoman. I rs dia belom lg jahil cuma goyah disebbkn ujian tuhan. Mungkin juga dia keseorangan atau tiada sesiapa dlm reality life dia untuk luah thats why dia memlih forum untuk luah apa dia pendam dan rasa. Too bad ada yg terlalu kasar dan mendesak. Bila org yg melalui fasa / tekanan hidup/ kemurungankita pun kdg tak tahu apa yg dia fikirkan. Mungkin harini dia termotivate esoknya dia hilang mood dan jadi down balik. TT, for me sometime u jgn lihat lihat pd problem tu semata-mata. Lihatlah pd positive side/ hikmah disebalik masalah tersebut..Cari strong circle untuk pulihkn semangat u balik. Its good decision you ada jumpa counselor then luahkan apa yg terpendam atau Attend you boleh kelas agama private. mungkin both dapatkn pulihkn your spirit dan rohani.
i ada dpt ni dr my friend. if you're shy to meet people u can contact http://www.befrienders.org.my/help.html

They can consult you by phone. But remember they can't solve your problem tapi diaorg boleh bg advise. Only you shaja yg boleh pulihkan diri u and it's your decision mcmana u nk bentukkan diri you. Good luck dear

Rate

1

idakamaruddin replied at 25-11-2016 03:14 PM
btw uols ni anak sedara yg TT sebelah buka umah pasal anak sedara dia atheist tu ke?

I tak pernah baca pun thread atheist tu..

Hi, rasanya orang lain dah bagi nasihat yg baik2 belaka. Cam pucca pulak, I suggest you to do volunteer work. Yang bersesuaian dengan masa dan minat TT la. Contoh cam tolong jaga orang tua Kat rumah orang tua about 3-4 hour ke, bersihkan tempat kucing Kat SPCA, ajar tuisyen free untuk anak2 orang miskin etc.
Kadang2 kita rasa diri kita ni takde guna, I'm just a bubble in the ocean. Tapi bila kita buat baik camtu, mungkin dari situ kita dapat lihat hidop ni dari perspektif yang lain. Sebab kita bukan lihat jalan hidop diri sendiri aje, tapi jalan hidop orang lain, yg ada macam2 cerita. I know my words sounds like Kelly NG.
Konsepnya lebih kurang camni la, kalo kita tengok, kenapa ibu tunggal mampu sara anak dia, walaupun dia kena buat macam2 keje. Tak letih ke pagi petang keje, Macam mana dia dapat kekuatan? Jawapannya semangat ibu tunggal tu kental sebab pikir pasal masa depan anak dia. Dia taknak anak susah, tak pegi sekolah, tak pakai baju cantik2 sebab dia tak mampu. So dia keje keras supaya dia mampu sediakan semua tu.
I hope u get my point. Huhu

Rate

1

cuba tt share apa masalah tt?

cuba tt share apa usaha tt dah buat?

cuba tt share  keputusan daripada usaha tt tersebut?

emosi letak tepi. akak nak tengok juga apa masalah sampai terngadah. akak tak tahu kalau masalah tt lagi besar daripada kena kejar orang, diculik, ugut bunuh,  atau lain2 lagi.

setiap masalah boleh selesai tt.

ada macam2 jenis manusia akak kenal :

1) jenis ada masalah lari daripada masalah  pergi makan banyak, makan mewah, lepas tu makan lagi bila gemuk salahkan masalah tersebut

2) jenis kuat tidur untuk selesaikan masalah. bajet tidur asar masalah boleh lega . tapi hakikat masalah tetap ada

3)jenis ada masalah tambah masalah lagi gali lubang kambus lubang , yang ni habis cerdik sebab nak lepaskan tengkuk sendiri akhirnya terjerat

4) jenis ada masalah, tenangkan diri, ambil masa berfikir dan usaha selesaikan. berdoa takkan selesaikan masalah. berdoa usaha tawakal baru selesai masalah.

tt apa akak nampak tt nak luahkan rasa tidak kepercayaan tt pada tuhan. dengan menyalahkan tuhan masalah tt akan selesai tak? tak kan? malah bertambah kusut lagi.

sabar tt. jangan mengeluh. kalau di hempap masalah besar nangis puas2 dan tengok youtube. tengok nasib orang lain lagi susah. tengok orang tidur tepi jalan. tengok keluarga orang lain porak panda.

kadang2 hidup kita ni fokus pada masalah, tapi kita dikurniakan nikmat lain yang kita buta mata hati untuk belajar bersyukur. nikmat sihat, nikmat ilmu, nikmat rezeki. apa yang tt fokus itulah tt dapat.

tt fokus tuhan tak tolong tt , itulah tt dapat. kalau tt fokus kepada selesaikan masalah , tt akan lebih lega. dan akan jadi positif. jadi positif bukan hanya berfikir sahaja ye. nak jadi positif kena bertindak. kena lakukan, kena merancang, kena berilmu. kalau jadi positif dengan sangka baik semata mata itu yang buatkan sebahagian besar orang emosi .

emosi kena di kawal bukan mengawal. orang bijak dia mampu kawal emosi.

sabar tt. jgn mudah patah semangat. bangkit semula.

Rate

1

Follow Us
Ermmm sorry nak mencelah sikit. Saya pun ada masalah, stress, murung. Bila cerita dekat parents, diaorang kata 'jangan tinggal solat. Banyakkan baca al-quran' . Kawan2 pun kata gitu.

Yes, bila buat semua tu, rasa ok. Tapi lepas tu down balik. Kadang2 rasa marah dengan orang yang bagi nasihat sama sampai rasa nak cakap "do you expect me dok atas tikar sejadah sepanjang hari tak buat apa?".

