CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4323|Reply: 35

Pasangan dari keluarga yang lebih berada?

Edited by karishaz at 11-1-2017 04:02 AM

Pasangan dari keluarga yang lebih berada?

Segan kan bila tak sekufu.. dari segi pendidikan pun dah rasa segan gila, apatah lg dari segi kewangan

Kenalan aku ada phd kawen dengan askar ada spm aman-aman je hidup sampai sekarang. Yang penting kena bertolak ansur.

Edited by mbhcsf at 9-1-2017 02:31 AM

pertama sekali - kita kena support diri sendiri sebab bila deasa kalau family support lagi then itu juga tandanya adakah kita juga bersedia support ourselves?
lagi satu sekufu ni penting dan ini  akan datang soal compatibility - dari pelbagai aspek dan sejauh mana u boleh pejam mata dan  ignore atau bertolak ansur atau menjawab segala  apa ap yg di luar sana  akan katakan dan yg paling penting ...how are you with him? can you be  yourself - adakah dia jenis berusaha ke arah mantapkan hidup you and him ketika memulakan family kelak? ini penting ..
  atau  i dunno benda ni ...kena fikir sendiri cuma org boleh bagi panduan je sebab  yg nak berkahwin itu anda, yg nak hadapi seharian itu anda dan yg nak menghadapi segala galanya adalah anda dan dia .
so the best is istikhorah dan komunikasi dengan dia  atas benda apa yg anda nak dia improve dan benda apa yg anda boleh kerja sama.kalau dia matang dan dia ada akal yg matang dia dah boleh tangkap maksud anda.

parents bila depa nak bagi anak perempuan depa berkahwin - depa nak sboleh bolehnya si lelaki itu dapat jaga  their daughter sebaik yg depa jaga amanah ' allah kat depa yakni 'you' ...

yg parents jadi marah ialah bila si lelaki / atau pasangan tak sedari hakikat ini dalam kesedaran yg tinggi. sebba tu  banyak kes culas tanggungjawab kepaad allah , kelaurga dan masyarakat. dia ingat dia je.

bila lelaki tak kenal sapa tu Allah, masalah.

masa saya berkenalan dgn husben
saya dah tau education qualificationnya yg rendah
(tak sekolah tinggi katanya sbb gayat. ek?? )
saya ada degree, dia cuma Form 3 kot (tu pun tak habis sek)
masa kapel, sape belanja sape tak jadi isu
sbb kami PJJ
bila sesekali jumpa, tak ke mana pun
saya stay rumah family dia
berjalan pun keliling kampung je

Bila amik keputusan nak kahwin
saya dok tanya dgn diri sendiri banyak2 kali
samada saya mampu nak menghadapi
sekiranya husben ada masalah kewangan
(duit bukan segala2nya, tapi sbb duit boleh jadikan porak peranda)
setelah fikir sehabis masak
akhirnya saya amik keputusan kahwin jugak
(dalam kes saya, family takde halangan)

saya siapkan satu list setiap bulan
belanjawan keluarga
saya tunjuk kat dia apa yg saya bayar and dia bayar tiap2 bulan
tak boleh miss
let say bajet lari
kena kaw tim next month
dan saya revise belanjawan tu bila ada anak pulak

tipu kalau saya kata semuanya indah belaka
ada masa Allah bagi dugaan
Dia jentik sikit je
saya agak tergugat jugak
tapi cepat2 sedarkan diri

bila masa husben susah (takde keje, sakit, diberhentikan keje..)
saya tanggung perbelanjaan keluarga
sejuk hati sikit sbb husben saya banyak tolong buat keje rumah jugak
takdelah dok melanguk w'pun tak keje
sedikit sebanyak ada fungsinya

bila dia amik keputusan nak balik kg keje kat sana
saya relakan
saya tak kisah dia keje kat mana pun
yg penting dia tau tanggungjawab dia
sebulan sekali kami jumpa
dia bagi duit belanja sekali
saya tak kisah dia keje apa
asalkan dia bekerja, boleh tanggung perbelanjaan anak
(saya mintak bagi RM200 sebulan untuk belanja anak
tapi selalunya dia bagi lebih,
tampung duit minyak and tol pergi jumpa dia kat sana)
dan apa2 yg dia nak, dia boleh beli sendiri

bagi saya, takde beza dgn cara keluarga besarkan saya
sbb saya pun bukan orang ada2
dan bukan jugak orang susah
asalkan lelaki tu sanggup berusaha
dah cukup bagus utk saya..

