CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] 50 peratus pesakit jumpa onkologi selepas kanser stage 3 dan 4

caprut replied at 13-3-2017 06:34 PM
Klo smpi hati ayah ko kema jaundis tk? Mlas wey2 kdg2 nk tggu brjam2. Nti aki gigihkan

mata ayah aku kuning tapi.badan xde kuning pung...huhu

makan kene tepat pada masa...sederhana gitu...lagi satu orang keliling kene support...

dedolu ayah aku slalu sakit kat belakang..baru teringat..dia.cm bila nak.depakan tangan tu..jadi.sakit sgt...salu urut...rupanya doc ckp jangan urut..nnt sel kanser tu aktip..huhu....tapi ayah aku nal.jugak urut

masalahnya kadang2 hospital ni yang lambat kesan walaupun dah pergi dapatkan rawatan awal....terutama nak tunggu next appointment dengan pakar kat sepital kerajaan makan bulan tu.........aku ingat lagi 2 org bapak sedara aku meninggal sebab kanser ni sorang kanser hati sorang kanser perut, tapi memang detect dah stage 4 dah memang tunggu masa je....aku harap hospital pun bila dah tau statistik kanser ni meningkat, kena lah do some arrangement untuk bantu pesakit nak percepatkan rawatan, ni nak tunggu next appointment punya lah lama...aku ingat mak aku dulu ada tumor kat kepala, itu pun dekat setengah tahun baru kesan after series of pemeriksaan dan ujian, and alhamdulillah dah buang dan tumor tu bukan kanser...so kalau kita bagi kesedaran kat org ramai pun bila waiting time tu berbulan2 then apa yg pesakit boleh harapkan????? kena ada satu mechanism untuk memudah kan kanser ni di detect di peringkat awal, i mean bagi priority..... ni tunggu berbulan2 sedar2 dah stage 4....

x salah kan org.jika aku sendri syak benda tu kanser, aku sendiri akan buat x kisah. klau aku pi cek pun taw kanser, mesti  xlalu nk mkn,pikiran becelaru. last2 kerja apa pun x jadik,idup mcm xda apa2. umpama seperti sebelah kaki ke alam kematian dh.

kt gerik ade org bleh buang kanser secara tradisonal. nme pak andak ke pe ntah. cina,india pun pi jgk.

shernazz replied at 13-3-2017 06:39 PM
mata ayah aku kuning tapi.badan xde kuning pung...huhu

makan kene tepat pada masa...sederhana g ...

Ouh,so ayah hang sempt tk wat kemo?

lkick2113 replied at 13-3-2017 06:40 PM
masalahnya kadang2 hospital ni yang lambat kesan walaupun dah pergi dapatkan rawatan awal....terutam ...

Yg kanser perut klo da stage akhir apa sign and simptom yg ketara ek

Follow Us
shernazz replied at 13-3-2017 06:30 PM
harap yang baik baik saja..
jangan down...
positip gitu.k

Tqvm sis

shernazz replied at 13-3-2017 06:27 PM
doc ckp pemakanan puncanya
ayah aku suka makan.sup utara
kan guna daging merah...

Owh gitu. Kena kuranfkan mkn daging merah. Akak cukup takut benda2 gini. Haihh..

Makan apa pun jgn berlebihan
Kalau ikut nafsu mcm2 kita nk makan

caprut replied at 13-3-2017 06:10 PM
Berak berdarah byk ke sdikit? Mcm aku berak berdarah wktu pgi je slalu pastu ada lendir2. Check th ...

periksa betol2..kalau aku biasanya akan dapatkan pandangan 2doktor..satu kerajaan satu swasta.. cukup lah banyak kali kena kat kerajaan cakap lain, pg tempat lain ckp lain.. hospital swasta pun sama.. puteri cakap lain, pg regency lain pulak. nasib baik kat regency time ni dpt detect.

jangan amik remeh..kawan aku punya abg, lg dua minggu nak kawin. jatuh sakit.. dr hospital biasa terus dikejarkan hospital HSA.. tahu2 kanser usus tahap akhir. sebelum ni ingatkan gastrik, darah waktu berak tu biasa2,tiap sakit ingatkan biasa. seminggu sebelum kawin tu meninggal. jatuh ditimpa tangga, bapa dia pulak lat 4bulan lepastu meninggal sama gak lupanya kanser usus xperasan.mmg terduduk habis kawan aku masa ni. setahun 2 org kesayangan pergi.

lkick2113 replied at 13-3-2017 06:40 PM
masalahnya kadang2 hospital ni yang lambat kesan walaupun dah pergi dapatkan rawatan awal....terutam ...

ni betol.. ada sedara kena kanser tunggu hospital kerajaan mmg beratuk. kalau ada duit tu, terus buat pemeriksaan ke hospital swasta. lepastu buat permohonan ke IKN terus.

