CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: IbuAulia

Perlu ke aku buat PJJ?

IbuAulia replied at 26-1-2017 06:03 PM
Memandangkan awak da pernah ambik kos ni.saya nak tanya yuran berapa 1 sem?susah x?..saya x de bas ...

yuran untuk setiap sem depand pada subjek yg awak ambik. mostly pjj ni had 4 subjek untuk setiap sem.kalo nk ambik lebih dari 4 subjek (ikut kredit per hour)pon boleh..setiap 1 subjek ade 3 kredit p/jam. maksimum boleh ambik hingga 15 kredit p/jam.
tapi mmg mati la nk bawak..pasal setiap sesi jadual akan cukup2 4 subjek untuk satu hari kelas. bayangkan la klo awak nk ambik lebih dari 4 subjek.
maknanya awak kena datang kelas tiap2 minggu (attend sesi 1 dan sesi 2). takut jgk klo2 subjek tu bertembung antara subjek2 yg lain.
Untuk setiap subjek yuran nye saya dah tak ingat..pasal saya selalu ambik 4 subjek setiap sem.lebih kurang dlm RM1200. total subjek yg perlu awak abiskan dalam 34 subjek klo x silap(sorry x ingat sgt) lebih kurang mcm tu la..

bab yg susah tu..mmg susah la. xde yg senang nk belajar ni. tumpuan kena 100% dan support dari husben awak. tapi belajar ni benda yg paling seronok.

penmerah replied at 27-1-2017 03:34 PM
kalo aku... aku tak sambung belajar dah sbb lepas abes umur dah 30thn
dgn diploma tu cuba try carik ...

Duk area kg je.duk perak

I ni pemegang diploma jer. Tak smpai s2 ahun keje, i decide nak kawen. Pastu beranak pinak. Niat memang nak sambung study tapi i tunggu anak bongsu i masuk sekolah dulu. I tanak rushing. Byk perkara lain yg perlu didahulukan.

Sepatutnya sebelum ko apply lagi ko dah fikir psl mcm mana nak bayar fees, nak besarkan anak, nak bahagi masa belajar & keluarga dll. Buat perancangan siap2. Bukannya bila dah sampai tawaran baru fikir sebab langkah ko bukan akan effect ko sorang jer. Benda bkn ko bole pikir sehari 2 jer. Berdasarkan thread lama ko, ni bukan kali pertama ko apply & dpt tawaran utk smbg belajar lepas kawen & beranak kan?

Lagi 1. Ko kata nak sambung belajar dgn harapan utk dpt keje lebih baik. 1 aku nak tanya. Adekah ko & suami ada niat utk keluar dr kampung pindah ke bandar pd masa akn dtg? Kalau takde niat, x payah lah sambung blajar. Baik ko cari cara lain utk tingkatkan ekonomi berdasarkan tempat tinggal ko je. Sbb apa? Peluang pekerjaan berdasarkan kos ko dpt tu mungkin available kat bandar2 utama je. Tp kalau sekadar nak ada degree je, silakan. Dan sila pikir skali cara nak byr hutang ptptn yg mendatang.

Don't rush. Take your time to think & plan.

Degree uitm rm100 per credit hour.  Utk PJJ. Nak study ni pada aku x yah tanya orang.  Tanya diri sediri jek. N tanya laki ko sbb ko dh kawen kan. Aku pun tgh amik pjj. Tapi diploma je lah. Ramai je kwn2 aku yg dh kawen n pregnant masa belajar.  Ni semua atas semangat ko.. Kdg tu 1st sem kelas ramai je.  Msk sem 2,3 org tgl siket je.  Semua tu tpulang pada diri.  Ade je classmates aku berulang dr jb & ipoh dtg kelas di Shah Alam.  N diorg x pernah merungut dan susahkan ahli group bile ade keje bkumpulan

IbuAulia replied at 27-1-2017 09:30 AM
yela sape yg suka berhutang kan..tu salah 1 masalah saye jugak..tapi nak buat macam mana..sedih. ...

tujuan sambung sebab nk kerja lebih baik kan..

bg i skarang ni byk majikan tak kesah pendidikn level mane..yg dorg nak pengalamnnnn..

Follow Us
Saya sokong! Kawan saya pun ada yang ambik PJj course ni. Tak rasa terbeban pun insyaAllah. Cara belajar tak rasa kusut sangat, lecturer slow je ikut apa yang kita paham. And assignment tu kadang kadang diberi tempoh yang lama jadi rasanya takde masalah kalau nak sambung pjj

untuk pertingkatkan taraf hidup...go for it

Tahniah....bagi yang buat degree pjj....memerlukan pengorbanan yang tinggi.....yang buat full time pun dah terasa berat....mungkin kuat main main kot masa belajar.....hahahaha. Anyway...enjoy masa belajar...

Cadangan saya sila mohon tangguh belajar dulu sbb tgh pregnant. Nti dah hbs pantang masuk blaja balik

Lepas bersalin, u cari kerja.
Dah kerja, if ada degree bleh naik gaji, go for it.
Jika tak, tak payah menambahkan beban hutang.
Ai, pjj dr degree hingga master. Ai sanggup bersusah payah pun sebb kerja ai menjamin kenaikan lumayan if ada cert ni. 2 2 ai buat masa dh kawen dan ada anak sorang

aku pelajar pjj.. kat uitm puncak perdana.. ni kira da 3rd year aku study... mmg kena kuat mental n fizikal.. lagi2 aku dok johor.. n kena travel twice a month ke kl..kalo kelas kena every week..aku terpaksa la hadap jugak.. kelas ari ahad...8.30 smpai 6.30..pastu aku rushing balik johor sebb isnin keje.. n aku ade sorang anak..umur 5 tahun..dulu aku single mom...masa aku mula2 start study..mmg stress...kalo time exam..aku mmg xkuar bilik...sampai menangis2..sebb stress...tapi kejayaan bukan mudah nak dirai kan..yg penting kena kuat n kena cekal hati..

kalo ko ade niat nak wat pjj ...teruskan..tapi ko kena betul2 kuat mental n fizikal.. jgn buat keje separuh jalan.. yg penting niat kena baik..

saya tengah plan nak PJJ. single dan belum berkahwin
siapa siapa dalam ni pernah atau tengah PJJ boleh la share pengalaman korang PJJ.

kawan saya suruh ambik USM. sebab dia dulu PJJ di USM.  kalau saya ambil USM saya terfikir satu benda je. minggu insentif 3 minggu .. takut Management saya tak lepas kan saya bercuti 3 minggu...

share pendapat dan pandangan you all ok!

12
Return to list New