I feel you TT. Jangan pendam perasaan sorang2. It's really hurt. Cakap orang tapi i pun gitu.

kadang2 ganjaran bersabar dari ujianNya bukan di dunia tapi di akhirat... sabar tu tak rugi, nangis pun tak rugi..dua2 pun dapat timbangan utk ke jannah..

melinda_kerr replied at 25-11-2016 05:48 PM
Sorry to say.. i rasa few people dalam ni too harsh dan mendesak pd TT. When people talk about pegan ...

rasa hilang kepercayaan pada pegangan tuhan tak sama dgn kita nak suka2 provoke pasal agama..I am not that type of person..but ini lah yg I alami..thank you for your advices anyway..tq for the befriender.org...

Airabelle replied at 25-11-2016 09:35 PM
Ermmm sorry nak mencelah sikit. Saya pun ada masalah, stress, murung. Bila cerita dekat parents, dia ...

so u mcm mana skang?

Pegang kata- kata ni.Nite

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

el84 replied at 25-11-2016 10:43 PM
so u mcm mana skang?

Kadang2 ok. Kadang2 tak. Bila rasa lost hope tu cepat2 istighfar & sibukkan diri.

Aku pernah jgk hadapi masalah mcm tt. Tp aku tetap cuba kuatkan faith aku. Rasa jauh dari tuhan.

Tapi apa yg aku buat..
1. Aku swimming - utk release stress
2. Cuba tak fikir masalah aku. Masa tgh hadapi masalah berat tu, mmg sampai sakit kepala sampai aku kena jumpa doktor. Doktor ckp aku xleh overstress.
3. Try baca surah waqiah 40 hari berturut2. Tt boleh try. Selain rezeki, byk khasiat surah ni. Kalau malas, tt buka audio surah ni dan follow ikut apa audio tu baca. 4. Sedekah. Sedekah sikit2, tp selalu dgn niat minta tuhan tlg bagi jalan keluar utk masalah tt. Doa spesifik masa sedekah tu. Contoh, ya Allah, berilah aku jalan keluar utk masalah kerja ni. Contoh la. Cuba try. Kalau ada problem selalu aku buat mcm ni. Alhamdulillah.

Rate

1

Aku pernah jgk hadapi masalah mcm tt. Tp aku tetap cuba kuatkan faith aku. Rasa jauh dari tuhan.

Tapi apa yg aku buat..
1. Aku swimming - utk release stress
2. Cuba tak fikir masalah aku. Masa tgh hadapi masalah berat tu, mmg sampai sakit kepala sampai aku kena jumpa doktor. Doktor ckp aku xleh overstress.
3. Try baca surah waqiah 40 hari berturut2. Tt boleh try. Selain rezeki, byk khasiat surah ni. Kalau malas, tt buka audio surah ni dan follow ikut apa audio tu baca. 4. Sedekah. Sedekah sikit2, tp selalu dgn niat minta tuhan tlg bagi jalan keluar utk masalah tt. Doa spesifik masa sedekah tu. Contoh, ya Allah, berilah aku jalan keluar utk masalah kerja ni. Contoh la. Cuba try. Kalau ada problem selalu aku buat mcm ni. Alhamdulillah.

el84 replied at 23-11-2016 06:46 PM
Tuhan ni maha pengampun kan? Bila kita dah bertaubat, macam mana nak tau taubat kita diterima? Lep ...

You wont.. i kalau buat solat taubat, i berharap taubat diterima, tp kita kan selalu buat dosa. So buat solat taubat ni selalu dan byk kali pun takpe. U wont know which taubat u diterima. But for me, as long as u betul2 bertaubat, Insyaallah diterima taubat u. Pintu taubat hanya tertutup bila matahari terbit dr barat. So teruskan je.

Tt saya faham perasan tt. Masa tgh down sampai rasa malas nak buat apa-apa banyakkan istighfar.

Istighfar bila nak pergi kerja, bila baring ke bila tgh bersedih ke...buat apa2 pun lagi2 bila sorang2 banyakkan istighfar...bila bermusafir ke banyakkan istighfar.good luck tt. Yg penting jangan putus asa

Apa yang susahnya hidup TT ni?
Kalau bukan sebab kewangan, sebab hubungan sesama manusia?
Atau sebab rasa tidak puas hati apa yang diusahakan bersungguh2 tak tercapai?
Hidup TT di kelilingi orang yang patuh beragama, tak solat, tak puasa, tak tutup aurat betul pun ada yang rajin menegur office.
Wah, prihatinnya....staff gomen ke TT ni?

Okay TT rasa tak percaya & putus harapan dgn Tuhan sbb buat baik ke jahat ke, hidup TT sama je kan.
Okay, TT tak nak berbuat baik (solat, puasa etc) pada Tuhan..
Cuba TT berbuat baik sesama manusia.
Dekatkan diri dengan manusia yang kurang bernasib baik i.e. gelandangan, org miskin, org cacat etc.
Bergaul dengan mereka.
Cubalah...

Rate

1

sarahmirza replied at 28-11-2016 10:54 AM
Apa yang susahnya hidup TT ni?
Kalau bukan sebab kewangan, sebab hubungan sesama manusia?
Atau seb ...

bukan staf gomen tapi majority senior je sini..

hmm..tq for your kind words...I cuba juga ni..

puji replied at 27-11-2016 06:12 PM
Tt saya faham perasan tt. Masa tgh down sampai rasa malas nak buat apa-apa banyakkan istighfar.

...

I try ikut ini..walau syaitan tu sentiasa menghasut je..

armin replied at 27-11-2016 12:04 AM

...

terima kasih...I tgh mencuba walau susahnya lah ni..Bertahun tahun punya perasaan mcm ni..Nak ubah dlm sekelip mata tu sgt susah..apatah lagi dugaan datang silih berganti