CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tongkatwaran75

[Tempatan] [1] Jangan sekat remaja keluar malam...!

Kalo ko bg anak keluar mlm2 pastu blk lambat maknanyer ko mmg xder nk kisah psl anak ko..lantak la diaorg nk buat apa..nk hidup cara urban & bila anak dh buat masalah mula la tunding jari kt org lain..dasar xnk sedar kesalahan diri

JoyahSepoting replied at 24-2-2017 09:18 AM
Patut la ramai anak2 org kita dari bertali pusat dah diletakkan kat tmpt public etc: dalam longkang, ...

JoyahSercasm

Kita boleh je beri berbagai rupa pendapat  dlm  membentuk sahsiah  diri anak2 tetapi  tak mungkin dpt  diterapkan bagi semua orang.  Maklum, banyak udang banyak garam banyak orang banyak ragam.  Ada anak2, cakap sekali  cukup, tapi ada pula anak2  kena cakap berkali2, kena jerit baru boleh jalan.  Itu cara dulu di mana anak2  takut dgn makayah, ada rotan.  Disiplin  orang2 tua dulu ketat tapi pada zaman ini,  katanya makayah kena asuh anak ikut  peredaran zaman.

Apa pun  kita percaya basic dicipline kena ada, mengikut peringkat umur  dan keterbukaan  parent.  Still, anak2 remaja  yg di bawah 18thn.  yg masih bersekolah esp.  wajib ada  batasan waktu  di luar rumah.  Paling2 lewat  pun, by 12 mn mesti  sudah di rumah.  Public places pun  ada  batas  masa operasinya, unless the night clubs.  But are those places  the right place  for our remajas?  Tentu tidak kan?  
Kejayaan anak2 adalah kejayaan ibubapa tetapi apabila anak remaja berulah, orang akan tanya 'anak sape tu?'.  Orang kata,  mengawal anak2 bagaikan mengawal layang2  di udara.  Agak2  kalau layang2  akan melayang jauh,  perlu dikawal.  Cuma, jgn lupa  tali layang2 juga  perlu  kukuh  agar tak putus  sewaktu mengendalikan.

Curfew aku zaman sekolah pukul 7 kena  di rumah tak kira cuti sekolah atau tidak. Sembahyang magrib sama2. Tidur rumah kawan tak boleh, tengok wayang malam tak boleh..:

Bila masuk kolej aku balas dendam tunaikan hajat bercikcur hingga 5 pagi..jiwa memberontak tapi awal2 semester aja bertahan, masuk tahun kedua terperap di hostel atau rumah sewa saja..sebab sudah dididik begitu sejak kecil..

Ternyata didikan ayah aku tepat...sampai sekarang aku memang jarang keluar malam
Jiwa rebel remaja yang mariani kata memang wujud diusia2 remaja..tapi bukan bermakna parents patut dengar saja kata anak..

sebab tu la dulu2 orang tua2 selalu cakap kat anak2..
lepas maghrib  jgn keluar rumah nanti sorok dek antu..
tp sekarang tak laku dah kata2 tu..

kalau displin kan ank dari awal, masalah keluar mlm tu boleh dibendung. bole keluar tapi ada hadnya.

Follow Us
kikuri replied at 24-2-2017 10:03 AM
betul lah tu.... bagi je main kat luar tak reti reti balik... takat anak sorang je kena gilis.. kat  ...

Kalo semua kena gilis pun leh wat anak baru.. Kejer mudah jer...

Edited by dewimalam78 at 24-2-2017 12:15 PM

Kami adik beradik zaman sekolah kena ada kt rumah before jam 7.15pm. Pernah abg kerap lambat blk sb main bola. Abis kena hambat dgn kayu.

Ayah pun mmg jenis duduk rumah tak suka keluar. Lps tu ai pun mencari dan berkawen sgn lelaki yg suka duduk rumah. So anak2 besar ai semua jenis duduk rumah. Klu nak keluar berjalan, prefer lg ajak mak atau ayah dia banding member dia ajak.

dewimalam78 replied at 24-2-2017 12:08 PM
Kami adik beradik zaman sekolah kena ada kt rumah before jam 7.15am. Pernah abg kerap lambat blk sb  ...

