CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4371|Reply: 38

Rajin ke dapur dan pendidikan

Nak tanya pendapat korang. kira macam open discussion la. kita dibesarkan dan dididik secara berbeza oleh ibu bapa masing2..bab yg me nk sentuh ialah bab rajin ke dapur dan pendidikan..
ada sesetengah family yg memang jenis rajin masuk ke dapur..mak2 yg jenis rajin masak..sama ada utk keluarga hari2 mahupun utk tetamu yg dtg pun mesti memasak jugak..bila buat apa2 kenduri, mesti rajin utk masak sendiri..ini akan turun ke anak2 dan diorang akan rajin masuk ke dapur hingga ke besar..dari segi pendidikan mungkin biasa2 sahaja..

family yg jenis satu lagi family yg anak2 semua berjaya sambung belajar ke ipt..org kata belajar tinggi2..tp masuk ke dapur pemalas..kira bila anak2 da besar n ada life sendiri, mak pun jenis jarang nk masak sbb tinggal berdua jek ngn ayahnya..kalau buat kenduri atau makan2 pun, sanggup order katering walau utk sebesen mee goreng sahaja..

apa pendapat uols tentang hal ni..

me ada pendapat sendiri sbb me membesar dgn salah satu family ni, dan berkahwin dgn family yg satu lagi ni..ada pro n cons me nampak..sbb bila org bercerita mengenai hal ni tanpa me bgthu me dibesarkan dgn jenis yg mana satu, me hanya mampu diam jek..nk of course me ada justifikasi sendiri..apa kata uols..

Related threads

eh sama la pulak cerita kita.. sebijik.. yang tak masak2 tu keluarga aku.. yang sejenis tiap kali berkumpol masak mcm kenduri adalah keluarga suami ku..

konsep aku, aku ikot jek.. kalau balik kampung suami atau keluarga suami mai uma aku.. aku buat mcm depa, masak2 beli itu beli ini.. yang padahal aku bukan pandai masak sangat pon.. bagi jekla depa masak2.. aku tetap sama mcm d kg suami, tolong2 apa yang patot walau dalam uma aku.. hehe

uma mak aku, mcm tu la.. jenis2 xmasak sgt.. suka beli2.. nak2 pulak semua dah kerja tinggal yang bongsu..mak pula tinggal dgn adek bongsu jek. . so xde la nk masak2 havoc..

aku selesa jek dengan kedua2 situasi.. kdg bila dpt belajar masakan baru ari kg suami.. siap buat kt uma mak sendiri lagi.. mcm ikan patin tempoyak tu.. jd ketagih pula adek gan mak aku.. haha..

kdg ada baiknya mcm gini, aku dok tengah2 ni blh belajar dari keluarga lelaki... seronok gak.. jgn kusut2 maaa...

Edited by siputsedut at 27-2-2017 05:42 PM

I rasa yes and no...
No sebab mcm family i.. anak perempuan semua belajar dkt ipta/ipts dan i pon blaja sampai ke lluar negara..Alhamdulillah kenduri kami masak sendiri... mak i pon dah turunkan ilmu menggulai kawah kat i ngn kakak.. kalau masak utk 100 org Alhamdulillah dah pernah i masak sendiri... jamuan mkn kt rumah be it raya, birthday atau pon sekadar gathering pon i msk sendiri.. ig i penuh gambar masakan... sedap ke tidak tu subjektif tp adik beradik. perempuan i dah dididik utk berani dan suka mencuba utk memasak... adik beradik laki plak cuma abang i sorang je suka masak... tp balik kg mak x bg dia masak sbb bersepah gila dapur dikerjakan...i kata yes pulak sbbnya mak i ni kerja kerani biasa belajar pon tak tinggi dan anak berderet... masa kecik dlu utk save cost mmg mak kena masak jugak bfast.. bekal lunch.. dinner...nowadays ramai working mommy  tak sempat nak jenguk ke dapur.. maka anak pon tak diajar utk jejak ke dapur jugak..so mungkin ni boleh jd faktor kenapa ada yg berpendidikan tinggi dan kerja higher profile tak suka/sempat memasak... lg plak skang ni option catering byk... makan hari2 boleh mkn kt luar..ada duit semua boleh

Pemalas atau tak ni semua didikan je...tak kisah lah your education background...

