CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: angahsmart

Makan Gaji atau Berniaga?

angahsmart replied at 28-2-2017 06:58 AM
memang sekarang ni tengah dalam proses nak apply lesen. start tahun lepas macam2 hal / undang2 bar ...

kau kata ada kedai dan ada pasar malam kan? ko kena passtikan hasil untung dari pasar malam akan cover expesenses di pasar malam. kalau buka kat kedai kena pastikan untung dari kedai cover expenses kedai tu sendiri. jangan untung pasar malam ko pergi tarik cover sewa kedai..

sekarang aku tanya ko balik without pasar malam agak agak kat kedai sahaja bolrh hidup tak? bisnes jual kek adalah BUKAN kategori BISNES hari hari takdenya orang makan kek awal pagi. takdenya orang jadikan kek makanan tengahari. biasanya kalau ada event. hari gaji. hari cuti. so untung kek tu sangat sangatlah penting.

ko kena kira dan pastikan kalau isnin,selasa,rabu,khamis,jumaat lengang kosong.yilek.ko duduk termenung. kena pastikan sabtu dan ahad atau cuti umum ko cover balik operasi yang hari takde sales tu...

dari kau sibuk nak bukak kedai baik masuk uptown. kalau uptown baru baru nak up sewa Rm350 kalau kat danau kota sewa cecah rm2000

ko bukak kedai pukul 10pagi ke 8malam belum tentu orang dtg bro. orang semua nak gi kerja.rempoh jammed. biasanya diorang free lepas habis kerja. atau hari minggu. aku suggest ko masuk uptown. orang niaga uptown pukul 8malam ke 3pagi...atleast kalau hujan atau apa expenses tu rendah. walaupun hari ini hujan esok peluang masih ada.

kalau ko ada modal nak bukak kedai tapi modal ada suam suam suku.risiko failed sangatlah tinggi...cthnya  kedai dah setup.cantik.tapi barang takde.orang nak beli apa takde. bende ko ada orang tak minat nak beli... tak smpai 3 bulan ko bungkus. kalau ada rm10k pastikan lengkap semua.(kalau boleh la)

Rate

1

gigahertz replied at 1-3-2017 02:47 PM
kau kata ada kedai dan ada pasar malam kan? ko kena passtikan hasil untung dari pasar malam akan c ...

padat sungguh info ko bagi ni. mekasih tuan. aku tengah cuba hadamkan ni. hahaha. tapi ada yang aku tak bape nak paham, pasal untung pasar malam tak boleh / jangan untuk cover kedai or vice versa. ape maksudnya eh?

angahsmart replied at 1-3-2017 09:01 AM
padat sungguh info ko bagi ni. mekasih tuan. aku tengah cuba hadamkan ni. hahaha. tapi ada yang ak ...

ko kena rancang betul2 dulu. pasal both side pasar malam / kedai dua dua ni kos agak besar. dengan sewa dengan lektrik apa semua. tapi ko kata dah ada buat niaga pasar malam weekends. ko kena pastikan niaga di pasar malam tu ada untung. utkk cover minyak sewa bla bla.

kalau aku jadik kau. aku akan majukan sebelah pasar malam tu dulu. cth upgrade masuk event ke. masuk uptown ke . cari stesen minyak utk letak kek. cari sesiapa nak buat katering ko supply la kek tu sekali. ....dah settle bende ni baru la ko bukak kedai. atleast kalau kedai ko lingkup niaga ko di pasar malam masih jalan. cuma.modal habis la.tu je

kalau ko degil jugak nak bukak boleh.xde hal.tapi elakkan renovation yang terlalu banyak.cth wiring.plumbing. cat. buat partition.buat tiles. ko tumpukan pada peralatan. macam.meja ke kerusi ke. at least kalau niaga kau tak jalan dan ko rasa menympah nak giveup ko boleh jual sedikit sebanyak barang2,tu.  kalau ko buat wiring atau.plumbing macam mana ko nak cover balik kos renovation tu?

kat kelantan ke terenganu ntah jual kek rm1.00 elok je buat kat rumah

Edited by tiramisuu at 1-3-2017 08:27 PM

Rugi bukak kedai klau bisnes kek shj. Bagi aku better hire org utk jd assistant part time sbb aku tgk isu dr isteri ko, isu kurang tenaga kudrat..kos  bukak kedai lg tinggi berbndg buat kt umah..pn ainon ckp klau nk bukak kedai, nilai jualan bulanan kna 60kali ganda dr sewa kedai

Pada aku, biarlah bini meniaga. Kau teruskan makan gaji. Kena fikir, kalau kerja sendiri nanti takdela perks macam medical benefits. Although makan gaji pun takde security as in anytime company Blh lay off orang, still, bulan2 kau tau kau ade banyak mana.

gigahertz replied at 1-3-2017 06:07 PM
ko kena rancang betul2 dulu. pasal both side pasar malam / kedai dua dua ni kos agak besar. dengan ...

