CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8482|Reply: 31

masalah gatal / alergik

assalamualaikum / salam sejahtera doktor dan rakan-rakan perubatan
nak tanya, saya ada masalah alergik makan ayam.. biasanya kepala dan belakang badan akan naik gatal/merenyam. saya biasanya ambil zyrtec untuk hilangkan rasa gatal-gatal ni..

ada tak cara selain daripada tidak makan ayam untuk atasi masalah ni..

p/s: dulu-dulu anggaran 3 hari sekali ambil zyrtec, sekarang ni macam setiap hari nak kena ambil. kalau tak ambil jawabnya tak boleh tidak malam

Rate

1

jgn mkn ayam..
mkn ikan je

Hahaha.. Rugi la x makan ayam

Ada ye org alergik makan ayam...iols kalau makan seafood mmg mengerenyam satu badan..eww..

Dulu aku x boleh makan udang. Makan udang je gatal tekak + asma + demam. Sekarang dah ok, tp bertukar alergik ayam pula.

Skrg ni sy pantang mkn pisang,Any types of nuts,all types of noodle kcuali bihun,mknn yg ada pewarna artificial dan preservative,any juice yg d jual dlm botol kt market <- ni list consult dgn doktor,2 bulan x mkn. Fyi,doktor ke 4 yg sy jmpa.

Tambahan, telur ayam/itik/ikan/caviar n seafood yg bcengkerang,ikan yg jenis org pantang bsalin x bole mkn<-ni sndiri punya list sbb mmg gatal klu mkn.

Bila x mkn SEMUA ni,mmg x gatal aka gegata xjadi.doktor ade bg ubat called bilaxten. Bg sy,benda ni kena hindar.so,jgn mkn.cari mknn lain like ayam kg dan hygiene kena tip top dr org lain. Ni harga yg perlu di byr la oleh org yg ade allergic like me.

Follow Us
saya pun rasanya allergic mkn ayam... nk kata allergic seafood, rasanya jarang2 mkn seafood.. huhuu saya sapu ubat cream je.. bgn tdo/terjaga malam mesti idong rase merenyam huhuu..

ayam ooo sedap tu... huhuu

CardiGans85 replied at 28-2-2017 08:36 PM
Skrg ni sy pantang mkn pisang,Any types of nuts,all types of noodle kcuali bihun,mknn yg ada pewarna ...

tu la.. dah alergik ni hilang nikmat dunia..

zuliana29 replied at 1-3-2017 03:44 PM
saya pun rasanya allergic mkn ayam... nk kata allergic seafood, rasanya jarang2 mkn seafood.. huhuu  ...

gatal hidung ni biasa resdung.. saya hidung ok. tapi kulit yang tak ok..

Waalaikumussalam.
Ha betul kata forumers kat atas tu..elakkan makan ayam.
Betul ke ayam yg awak allergic to? Bukan komponen masakan Nye?
Dah jumpa immunologist? Depa boleh cek, apa yg u allergic to actually.
Jgn ganti ayam dgn daging, ok? Daging patut dimakan 2 portion je sminggu.

ipes2 replied at 1-3-2017 04:51 PM
Waalaikumussalam.
Ha betul kata forumers kat atas tu..elakkan makan ayam.
Betul ke ayam yg awak al ...

ohh.. iye ke? tak tau pula daging boleh di makan dua portion je seminggu. thanx doc.. dapat ilmu baru

makanan lain saya tak gatal kalau makan. tapi kalau makan ayam, memang dia akan merenyam. kalau gatal kita garu, badan memang jadi merah-merah dan berbekas macam kena gegata @ kelopak garam. kalau gatal kena kat kepala, gatal macam orang banyak kelemumur.. tapi kalau makan zyrtec atau adezio dia lega la. ada lagi satu ubat tu, lupa dah nama dia. kalau makan, mau tido tak bangun-bangun

tapi tak pernah la buat betul2 test alergik ayam. just doktor pakar kulit tu bagi ubat untuk hilangkan gatal je

joeyss replied at 1-3-2017 04:44 PM
tu la.. dah alergik ni hilang nikmat dunia..

Tu la kena bwk bersabar sgt..tp rs sihat juga bdn ni bila x mkn benda2 yg x bole mkn tu.

