CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 5872|Reply: 53

Antara duit, adat dan agama

Close [Copy link]
Post time 30-11-2016 09:51 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam semua,

Saya plan nak kahwin tahun depan dengan lelaki yang saya dh kawan lebih 20 tahun.
Kami menetapkan setiap seorang letak 10k untuk belanja kenduri termasuk hantaran.
Majlis lebih kurang 5 bulan lagi, tapi setakat ni simpanan dia belum sampai 3 ribu pun.
Saya risau kesudahannya saya yang akan membayar kesemua belanja kenduri.
Untuk pengetahuan,kerja dan simpanan saya lebih stabil dari pasangan, jadi saya tak ada masalah duit.
Sebagai seorang perempuan, saya cemburu mendengar bila pihak lelaki mennyediakan semuanya utk bakal pengantin perempuan
Sedangkan saya terpaksa membayar semua.
Pening kepala.. patutkah diteruskan? Katering sudah ditempah, photographer sudah dibayar deposit..
Kami bukan pasangan muda, saya 35 tahun, dan dia 37 tahun.
Ikutkan adat, lelaki patut bayar semua..
Ikutkan agama, saya ingin perhubungan yang halal..
Ikutkan duit, saya takut akan ada kisah ungkit mengungkit kemudian nanti.

Terima kasih

kalau dia tak mampu nak sediakan duit, sama ada tangguhkan atau batalkan aja..
tapi kalau masih mahu menanggung biawak, tak payah buat majlis..
nikah buat meehoon goreng jah cukup..
tak payah hantaran gilang gemilang tapi dok menanggung beban..
kawin bukan nak bahagia sehari je dekkk..
lepas kawin tu nanti kehidupan panjang yang awak kena fikir..
sebelum kawin pun dah masalah duit, lepas kawin awak ingat boleh selesai?

Rate

1

Umur 37 saving xsampai 3k? Dia kerja apa? Dia sungguh-sungguh nak kahwin dengan awak ke tak ni? Kalau tak mesti kumpul duit untuk kahwin.
Lagipon umur dah nak masuk 40 siri. Xkan xstabil lagi dari segi kewangan.

Better fikir masak-masak dulu. Saya takut dia nak menumpang senang daripada awak mentang-mentang awak dah stabil.

Please lah, jangan biasakan tanggung semua. Nanti naik lemak pulak. Nak kahwin, tanggung sesama, saving sesama. Tambah lagi dia lelaki, dia kena tahu tanggungjawab dia.

Jangan lepas kahwin awak kena bela biawak hidup pulak.

Kalau dia xkaya tapi jenis sentiasa berusaha mencari rezeki yg halal takpe.
Jangan jenis yg dok goyang kaki je, mengharapkan duit bini.

Nasihat saya, awak better buat istikarah. Jangan sebab usia dah lanjut, awak main kaut je lelaki mana nak kahwin dengan awak. Better fikirkan kualiti lelaki tersebut, daripada awak merana di kemudian hari ok.

Saya doakan yg terbaik untuk awak.

Rate

1

Kalau sebelum kahwin lagi awak dah nak tanggung / back up kewangan dia apetah lagi nanti bile dah kahwin. Fikirkanlah hal ini sebernas mungkin.

Kakak lagi tua dari saya saya rasa akak lebih matang dlm buat keputusan berbanding saya. Semoga urusan akak semua dipermudahkan, insya allah.

Edited by Nenasketum at 30-11-2016 10:50 AM

Saya cuba bagi pandangan ye.
Yang berkawan selama 20 tahun awak, maka awaklah juga yang kenal hati budi dia. Adakah dia akan menjadi seorang suami yang bertanggungjawab dan seorang imam yang akan membimbing awak dan bakal anak2 ke jalan yang benar?
Saya rasa disini isunya bukan dia tak bekerja tapi mungkin rezeki yang banyak belum menyebelahi dia. Bila berkahwin nanti pun pasangan akan diuji dengan pelbagai perkara dan salah satunya ialah isu rezeki. Isteri perlu ikhlas hidup di atas kemampuan suaminya. Kewajipan suami antara lain ialah mencari rezeki halal untuk keluarga.
Kalau selalu hendak dibandingkan hidup kita dengan orang lain, hidup kita tentu tak akan tenang sampai bila2.
Jika RM3k saja yang dia mampu, mungkin kah jika awak juga keluarkan RM3k dan usahakan majlis yang sederhana tapi penuh dengan keikhlasan ke dua pihak. Mahukah awak berkahwin dengan seorang lelaki yang boleh menanggung semua perbelanjaan tapi sumber duit daripada yang haram dan tidak menentu?
Berbalik kepada niat awak untuk bernikah. Orang perempuan jika niat bernikah untuk mencari syurga dan awak boleh berikhlas dengan dia selepas menjadi isteri yang sah, dia pula berikhlas dengan awak sepanjang perkahwinan, insyaallah bahagia dunia akhirat milik awak. Tapi jika awak rasa awak sentiasa akan memandang orang sekeliling dan berasa kurang puas hati, keikhlasan tak akan wujud dalam pernikahan ini, sila fikirkan kembali niat awak. Buat solat sunat yang patut.

