CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: az4620

Ptptipu

az4620 replied at 22-2-2017 08:53 PM
Sorry hampa semua aku dah tau apa masalahnya.
Kan ari tu aku ada mention perjanjian lama abis 2015. ...

Biasanya kalau takat 1 1 1 tu bank lepas je.. lagilah setakat 1 benda je... consider cantik dah tu.. unless kalau pattern payment 2 3 2 4 4 3 4 macam tu meme lah selamat tinggal romeo

boleh tu.. ko byr bulan ni, rm96+rm74 (yg dideduct dr byrn rm96 bln 10 lepas..)..

pastu ko terus dptkan surat dr ptptn.. tp kan, normally bank kalau tgk ccris hya 1 bln, kebanyakan bank still ok lg..

ko try submit kat bank lainlaa plk.. tgk acaner.. hahaha.. kalau x ko kene bertahan at least by 3 to 6 months onwards
sebelum submit semula loan kereta tu..

semoga berjaya.. huhu

az4620 replied at 22-2-2017 08:59 PM
Iah komitment aku rm500 tu tggi dah ka

kalau gaji ko rm1k sbg cth, komitmen sediada rm500, consider tggi dh tu..

ko kene kira kurang dr 60% gaji basic ko (tanpa elaun), atau gaji kasar
aku x sure bank amik kira gaji basic atau gaji kasar..
komitmen tu dlm payslip dan luar payslip mesti kurang 60%
dan x over 60% termasuk loan kereta baru..

Edited by sabar_sabariah at 23-2-2017 08:54 AM

baru2 ni adik aku check kat ptptn
dia hutang RM8k++ tp kalau nak byr lump sum
dapat diskaun so byr RM6k++ je
so, mak aku kata, takpe
mak aku bayarkan lump sum
tp mak aku request bayar kat dia balik at least RM300 sebulan
so, lega lah adik aku ptptn dia dah lepas
adik aku kata,
dia nak habiskan hutang kat mak dulu
baru consider sambung degree pulak
nanti sambung degree, buat loan dgn mak je

MyNameIsIris replied at 22-2-2017 09:47 PM
Rm500 tu commitment bulanan u ke?

Ha tnggi x?

bunga_lestari replied at 23-2-2017 08:15 AM
boleh tu.. ko byr bulan ni, rm96+rm74 (yg dideduct dr byrn rm96 bln 10 lepas..)..

pastu ko teru ...

Ooo faham dah...so rm500 tu br dlm 30% la hehehehe...so bln ni aku bg settle apa yg tnggak, tq no

Follow Us

ok... ptptn la tu

az4620 replied at 23-2-2017 12:58 PM
Ooo faham dah...so rm500 tu br dlm 30% la hehehehe...so bln ni aku bg settle apa yg tnggak, tq no  ...

oklaa tu kalau rm500 tu baru 30%.. if tmbh dgn komitmen baru (kereta axia tu) mesti sama atau kurang dr 60%..
so, apa2 hal ko kene settle tunggakan ptptn tu dulu..

welcome..

bukan la.. bukan ptptn kata ko bayar senggara.. mcm ni.. ccris ko dah tak cantik sebelum bulan 10 tu... meaning kat report ccris ko ada hutang yang tak bayar.. bila ko dah settle kan bulan 10.. bulan 11 ccris score ko dah cantik balik.. kira tak ada outstanding hutang... tapi untuk pinjaman baru, apa2 pinjaman, bank akan tengok ccriss score ko selama setahun punya... so ccris ko yg sebelum bulan 10 tu still appear x cantik... sebab tu ko x dapat buat loan... orang kata kalau nak ccriss score cantik (meaning tak ada pending hutang).. kene tunggu 6 bulan lepas ko bayar setiap hutang ko dengan cantik..

aku tau sebab kes sama ngan aku utk beli umah... tapi aku lepas beli umah sebab aku tunjuk segala resit payment aku yg clear kan ptptn aku...

sekian

sally03tomato replied at 23-2-2017 02:15 PM
bukan la.. bukan ptptn kata ko bayar senggara.. mcm ni.. ccris ko dah tak cantik sebelum bulan 10  ...

