CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: waqiiah

hidup tertekan

Edited by mbhcsf at 28-12-2016 08:00 PM

wow...i salute you adik sebab

a) keberanian berkahwin dengan lelaki yang adik  pun tahu syarat mampu tu dia tak penuhi lagi dan ikut kata keluarga- wow okay..adik kita kahwin lillahi talaa atau redha Alllah so , nak kahwin ni tak palah nasihat kat bakal anak esok jgn kahiwn seba  'orang suruh' .apa apa pun tahniah sebab berkahwin, so wow itu dah banyak  pahala and i salute you sebab berani.

b) okay first thing first -
i) lain kali nak buat apa  apa pun kena fikir panjang, even nak ada anak pun kena fikir dalam situasi adik ni
ii) you first - okay jap doktor cakap uri kat bawah ke? adik faham ke diapunya  maksud tu - sama ada adik boleh lahir bayi cara biasa ke  atau apa ya? sebab usia kandungan tak dinyatakan , so kalau usia kehamilan masih  awal may be  pantauan i harao keadaan akan lebih dimudahkan insya Allah  tapi kalau uri tu di  bawah dan ada risiko may be kelahiran cara biasa memang tak leh lah, so jaga kesihatan dulu - dan yes tak boleh kerja anagkat berat atas sebab sebab itu.
jaga diri.

iii) eloknya - makan makanan masak sendiri tapi tak palah tak leh kan so okaylah asalkan cukup zat besi.

iv) okay duit ye - la ni  adik pi minta  bantuan - kena gerak sikit sebab i tak tau husband you ni jenis  yg nak cerita masalah kewangan ke tak - tapi  adik kena pi pejabat baitumal ??  zakat just  isilah apa apa borang, then pi Jabatan kebajikan masyakarat - mintalah bantuan apa apa pun.

v) Pi minta tolong sedara belah mak yg  boleh bantu buat business kecilan ke? i dunno anything - jaja bihun ke nasi lemak ke buat kuih gireng peoetang ke ? anything? minta tolonghubby pakat pakat - kan hampa dah kahwin benda ni kena pakat lah.

vi)  adik - i think u masih muda kan adik? okay - kena matang - sebab i nampak u stress benda yg i tak rasa you patut stress
awak stress - takut adik hubby ( ipar ) kata you makan duit dia? bend ani i tak tahu sejauh mana kesan dia sebenarnya.

okay adik - macam ni - saya pernah jumpa seorang wanita ni - dan kalau saya sebut nama dan siapa suami dia - semua tahu dan wanita ni adalah isteri kepada figure yg pernah jadi kes berprofil tinggi di msia. antara soalan yg saya tanya kat wanita ini ialah macam mana dia boleh menahan tekana tohmahan kaatan cercaan luar - sebab dia lawyer dan calm dan sopan dia kata sennag je: sebab saya tahu perkara sebenar

sooo...pada i kebenaran itu penting...so untuk jadi manusia yg kuat dan lelebih lagi keadaan you sekarang mnunutut you menjadi manusia yg kuat so - boleh dak kita tolak tepi je adik dia ka, nenek sapa ka , moyang sapa ka nak ingat you apa ke barang sekejap ? buang fikiran yg tak produktif , stresskan you tu jejauh , nak ingat je u  zikir ...? sebab Allah tahu siapa bagi duit kat hubby kat hubby you , allah tahu, itu dah cukup. org lain nenek ke moyang ke , siap ake tak penting...

? okay itu dah cukup
dan banyakkan doa dan mohon doa...bebanyak jgn sangka buruk dengan Allah sebab  you nak minta tolong  pada Dia juga...dan situasi ini and ayg ditakdirkan untuk memilih ( kuasa memilih pada anda nak menikah dengan org yg say arasa belum mampu nak jadi ayah dan suami ) tapi tak palah  kesian Allah sebab  bebalik..kena pulak ..u know kekadang kita kena tengok jugaklah ..banyak mana  kita menimbang memikir semasa membuat keputusan

yes...so now   

1. mohon bantuan Allah  - doa
2. pi cari jabatan kebajikan masyakarat
3. biaq pi , atau pedulikan moyang ke , nenek ke sapa sap anak kata apa sebab FOKUS ypu ialah $$$ dan anak yg bakal lahir tu
sediakan keadaan yg baik untuk manusia yg akan wujud nanti - jgn buat dia alami hidup seperi anda lagi so right now be strong, jgn stress stress - just buat je list  nak bantu diri
4. minta tolong sedara  belah mak  ke sesipa yg sudi buat business kecik kecik jgn besaq besaq jual makana  kat memana ke kuih kuih ke..or pi keje restaurant - suruh hubby - ni seperti mana seorang  forumner tu habaq
5. jaga kesihatan -  tanya doktor tu uri bawah ni - normal ke cara bersalin ? sebab kalau tak ...then..cara bedahlah kot tapi i tatau u dah berapa bulan so
hmm...

