CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 17326|Reply: 175

aku seorang loser dlm hidup

Close [Copy link]
Post time 28-11-2016 11:53 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikun n salam sejahtera tujuan aku buka thread ni hanya utk luahkan ape yg terbuku dihati dan fikiran aku... Sebelum tu sorry ,gune ganti diri"aku"...

Jiwa dan fikiran aku tgh tertekan dan tak tahu nak luahkan kat sape...sebelum tu biar aku cite sedikit sebanyak tentang masalah yg membelenggu fikiran aku sekarang...

Aku mula kan dari awal,aku bole dikatakan introvert sejak dari sekolh,benda ni start time aku form 2,aku tak tahu kenapa dan mengapa jadi camni...dlm class aku jadi pendiam walaupun separuh dari classmate aku kenal sejak dr sek rendah...selama dua tahun aku forever alone dlm class tu start dr form 2-3...muke aku sentiasa ketat dan susah utk senyum..setiap hari aku rase berat nak pergi kesekolah, tp start form 4-5 aku dpt tukar class yg lain....

Setiap org ade impian masing2,macam tu juge dgn aku... Mase form 4 tetibe aku ade satu impian nak jadi seorang yg terlibat dlm dunia masakan... Salah satu sebab aku  nak perbaiki skill komunikasi dengan org lain...

Selepas habis sekolah aku try kejar impian dengan mendaftar dkt satu pusat pengajian yg menawarkan course ni... Dan bermulalah satu episode yg menghancurkan hidup aku sampai skrg...

Selepas mendaftar, aku ditempatkan di sebuah asrama tapi pada aku mcm rumah sewa di apartment sbb bercampur dgn penduduk awam, kolej tu takde infrastructure yg complete, setiap rumah ade 10 org...   

Kegembiraan aku kat ctu tak berpanjangan, sbb 3 bulan pertama kat ctu aku dah diuji, 8 dari 10 org yg tinggal kat ctu amik keputusan utk berenti, sbb dpt tawaran poli/uni kat tmpt lain... Tggllah aku berdua dgn kawan aku yg masih tinggal, itupun dia sllu balik rumah setiap mggu sbb dekat...

Setiap malam aku nages kat balkoni rumah sbb tertekan, pernah beritahu kuarge aku nak berenti tp dorang suruh aku bertahan, tp hanye sampai sem 4 je aku dpt teruskan dan aku berenti blaja kat ctu...

Sejak dari aku berenti blajar, aku dah hilang arah dlm hidup aku, bile kerja aku taklame kat satu tmpt.. Setiap 6bulan aku akan berenti kerja... Aku jd trauma bile ade org kat tmpt keje kate nak berenti keje... Sbb pengalaman  lepas buat aku teringat..
Dan selepas asyik berhenti keje, aku trus menganggur sampai sekarang, dah 4 taun aku duk rumah sampai skrg, terukkan aku ni... sampaikan aku jauh kan diri dgn kawan2 yg rapat dgn aku... Keyakinan utk berdepan dgn org lain trus hilang... Aku takde keje, impian dan juga kawan.. Betul2 seorang LOSER...

Aku setiap hari terpikir nak bunuh diri... Jiwa aku betul2 terseksa...DAN selepas 4 taun aku tak buat ape2...Dan pada taun lepas kuarge aku suruh aku smbg blajar balik... Dan dengan semangat utk berubah aku mendaftar amik kemahiran,, tp hanya bertahan 3 bulan dan aku berenti... Salah satu sebab ade sorang pensyarah kat ctu pggl aku BODOH..      Cube bygkn aku cube mulakan semula pada umur aku 25 taun dan dah lame tak pegang buku dan pen sedangkan plajar lain majority  lepasan spm...
Setiap kali subjek lecture  tu aku akan disindir... Malangkan aku ni...

Dah setaun aku tak kuar rumah, selepas aku ade problem dgn kuarge aku kat kampg... Selepas ayah aku bersara, Family aku skrg menetap dikampung sbb jage nenek aku... Boleh dikatakan sume saudara mara benci dgn aku.... Lagi2 bile nenek aku kate aku tak suke dia dkt saudara mara aku yg lain.. Dan selepas tak tahan asik disindir aku amik kptusan blah dari ctu dan menetap kat rumah taman yg ayah aku beli... Setaun dah aku terperuk kat rumah tak keluar2......

Pandangan aku sekarang betul2  kabur, setiap nafas yg aku hirup betul2 berat, aku tak tahu sampai bile aku mampu bertahan... Aku seperti berada dlm alam fantasi dan realiti... Jiwa, semangat, motivasi aku utk hidup betul2 semakin mengecil...setiap hari aku bertanya knp tuhan menguji aku sampai mcm ni skali... Adakah masih ade walau sedikit ruang utk aku tersenyum

Ps:sorry panjang sgt.. Hanya ingin luahkan ape yg aku rase skrng ni..

so nasihat mcm mana yg awak nak dari forumer?
cara untuk bergaul atau bangkit dari kegagalan?
anyway, lama mana awak nak hidup bergantung kat mak ayah?
sooner or later, mereka akan tinggalkan kita..
takkan masa tu awak baru nak sedar..