Good explaination..blh tambah ilmu

sally03tomato replied at 23-2-2017 02:15 PM
bukan la.. bukan ptptn kata ko bayar senggara.. mcm ni.. ccris ko dah tak cantik sebelum bulan 10  ...

ok tq ....tp aku akan mintak jgak surat akuan setel tu...klu pegawai yg awal tu xplain pasai i surab rm74 kan senang...menyusahkan betu  :

Edited by sally03tomato at 24-2-2017 10:07 AM
az4620 replied at 23-2-2017 04:29 PM
ok tq ....tp aku akan mintak jgak surat akuan setel tu...klu pegawai yg awal tu xplain pasai i sur ...

Aku pernah mintak.. ptptn kate dorg x pernah keluarkan apa2 surat utk tu.. melainkan ko settlekan full.. habisss...

Apa aku buat.. aku bg surat tunggakan.. n aku bg resit yg aku bayar tunggakan n aku bg penyata bulanan ptptn yg aku dah bayar ikut agreement every month n bg sekali surat restructuring tu... pastu ko mintak bank consider...semua ni aku bg ke bank

nak luah jugak la kat sini leh?

semalam akak ke ptptn setapak sentral, nak keluarkan sikit kwsp akaun 2, lagipula belen akak ngan ptptpu ni tinggal 2K something je, alang2 15% diskaun kalau settle penuh,  elokla grab the chance gitu

so semalam dah keluar semua borang, ptptpu cakap at least 2 bulan baru leh settle bayaran melalui ptptpu ni,

dan pada mulanya ptptn akan caj jumlah penuh, means takde ptptu nak caj berdasarkan diskaun 15% tu.... contoh pinjam RM2500, sepatutnya lepas diskaun 15% kena caj rm RM2125 je, tp ptptu akan caj jugak penuh, which rm2500 akan ditolak dari akaun 5..... lepas sebulan dua, barulah ptptn akan pulangkan baki 15% ke akaun kwsp kita...

peliknya, kenapa dlam borang semalam ptptu mintak akaun bank akak? dan keduanya, time mintak duit dari kite kemain laju, nak blakclist pun kemain laju, tp nak process payment punya la lambat....

oni313 replied at 26-2-2017 08:33 PM

semalam akak ke ptptn setapak sentral, nak keluarkan sikit  ...

menyusahkan plak pulang balik kt kwsp. baik xya kua kan camtu..nk settlekan ptptn thn ni kalau gini gayenye kene sedia duit duit full lah

oni313 replied at 26-2-2017 08:33 PM

semalam akak ke ptptn setapak sentral, nak keluarkan sikit  ...

ptptpu memang bayar lambat..

kite bayar habis hutang ptptpu tahun 2012.. bila mohon untuk ujrah 1% (masa tu diorang baru nak perkenalkan ujrah) ptptu tak luluskan atas alasan kite pernah dapat surat amaran kali ketiga untuk tunggakan bayaran sebanyak 1k lebih (diorang dah keluar surat kutip hutang kat kite seminggu selepas kite konvo pada hujung tahun 2008.. which is kite tak bayar langsung sebab tahun 2010 baru dapat kerja tetap..) walhal kite tak pernah dapat notis pun diberitahu dah kena blacklist ke tak..

bila dapat je surat amaran kali ketiga tu, kite bagi surat rayuan kat ptptu minta tangguh bayar dengan alasan kite baru dapat kerja tetap (kebetulan sehari sebelum surat ptptu sampai, kite baru dapat surat tawaran kerja ) once dah keja, kite bayar ptptu atleast rm200/month.. paling tinggi kite bayar rm500.. hujung tahun 2010 tu kite nyer tunggukan dah habis bayar.. ptptpu call bagitau kite nyer tunggakan dah langsai.. surat takdak.. tahun 2012, kite bayar habis ptptpu melalui online banking.. 1st kena mohon diorang bagi jumlah keseluruhan bayaran pinjaman, which is once diorang bagi penyata tu, kita kena langsaikan dalam tempoh 14 hari (kalo tak salah).. dah bayar, kite bagi surat by fax kepada pegawai dia..