i wish you well..

semoga allah berikan kekuatan , ketenangan  - pi baca zikir al mathurat tu , then usaha ...sikit sikit

jgn stress benda benda remeh liek takut adik dia kata apa - sebab dalam pemikiran logik bedna ni adalah yg amat amat terakhir  yg adik kena fikir sebab fokus adik kena pada perkara penting anak, keadaan hidup dan $$

Rate

1

munchkin replied at 28-12-2016 06:18 PM
Lagi satu kalau ada je orang buat sewa kan kereta. Over the weekend. Weekend sewakan at least duit b ...

Bertubi2 u komen nth TT baca and hadam ke tidak??
Selagi manjakan sgt laki ko TT, sampai gitu la hidup ko..Suami Orang lain kje dari PAGI ke PAGI sbb x cukup duit..tido pn 4-6jam jer..

Mmg betul pun mod prettyuglybabe kata ko provide sume..STOP manjakan laki..
aku ade kawan mcm ko sejibik..tegur laki gitu2 je..laki kata xboleh, maka xboleh la..padahal byk je jalan nak selesaikan masalah.

Kerja la kuat2 sementara laki ko tgh muda tgh sehat..ape ade hal keje dr pagi blk ptg..
Kalau aku la..ni aku ckp aku...dah tau x cukup duit..aku sanggup kje pagi, siang, mlm, part time..

Anak nk kuar oit...lg byk nk pakai duit..bini nk mengidam, aduhai sewa bilik ngn foreigner pulak..
USAHAKA!! Diulangi yer...USAHAKAN sampai dpt rumah yg basic, selesa dr segi aurat bagai, selamat anak bini nk tinggal..kurang2 dapur kecik masak nasi + goreng telor pun susah korang je yg tau.

Rate

1

tanak-balik replied at 28-12-2016 07:59 PM
Bertubi2 u komen nth TT baca and hadam ke tidak??
Selagi manjakan sgt laki ko TT, sampai gitu la  ...

Aku dulu masa belajar mana boleh masak. Walau ada pantry. Kami masak dalam rice cooker. Segala keropok nasi goreng telur sup semua aku masak dalam rice cooker.

Kalau ada airfryer lagilah. Bau pun takdak. Macam tak memasak langsung. Also ada pressure cooker letrik tu. Humban apa dalam tu tau tau dah masak. Bukan kena menumis ke apa.

Ntahlah. Ada je yg tido few hours je nak buat kerja. aku bising sebab bila dengar pelbagai cerita from the start 'didesak' kawin. Didesak sampai tahap lethal ke apa?  Ramai budak muda cam ni. Kewangan tak ready ada anak. Ko nak susah aku pedulik hapa. Aku kesian bila tengok nasib anak2 tu je. Thats all.

munchkin replied at 28-12-2016 05:55 PM
Ni link pembantu rumah. Lelaki pun ada register. Ni jenis laki tak malu dan mahu berusaha utk dapatk ...

Thanks dear. Iols nak apply lah jadi maid.

syadq replied at 28-12-2016 08:35 PM
Thanks dear. Iols nak apply lah jadi maid.

Actually cleaning ni cam terapi jugak. Rumah bersih kemas hati senang.

Edited by mirian1110 at 28-12-2016 10:36 PM
waqiiah replied at 28-12-2016 01:49 PM
sebb ape sy berani kawin gan die wlu kewangan tak kukuh?die antara lelaki yg boleh terima sy seada ...

Alhamdulillah dia lelaki yang cukup sempurna dimata ko dek, tapi untuk hidup dizaman kini, semua tu tak cukup, kewangan memainkan peranan penting, sekarang dapat rasa tak betapa penting duit tu dan betapa seksanya hidup berkeluarga tanpa kewangan yang kukuh, walau cemana pun, aku doakan kau suami isteri murah rezeki ye, manalah tau rezeki baby kan?

