CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: surideena

Nak galakkan anak bertutur dalam Bahasa Inggeris di rumah

aurorae replied at 14-2-2017 09:20 AM
aku baru je migrate tak sampai 2 tahun.  Anak2 yang besar masih boleh communicate dalam mandarin e ...

kat kiwi ka ozi ni? huntung la masuk public school, takde mahal sgt kot fee or free?

Please don't let them fasih BM 100% dulu. You'll have problem once BI dah jadi bahasa seharian since kecil.
Sad but #truestory anak2 i their BM sgt hauk sekolah sgtlh tak membantu psl belajar kat international school yerrr... mak bapak yg salah dlm hal ni
bila dengar anak2 org bckp BM i is jealous hokay! cuma yg seronok kalau nak ngumpat2 boleh ckp BM hehehehe dan yg tak seronok kalau tgk tv dlm BM yg tak dpt subtitle English terpaksalh jdi translator  

Edited by aurorae at 16-2-2017 03:40 PM
BingkaUbi replied at 14-2-2017 02:19 PM
kat kiwi ka ozi ni? huntung la masuk public school, takde mahal sgt kot fee or free?

oz,  aku pr fees local $100+ tahunan, dan $25 per term.   International  students atau anak expat kalau masuk public school kena bayar fees international $14,000 per year.   

anak kawan aku dia bagi tgk utube je. aku tgk dia post video ank dia tgh main toys ckp  siap slang minah saleh lagi.takde la paham ape dia ckp. tapi boleh tau dia cuba berckp bahase ingeris. ank aku plak aku kemain ckp omputeh ngan dia. hermmm sendu je diknon. kalo aku suruh dia buat ape2 dia paham. tapi dia reply bahse melayu jugak.

cmf_jeangrey replied at 5-2-2017 03:42 AM
Aiyooh berlapang dada saja lah...
Budak2 yg kau tgk keliling kau yg magically pandai speaking walau ...

stuju!!

Edited by ctsueraya at 15-2-2017 08:43 AM
jazaa100 replied at 3-2-2017 07:41 PM
Hukk alahai....

Ada kwn aku siap amik maid pilipin nk bg ank dia pandai english...siang mlm c ...

setuju berdasarkan pengalaman iols sendiri

iols mak ayah org kampung jah okeh, mmg takde maknanya mak aku nak speaking bagai
tapi iols ni Alhamdulillah, dari kecik memang suka bahasa ( Melayu dan Inggeris)
so iols belajar kat sekolah je
kat sekolah menengah pun takdelah sokmo speaking bagai
SPM alhamdulillah dapat A2 for english (ni bukan nak riak tau, tapi nak bagitau realiti)
tapi iols perasan iols good in writing but speaking ada kureng sikit,hehe

pastu kat UNI, dapat kawan2 yang memang background sekolah yang TOP kat KL, mostly speaking lancar
so dengan depa, aku rojak  ckp English + Malay
tapi disebabkan iols science course, memang MOSTLY PRESENTATION all in ENGLISH
pastu bila masuk kerja, skill bertambah sebab aku jadi telemarketer (serious aku rasa kerjaya ni paling bagus untuk  improve english communication)
so now aku memang takde masalah nak berkomunikasi dalam second language (ENGLISH) ni
hatta kat rumah aku ckp melayu sahaja

Bagi budak2 plak, aku tengok sepupu aku yang sekolah kg dan sekolah bandar
dedua ok je english depa
yang sekolah kg (katanya ade cikgu omputeh dtg, nak tak nak kene ckp omputih, pronounciation dia best aku dgr, sebab aku suka betulkan kalau depa salah sebut)

yang sekolah bandar (siap dlm insta pun tulis penuh bahasa inggeris uols, not bad at all)
walhal kat umah makcik2 aku ajar sepupu aku cakap melayu je, hihi

aku yakin semua ibu bapa nak yang terbaik untuk anak2, tak kisahlah medium apapun, janji anak tu selesa dan tak tertekan

kesimpulannya, boleh je nak pandai bahasa..tapi stillah practise makes perfect

Follow Us
parents perlu komunikasi dalam english..cerita sume in english..budak2 cepat absorb masa tgk kartun