then, jeng jeng jeng.. tahun 2015 kite dapat surat daripada ptptpu mengatakan kite ada lebihan bayaran sebanyak 7rat lebih (tak ingat exact amount).. diorang mintak no. akaun la bagai.. bayangkan dah bayar habis ptptpu, 3 tahun lepas tu baru diorang nak bagi balik lebihan bayaran.. ahye.. lepas bayar ptptpu diorang pernah offer tukar ke ujrah.. bengong.. kite wat dek je la tawaran tu..

uh-oh, panjang lak cam esei..

nk luah jgk sal ptptn ni,

sblm ni sy byr ikut kemampuan je... sb pk asl byr je so ptptn xla kacau.. ttbe dlm 1,2 thn lps dpt surat tunggakan dlm 3k something... kwn ad cadangakn jupe ptptn mntk dia consider utk restructure blik pinjaman tp depa tolak... depa suh byr at least half dr tunggakan... mn la nk cekau duit dan2 tu... sah2 la xsempat pn nk kumpul ckit2... last2 tu pk nk kuarkn epf akaun 2, kasi setel sume tunggakan... lps tu pegi la ptptn blik, mntk restructure... laju je depa suh isi borg... sb dh setel tunggakan tu... skrg bulanan sy kne byr juz 119 je .

kwn sy pesan... byrn kne btl2 ikut pjanjian... kalo kurg, tu yg dok jd tunggakan.... ptptn pn bkn dok ckp kalo byr kurg jd lgu tu... tup2 dpt surat warning je bgtau ad tunggakan... nsb la jd peminjam ptptn....

weh bad news la.....semua dah bg clear sblm aku buat loan baru aku print br statement kat bank negara happy gila bila tgk x dak hutang dah...so move to loan br sekali kn reject jgak. aku chek blk penyata bank negara br aku perasan dekat collum nama ada tulistulis pending verification...... pa makmaksud tu? jd malas dah nk ulang p tanya.....
kot2 hampa tau? tq sgt klu bleh bg jawapan

sweetmi09 replied at 2-3-2017 12:43 PM
ptptpu memang bayar lambat..

kite bayar habis hutang ptptpu tahun 2012.. bila mohon untuk ujrah ...

lega no....dah abis

BingkaUbi replied at 17-2-2017 05:11 PM
tak paham la citer ko.... cer citer lagik

Aku pun tak paham cite dia.....

Yg aku dpt tangkap- kepala hangguk je....   

az4620 replied at 17-2-2017 07:57 PM
Mcm ni perjanjian ptptn yg lama thn 2000. 15k hutang. So 2007 aku byaq 3k pastu x byaq dah. Thn le ...

Oh kes ko jadi macam aku  dgn sis aku la ni bro. Aku pun pernah bayar 1k lepas tu aku x bayar dh. Tup2 habis lesap semua 1k yg aku bayar tu sebab kos selenggara akaun yg 4 percent tu. Perrgh terbaik la ptptn. Akak aku plak macam ko la bayar sebulan rm50 tapi dia kata cuma bayar caj khidnat ptptn saja la. Rugi gila bayar macam tu tetiap bulan sebab yang untung adalah ptptn. Aku plak sebab hutang ada sikit saja jadi aku dh settle habis ptptn aku. Manakala kakak aku plak tersangkut nama dgn imigresen, diblacklist. Aku tau sebab aku yg check no kad pengenalan dia di website imigresen. Terkejut juga la akak aku. Sebab hutang dia agak besar dan gaji ciput so dia wat pengeluaran kwsp sikit dan pinjam dengan ayah aku. Takde la hutang tu bertampuk2 jadi banyak. Memang rugi gila dia bayar rm50 sebulan semata2 untuk caj perkhidmatan ptptn. Penaya orang sungguh.