Follow Us
TT tgh peknen kan.... org tgh peknen ni, murah sgt rezeki baby sb aku pernah mengalaminya utk tiga2 anak aku. tapi rezeki tu tak dtg bergolek. rezeki tu mmg dah ada cuma ko kena usaha skit je utk dapatkan nnt insyallah dipermudahkan rezeki tu dtg kpd TT. nnt anak TT lahir, lagi byk kos nk pakai. pampers, susu, kos pengasuh.... kesian baby. rezeki baby tu Allah dah sediakan cuma terserah kpd parents utk dapatkan dgn cara usaha.

lagi satu nk tanya somi TT ni merokok tak? kalau merokok mohon benti merokok, bole jimat duit dikala kesempitan plus baik utk kesihatan.

munchkin replied at 28-12-2016 08:35 PM
Aku dulu masa belajar mana boleh masak. Walau ada pantry. Kami masak dalam rice cooker. Segala ker ...

Totally agreed with u! rice cooker is the best kalau tak ruang dapur nk masak....Campak je dlm tu sume jadi..dari menggoreng, buat sup, buat gulai..nak ngn tanak je..

Dah susah2 cmni x sepatutnya duk meratap pilu mengharap simpati org..usaha sampai boleh..
Ni tak, dah laki TT set dlm otak, xpe..bini aku ade lg nak cover...tau la cemana bini aku nak handle..tu yg dpt laki jenis spoil..

Eh, btw TT ni kawan aku ke??? Kawan aku sejibik mcm ko ni TT..kerja bdn berkanun kat shah alam??
I ade sorg kawan pmpuan mcm ni, even topup pun lakinya call2 suh topup cecpt..weh..hang igt bini tu mesin ATM ka?? Duit pun takda kasi? Lg mintak memacam

yg bininya, takut nk tegur..takut tegur lelebih dikatakan x respek laki ala2 berckp pun xbole kuat2 takut laki kecik ati nk jd bini mithali..phuii sgt laki yg jenis perguna bini ni..

idakamaruddin replied at 28-12-2016 04:02 PM
aigoo sis terkejut bc..masa peknen ke buat sume tu? reno2 rumah org tu? mak aihhh kuat nye kaka

...

ha'ah..time tu nak raya... so byk pulak job.maybe rejeki baby dalam perut..

sebelum tu iols pun pnh gak meluahkan rasa hati sedih + tertekan mcm TT kat sini..

alhamdullilah lepas tu kehidupan semakin baik...

yang penting kena ikhlas + sabar dan rajin berusaha

adik oi, skrg ni yg penting suami tu kena usaha lebih sikit.. skrg berdua nanti dah bertiga plk..sapa2 yg menyalah kan TT ni knp kahwin wlu dah tau tak berduit..jgn pertikaikan ketentuan Allah..setiap yg jadi ada hikmah dan sebabnya.. elok la jgk kawen elak maksiat..dan halal..rezeki org yg berkahwin dan bakal dapat baby ni ada..jgn risau, skrg ni Allah nak uji korang.. solat jgn tinggal wlu susah mcm mana sekalipun..mintalah ..menangislah waktu berdoa lepas solat tu.. Allah suka org yg meminta minta pada Dia ni..hati pun tenang..

next, ko dan suami kena fikir cara utk cari side income selain keje tetap..mmg penat..tak dinafikan..tapi sekurang2nya boleh tambah duit blanje..dan jgn lupa adakan saving klu mampu.. tu kira duit utk emergency..boleh cuba seperti yg forumer lain2 cadangkan tu.. jgn mengeluh..sabarlah hadapi ujian ni, fikirkan masa depan korang dan anak yg bakal lahir tu.. dgn keadaan ekonomi negara kita skrg ni mmg kos sara hidup meningkat.. akak doakan semoga korang dimurahkan rezeki dan dipermudahkan segalanya..

leylapple replied at 29-12-2016 09:43 AM
ha'ah..time tu nak raya... so byk pulak job.maybe rejeki baby dalam perut..

sebelum tu iols pun ...

ha ah mmg mcm penah bc story uols dulu..x slp uols buat tusyen jugak kan?

idakamaruddin replied at 29-12-2016 10:25 AM
ha ah mmg mcm penah bc story uols dulu..x slp uols buat tusyen jugak kan?

ha....yes...betul la...

time tu kak lid ada offer nak buat dropship kat ai...tapi ai tak reti bisnes2 online nie...moga bisnes kak lid makin bagus...

mano ah kak lid nie

waqiiah replied at 28-12-2016 02:00 PM
ramai tanya kenapa kawin dulu dah tau tak de duit..

1. sy kawin atas pksaan fmly sy(ibu saudara ...

manja x tanye pun soklan tu, sbb TT dah kawin pun so kira pointless pd manja nak tanye soklan tu& mmg manja ade bg tips utk nak ilangkan stress..

manjakan suami sgt mcm ni la...  