pasar malam so far boleh la, untung alhamdulillah. actually biz ni pon start dari kitorang meniaga kat pasar malam. sebabnya pakcik bini aku ni otai kat pasar malam (fulltime meniaga pasar malam sahaja).

tang masuk event tu, dah beberapa kali jugak kitorang join. aku ingat lagi event yang every year buat kat depan amcorp mall tu. ape ntah nama dia. food fest kot. penah jugak hantar, cum event tu tak bape kerap kan. lama2 jadi malas nak join. stesen minyak tu aku ada borak jugak dengan abang kat tempat keje aku. jilake btol, keje kerani je. tapi restoran ada 3-4 biji, bini sampai 2. hahahaha. catering so far memang ada yang selalu order kat kitorang (baru2 ni ada buat order untuk event yang King Salman datang malaysia).

aku bukan degil bro, pikir orang umah je. sebab serius aku gi keje daily, balik buat itu ini memang penat. kadang2 sampai stress sebab tak dapat spend time dengan bini / anak2. tang2 renovation tu, aku bersyukur sangat sebab owner bagi kitorang claim untuk benda2 repair (paip tersumbat ke, bocor, etc).

Follow Us
tiramisuu replied at 1-3-2017 08:18 PM
Rugi bukak kedai klau bisnes kek shj. Bagi aku better hire org utk jd assistant part time sbb aku tg ...

nak amik pembantu tu opkos sudah dalam perancangan. bila memikir balik tu, aku sendiri tak sanggup kot nak ngadap kat sana 24jam. hahahah. tolong mana2 yang patut, atau buat marketing / business planning pon dah okay kot.

blythes replied at 2-3-2017 12:13 PM
Pada aku, biarlah bini meniaga. Kau teruskan makan gaji. Kena fikir, kalau kerja sendiri nanti takde ...

tu lah. straight to the point info ko. macam2 benefits yang company provide kan. rugi pulak kalau lepas. even kat opis aku pon ada sorang senior ni. pakai selekeh je, jawatan pon kerani je. tapi bisnes kaw2. 1st time aku lepak isap rokok, minum teh dengan dia. macam2 ilmu dia kongsi. camne nak buat loan, camne bisnes dia start daripada bawah.

Edited by Lagubestbest at 2-3-2017 01:38 PM

Tunggu bisnes dah bersih 10K baru berenti. Dalam masa skrg, pepandai cipta kredit history yang baik bagi bisnes you. Senang nanti nak minta bantuan ke pinjaman ke apa.

tiramisuu replied at 1-3-2017 12:18 PM
Rugi bukak kedai klau bisnes kek shj. Bagi aku better hire org utk jd assistant part time sbb aku tg ...

kalau jualan tinggi. sewa pun tinggi. kos expenses pun tinggi.tu tak termasuk bahan mentah.jualan tinggi baik utk buat loan bank tak tanya banyak.tapi hakikatnya time nak bayar.....

angahsmart replied at 2-3-2017 05:24 AM
pasar malam so far boleh la, untung alhamdulillah. actually biz ni pon start dari kitorang meniaga ...

see. buat kat pasar malam je la. atau kalau nak upgradr sikit masuk uptown...modal ko buka kedai tu boleh cover 2-3 bulan uptown. tapi mmg penat.kalau ko laki bini kerja pakai tie kerja 8pagi ke 5petang kerja ofis. mmg ada sedikit perasaan "penat" atleast kalau bukak kedai tinggal buka pintu.suis on lampu kipas je.

aku pernah bukak kedai bro. yang penat bukak kredai ni bukan pasal layan kusstomer. ko penat nunggu orang beli.kekdang 3-5orang masuk. jangan ingat 5 orang akan membeli. boleh jadi yang membeli 1 orang yang lagi 4 masuk.belek.tanya.letak balik.
ko dah tulis situ avaible perisa vanilla dan starberry dia bantai tanya perisa coklat....so bila kau cakap xde. so takde sales la...situ ko dah rugi. kekadang ada yg nak beli tapi minta ko delivery. depan kau ada cust tengah belek belek kek. macam mana ko nak handle? yang dlm phone tu dah confirm. yg belek tu dia beli ke tidak tak tahu....

ko jangan ingat bukak kedai isnin smpai sabtu orang akan ddatang. diorang akan dtg either ko dah nak tutup atau dtg masa ko cuti ahad.kekadang masa ahadd tu ko ada hal sakit ke kenduri ke time tu ada yg nak membeli. time tu ko rasa macam nak belasah orang ..yang membeli tu kekadang dia dah datang 2-3,hari sebelum. tapi masa tu dia dtg tgk tapi tak tahu pun ada kedai kek kat situ.so tak bawa duit..nak beli la

kedai ko pakai shutter bessi tarik tu atau dah pasang glasss door? kalau ko pasang shutter besi ko nak gi berak dengah solat susah.pasal takde orang nak jaga.

angahsmart replied at 2-3-2017 01:25 PM
nak amik pembantu tu opkos sudah dalam perancangan. bila memikir balik tu, aku sendiri tak sanggup ...