Sy pun tgh jg mkn..chill la..insyaAllah,semua akan ok.

joeyss replied at 1-3-2017 05:01 PM
ohh.. iye ke? tak tau pula daging boleh di makan dua portion je seminggu. thanx doc.. dapat ilmu b ...

ha takpelah kalau dematologist dah confident that u ni allergic to ayam.. elok lah elakkan.
ubat satu lagi tu yg nagntuk tu must be piriton, chemicals di dalamnya ialah chlorpheniramine.
ya, daging, ie beef, American Institute of Cancer Research, dan guidelines dari goverment in many western countries, memang bagi limitations.
AIRC kata, elakkan pocessed red meat entirely. fresh red meat pulak,  jgn lebih dari 500gram seminggu.
red meat ni  risk dia ialah colon dan rectal cancers.

CardiGans85 replied at 28-2-2017 08:36 PM
Skrg ni sy pantang mkn pisang,Any types of nuts,all types of noodle kcuali bihun,mknn yg ada pewarna ...

ha, awak sila pakai Medi-alert bracelet to ye?
rasa awak pon ada reply dalam thread tu

ipes2 replied at 1-3-2017 07:21 PM
ha, awak sila pakai Medi-alert bracelet to ye?
rasa awak pon ada reply dalam thread tu

Yes..btul tu doktor..igt lg ye?hehe..x buat pun lg bracelet tu sbb igt nk buat sekali after jmpe doktor psl allergic ni lg 2 weeks.

Edited by joeyss at 1-3-2017 08:01 PM
ipes2 replied at 1-3-2017 07:19 PM
ha takpelah kalau dematologist dah confident that u ni allergic to ayam.. elok lah elakkan.
ubat  ...

Baru teringat, mula2 dulu doktor bagi saya atarex, lupa dah eja macam mana. Yg tu kalau makan sekelip mata hilang gatal, tp tido mati la jawabnya. Tobat dah, tak mau makan dah atarex tu..

Tp doc, ada kesan tak kalau kerap bergantung pada zyrtec? Risau kesan sampingan je.. Dulu pernah waktu malam abis bekalan ubat, terus pi emergency, doktor bagi suntikan..

nak nangis..ada masalah kegatalan gak.. tp pada kaki shj.badan lain xda kat kaki tu jd kering gatal.sejak preggy anak k2 mcmni. lpstu xbaik2.gatal je xgaru tp sepak2 guna selipar badan lain ok je xda kering apa. kaki ni maksud aku dari atas buku lali ke lutut.

dah pergi 3 pakar kulit.injek montot lah, krim itu ini. tukar sabun mcm2..duit habis xbaik gak.. paling teruk bila g gomen, dia bg ubat kapur yg pink tu.. lagi kering.nak pakai skirt ke seluar pendek malu lah. sbb aku xgaru dia merah2 gitu dan nnpk kering. mcm masa preggy dlu lagi teruk. terus trauma nak anak lg. terus tutup kilang

Super-M replied at 2-3-2017 07:57 AM
nak nangis..ada masalah kegatalan gak.. tp pada kaki shj.badan lain xda kat kaki tu jd kering gatal. ...

Nak tanya, gatal tu timbul atas kulit tak? Wife saya, dulu dia kena macam gatal tu bawah kulit. Macam tompok2 bawah kulit, dan kena di betis sahaja. Lupa dah dia ambil ubat apa, pakar kulit di JB. Tp alhamdulillah memang baik.. Ni 10 tahun dahulu la

joeyss replied at 2-3-2017 08:33 AM
Nak tanya, gatal tu timbul atas kulit tak? Wife saya, dulu dia kena macam gatal tu bawah kulit. Ma ...

xtimbul2..dia mcm merah2 je. kalau kulit gelap mungkin ok lah xnmpk tp sbb kulit putih tu yg nampak mcm merah2.dia punya renyam tu jgn cakap lah.. mmg tahap pelempang2 dgn selipar. badan lain ok je. amik vitamin pun kulit lain moist je.tang kaki je xok.  

ada org syorkan detox. dh buat tak ok.  ada yg ckp badan xcergas kot perjalanan darah xlancar, tu mcmtu. sm mmg rajin workout,makan jaga.sampai amik sayur n buah2 je. tp masih xok kaki tu.. nnti tanyakan wife pls kat mana dia amik ubat. kat jb dh pergi pakar kulit thanni. tp xok gak. dr. ko ok haritu tunjuk hubby kaki dh licin balik xgatal. lepastu 2 bulan jadi balik.x ok gak ngtkan nk amik beauty drip je. katanya boleh hilang.

sama kot masalah dengan wife saya rasanya. memang dibahagian betis sahaja. tapi lupa dah nama ubat tu. lepas makan ubat tu sampai sekarang ok. seafood semua dah boleh makan...

12Next
Return to list New