CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-LTS

[Tempatan] [Video] Tak Fasih Bahasa Melayu, Batalkan Sahaja Kewarganegaraan?

Edited by pulauturtle at 16-2-2017 09:19 PM
finesse replied at 16-2-2017 06:47 PM
Masa belajar uni dulu ada mat salleh aussie sado lg hensem yg fasih berbhs indon kata kwn sebili ...

u mmg salah. cina perlis, utara perak, penang & kedah paling ramai (in terms of quantiti) fasih bm. pasal smjkc paling byk terdapat di utara semenanjung.

cakap kena ikut fakta.

paling teruk biasanya selatan semenanjung atau sabah & sarawak

krustykrab replied at 16-2-2017 03:10 PM
kita patut rendam kepala mereka dlm budu dan sambal belacan supaya mereka sedar di mana bumi dipij ...

hahahha!! nyampah tgk meleis2 pakai lens sambil ckp acah2 lahir kt us uk bagai..pastu ke hulu ke hilir kelek henbeg dgn caption ootd gitu...

Edited by finesse at 16-2-2017 07:57 PM
pulauturtle replied at 16-2-2017 07:02 PM
u mmg salah. cina penang paling ramai fasih bm. pasal smjkc paling byk terdapat di utara semenan ...

Helo.. tlg baca pos saya betul2. Saya berckp berdsrkn pengalaman. Tak ada pula saya kata apa yg berlaku tu mencerminkan realiti sebenar seratus peratus.

Fasih ke? Rata2 kwn cina saya yg berasal dr penang x berapa fasih. Ckp bm tersekat2.. mereka sendiri mengaku penguasaan bhs melayu mereka masih x kukuh. Tp dr segi penulisan dan pemahaman baik sahaja.  

pulauturtle replied at 16-2-2017 07:02 PM
u mmg salah. cina penang paling ramai fasih bm. pasal smjkc paling byk terdapat di utara semenan ...

yes ini betul.. yg fasih bm biasanya utagha...sbb org sana ramai  hokkien n hokkien ni slang dia mcm melayu.. alah xreti aku nk explain.. harap faham. jialat! lol..

Edited by pulauturtle at 16-2-2017 08:08 PM

post2 yg menyusul berikutan panjang lebar saya explained tentang sjkc, independant school & uec telah menunjukkan sikap ramai melayu (my perception) mmg prejudis dan ignorant terhadap fakta.

sepatutnya tiada masalah dgn sjkc tapi target mereka patut menumpu attack independant or private chinese school. akan tetapi, mereka satu per satu jump into bandwagon bersorak anti sjkc tanpa sedar diri mereka sedang dimanipulasikan oleh politikus yg mereka percayai.

sebenarnya, kewujudan sjkc adalah mengikut arahan kerajaan federal dimana mereka bersetuju adopt syillubus yg disediakan oleh kementerian pendidikan malaysia, bm diwajibkan secara berperingkat. dan kerajaan federal berjanji akan hantar guru dan fully funding sekolah2 sjkc. akan tetapi, setelah masa dah lama, kerajaan pusat mulai makan janjinya dgn tidak fully funding sehingga kini funding tu dimasuk poket oleh org atasan. dan sjkc merupakan sekolah yg mempunyai ratio percampuran kaum yg tertinggi di malaysia, lebih drp SK, akan tetapi, demi kepentingan politik sendiri, politikus umno, pas dll keep on tipu melayu dgn informasi yg salah.
dan obviously, ramai mmg tak tahu bezakan kesemua ni, tapi even sudah tahu,  sikap tetap prejudis dan anti cina...tanpa sebab. saya tak tahu apa nak dikatakan lagi.

PongKang replied at 16-2-2017 07:55 PM
yes ini betul.. yg fasih bm biasanya utagha...sbb org sana ramai  hokkien n hokkien ni slang dia m ...

ya, mmg jialat. lol

yg lebih cantik lagi, ramai melayu india fasih sgt dgn hokkien versi utara..

Follow Us
Edited by pulauturtle at 16-2-2017 08:13 PM
finesse replied at 16-2-2017 07:53 PM
Helo.. tlg baca pos saya betul2. Saya berckp berdsrkn pengalaman. Tak ada pula saya kata apa yg  ...

bro...ada seorg kawan melayu dah bantu saya jawab

trust me, pelajar lepasan smjkc mmg seteruk mcm mana jua, penguasaan bm tak akan teruk mana pun. pasal their daily homework, class...everything are in bm! except subject bhs cina / bhs inggeris. dont be surprised they frequently get awards in pendebatan dlm bm...

smjkc paling byk terdapat di sebelah utara, especially penang & kedah

Hang duk dalam kelompok kaum kau mmg x fasih lah bahasa melayu.. cam kau duk obersi tapi duk dalam kalangan geng melayu, mmg x fasih lah ckp omputeh............... penguasaan bahasa mmg bergantung pada pencampuran/pergaulan kita.......... Tgk ajelah Mat Dan, duk lama kat Ganu, sudahnya aku dengo dia ckp omputeh pun dah mcm org Ganu ckp omputeh............... Sbb tu aku mmg setuju sekolah vernakular dihapuskan...........