Dik...apa2 pun jgn sampai bunuh diri ye..
Kembali kepada Penciptamu
Nescaya kau temui kebahagiaan yg hakiki..

Mungkin social anxiety disorder? Apakata awak dapatkan nasihat/bantuan dari pakar?
All the best TT, ignore je mulut orang.

cuba mulakan dengan pakai nick senangsenYum

Dik, bunuh diri tu memang macam senang. Lari dari masalah dunia tapi diakhirat, adik akan berulang2 buat perbuatan bunuh diri sampai bila2. Kalau gantung diri, adik akan gantung diri diakhirat sampai bila2.
Masalah yang adik hadapi ni kecillah, kalau nak bandingkan dengan orang tak ada tempat berteduh, orang yang nak belajar tapi tak ada yang membantu, lebih teruk, orang yang dianiyai secara seksual semasa kecil atau pun sudah dewasa.
Akak bukanlah terror nak bagi nasihat tapi untuk permulaan, sayangilah diri sendiri. Dari situ awak akan bangkit untuk buat apa sahaja demi kebaikan diri sendiri. Kalau tak tau macam mana, pernah tak awak sayang sesiapa atau sesuatu. Macam tu lah awak patut sayang diri sendiri.
Mengenai apa awak dengar apa orang lain cakap, abaikanlah. Entah betul entah tidak. Asalkan awak belajar sayang diri sendiri, awak akan mahu yang terbaik untuk diri awak. Adat resam manusia memang suka berkata2. Yang baik jadikan ubat, yang tak sedap didengar abaikan lah.

Rate

1

Follow Us
Ko tahu x apa mslh nko nih?..ko ni ske sgt kisah mulut org.. bleh x ko wat x tahu jer... dan lagi satu ko ni mmg tak tetap pendirian...sekejap je leh berubah2.. cdgn aku mula2 skali ko kna btulkan mind set ko.. atur dlu life nko.. start dgn keja.. kejalah apepun.. cashier ke.. kerani ke.. tlg basuh pinggan kat restoren ke.. sesambil tu ko g masuk mana2 kelas..kelas jahit ke.. kelas masak ke..(dah ko minat masak..nape x buat kuih muih je jual skit2)..
Sudah2 lah peduli hal org or kwn2 yg berhenti keja tu..lantak diaorg lah nak berhenti blajar ke..keja ke..nape ko nak kisah sgt.. bukan diaorg bg ko duit pun..
Dah nnt ko ade duit..mcam2 ko leh wat..mcam2 org nak brkwn dgn nko..sbb ape tau.. sbb ko dah leh travel sana sini.. ..so start dr situ ko akn dpt rmai kawan..
Dah2... gi basuh muka..g solat taubat..hati ko akan jd lebih tenang k..

Rate

1

Even hang buka thread sekadar nak luahkan perasaan hang.. tapi lepas aku baca aku rasa nak tegur nasihat sikit.. hang pun sedar cara hidup hang macam tu x bagus n x sihat.. kalau tperap lama2 n x bergaul dengan masyarakat nanti makin tertekan hidup hg. Hargai masa yang ada.. cukup lah hang bazirkan masa sebelum ni. Mulakan hidup baru. Jadi orang yang x cepat koyak. Peduli sindiran orang. Buktikan hang boleh bangkit. Kejar cita2 n impian hg sebelum ni. Ingat 5 perkara sebelum 5 perkara bro... minta maaf kat family hg sbab banyak hampakan diorang sebelum ni. Tekad n istiqamah kuatkan semngat tu. K.. semoga berjaya satu hari nanti.

erm mmg loser pun.. OKU pun leh menang pingat olimpik...

kita adalah apa yg kita fikir.. dah asyik fikir negatif je jadilah negatif.. cuba la pikir yang baik2..start la gerak kaki pi kedai buku cari buku motivasi ke.. gerak kaki li masjid mintak petunjuk Allah ke.. sapu sampah dlm masjid ke.. pi joging ptg2 ke.. barula nampak dunia skit.. ni dok terperuk dalam rumah dpt apa.. masalah sebenar ko tu pemalas.. semua org tak suka lah.. even aku baca tulisan ko ni tanpa jumpa ko pun aku dah meluat.. jenis spesis yang takde menyumbang apa2 dlm masyarakat.. even mat rempit pun mostly keje bengkel ke.. keje boh minyak ke.. keje tukang tolak troli pasaraya ke.. dah tu jatidiri ko tu tahap zero sebab lembik buat apa pun asyik nak berenti je.. eii aku rasa buang masa je aku taip ni.. tp serius meluat.. ada otak takmau pakai... LOSER

Rate

1

cha-cha replied at 29-11-2016 12:38 AM
Mungkin social anxiety disorder? Apakata awak dapatkan nasihat/bantuan dari pakar?
All the best TT ...

Pernah mntk cadangan dr ayah saya utk jumpe pakar, tp ntahlah, kalau ikut sejarah keluaga mmg ade yg sakit mental, tp mintak dijauhkan...

prettyuglybabe replied at 29-11-2016 12:16 AM
so nasihat mcm mana yg awak nak dari forumer?
cara untuk bergaul atau bangkit dari kegagalan?
anyw ...