aku mmg x suka masak. cos mcm xde talent je memasak. tp aku masak ler just aku x suka masak. masa skolah slalu je tlg mak aku masak tp mak aku lebih beratkan settle semua blaja baru tlg dia. so aku x rasa kalau x dididik masa kecik end up besar pemalas. sbb aku mmg mak aku ajar masak yg biasa2 kerja rumah semua aku buat cuma aku mmg x minat memasak. baking aku suka.thats optional.haha

Pemalas atau x adalah dari sikap diri sendiri.  Bukan didikan ke ape semua dari diri individu tu sendiri:zz

Mak aku suka masak & tak penah harap aku tolong dia kat dapur. Dia lbh pentingkan aku abis study etc daripada tolong dia. Lagipun dia jenis suka kontrol dapur takmo sapa tolong sebab nanti dia pening byk tangan tp alhamdulillah aku bila da kawen minat je nak masak. Rajin cari resepi etc oh ya, famili husben aku jenis suka makan luar dari masak. Berbeza dgn famili aku. So aku hepi bila dapat masak & bake benda yg laki aku suka makan. Sedap tak sedap belakang kira.. sbb slow2 kot nak timba ilmu memasak ni. cuma bila dah mengandung ni ada perasaan malas sket bahahahaha

Follow Us
Pendapat i, masuk kandang kambing mengembek, masuk kandang rimau mengaum   

Sebenarnya, perbezaan antara fmly sndiri dan fil ni biasa je. Kena la adapt ye tak. Kalo mcm i, fil ada kedai mkn kecik2. I x reti msk sgt. Bncuh air pun takut x sedap. So tiap kali pegi sane kje i basuh pinggan. Penah acah2 nk tlg masak, sbb gelabah sgt cucur dah nk terhangit. Tp x la hangit lg. Mil paham la kot yg i nervous

Btw perbezaan antra fmly i dan fil is diorg alim sikit. Mak oi susah nye lah i rasa. So balik sana i tukar uniform

Susah susah cerai jerk......nak kena berserabut kepala buat per ????

Kan Singlemum4????

mokcikKSKB replied at 27-2-2017 05:52 PM
aku mmg x suka masak. cos mcm xde talent je memasak. tp aku masak ler just aku x suka masak. masa sk ...

Memang ada segelintir pompuan Yang male hormones nya terlebih dari female hormones dalam dirinya........hang memang selalu buat treading misai dan bulu dada Kan makcikKGB????

Naatasha replied at 27-2-2017 10:20 PM
Pendapat i, masuk kandang kambing mengembek, masuk kandang rimau mengaum   

Sebenarnya, perbeza ...

Orang otak Tak betul jerk berani masuk kandang Rimau nak mengaum ngaum nee, thinking they can get out alive......Kan????

Dah selalu buat kerja macam nee tasha????

@LostStar  ~eh nak sep sikit la..family iols pun ekceli mmg jenis gini..lagila kalau kt rumah mak ayah skrg tinggal berdua jek..diorang mmg akan makan kt luar..kalau anak2 balik jek kadang masak..kalau kenduri mmg semua katering jekla..x de nk masak sendiri.. n me pulak kahwin ngan family yg jenis rajinnn masak..nk berjalan pun masak siap2..bawak bekal makan odw atau da smpai destinasi nnt..

cuma apa yg me nampak, cara dibesarkan tu..mcm family me, adik beradik, mmg mostly form 1 dah duduk asrama..belajar smpai ipt jauh dr family, pahtu kawen..mmg nk ke dapur tu jarang sekali..bila dah kawen, baru la belajar masak betul2..tp nk kata masak2 hari2 tu, xla..cuma kalau ada yg mengata yg jenis mcm family iols ni malas ke dapur la, bagai la..iols lantak kan jekla..yg penting x nyusahkan org lain..

@siputsedut - bagusnya family uols..betul la..pucuk pangkal dia, kalau rajin tu, belajar tinggi pun tetap rajin kan..

Kisah benar
Ego seorang Wanita.

Barangkali ia boleh diambil iktibar dan menjadi peringatan malah ada sesuatu yang boleh kita belajar.

Kakak T(nama dirahsiakan)  menulis;

“Puan, sewaktu zaman bujang saya seorang yang periang, ceria dan disukai oleh rakan-rakan serumah mahupun di pejabat. Saya sangat gemar memasak. Setiap hari sayalah yang menjadi chef di dapur rumah bujang kami. Hujung minggu, saya suka menjamu tetamu. Setiap hidangan pasti menerima pujian.

