CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: gadis_chipster

Ibu mintak aku beli rumah. Adakah aku loser?

Close [Copy link]
Btw, sediakan rumah segala tu bukan tanggungjawab tt. Itu tanggungjawab abah tt.. maybe nasib macam tu kan seumur hidup menyewa.. terpaksalah redha. Kalau tt kaya mampu belikan oklah dan sekarang pun tt masih tak dapat kerja kan... redha saja.

I suggest tt duduk luar. Sewalah bilik je kat mana-mana dekat dengan lrt ke..

Edited by ninja boy at 18-1-2017 10:03 PM

muskil
tugas menyediakan rumah untuk famili adalah bapa - dah kenapa bapa x beli rumah
dan menyara wang anak2 adalah bapa - walaupun kamu sejak abis spm kamu pakai duit kamu sendiri menunjukkan famili lepas tangan menyara anak2
bila ibu x dapat kereta rumah bercuti dari bapa, akan minta pada anak2 pula
mungkin salah ibu kerana kawin dgn lelaki malas kerja ka biawak ka takde kerja tetap ka, lelaki x dak planning dalam hidup ka, bapa kamu masih hidup lagi ka
padahal zaman2 dulu amat senang membeli rumah, rumah murah zaman dulu, gaji kecil masih boleh beli flet dan kenapa famili x merancang hidup dgn betul. kenapa tak beli rumah zaman zaman dulu2.
itu adalah kehidupan yg dipilih oleh ibu kamu. nak senang ka nak susah ka dia sendiri pilih dan tanggung. kemudian mempergunakan anak2 untuk mencapai impian beliau yg beliau x usahakan dari dulu. adakah ibu kamu bekerja, apa yg dibuat bapa/ibu sepanjang hidupnya.

sekarang ialah kehidupan kamu yg harus kamu rancang. jobstreet tu berpuluh ribu org minta kerja. minta bantuan forumer sekalian jika ada kekosongan kerja. minta kerja dari kenalan2 lebih mudah dapat dari jobstreet yg q panjang. harap forumer sekalian boleh rekemen kerja interview terus dapat x perlu tunggu lama. kemudian lepas kerja kumpul duit byr hutang belajar sambung belajar. beli rumah itu komitment tinggi, elok beli rumah murah ja asal ada rumah jadila. rumah skrg sudah mahal. kemudian anak beranak famili melepak di rumah kamu beli yg kamu bayar kan. kemudian mungkin akan wujud masalah lain pulak ttg rumah itu mungkin u x dapat sewakan bilik2 yg boleh menjana income kepada u sbb ada famili duduk, mungkin  u jadi tuan rumah jika musim raya musim sekolah semua adik beradik bertandang di rumah u sbb mak tinggal di situ, jika u berkawen sama ada u tinggal di situ bersama mak atau blah tinggal di rumah suami pun ada masalah lain ttg rumah itu pula. u mungkin beli rumah tetapi kelihatan tiada hak ke atas rumah itu memandangkan ibu kamu kelihatan suka kongker arah sana sini dan kamu x suka bebel. org kalau boleh beli rumah utk diri sendiri duduk di dalamnya ada surga tiada maki2 tiada bebel2 tiada kongker2 tv tiada tanggung baiwak2 dan aman2 aja. tanya diri sendiri beli rumah untuk apa, untuk org lain duduk ka untuk diri sendiri duduk ka untuk menjana income ka. jgn biarkan org lain memesongkan halatuju hidup kita.

elokla hang kerja dan abiskan master. kerja dan beli rumah. biar semua seiring. rancang 5 tahun mendatang. dalam 5 tahun boleh aje beli rumah, abiskan master dan pengalaman kerja 5 tahun sbb perjalanan hidup masih panjang. makan makanan berzat utk kesihatan lutut dan tulang. sila keluar dari rumah itu jika mampu utk elakkan anasir2 negatif kena maki kena bebel tiap hari ia x bagus untuk kesihatan minda

Assalammu'alaikum TT.