maksud aku, better ambil pembantu dr bukak kedai..bagi aku, yg berniaga ni kenal betul2 bisnes dia minat mcm steri ko..kalau bagi ko, ko tak betul2 minat tapi kena hadap 24jam, bosanla melangut je baik jadi tokey yg still keje dan sub kerja kpd org lain berbanding ko buat semua keje..pastu dua dua penat sbb bisnes kena hadap 24jam bukan mcm keje pejabat

gigahertz replied at 2-3-2017 03:41 PM
see. buat kat pasar malam je la. atau kalau nak upgradr sikit masuk uptown...modal ko buka kedai t ...

so true..aku rasa org beli kek ni diorg bkn pokus nk g kedai waktu 9-5, lebih kpd presentation/marketing kek tu secara online..order based on gmbr then pick up je lps abis keje

tiramisuu replied at 2-3-2017 08:01 AM
so true..aku rasa org beli kek ni diorg bkn pokus nk g kedai waktu 9-5, lebih kpd presentation/mar ...

Kebanyakkan buyer ni dia tanya ko ada kedai takde kedai. bukan nak dtg kedai ko pun.   kalau ko ada kedai pun bila dia dtg dia nak kek tu murah2. dok compare2 harga. padahal tuan kedai nak bayar sewa apa semua tu dia tak tahu.

tapi yang hairanya. kalau bukak niaga yang sama di times square atau pavilion elok je bayar rm50 takde mintak less.takde merungut pun kedai depan jual murah sekian sekian

gigahertz replied at 2-3-2017 05:25 PM
Kebanyakkan buyer ni dia tanya ko ada kedai takde kedai. bukan nak dtg kedai ko pun.   kalau  ...

tu lah. orang umah aku nak bukak kedai sebab dia cakap banyak customer tanya kedai katne (customer yang selalu beli la). lagi 1 dia macam agak kurang selesa sebab customer yang nak buat self-pickup datang kat umah kan, jadi semacam pulak. btw, kedai tu pakai glass door je, boleh la kot orang nak jenguk2 dari lua kot2 gi surau ke ape ke.

Lagubestbest replied at 2-3-2017 01:36 PM
Tunggu bisnes dah bersih 10K baru berenti. Dalam masa skrg, pepandai cipta kredit history yang baik  ...

boleh tau tak kenapa kene ada RM10k dulu?

angahsmart replied at 2-3-2017 09:42 AM
tu lah. orang umah aku nak bukak kedai sebab dia cakap banyak customer tanya kedai katne (customer ...

diorang tanya je.cakap buat online cukup la. tapi mmg kalau ada tender ke atau kontrak nak bagi ko bisnes ko sebut ayat "niaga kat rumah" mmg tak dapat.

metaaliti rakyat malaysia bila ko ada kedai kira ko ni stabil.bisnes ko.maju.kalau ko xde kedai dia ingat ko niaga 1 2 hari pastu lari. niaga kat rumah ni satu buruknya orang dtg ikut suka hati. ko nak tido ke sakit ke tgh malam ke org tak pedulik. kekadang mulut janji pukul 6ptg dtg ambil elok malam pukul 10 ko nak kunci gate timme tu sibuk dia datang.....pastu pulak jiran jiran malaysia ni busy body. kalau dia tgk kejap lelaki muka macam kpop dtg....kejap pompuan rmbut kuning dtg. nanti dia cop ko buat bende tak senonoh

ramai yg tak tahu Steve job pun masa mula.mula dulu buat garage belakang rumah je. mana dia nak tahu bisnes dia global smpai sanggup orang jual buah pinggang beli barang dia.....   

Edited by Lagubestbest at 2-3-2017 08:26 PM

mahal la nak jawab..

gigahertz replied at 2-3-2017 05:54 PM
diorang tanya je.cakap buat online cukup la. tapi mmg kalau ada tender ke atau kontrak nak bagi ko ...

tu lah. tadi ada jadi benda lawak sikit. awal2 dulu kitorang bake pakai oven cikai je. kecik sangat. pastu since oven tu kong, kitorang upgrade la sikit beli oven dalam harga RM300+. pastu untuk bukak kedai ni, opkos la kene upgrade oven yang lagi besar. kitorang dapat cari 2nd hand kat kedai bakery melayu, harga dalam RM600+. semalam dah start baking kat kedai, and memang jadi cepat la sebab besar, boleh bakar banyak2. so aku tengah sembang dengan orang umah tadi, macam terdetik pulak.

sebab agaknya nape orang umah aku beriya nak bukak kedai, sebab selama ni kitorang pakai oven yang tak bape besar. oven kedai ni walaupun setingkat, boleh bakar dalam 7-8 kek sekali gus. berkali2 ganda jimat masa. so conclusion nya, aku cakap dengan orang umah aku. aku still akan keje makan gaji, tapi kedai tu memang nak tak nak kene ada/amik pembantu. so kalau agak2 kedai tu lingkup ke ape ke, oven tu memang kitorang akan simpan.

p/s : menyesal tak terpikir nak upgrade oven tu. hahaha.

Good luck since dh bukak kedai