CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: Arejian

Antara duit, adat dan agama

Close [Copy link]
munchkin replied at 3-12-2016 03:19 AM
You shud be worrying about your life after kawin. Bukan nya majlis kawin 2-3 hari tu. Rm20000 utk ka ...

Nk mcelah sikit..
Dlm famili aku, akak sulung aku.. sgt tidak bkira dgn bakal suami dia.
ms merisik, laki kata nk belikan cincin. Dia jwb xyah. Beli kain je.
ms mjls kat rumah.. dia perabis duit dia. Pelamin, gmbr, duit mkn tetamu, semua dia cover. Yg laki cakap, nt dia bagi 500. Sbb akak n mak kata nk famili sana salam pengantin. Laki xnk. So nk gnti dgn duit tu lah..
Akak aku ni garang tau. Dgn adik2 mmg tegas. Tp dgn laki, pelan je cakap.
Xdan setahun, laki ckp nk cerai. Akak ngn kitorg semua tpinga2. Ada la bnda hak dia xpuas ati ngn akak aku. Tp bnda tu lgsg x logik. Kesian akak aku tu..
Balik pd topik. TT, ini bukan psl berkira atau nk mudahkan akad ke apa ke.. soal skrg, ko ngn laki tu dh siap2 pakat nk kumpul 10k sorg. Last2 dia dpt 3k je. Kat cni aku tgk komitmen laki tu.. kalau tkumpul 7k boleh la diterima.. pastu bak kata forumer lain.. umo 37, br simpan 3k?

Edited by munchkin at 3-12-2016 07:16 PM
passwork replied at 3-12-2016 05:43 PM
Nk mcelah sikit..
ms meri ...

Some people itu je kemampuan dia. At least ada rm3k dari nothing. What to do. Hanya dia sendiri tahu punca kenapa boleh simpan takat itu. cerita orang ngan cerita kita semua berbeza. Bukan sama.  

Tapi bagi aku why waste money. Tak kiralah pompuan ke lelaki ke hapa. Ive seen people yg berabis dgn niat nak show off. Tapi pastu separuh tetamu tak hadir. Banyak gila makanan door gift membazir. Siap hina majlis orang lain tak standard tak class. Pada aku padan muka aja. Duit ko habis, tetamu tak datang.

Wedding ni buat saja sederhana ikut poket. Bukan nafsu. Lagi sederhana lagi elok. kebanyakan berniat nak membuat orang tak lupa wedding pengantin. Tapi hakikatnya orang yg sensible tak pedulik pon.

Question : nak family sana salam pengantin tapi laki tak nak tu apa? Tak paham. Alasan apa yg tak logik. Care to explain since ko cakap cam kakak ko almost perfect tak berkira, duit pun berabis cakap pun gentle. Apa yg tak kena?  

Edited by passwork at 3-12-2016 07:57 PM
munchkin replied at 3-12-2016 07:04 PM
Some people itu je kemampuan dia. At least ada rm3k dari nothing. What to do. Hanya dia sendiri  ...

Salam pengantin tu, motif nk buat sbb nk kenalkan mak2 n pak2 sedara. Both side. Selit duit. Xbyk rm10 je. Ada yg bg lebih.
Xtau nape belah laki xnk. Tp pk logik, dpd dia nk burn 500, better cdgn kakak aku tu.
kakak aku x sempurna. Kan dh kata dia garang. Tp aku nmpk, lebih dia kat situ. Nk mudahkan laki dia. Xde nk merengek mnta itu ini. Pk byk lagi nk abis utk idup lps kawen.
mjls dia, xde istilah show off. Pelamin asal ada. Gmbr pulak, dia ckp, buat kenangan ngn sedara2, adik2. Baju kawen pun boleh recycle pakai g kenduri. Xde nk bnding ngn mjls org. Brg hantaran pun dia g sorg2. Xde nk tgu g beli sama2.
Hal dia ngn laki dia, xnak lah hurai. Xpadan la nk buat alsn nk pisah tu..

Edited by munchkin at 3-12-2016 09:43 PM
passwork replied at 3-12-2016 07:38 PM
Salam pengantin tu, motif nk buat sbb nk kenalkan mak2 n pak2 sedara. Both side. Selit duit. Xby ...

Tak pernah dengar. First time dengar. Selalu bila kenduri orang salam mak pak kasi terus duit dalam envelope. Duit tu pass balik pada pengantin. Or kalau mak pak keluar duit depa amiklah kalau nak.

We have 'salam pengantin' tapi just salam utk kenalkan ngan keluarga terdekat tapi just salam no obligations to give whatsoever gifts in terms of duit/hadiah. Just exhange words hi welcome to the family im his her pak long ngah cik whatever.