Ibu adik sama mcm org2 lain, tak perfect.   Alhamdulillah adik masih boleh bertahan dan tak menjawab bila dia berkata pedas mcm tu.   Bila mood dia tgh baik tu, minta dia doakan yg baik2 utk adik.  Semoga dia sedar bahawa kata2nya (termasuk yg perlekehkan adik tu pun) ialah doa.  

Ujian utk adik ni.  Teruslah jd anak yg solehah, doakan kesejahteraan ibu dan ayah adik.  Allah takkan beri ujian yg adik tak boleh tanggung.   Sabar, sabar dan sabar.  Semoga dgn kesabaran adik, Allah muliakan adik di dunia dan akhirat.   

Berapa umur tt?

mujer_in_espejo replied at 18-1-2017 07:07 PM
Sis.. cuma nk tnya, lpas abis phd tu dia plan hidup dia nk jd apa? Mksd sja keje ke, ape ke...atau ...

jadi lecturer
tapi masa dia buat presentation project kat bangi
yg dihadiri oleh beberapa wakil industri
ada yg offer keje kat dia
tp kena keje kat area sini la
takleh dok johor

gadis_chipster replied at 18-1-2017 09:06 PM
panjang sgt aku taip...huhu

Dah byk sgt mulut longkang aku jumpa, mmg ramai yg persoalkan hidup a ...

ko kena bezakan, cina yang dah establish, duit berkepuk2 dalam bank dgn cina yang masih berusaha...

kalau cina kaya mmg diorang pentingkan paper certificate, sbb nak diorang establishment..nak take over business bapak pun org tak pertikaikan sangat sbb dah ada profesional cert (utk syarikat bsr)..yang cina lain, tak sambung belajar pun takpa, tapi mesti belajar mcm mana nak idup ( buka bengkel, buka kedai)

yang sedihnya melayu mcm nie la... belajar tinggi2 pastu nak keja apa? dapat pHd pun kalau dapat bukak kedai takper lah jugak but mengharapkan org bagi gaji setaraf dgn kelayakan pHd? sorry lah

TT, aku baca dari luahan ko, ko sakit sbb aktif hiking. bg aku, ko sakit yang dicari sendiri...sedangkan patutnya ko fokus utk cepat2 habiskan pembelajran ko

tapi benda dah lepas dan aku harap ko dah tau consequences dari tu

p/s aku pun asal susah jugak, and parent aku takder rumah sendiri... so aku cepat2 abiskan degree dan cepat2 carik keja supaya dpt bantu diorang..alhamdullilah skrg aku mampu beli rumah sendiri, beli rumah utk parent dan 1 lagi rumah utk investment. insya allah ada rezeki lagi aku akan sambung ke peringkat tertinggi

Follow Us
Master by research mmg takes times unt hbs. Dah hbs nnti kena viva plak. If xda problem bleh grad terus, tp if ada problem masa viva confirm kena drag lg... anyway tt, aku suggest ko cepat2 settlekn master ni n cari kerja. Kerja jgn memilih, grab jer apa2 peluang kerja yg ada. Dah stabil baru boleh proceed dgn beli rumah dan sebagainya. All the best unt ko...

u full of crab. gi kerja dgn cina.hadap sgt kan.u tau la langit tinggi rendah.ni acik nk doa, u kerja dgn cina as ur first job. acik doa sggh ni.

pelik acik, u tatau kebaikan dhuha x tau psl zakat n all.keknye master sgt.
wake up girl.world didnr owe u anythinf.nobody owe u anything.stop BS move fwd.

Edited by MyNameIsIris at 19-1-2017 01:26 PM
gadis_chipster replied at 18-1-2017 08:44 PM
Thanks pada semua yg comment. Susah nk reply pakai hp ni, line dari tadi E. Yang bg petua solat dhuh ...