Rate

1

Umur 37 tahun saving tak sampai 3k?
Dia ada beli rumah tak?
Dia ada harta lain?

Kalau soalan no 2 & 3 tu jawapannya TAK, batalkan sahaja perkahwinan.

Follow Us
Umur 37, tapi saving x sampai 3k? Kerja apa nih? Tukang sapu sampah pon boleh ada lagi banyak savings dari dia. Dia tuh seorang yg boros je ke? Nampak cam x pandai manage kewangan sendiri.

Siap sedialah TT untuk bela biawak hidup nanti lepas kahwin. Bagi aku, kalau dia xde langsung tunjuk azam untuk mencari rezeki lagi banyak, sila angkat kaki. Karang ko yg merana, anak susu pon dia x mampu beli nanti.

Kalau ikutkan umur,sepatutnya si dia sudah mampu sbb dah kerja lama..tapi kami di sini sekadar boleh memberi pandangan...TT lebih mengenali...kalau rasa tak mampu nak teruskan, baik batalkan sahaja... takut nanti selepas kawen akan jadi hal mengungkit pasal belanja kawen...

Rate

1

Run for your life..bakalan menjadi biawak hidup tu kak..

TT. .kawin la ikut kemampuan.  Nikah paling penting. X perlu kenduri kendara. .pelamin bergambar bagai.  Nanti dah kawin dah pregnant dan ada anak pulak. ..pandai2 la nak hidup dan jangan besar kehendak dari kemampuan juga. .hidup seadanya dan jgn berhutang.

run for your life

salah satu tempoh org akan termotivasi nak jimat, adalah masa nk kawin..kalau motivasi pn xde

Ramai cakap psl menanggung biawak hidup... sefaham aku biawak hidup ni bila lelaki x keja n solely depends on wife. If laki tu kerja n its just that duit gaji dia x cukup, n wife kena bantu unt ringankn beban, korang considered tat as menanggung biawak hidup ke? Sbb for me, not everyone is lucky enough to get their dream job n dream salary

dont be stupid la

umur dah 37 tapi 3K pun tak ada? Dia kerja apa?

Klu mampu 3k,u pun kuarkn 3k juga la..yg penting nikahnya..mkn2 buat kecil2an je cukup..Klu nk kuarkn lbh drpd tu tpulang..

ade ms lg nk fkr sbb semuanya tpulang pd dr awak..ramai je yg kawen dgn lelaki yg gajinya half dr isteri n si isteri sanggup kompromi dan ikhlas, maka elok je rumahtangga tu. Dengan syarat,si lelaki tau tanggungjwb sbg suami.

Dia jaga ibu n bapa dia ke skrg ni?

Rate

1

If still sayang dan konfiden die boleh jadi ketua keluarga dan jaga u then i suggest u buat sederhana je kenduri ikut kemampuan... or otherwise, batalkan je wedding daripada u terpaksa makan hati dah kawin nanti...

Senang je ni sis. Jangan kawen. Batalkan.
Kalau camtu gayanya konpem konpem u yang kene bayar dekat 17k termasuk dia punya

Dan akan ade ayat "u guna duit u dulu nanti i bayar balik"

Kesudahhhh

i rasa xpyh la kot.tarik diri
kalo bakal laki sis bwh 30 i blh terima lg.ni dah nk dkt 40 masih dok stabil
nanti lepas kawen caya la ckp i u yg kene beli brg dapur segala

kawan smpai 20tahun ko

Lama betul sampai 20 tahun.
Dari zaman sekolah dulu.
Tiba2 teringat lagu Tiara...
Ada kisah mcm tu ke?