Super-M replied at 13-3-2017 07:11 PM
periksa betol2..kalau aku biasanya akan dapatkan pandangan 2doktor..satu kerajaan satu swasta.. cu ...

Sbb gov ni ko kena follow byk kli. Setahu aku klo 1st time ko prgi mmg dorg akan ckp kena gastrik/buasir. Kli ke3 atau 4 prgi bru dorg akan refer ke klinik pakar. Pastu kena wat appoiment lain lg nk follow up case. Swasta ni aku kurg caya sikit.

caprut replied at 13-3-2017 06:51 PM
Ouh,so ayah hang sempt tk wat kemo?

x sempat
sebab berat ayah aku turun mendadak.lepas.operate tu...huhu...

shernazz replied at 13-3-2017 06:27 PM
doc ckp pemakanan puncanya
ayah aku suka makan.sup utara
kan guna daging merah...

betol2..akak ipar aku punya abg meninggal sbb kanser perut..sbbnya doc ckp pemakanan. dia mmg tiap masa tiap hari.. kalau makan, mmg xkn lepas ikan masin jeruk tenggiri tu. menu wajib.stok melambak. daging merah tu pun.. kalau boleh kurang2kan lah. aku pun jarang amik.

sorg lagi sepupu aku. masa sekolah.. kanser perut gak.. tebuk sana sini. buat kimo pun xbaik. akhirnya doc suruh bawak balik sbb xda harapan. pagi tu aku melawat dia, kuning sgt2 muka badan, perut buncit sgt2.badan kurus, xda rambut.. dia lagi lah.. detect dr awal lg.. tp dh mcm eksperimen dibuatnya.. sedih masa melawat dia.baru balik dr melawat malam tu dikejutkan dgn telefon dia dah meninggal.
kanser payudara, kanser perut banyak kanser ni aku hadap n tengok pada org sekeliling aku

white_musk replied at 13-3-2017 07:04 PM
Owh gitu. Kena kuranfkan mkn daging merah. Akak cukup takut benda2 gini. Haihh..

yes...makan apa pun sederhana...
kebarangkalian kita semua nak.kene kanser yg aktip.gini pun tinggi..apa apa pun kita kawal pemakanan..
sebab ayah aku jenis bersenam.punya orang...

Super-M replied at 13-3-2017 07:19 PM
betol2..akak ipar aku punya abg meninggal sbb kanser perut..sbbnya doc ckp pemakanan. dia mmg tiap ...

tu la..bila tgk pesakit kanser kat wad onkologi..adoi..sedih sangat...tapi tu.la..nurse bagus..happy happy laya .patients...sembang sembang...

ya..ayah aku suka daging n sambal.belacan..makan nasi.dgn.sambal.belacan..kekadang tu perut asik kosong aje..xsempat makan sebab kerja katanya...haishh...sedih plak senja senja nj

caprut replied at 13-3-2017 07:14 PM
Sbb gov ni ko kena follow byk kli. Setahu aku klo 1st time ko prgi mmg dorg akan ckp kena gastrik/ ...

aku gomen masa preggy cakap aku kurg air ketuban rujuk aku kat pakar, sampai mcm org gila aku nangis.  g klinik biasa ok je. lupanya salah baca doktornya.

tp xsemua gomen cuai.. mmg betol cakap kau.. kalau sakit ko sendiri kena push doktor tu minta rujukkan kalau dh berkali periksa asik keputusan yg sama. tp kena faham gomen ni kena banyak tunggu..arwah ipar aku yg kanser payudara tunggu appointment  dlu beratuk. last2 pg kpj je buat ujian terus mmg bayar mahal. tp result cepat. dapatkan rawatan semua kat kpj.. tp terlambat.. kawan mak aku kanser rahim ok je g terus institut kanser negara. g rujuk sana cepat..

shernazz replied at 13-3-2017 07:20 PM
yes...makan apa pun sederhana...
kebarangkalian kita semua nak.kene kanser yg aktip.gini pun ting ...

tulah.. aku takut gak. sbb ngadap dlm keluarga laki aku ramai gila kena kanser. kat ig aku tengok pompuan2 ni tengah survive lawan kanser, diaorg bukan yg xjaga badan, mmg workout semua.. tp masih dapat.. ada baca yg dalam badan setiap kita ni ada sel kanser tp tak aktif, tp akan aktif bila ada pemicu yg aktifkan dia.  

Klau gastrik senang DPT kanser x?

Dah hilang respek kat hospital gomen sejak kes bapak aku,first cakap xde benda,tunggu 3 bulan 2nd check up cakap ada tumor tp bkn kanser,3rd check lagi 3 bln cakap kanser stage 3,sebulan lepas tu terus stage 4. Seminggu je tahan wad,habis. Cuba 7 bulan sebelum tu dah detect,at least boleh buat something. Lepas ni apa2 check up sakit critical,better swasta. Tak payah berkira duit hal nyawa.