Dek..
sorry lah kalau gelak.. awak sakit lutut sebab jatuh, lutut retak then kena operate.. am i right?
dek... hakak pernah alami benda ni. otw nak pergi kerja accident motor kena langgar, tercampak tengah jalan lepas tu kaki patah. kaki part tibia yang besar tu dek. setahun berbalut simen.. anak pula kecik sangat masa tu, baru setahun 8 bulan... kecik sangat time tu. itu pun nasib baik dah 2 bulan 100% wean off..

seminggu dia nangis tiap malam nak tido dengan mak dia.. pukul 3 pagi nangis bgn jalan ke sofa tempat mak dia terdampar. dia sanggup peluh sampai lencun basah semata nak ada bau mak dia. sedih time tu... dan tak tau kenapa, maybe time jatuh tu semangat iols pun hilang juga. iols start depression, sampai badan kurus tinggal tulang je dek. makan tak lalu langsung.. setahun tu gitulah.. sebabkan tak makan tu iols kena gastrik teruk sangat.. tak boleh bangun, nanti loya nak muntah. malas nak cerita panjang.. bukan tt baca pun tapi camgitulah iols selama setahun. lepas setahun tu baru bangkit balik... dan tahun 2016 iols bangkit terus start kerja balik dan sambung belajar.

buat apa tt nak pandang hidup orang yang lebih baik? tt patut syukur jatuh injured lutut je dari Allah tarik nyawa tu langsung tak sempat taubat. dan perlu ke tt fikir pasal kahwin? tak pentinglah tt...

tt... based on ur karangan tu.. iols yakin tt ni jenis tak tau hala tuju hidup. takpelah baru jan, startlah tulis apa yang tt nak dalam hidup ni. lepas tu step by step apa yang perlu tt buat untuk achieve target tu. kalau nak kerja, focus cari kerja... iols dah bagi jalan kat uols try customer service.. atau kalau tt nak habiskan study, focus belajar dan cuba dapatkan zakat etc whatever fund.. tinggalkan tabiat yang suka bagi 1001 alasan tu dan asyik pandang orang dlam socmed tu je... memanglah ada orang yang lahir-lahir smooth je hidup dia.. itu jangan pandang.. pandang orang yang bawah. kot tt kata spm je tapi mampu beli kereta, rumah segala... sila tengok macam mana cara dia susun hidup dia...

sekian
acik iris

Edited by MyNameIsIris at 19-1-2017 01:43 PM

dek... bos hakak yang suggest hakak sambung degree instead of master tu chinese lah dek.. company hakak ni 99% chaines. opkos lah dia nasihat hakak secara jujur sebagai bos yang berpengalaman berpuluh tahun bekerja seterusnya buka company sendiri..
tambahan
ikutkan hati memang iols nak sambung master seterusnya phd tapi kena juga fikir hala tuju lepas tu. iols dah 10 tahun kerja bawah chinese. nak cakap sangat best kerja dengan caines.. cuba dek. kalau caines bos iols sekarang ok sangat.. tapi kalau nak nampak gah, gi kerja company besar sana... cuba dek cuba then cerita balik ur experience.

Mak dulu pun mcm ni. Tp paham dah dia, mulut mmg melaser je. Cara dia nak stress kita. Sabarrr byk2 tp at the same time setelkan hal satu2 ikut priority. Tahan telinga, try amek hati dia gak. Selalu istiharah dan mengadu kat Allah.

Lol..Beranak ramai2 pastu harapkan anak2 belikan rumah Kasi kemewahan bagai..

further study ke peringkat master xde masalah.... tp master by research, bg aku agak membuang masa dan duit sahaja... aku tgk dr kwn aku, by age org lain elok dah berkerjaya, bergaji... dia? hmmm... ok2 rezeki masing2...
setuju dgn ade forumer, tt ni mcm xde hala tuju hidup... tajuk utama pasal rumah kan? nk beli rumah, kene ada duit yg bnyk... ni keje, income pon xde... cmne leh pikir pasal umah?? igt beli umah ni murah ke? bnyk woo nk pakai duit... so pokok pangkalnye cari lah duit dulu ye... usahakan, tunjuk pd mak yg tt tgh berusaha keras berkerja demi nk penuhi impian mak tt tu...

Tt, tak payah belikan parent tt rumah. U beli sendiri, then ajak parent duduk sekali. Jgn sekali2 cakap rumah tu u beli utk mereka. Nnti kalau diorang dah takde, adik-beradik lain boleh tuntut hak, sedangkan u yg penat2 bayar berpuluh tahun.. Kalau u kaya lain la cerita..