Namun, segalanya berubah apabila saya berumahtangga. Beban tugas di pejabat, urusan rumahtangga dan beban pengajian membuatkan saya bertukar karekter.

Di rumah, saya jarang sekali memasak untuk suami. Asalnya pada awal perkahwinan kerana suami sering menegur setiap hidangan saya. Dia sering membandingkan dengan masakan ibunya.

Dia mahu saya mempelajari masakan ibunya yang pada pandangan saya hanya biasa - biasa sahaja. Contohnya, suami mahu saya merebus ikan terlebih dahulu sebelum mengorengnya. Sedangkan pada ketika itu pada fikiran saya

– ia kerja renyah dan menyusahkan. Banyak lagi perkara lain yang perlu dilakukan. Saya sukar menerima teguran.

Anak-anak pula banyak kerenah – meminta memasak itu dan ini sedangkan saya keletihan kerana bebanan kerja dan beban tugasan pengajian. Akhirnya suami membuat keputusan untuk makan sahaja di kedai. Jika ada tetamu datang bertandang, suami tempah makanan. Anak-anak pula diajar memakan makanan segera. Saya berasa lega.

Begitulah..bertahun-tahun ia berlalu.

Kini, saya dan suami sudah bersara. Anak-anak pula semuanya telah berumahtangga. Kami sedang mengharungi kehidupan yang sunyi. Tiada komunikasi. Ketika duduk berdua, saya mahu memasak untuk suami. Namun, dia menolak.

Katanya, ” Tak apalah.. kita makan di kedai sahaja.”

Adakalanya saya bertanya,

”Abang..mahu saya bancuhkan kopi?”

Jawapannya,”Tak apalah..nanti saya buat sendiri.”

Apabila anak-anak pulang bercuti, mereka berpakat - pakat makan di restoran. Ketika hari raya, mereka menempah juadah atau isteri masing-masing membawa makanan sendiri. Saya rasa terpinggir. Pernah beberapa kali saya menyediakan makanan apabila dimaklumkan tentang kepulangan, namun apa kata mereka;

“Mummy kenapa bersusah-susah? Kami sudah makan dalam perjalanan tadi.”

Makanan tidak berjamah. Tidak seorangpun merindui masakan ibunya. Sayu hati saya apabila mengenangkannya.

Lebih sayu lagi apabila anak perempuan saya langsung tidak pandai memasak apa-apa. Sedangkan ketika saya sebaya dengannya boleh memasak segala macam juadah. Apabila ke rumah mereka, saya melihat anak perempuan kami terkial-kial membantu suaminya di dapur. Dia menyiang ikan dengan penuh susah payah.

hati saya remuk. Lebih remuk lagi, apabila suami tidak mahu dimasakkan apa-apa. Sedangkan apabila saya ke dapur, saya melihat dia menyediakan makanan dan makan sendirian. Masakan yang biasa disediakan oleh arwah ibunya!

Kakak  sudahi dengan pesanan dan perasaan yang penuh dengan kekesalan di hati. Katanya hebat bagaimanapun masakan kita, tidak jika tidak disuap ke mulut anak-anak dan suami…ia tidak bererti.

Sungguh, masakan ibu rupa-rupanya mampu menjalinkan perhubungan ibu dan anak. Sekurang-kurangnya ada sesuatu yang boleh dikenang oleh anak-anak suatu hari nanti. Ada ilmu yang boleh diturunkan menjadikan ia bermanafaat.

Salam sayang buat emak, adik, kakak dan semua ibu-ibu yang dirahmati Allah. Sudah tentu, mereka menjadi guru nombor satu!

Masaklah walau sesibuk mana sekalipun sekadar telur dadar berlaukkan kicap. Masaklah demi air tangan seorang isteri@ibu

.

I tak rasa ada correlation pun dalam bab ni

adik beradik i semua dari yg sulung sampai bongsu mmg masuk universiti amik degree. Tapi semua pun rajin masuk dapur n masak. masing2 apa lauk specialty yg akan di req bila time berkumpul. masing2 nak org ni masuk tu, org tu masak ni...adik i yg lelaki pun rajin ke dapur!

family belah hb plak pun rajin ke dapur tapi yg pompuan je la. lelaki duk dpn mengangkang je.
ipar2 i sume mmg xde degree, rajin ke dapur cuma tu la...x byk lauk yg derang tau masak. derang lagi terer masak campak2 ikut resepi sendiri which is sedap juga.