PongKang replied at 16-2-2017 07:55 PM
yes ini betul.. yg fasih bm biasanya utagha...sbb org sana ramai  hokkien n hokkien ni slang dia m ...

ya juga tentang hubungan erat antara dialek hokkien dgn bhs melayu.

hokkien merupakan dialek cina pertama yg bertapak dimalaya, dan hasilnya baba nyonya menggunakan bhs yg bercampur aduk antara bm dgn hokkien

dan sehingga hari ni, ada byk istilah yg bm pinjam drp hokkien dan begitu juga hokkien pinjam drp bm.

contohnya bubur. di utara dipanggil "moi"...itulah ayat drp hokkien utara. hokkien di sebelah tengah atau selatan semenanjung tak panggil "moi", tapi panggil bubur sebagai "berr"

begitu juga dgn hokkien utara...byk sgt istilah yg pinjam drp bm, dan menjadikan hokkien utara hokkien yg paling unik di dunia ni

Edited by pulauturtle at 16-2-2017 08:28 PM
highcastle replied at 16-2-2017 08:14 PM
Hang duk dalam kelompok kaum kau mmg x fasih lah bahasa melayu.. cam kau duk obersi tapi duk dalam k ...

kenapa komen buta tanpa ikut fakta?

tahukah anda sjkc merupakan sekolah yg ada nisbah percampuran kaum yg tertinggi di malaysia?

takkan u nak suruh hapuskan SK yg kurang dari segi percampuran kaum drp sjkc?

pulauturtle replied at 16-2-2017 08:22 PM
ya juga tentang hubungan erat antara dialek hokkien dgn bhs melayu.

hokkien merupakan diale ...

ye roti pun loti.. kesian jadi kisian ( mandarin kelian) ape lagi ek tahu.. tofu mcm2 la..

betul cakap ko sjkc bagus tapi yg private tu yg perlu di pantau

Edited by pulauturtle at 16-2-2017 09:14 PM
PongKang replied at 16-2-2017 09:00 PM
ye roti pun loti.. kesian jadi kisian ( mandarin kelian) ape lagi ek tahu.. tofu mcm2 la..

betu ...

dlm hokkien utara, ayat pinjaman drp bm:

jiamban = jamban
sampah = sampah
mata = polis
gelai = gelas (cawan gelas)
shotong = sotong
kek sian = kesian

pulauturtle replied at 16-2-2017 09:10 PM
dlm hokkien utara, ayat pinjaman drp bm:

jiamban = jamban

balai, cilaka, eh bole buat thread mari blaja bahasa hokkien

PongKang replied at 16-2-2017 09:15 PM
balai, cilaka, eh bole buat thread mari blaja bahasa hokkien

ya...balai, cilakak..."cb"

byk ayat pinjaman ma

PongKang replied at 16-2-2017 01:12 PM
yg pura2 xfasih cakap melayu gi mana? if tgk ig ramai meleis yg mengada2 cakap pelat2... gedik! walh ...

Lidah pendek kot... ko nih

cmf_blingblings replied at 16-2-2017 03:27 PM
AKU SOKONG SGT-SGT, ni sampai pi makan kat restaurant haram sepatah tak faham melayu, apa ke nama. A ...

Ya la kan. Kalau sepatah haram tak faham itu petanda dia rakyat China. Saya tgk ahso2 tua warga malaysia buta huruf semua bahasa pun boleh je borak2 bahasa melayu pasar. Cuma takde la expect keluar ayat2 puitis.

Bedah.Cun replied at 16-2-2017 05:04 PM
For SJKC educated guys. Cuba kau bagi sampel buku teks SJKC for e.g history ker hape kat weols. Hape ...

Anak buah saya tahun lepas amik upsr. Belajar di sjkc sejak darjah 1. Sejak darjah 4 semua kena belajar sejarah tapi tak diuji dalam upsr sama mcm sk. Saya tgk sepanjang 3 tahun dia dok hafal pasal tunku abdul rahman, tun razak, pasal merdeka. Tp dlm bahasa cina la. Nak bg contoh text book saya tak reti baca cina. Tp mmg sukatan pelajaran dirangka oleh bahagian pembangunan kurikulum kementerian pendidikan malaysia.

Rate

1

cmf_almondpecan replied at 16-2-2017 09:20 PM
Lidah pendek kot... ko nih

geli geleman okeh!

nk hapus kerakyatan patutnya gomen buat spot ckeck "rakyat" yg dpt ic palsu... suh "rakyat" tu nyanyi lagu patriotik zaman 80s.. sbb kalo suh nyanyi negaraku ramai bangladesh indon dah tau.. pastu suh dorg ceritakan kampung halaman dorg n sekolah dorg.. mesti ujung2 kantoi rupanya dr jawa or suzhou or chennai.. lol..

aku penah tgk sami dr siam dpt ic kita tapi sepatah haram pun xtau bm apetah lagi tempat tu kat mana pun dia xtau.. (bayar punye)

dan aku juga penah tgk org indon selamba je daftar nk simpan asb tapi ic nya sangat pelik ya--- nama ie--ali bin abu, km30 jalan kuala selangor, kuala selangor.. (helloo kalo aku nk anto surat pun pening km30 kat mana!!)

dan mengikut experience kawan aku kat sabah-- sbb dia benci sgt kat suluk indon pakistan yg dpt ic free (ic tulis bumiputera) n senang2 nk bukak account bank, dia selamba tanya sape ketua kg ko.. sekolah mana, sampai stress n blah dr kaunter.

geram tau cina melayu india bergaduh tp bangsa asing senang2 masuk mesia claim mesia dorg punye. cilakak!

PongKang replied at 16-2-2017 09:45 PM
geli geleman okeh!

nk hapus kerakyatan patutnya gomen buat spot ckeck "rakyat" yg dpt ic palsu ...

geram..hokkien pun cakap geram

PongKang replied at 16-2-2017 09:45 PM
geli geleman okeh!

nk hapus kerakyatan patutnya gomen buat spot ckeck "rakyat" yg dpt ic palsu ...

Fuhhh lepas tu ramai la yg dok hafal demi negaraaaa yang terchentaaaa...