Baru kawen dik jgn manjakan sgt laki tu.kalau kena benti keje,cariklah keje mekdi kfc pizza hut fast food delivery kew..ada byk sgt keje biasa2 sementara nk dpt keje elok.resume pon makin bagus..atleast xdelah irg pndg laki ku menganggur mkn duit bini.kalau skang dah biasakan diri meminjam sampai ke anak cucu lah korang keje meminjam..

pergh memula aku pun nak hencap suh family planning, tp dah ramai komen gitu, tak jadilah.

Sokong cdg mod prettyugly kot psl makan sendiri bagai. Betullah tu sbb suami tu dah nmpk camne pun akan ada duit drpd TT, tu dia xrasa desperation tu. Semoga ada rezeki utk TT sekeluarga.

Ok macam nak kiamat kan. Duduk keliling warga asing, tt dan/suami 1st born Malaysian mungkin? Banyak jugak orang melayu sewakan bilik mereka tapi kenapa pilih yang diduduki sekarang?
Pak guard ke hapa, rezeki halal kan lepas tu takde pulak orang paksa tt kawen dengan dia kan. (Walaupun generally pak guard ni pelik sikit perangai pada sesetengah orang).
Point saya, keje pak guard ni demand dia tinggi, nak2 kalau pekerja 'warga' malaysia. Sekarang bukan masa untuk career change. Keluarlah pergi ketuk pintu syarikat2 pengawal keselamatan. Insyaallah ada banyak kekosongan. Macammana saya tahu? 2 kawan suami saya ada syarikat pengawal keselamatan. Gaji boleh tahan tinggi jugak, tapi tu yang pencen polis/askar rasanya. Pergilah seize the day. Daripada nak stress macam ni.

Edited by cha-cha at 29-12-2016 04:58 AM

Banyak dapat tips dalam ni.. iols pulak yang teruja.. thank youuuu guyssss!!

TT masih di sini ke? Harap TT baca lah elok2, memang ada yang bunyi kasar tapi semua nak yang terbaik untuk TT, ESPECIALLY buat anak dalam kandungan tu. Kira macam kita ada deadline gitu. TT listkan cadangan2 forumers lain, dan bincanglah elok2 dengan suami tips2, kerja2 part time yang ada etc etc. Time muda ni lah kita nak ubah ekonomi family kita. Kesian kat anak nanti.

Kalau uri bawah most probably kena c-sect nanti. I doakan placenta you naik so boleh beranak normal. Tapi maksudnya jugak you kena ada duit simpanan sikit untuk pembedahan, just in case. Ada jugak risiko disuruh bedrest oleh doktor dihujung kehamilan, so TT kena siap sedia dengan segala risiko yang ada.

Sedihnya bila mengenangkan tt tgh mengandung duit pulak tak cukup..

Macam ni la dik..pertama sekali ko kne ajar suami ko erti tanggungjawab..makan pakai tempat tinggal sume tu nafkah suami utk ko..wajib dia sediakan..isteri cube MEMBANTU je..kalau isteri tak nak bantu pun bukan 1 dosa utk isteri..kalau nk bantu MERINGANKAN beban suami tak salah..tapi situasi ko ni da terbalik..dgn nk sambut baby lg..mula2 ko nasihatkan la dia..terangkan bab nafkah bagai ni..kalau dia diam je ko buat keras je la dik..tak payah la ko nk pikir dia da makan ke belum..ade duit minyak ke tak..selama ni ko baik dgn dia..aku rase kalau ko ajar die cmni mau die tercengang..baru die beringat..niat kite bukan nk kurang ajar tapi nk AJAR die..

Lepas tu ko tak payah la nk serabut kepala pikir ape kate ipar duai kat ko..jgn la naif sgt..ko buat baik mcm mane pun ko ingt diorang nk kenang ke sume tu? nak puji2 ko? berangan je la

Kalau masalah kewangan korang ni berlarutan smpai da ada anak (harap2 takde la ye) cube usahakan fully breastfeed..perah kt ofis utk bekalan time ko keje..so da jimat kt situ..susu anak mahal oi..Lastly, pleassseeeeee la rancang kehamilan tu..tunggu da stabil baru la boleh pikir nak tambah anak ye.

Semoga Allah permudahkan urusan tt dan dimurahkan rezeki..aamiin

fw280289 replied at 28-12-2016 01:34 PM
mai bagi no akaun.. kot la boleh tolong serba sedikit.. maaf ye, jangan anggap negatif, cuma nak mem ...

nombor akaun saya boleh bagi sekali tak....