TT kenapa pilih buat master by research? Mmg takde choice ka? Kawan2 aku majoriti sambung master by exam. Dorg buat 2 tahun. Attend class & attend exam. Ramai jgk yg berjaya master dorg.

Taktahu back ground famili sedari..so x boleh nak komen apa2.. as a person yg terlibat dlm research..i hope u kene berlapang dada..sbb pelik sggh kalau ada mak yang marah n srh u beli rmh utk dia..rase mcm your stori ni x lgkp sbb mcm ada bahagian yg u x cite..

fcl29 replied at 20-1-2017 03:51 PM
further study ke peringkat master xde masalah.... tp master by research, bg aku agak membuang masa d ...

Master by research bagus untuk siapa yg memang dah bekerja atau nak bekerja dalam bidang research. Juga satu advantage kalau nak buat PhD nanti sebab dah exposed banyak pada research methodology. Tapi cabaran dia memang berganda lah - funding, self-motivation, try and error dan luck. Sekian, pengalaman 11 semester buat master

gadis_chipster replied at 17-1-2017 09:35 PM
1. aku pergi direct hantar rayuan kt putrajaya call..& dokumen2 lain aq anta pn xleh. bkn aku sorn ...

dik, kerajaan tengah takde duit sekarang, banyak biasiswa dibekukan.  Lagi2 lah kes macam kau ni, pandai2 cari duit sendiri.  Kawan acik pensyarah medic kat UITM pergi buat master kat oversea pun tak dapat biasiswa atau apa2 elaun pun, semua pakai duit sendiri, sedangkan master dan phd tu requirement untuk kerjaya dia.

Hi semua, thanks acik iris pengalaman tu iras2 sikit. Cuma masa deep depression tu, ayah bg smngt sikit2 bangkit balik. Alhamdulillah kelmarin ada 2 interview..Interview first dgn agensi perkerjaan, dorang mtk slip gaji lama. Memang aku xsimpan, dulu zmn2 21-22 mana lah aku pikir. nk simpan bende2 cmni..So dia ckp akn call balik minggu depan & mtk aku forward soft copy cv dlm word. Interview kedua, aku failed habis. Dorang offer dkt 1600-1900 tp utk lepasan spm shj, bos dia ckp takut xdpt nk byr gaji degree. Aku plk betul2 terlupa, nk keluar kan sijil2 degree time tu sbb baru balik dri interview kt pj. Nk nipu pun tak pandai..huhu...

Aku harap takde sape2 salah faham kt ayah atau ibu aku. Ayah aku bg je aku makan, minum tak pernah kurang. Memang rumah zmn dulu murah, tp nk buat mcm mane rezeki tu takde. 2-3 harini ibu aku kurang bebel, aku pn tenang sgt. Cuma aku nk tegaskn, aku tak pernah abaikan study psl hiking2 ni..Dari degree dulu bg aku enjoy ttp enjoy. Aku hiking pn psl nk turun brt bdn,  bukan enjoy sana sini...

2-3 harini hati aku tenang lps baca komen2 korang, aku teruskan writing aku. Tak sangka ramai gk ade experience master by research. Dan betul ada yg komen, ckp aku tak cerita penuh psl masalah aku. Ngko memang ahli nujum, kahkahkah.. Aku ada 3 jenis sakit lg yg aku rasa tak perlu nk cerita nti pjg sgt, tp bkn kanser & aku pn hampir pulih.. Utk lutut, doktor tambah 2x appointment, kalau takde ape2 dorang akn discharge dri checkup..

Tipu lah aku ckp aku takde cita2, tak ada hala tuju. Aku ada timeframe sendiri tp mcm aku cerita, bila Allah ragut semua nikmat aku sementara, dia ada perancangan yg aku kena redha.  Orang yg pernah terbaring atas katil hospital, ko akn paham aku. Kena fight dgn depression agak mengambil masa. Aku pilih forum ni utk curhat, sbb aku dh lama join cuma utk masalah kali ni, aku terpaksa create id baru sbb aku nk tgok respon korang. Btw, thanks for everything. May Allah bless uols..