7.15am?

crap la!! tu la yg menyelamatkan anak2 dari macam2 malapetaka. selagi duduk dengan parents, harusla dengar cakap makpak.. kalau dah above law age tu, pandai2 la jaga diri..

patutnya these so called pakar, promote awareness kt parents..bukan lagi menyebelahkan budak2. cuba tanya parents budak2 tu camne dulu didikan mak ayah..takyah nak kasi alasan budak sekarang dah lain la.. tu semua propa jah nak lagi merosakkan budak

Untuk anak2 yg sedang membesar ni parents kena sacrifice byk.
Anak2 keluar sb kt rumah boring tak de aktiviti menarik. Mak ayah sibuk dgn hal memasing. Anak tanya atau ajak sembang, mata kita mengarah ke hp/tv ja. Adik2 melalak menangis, rumah tersepah, mak2 sibuk amik tempahan kuih muih, kek dan segala mala juadah utk tambah rezeki. End up budak2 besar ni cari aktiviti di luar rumah. Diorg lagi byk ketawa, begurau senda dan enjoy dgn kwn2 berbanding dgn ahli keluarga sendiri.

Kesian diorg semua tu.

Klu dl sy jam cenggini mmg confirm tido..abg sy pun xde nk merayap kol 2-3 pg sbb mmg kene rembat la dgn arwah nenek klu buat perangai.lgpun ddk kg,mne de hiburan mcm la ni.
Zmn la ni,org tua pun kemaruk gila karaoke kt restoran2 siap2 gelek2 lg even btudung,open plak tu siap ada stage.X tau plak restoran kt kg da mcm kelab mlm dlm filem p.ramlee..klu org muda sy fhm la..hmm..jd klu cucu atau anak klua mlm melilau ke mana,sy mmg x heran.

mejaputih replied at 24-2-2017 12:11 PM
7.15am?

Typo. Dh edit. Hihi

Kiranya kalau mampos atas jalan pon xpalah kan sis.? Sebab nk bagi menyelongkar diri punya psl..iyalah takut duk rumah malam2 akan berperangai mcm lampu meja dan kerusi lah kanz..

Muntz replied at 24-2-2017 09:14 AM
Seeloknya remaja yg liar ni, seawal 12 tahun lagi dah dilepaskan ke public.

bkan public, htr je ke zoo, duduk sekandang dgn singa

abangbeca replied at 24-2-2017 09:49 AM
Ye la tak baik larang... lagipun bukan dorang gi kemana setakat kuar main beskal jer..takder org nak ...

Bukan pomen beskal tapi juara Le Tour D Langkawi

Kiranya anak gadis pon boleh menyundal secara aman2 jah kan sis.. duk atur burit di sepanjang jalan

aku rasa aku faham je apa prof ni cuba nak sampaikan...

based on apa yg die ckp tu, lagi kuat ibu bapa cakap "ko kuar lagi malam ni, siap ko" kat anak yg amat degil, lagi kuat naluri budak tu nak curi2 kuar... apa yg prof ni cuba nak bagi tau, yg penting tu bimbingan ibubapa kat anak2, cara nak displinkan anak2 agar tak memberontak....sesetengah bebudak yg baru nak membesar ni, naluri die nak cuba sesuatu yg bahaya ni kuat, so ibubapa kena pandai mainkan peranan....jgn abaikan tanggungjawab kat anak2...tanggungjawab jadi ibubapa ni besar bukan sekadar bagi makan pakai cukup je, tapi byk aspek2 lain yg perlu ibubapa tahu dan buat.

masa kecik2 budak tu dah dibiar merayap..tu la psal.

anak aku yg jarang aku biar merayap..upah jajan gi main kat playground bawah umah tu pon taknak. sebab..dia kata tak suka join bdak2 jahat bawah tu.

dia bergaul ngan kawan2 kt sekolah je tau.

maaf la..aku ni tertanya2 memang budak2 remaja yg degil ni makpak x bole buat apa2 ke...
sbb aku rasa cam x brapa kena bila makpak cakap dah larang apa smua tp dorang still kuar malam..

anak sedara aku ada dlm 15 orang seusia 13 hingga 20 thn...
x dinafikan dorang kuar mlm jumpa kwn tp 2 - 3 jam dah blk...
cuma aku respek dorang ni akan minta izin dlu sblm kuar..

bkn xde yg bercampur dgn budak nakal tp still under control aku tgk...
mungkin takut dgn ugutan makpak dorang..