Rate

1

Relationship adalah kerjasama dan willingness, toleration. Kalau both parties terutama sidia y mampu tu rilek je dan bole nak susah senang sama sama, proceed then. Jangan pandang pikir sekufu tak sekufu..rezeki orang harini kita tak tau sama ke untuk hari esok atau lusa.

Serasi dan memahami..itu lebih penting dari pandang sekufu ni. Macam kasta pulak dah..nak kawen ikut india ke pakai kasta?

Parents restu, serasi..go on!

Follow Us
Ada sorang senior suami dia spm je. Pernah tanya dia experience dia. Dia kata, hakikatnya mmg wife yg gaji lbh besar akn expense lbh byk. Tp suami wajib beri nafkah yg wajib tu ikut kemampuan dia supaya wife x hilang rasa hormat. Beri suami tanggungjawab yg lebih besar n penting, contohnya didikan agama anak dan pmbentukan disiplin keluarga dia kena ambik sepenuh tggjwb. Agihkan pemberian expenses family. Husband perlu ada wang simpanan jg walau sikit setiap bulan. Tp dia sebut jgk, kena jd kedekut n jgn pemurah sgt... hahaha... tp sebenarnya bahagia x bahagia pilihan di tangan kita. Kalu kita mengukur kebahagian berdasarkan wang ringgit, mmg problem kalu dpt partner yg gaji kecik. Tepuk dada, tanya diri sendiri... unt sy, yg plg penting agama. If ada pegangan agama yg kukuh, insyaallah, all is well...

Rate

1

sy pernah bercinta dgn org yg dtg dr golongan family yg taraf pendidikan dan hidup lebih tinggi dr sy..mmg rasa rendah diri wlpn ada degree..sbb kita rasa yg diorang tu lebih high class dan sbgnya..tp rasanya, terpulang pada kita mcm mn nk bwk diri..mmg ssh pada mulanya tp lama2 ok kot..tp yg pntg tolak ansur

tayam replied at 9-1-2017 02:06 PM
sy pernah bercinta dgn org yg dtg dr golongan family yg taraf pendidikan dan hidup lebih tinggi dr s ...

Pernah bercinta? Apa yang jadi at the end ya? Dan siapa yang lebih berada, yang lelaki atau perempuan?

Sy & tunang mmg bground yg bbeza. Dia spm, sy degree. Family pon sm, family sy lebih berada, boleh dikatakan mmg murah rezeki smua keperluan ckup, parent  snang jaa travel mn2 smpai ke eropah. Banding dgn future FIL, cukup2 makan shj.  

Tapi alhamdulillah dlm family sy, kami  x der istilah double standart. Tunang pernah juga ungkit benda2 mcmnie, sy slalu ckp. Sy trima seadanya, x minta kereta mahai, ckup laa kereta yg mn ada skarang nie. Rumah sy, rumah dia jg.  Mmg akn ada msa susah, jgn bkira wang ringgit, tlong laa takat mn yg mampu, ini prinsip sy.

Yg menjadi masalah sebenarnya ialah mentaliti, kalau mentaliti tuh x ngam, x sesuai la. X semestinya kalau sorang tuh ada duit byk ke atau berasal dr keluarga berada ke, atau ada degree ke, x sesuai berkahwin dengan org yg xde semua benda tuh.

Kengkadang, kalau dua2 pon ada degree, tapi sorang pemikiran kolot macam kampung, x sesuai la ngan org yg berpikiran moden lagi inovatif.

Aku banyak kali kena dah, aku nih org yg dtg drpd keluarga berada, org kata top 1% kiranya, mak bapak aku pon rekomen la mana yg sama taraf, kebanyakkannye hampeh, pompuan2 tuh berlagak macam princess, spoiled, mcm bagus, tapi otak kosong, org tanya benda simple x tau, apa yg dia tau, keje nak shopping aje, nak benda branded aje, nak fly in luxury aje, bila discuss pasal business, pak ali jual nasi lemak tepi jalan tuh lagi arif, buat aku meluat.

Pastu aku terjumpa la awek nih, dia biasa2 je, dtg dari keluarga sederhana, masa dating pon x kisah kat mamak, pandai cakap, peka, bijak, last2 jadi la bini aku.