Just curios, version 'salam pengantin' family you mmg kena kasi juga duit or kalau tak kasi takpe. Ni just info je sebab i tak pernah dengar version ni. Jangan marah ye. Tanya je.

Pasal aku bandingkan tu not referring to your sister. Tapi rata rata sekarang dok berlumba wedding siapa akan jadi sebutan ramai. You mention the word perabis post sebelum ni ('dia perabis duit dia'). Now aku paham sebab this post you have explained asal ada. Means ada segala photo pelamin bagai tapi minimal lah tu bukan extravagant. Well kalau dah kata alasan tu tak logik, it is his loss lah. Moga kakak you bertemu yg selayaknya dengan dia.

munchkin replied at 3-12-2016 09:33 PM
Tak pernah dengar. First time dengar. Selalu bila kenduri orang salam mak pak kasi terus duit da ...

Kita dh out topiic dh ni munckin.. asal cerita aku emo je bila aku judge bakal laki tt ni mcm main2 tu yg termasuk cerita kakak.
alang2 dh tnya. Salam pengantin tu, adat asl dia rombongan laki yg dtg umah pengantin ppn tu jmoa pengantin kat pelamin. Selit duit. Duit tu, hak pengantin. Ada yg buat byr pelamin etc. Goodies utk salam tu pun uo sikit. Sikit je. Macam pakcik n makcik aku, kalau x salam pengantin pun, diorg bg banyak. X tmasuk yg sponsor. Alang2 nk up goodies, akak aku request belah laki join. Itu je yg kita nk. Atleast nmpk lah ada acara kat pelamin. Pelamin pun utk gmbr semata.
Oo.. kan slalu klu org bsanding famili g tepung tawar, renjis2. Kakak x bsanding. Thats y kita nk sgt salam tu.
tpesong jauh dh dr topik. Maaf ye TT, mod.

Follow Us
Edited by munchkin at 3-12-2016 11:27 PM
passwork replied at 3-12-2016 10:09 PM
Kita dh out topiic dh ni munckin.. asal cerita aku emo je bila aku judge bakal laki tt ni mcm main ...

I see. So meaning ada cam obligations to give lah ye. Sikit or banyak tak kira tapi obliged to give juga?  

We all pun tak de tepung tawar hapa semua. Menyemak. Tapi family both sides aunties and uncles just datang kenalkan diri. Takde sebarang obligations utk beri apa2. Salam tangan kosong.

Tapi masa salam mak bapak tu (sebelum or selepas majlis) depa hulur terus pada mak pak senyap senyap aka sorok sorok.

Kita pun tak expect apa2 pemberian just datang makan dah cukup.  

passwork replied at 3-12-2016 10:09 PM
Kita dh out topiic dh ni munckin.. asal cerita aku emo je bila aku judge bakal laki tt ni mcm main ...

ni belah kelantan terengganu la nii

kalau terengganu namanya ngenal

kalau kelantan nama nya ngélé

fairy_fairy replied at 3-12-2016 05:56 PM
http://mforum.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=1024335&extra=page%3D1

TT, sila baca ini : ...

satu contoh terbaik untuk TT, semoga dapat buka mata

passwork replied at 3-12-2016 05:43 PM
Nk mcelah sikit..
ms meri ...

curious pulak nak tahu napa suami kakak ceraikan dia

ala alaa play victim ke macamana
salah orang dia nampak salah sendiri tak nanpak

fairy_fairy replied at 3-12-2016 09:56 AM
http://mforum.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=1024335&extra=page%3D1

TT, sila baca ini : ...

I pun baru nak suruh TT baca thread tu. Sebagai pengajaran sebelum terlambat  

onexox97 replied at 4-12-2016 01:46 AM
curious pulak nak tahu napa suami kakak ceraikan dia

ala alaa play victim ke macamana

Mmg wajar utk ko pk play victim. Aku pun cetita dr pihak kakak. Xde aku nk g tnya laki dia ms tu. Si laki pun tglm gtu je. Xde nk mtk maaf ngn mak ayh. Nk explain kenapa xnk kakak.
apa pun, aku cerita utk pgjrn. Kawen bukan mudah. Sambil2 aku lps geram. Haha..

Nk kawin sgt u nikah je sudah sis....g nikah kt pejabat agama...kos x smpi 1k pn..

Bedo'oh sgt saving laki ada 3k je....gaji dia sebulan bpe?

since tiada respon, sy close thread ni..
jika ingin dibuka semula, sila pm kepada mod..

terima kasih..