Edited by BingkaUbi at 17-2-2017 04:47 PM
MainemHu replied at 14-2-2017 02:31 PM
Please don't  let them fasih BM 100% dulu. You'll have problem once BI dah jadi bahasa seha ...

sama lerr anak2 haku.... jgnkan BM, bahasa ibunda pung cuma paham jah, kalu dengar depa cakap ke longkang lerr....

aurorae replied at 14-2-2017 04:47 PM
oz,  aku pr fees local $100+ tahunan, dan $25 per term.   International  students atau anak expat  ...

oh okay...... tq

BingkaUbi replied at 17-2-2017 04:45 PM
sama lerr anak2 haku.... jgnkan BM, bahasa ibunda pung cuma paham jah, kalu dengar depa cakap ke l ...

susah rite?   kekadang aku give up jadi translator psl aku pula hilang concentration tengok cerita tu

to TT yg nak tips tu, i cuma letak my 1st child depan tv tengok disney junior (strictly that channel only) since baby almost everyday. Thats about it! my 2nd child were more exposed to BM and telah jadi dia punya 1st language until dia start bercakap2 dgn my 1st maka hilanglah kamus BMnya!
Then my 3rd.... i said ok, this time i nak tekankan BM and siap2 pesan yg 1st and 2nd utk bwa adik diorang ckp BM walaupun hauk and i juga letak kat environment yg bercakap fully BM but..... boleh pula dia pick up BI daripada BM hanya dengan selalu dengar yg 1st dan 2nd mcm burung murai berkicau ckp BI

bagus memang bagus anak2 fasih BI cuma terasa syg psl lemah dlm BM despite dah hantar tusyen BM. well, agak memalukan disitu anak melayu tusyen BM we can always learn other language at anytime but utk tak fasih bahasa ibunda sendiri is like a slap in the face. Once my anak ckp pada i, kwn dia chinese tpi ckp BI tak pandai ckp cina walaupon bkn org putih so i said to her, u are malay arent u? then why tak pandai ckp BM? ur dad and i neither org putih rite...? dia cuma senyum tau takpe

Satu tips...kalau nak speaking biar la dlm full sentence.. "why didnt u tell the truth?" "Did u watch the cartoon?" "Help me to carry the groceries"
Bukannya sekerat2 "adik eat guna spoon ke?" "Mummy nak wash car kat luar" "help to jaga ur sister"
Not helping at all ok. Same goes to bm. Kalau boleh galakkan guna bm standard. Atau sekali sekala perbetulkan ayat dorang. Atau tanya..kalau nak cakap guna ayat yg betul mcm mana?
Bm n bi dua2 penting. Walau bahasa utama kat rumah ialah bm, x semestinya dlm pelajaran bm dia bgs. Sama jugak dgn bi. Makin2 la sekarang silibus gila kat skolah. Kecik2 lagi dah diajar tatabahasa level mengarut padahal kalau tahap 1 tekankan pada penguasaan perkataan dan pembinaan ayat2 ringkas.

start dari awal. sy start dri anak lahir lg. sekarang dah 2 tahun. mmg english 1st language dia. second is arab (husband) third language dia malay tu pun mak sy ajar.

ok je TT nak mcm tu..kena speaking lah dgn anak2..budak2 ni lain ,ada yg senang absorb kot tv..tp setgh parent tak suke anak2 asyik melangut depan TV.

Elok je TT punya intention, biar je dia. Org melayu berapa kerat sgt fluent speaking english? cuba la tgk race lain ...speaking je sepanjg masa..grammar mcm taik..takde nye geng2 diorg mengutuk...