10thn dulu, catering makanan mmg le lebih baik. skrg nie, zaman gst, catering makanan tak rasa murah kecuali order nasi ayam budget or nasi kak wok.
pandai masak utk tetamu adalah satu skill yang boleh save cost catering yang mahal.
ini pendapat aku semata2.
kalau jenis diri tu suka menjamu orang & suka orang datang rumah, untung la ada skill memasak.
keburukan tak pandai masak ini bila :
1) rumah belum buat open house/house warming. mcm rumah aku.
2) Jamuan sekolah or tadika.

Fimie replied at 28-2-2017 10:03 AM
Apabila anak-anak pulang bercuti, mereka berpakat - pakat makan di restoran. Ketika hari raya, merek ...

Nape akak ni xmo rebus ikan dlu..ikan selayang kalu rebus dlu dgn garam ngn asam.keping..lps tu br goreng..perghhhh masyuk..mmg lain rasa n teksturnya...  hehe aside from this..mmg itulah ... mcm i adik beradik..semua dok asrama kecuali yg sulung dgn bongsu..kdg2 kt asrama mengalir air mata teringat masakan mak...terus call mak cakap rindu..rindu masakan pon rindu juga...

Skang kalau balik kg...dlm seminggu ada sehari mak akan masak yg special..dia punya signature dishes la..hari lain anak2 la masak...teringat arwah bapak i..dia outstation pon bwk jgk daging goreng mak i masak...kalau fikirkan, daging goreng aje pon...tp mungkin air tgn isteri tu yg buat dia teringat

Balik rumah mertua pon mcm itu juga...i pon suka tgk ipar duai berselera makan masakan mak mertua...

amal12bh replied at 28-2-2017 10:00 AM
@LostStar  ~eh nak sep sikit la..family iols pun ekceli mmg jenis gini..lagila kalau kt rumah mak ay ...

Tidaklah bagus mana..tp bab makan ni memang itulah didikan mak...bab lain byk jgk hauk family iols   skang ni pon iols dok terap kt anak sulung sukakan masak sbb nampak dia suka ngekor masuk dapur..tp yg simple la yg x pakai pisau api lg...haritu ajar dia buat cupcake kosong dgn apam kukus...yg sukat nya iols..pastu sebut satu2 step dia buat...anak iols br lima tahun uols..ni gara2 kagum dgn insta famous abang danish yg pandai gileeee masak utk umur kecik tu..

amal12bh replied at 28-2-2017 10:00 AM
@LostStar  ~eh nak sep sikit la..family iols pun ekceli mmg jenis gini..lagila kalau kt rumah mak ay ...

yes! bukan pemalas kannn...
kdg bila berkumpol mcm nak p la makan jalan2 ramai kt luar.. tu yang jadi tak masak kat uma..
sah ko pon sama macam situasi family suka beramai2 makan d luar.. macam gather2 la.. best kot keluar duduk makan2 gan family.. tp family suami suka masak2 makan kt uma.. ikot jekla kan..

bagi aku lantak p apa orang nak kata.. ko folor jek rentak family suami.. tak payah menentang atau rasa aneh.. biasa la.. lain keluarga lain cara.. kita yang baru masok keluarga orang tu.. ikot jekla caranya kannn.. keluarga kita, kita laki bini bentuk nak jadi macamana...

Hana replied at 28-2-2017 10:46 AM
10thn dulu, catering makanan mmg le lebih baik. skrg nie, zaman gst, catering makanan tak rasa murah ...

iyer sis..save cost satu hal..tapi cukup ke kakitangan nk buat..coz masa weols buat house warming dulu, iols mmg nk catering jek..tp mil kata masak jek..jimat..tp bila dia n lain2 yg kena bantu kt dapur, masak itu ini, dia sendiri yg penat..end up dia kata next time kalau buat kenduri, amik jek catering..iols x terkata apa dah..iols bersyukur sgt2 ada yg nk bantu..tp iols tau, kerja2 dapur ni mmg memenatkan..lg pula diorang tetamu, patut rehat n makan jek..x yah nk susah2..kita pulak ada anak2 kecik..bukannya ada maid pun..mmg lepas2 tu iols catering jek..kecuali kalau ada buat makan2 dgn jiran2 terdekat, masak la sendiri..gitu..kesimpulannya nya kalau x nk nyusahkan org dan diri sendiri, kumpul duit..order jek katering..aman2 jek konsepnya gitu..

12Next
Return to list New