Ye ,saya mmg byk buat salah dgn mak ayah saya, mase kali ke 2 saya fail belajar,ayah saya nages dlm bilik sorang2 itupun mak saya yg bg tau.. Lelaki kalau menangis same ade ikhlas atau betul2 kecewa, dan saya tau dia betul2 kecewa dgn saya seperti saya kecewa dgn diri sendiri...

susahsenYum replied at 28-11-2016 05:06 PM
Pernah mntk cadangan dr ayah saya utk jumpe pakar, tp ntahlah, kalau ikut sejarah keluaga mmg ade  ...

Pergilah please. Dari berteka teki macam ni. Pujuk ayah, atau pergi dengan orang lain.  
Kemudian cuba awak pergi website atau forum support group orang2 yang ada anxiety disorder. Di sana ada exercises/tips2 yang TT boleh amalkan. Senaman juga bagus untuk mengurangkan depression. Tapi yang penting, TT pergilah jumpa pakar, jenis2 disorder ni ada banyak jenis. Kita tak boleh nak self diagnose sendiri. Saya harap perjalanan hidup TT dipermudahkan. Take care!  

Fimie replied at 29-11-2016 12:55 AM
kita adalah apa yg kita fikir.. dah asyik fikir negatif je jadilah negatif.. cuba la pikir yang baik ...

Nak kate pemalas tu ntahlah, tapi sebelum ni saya ade tolong ayah saya buat dapur rumah kat kmpung dlm mase 3bulan dapur tu da siap dgn tolong menyawit dkt kebun arwah atuk saya...

Hai, menarik kisah ni.

Usia 25, baru nak start belajar diploma balik memang keji pada padangan masyarakat. Memang jiwa kena kental, tabah dan tahan kena kutuk je la. Saya dulu umur 28 baru nak buat diploma balik lepas fail di uitm pada usia 20 & hidup umbang ambing selama 7 tahun. Tu pun kena buat sijil dulu pada usia 27, lol.

Ironinya, memang pedih kena keji tutor yang sama usia, tapi nak buat macamna dah kesedaran timbul lewat 20-an selepas bergelumang dosa. Nasib baik family saya terima saya balik di saat saya putus asa dengan kehidupan sampai kadang kala fikir "klau aku mati kan senang".... Lol.

dua reply asyik ntahlah ntahlah..adoii.. tolong ayah buat dapur dan tolong mengawit tu bagusla.. tp tkkan dlm masa 3 bulan tu ni je awak buat..awak nak apa sebenarnya dalam hidup ni.. tak faham la apa yg awak nak.. awak tak pernah belajar ke camana cara kita nak capai sesuatu dlm hidup.. tetapkan goal.. pastu buat action.. action yg konsisten nnt tercapai la goal tu.. otak awak tu dah jadi habit suka terperuk.. ubah la habit ni dengan habit2 yg bagus.. keluar tgk dunia..cari keje.. cari minat.. cari hobi.. cari kawan.. tp kalau awak tkmau buat semua ni.. teruskan perangai terkepam kt rumah awak tu.. takde sape kisah la.. masing2 semua bz dgn kehidupan masing2.. awak sorg je yang boleh buat actions yg mampu ubah hidup awak.. awak bukan sakit mental.. org sakit mental dia tkkan ada kesedaran nak meluah perasaan dlm forum cmni.. masalah awak tu tak buat any ACTION utk berubah.. tak berusaha.. pasif.. malas..

susahsenYum replied at 29-11-2016 01:06 AM
Pernah mntk cadangan dr ayah saya utk jumpe pakar, tp ntahlah, kalau ikut sejarah keluaga mmg ade  ...

Tq atas cadangan dan nasihat...

1) Percayalah semua yang berlaku ada hikmahnya. Keredhaan akan terbina di sini. Yang lepas usah dikenang, pandang ke hadapan dan usah toleh lagi kebelakang.

2) Cuba mula buat yang kecil-kecil dulu dan istiqamah. InsyaAllah percaya diri akan terbina perlahan-lahan di situ

3) Rangka pelan jangka pendek yang mudah untuk awak capai. InsyaAllah awak akan mula lihat yang awak tidak se"loser" yang awak sangkakan. Loser means those who hates losing.

4) Ikut list yang saya cadangkan ini. Pendek dan tak banyak dan tak susah. Doa dan tawakal ye.

Rate

1

susahsenYum replied at 29-11-2016 01:18 AM
Nak kate pemalas tu ntahlah, tapi sebelum ni saya ade tolong ayah saya buat dapur rumah kat kmpung ...

ko ni laki?

Aku rasa life ko agak beruntung lah. Mohon masuk kolej dapat. Kerja bertukar-tukar. Tak kerja ada famili support. Bukan loser pon. Kau yg quit buat satu benda. Bukan sebab malang menimpa ya. Anyway, introvert bukan isu disini sebab introvert adalah yg paling bagus bila bekerja.