Last 10 years sy from private U ,budak chinese present fluent je...org melayu tergagap-gagap...after 10 yrs berlalu,same jugak eh scenario dia...

Tak perlu condemn pun niat masing2...sebab tu la ramai tak pandai speaking,baru nk start..org duk kutuk,hek eleh speaking mnde nye...

i support u TT.. my company ni malay company, nak present in english tergagap2..interview pon tergagap nk ckp haa...ni baru je tau...tak dinafikan bebudak melayu terer je menulis semua in english...tp public speaking hancuss....

Yg mana anak2 korang dah speaking english tu takpela bagus la tu dah pandai...

sy pun bekerja di syarikat yang majarotinya melayu. Dalam meeting, walaupun semua melayu masih lagi nak berbahasa inggeris,  100% in English pulak. Boss yang melayu tu sound semua kena guna bahasa inggeris. Bukan nak mengagungkan bahasa orang tetapi permintaan dan keadaan yang menyebabkan bahasa inggeris tu penting.

mcm saya xberapa kisah sgt psai nak ajar bi kat anak..tp sbb anak saya since 4 tahun dia suka tgk youtube pasai ryan toy review & peppa pig..tau2 dia vocab dia lg byk in english..mula2 xperasan pun..lma2 tgk dia ckp..byk guna word english..so kt umah sometimes mmg saya ckp bi ngn dia..dia paham cuma nk jwb dia guna bm la..bila ckap why bla..bla..dia akan reply because...bila fmly mmbr ramai tau dia quite ok in english semua suh antar tadika yg guna medium english..but saya just antar tadika kemas..sbb pd saya as long as dia rajin layan ryan toy review..in shaa Allah..bi dia will b ok..so TT..utk anak saya..cara byk tgk citer english byk tlg..n pelan2 saya ckp kt umah..

My niece dulu were weak in english so what happened the grandpa spoke to her solely in english. End up she improves alot. Best way to master a language is by embracing it - cakap, dengar frequently. Lelama pandailah.

Cam orang yg suka tgk cerita korea, selalu2 dengar pun dah boleh pick ip few words, camtu la kekdahnya.

Sama la cam English. Try to hv at least one person (familymembers) speaks consistently in english ngan anak u tu. Insyaallah cepatla dia pandai.

anak ak antor tadika english je.. kitorg x ckp english pun kt rumah.. haha.. 1st month die kata teacher akan repeat arahan dlm bahasa melayu kat die sbb takut die x paham.. masuk 2nd month die dh faham n start converse in english kt rumah..

surideena replied at 22-2-2017 05:57 PM
sy pun bekerja di syarikat yang majarotinya melayu. Dalam meeting, walaupun semua melayu masih lagi  ...

Bagus mcm tu..company kami kalau vendor luar baru ber english...kalo sesama sendiri,semua nk bermelayu aje..sedap ckit kot hantam org guna melayu,sampai maksud...

Tp sy suka je semua org kene ckp english...sebab ada waktu n ketika ,bila meeting kami nmapak our bosses,mcm lack of idea gitu  bila kena speaking.

katak hijau replied at 20-2-2017 12:15 AM
Satu tips...kalau nak speaking biar la dlm full sentence.. "why didnt u tell the truth?" "Did u watc ...

setuju sgt!!!

bagus TT nak ajar anak cakap english... belajar english ni plus point actually.. kot2 esk keja MNC company kan senang nak cakap dengan orang..

pada yg ckp x semestinya pandai ckp english pandai kat sekolah tu kasar bunyinya... to me english tu mmg x menentukan tahap kepintaran murid sekolah. tp bnda tu ialah skills utk masa dpn.. tp jgn lah nak ckp kita ni hadap sgt nak ckp org putih.. support je la niat TT tu..

tapi TT kena make sure english dan bahasa malaysia anak TT seiring la. baru bagus.. sbb i think kat sekolah bahasa malaysia is wayyy harder than english..