Tak pernah lalui. Pernah dengar cerita org aje.
Ada yg ranap. Ada yg Alhamdulillah masih teguh bersama. Mungkin bergantung kpd kesanggupan masing2 utk tolerate apa yg ada dan tak ada. Sebelum decide utk go on, fikir la segala mcm senario & permasalahan yg mungkin timbul. Be mentally n physically prepared.

takde pengalaman.. tapi aku rasa apa yg penting ialah pihak yg kurang tu kena terima kekurangan dari pihak dia.. accept & acknowledge.. jangan ego atau denial.. sebab aku percaya WHEN YOU ACCEPT YOUR OWN SHORTCOMINGS, NOBODY CAN USE IT AGAINST YOU.

dan pihak yg lebih tu pulak kena humble.. jangan sombong, jangan dok ungkit2.. insyaAllah aman sejahtera

Time I bercinta dulu, klu bf tu mcm Miskin Xde duit time mkn sume. I byr kan sambil perhati sampai bile die nak Xde duit n nak mharap I support die mkn... xde Maruah ke ape ke... n ada x usehe die ni nak majukan diri... Bagi I klu ada usehe mesti Akan ada hasilnye. Yg penting rajin. klu jenis rajin berusaha rajin bekerja lama skit la bertahan hubungan tu. Tp klu pukul 8 pagi pun cal tgh tdo lg , pe malas berusaha. Bye2 la . X kuasa la nak support anak jantan org lain... I kene la pike masa dpn jugak cinta je X Cukup utk byr bil fon tnb air Astro internet Rumah kereta . I x suke biawak hidup. Myb da tebiasa Arwah Ayah I dulu sorg yg ring an tukang, bangun pagi, weekend klu x ke mane suke bertanam berkebun.

karishaz replied at 9-1-2017 02:29 PM
Pernah bercinta? Apa yang jadi at the end ya? Dan siapa yang lebih berada, yang lelaki atau peremp ...

yg lelaki..dh putus, xder jodoh..mak dia xsuka, xsekufu katanya

karishaz replied at 10-1-2017 03:57 AM
Macam mana boleh kenal ya? And apa yang buat awak teguh nak stay dengan tunang awak?
Awak tak ad ...

Ckp kat bf ko,merungut air liur je x kn jd kaya. Make an action nk baiki taraf hidup. Stop blaming others for his own life. Byk cara laki bujang blh usaha, bukan duk jeles sbb famili ko berduit. Kalau masih merungut , aku fikir klau start preparation bertunang, nikah..for sure endless compare nnt..lps kawin byk plk merintih..bg pihak ko, ko kena tnya sndr sanggup ke nk downgrade lifestyle lps kawin..in case duit dia byk ke arah famili

Kalau sengkek sgt smpi mkn pn dia tkleh tanggung baik lupakan shj...sbb makanan tu mmg nafkah yg wajib....

sabar_sabariah replied at 9-1-2017 08:56 AM
masa saya berkenalan dgn husben
saya dah tau education qualificationnya yg rendah
(tak sekolah tin ...

Bgosnya u..hope u kekal bahagia till jannah..

In my case..bf i org ssh..actually..xla ssh mana..biasa2 je..i blh dikatakan agak bertuah sbb fmily i sng..so..byk bnda yg fmly i bg..dia xleh provide..eg:maid..rmh selesa..ada aircond etc..i now keje..tp duk ngn parent..so..duit tu agk sng la..duit gji pn lebih byk..bf slalu ckp..once dh kahwin..dia mmg xmmpu nk provide mcm yg parents i bg..i agk berbelah bagi..tp still continue the relationship..hope akan sampai ke jinjang pelamin..thanks for reading this guys..

wdayeyel replied at 11-1-2017 12:59 PM
In my case..bf i org ssh..actually..xla ssh mana..biasa2 je..i blh dikatakan agak bertuah sbb fmily  ...

bila you kahwin dgn dia
mmg tak dapat nak tolak
akan ada orang yg cakap2 belakang
same case dgn saya
tp buat derk je
sematkan dlm hati, akal dan fikiran
kalau time you susah
bukan dorang yg akan tolong
hidup you, you sendiri yg aturkan

andai satu masa you seakan menyesal keputusan yg you dah buat
(memilih dia sbg teman hidup)
cepat2 ingatkan diri
takde orang lain paksa you pilih dia
(takde orang letak parang kat leher you masa you buat keputusan)
jadi ada baiknya
dari mengeluh
baik fikirkan cara utk selesaikan masalah

just my 2cents

12Next
Return to list New