CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: all-dajal

[Jenayah] Atheist dibunuh kerana posting di FB

Defcon2 replied at 19-4-2017 09:25 AM
Pertama, dalam Islam tiada paksaan. Sebab itu penganut agama lain hidup bebas dan selesa semasa pe ...

Islam tiada paksaan? Aku gelak je lah dalam hati...
berapa ramai ex muslim yang menerima ugutan bunuh, malah ada yang dibunuh semata-mata kerana menukar kepercayaan mereka?

Tak perlu bincang panjang. Aku hanya bagi sepotong ayat dari bible yang jelas menyatakan bahawa akan ada seseorang (selepas Nabi Isa a.s.) yang akan membawa manusia ke arah kebenaran.
Baiklah.  Kita bincang sepintas lalu di thread ini

mengapa perlu huraian panjang dan jemputan ke thread lain semata-mata nak menjelaskan ayat yang pendek ini? Adakah kau tidak yakin dengan kata-kata Nabi Isa a.s.?   
Aku yakin seyakin-yakinnya pada Jesus Christ.
A
yat2  Bible saling merujuk antara satu dengan yang lain.  Awak tak boleh baca sekerat ayat sahaja dan kemudian mengklaim dengan bangganya bahawa Isa a.s itu menidakkan kata-kataNya di dalam John 14:6.

Nabi Isa a.s. bukan satu-satunya jalan kebenaran. Baginda ada memaklumkan bahawa akan ada seorang lain selepas beliau yang akan membawa manusia ke jalan yang benar. Bacalah John 16:12."I still have much to tell you, but you cannot yet bear to hear it. However, when the Spirit of truthcomes, He will guide you into all truth."

dik, kenapa berhenti setakat ayat 12? teruskan pembacaan itu hingga ke ayat 13 dan 14.  Dan baca keseluruhan pasal John 16.  Khususnya ayat 8 & 9. Lihat huruf yang digunakan untuk merujuk He, huruf besar kan? Dalam Bible, semua huruf yang merujuk tentang Oknum Allah adalah bermula dengan huruf besar.  The Spirit of Truthcomes itu lah yang akan menginsafkan dunia akan dosa, kebenaran dan penghakiman, akan dosa kerana mereka (termasuk awaklah tu) yang tidak percaya pada Isa Almaseh a.s sbg satu-satunya Jalan Kebenaran dan Hidup. He will guide you into all truth...Roh Kebenaran, salah satu Oknum ke Allahan. Bukan merujuk pada manusia yang fana ya....

Awak juga kena pastikan sepasti-pastinya latar belakang ayat-ayat itu diucapkan.  John 16:12 diungkapkan untuk membayangkan pada murid-muridNya tentang pekerjaan Roh Kebenaran (Roh Kudus) sejenak sebelum Jesus Christ ditangkap, Dia masih ingin menyatakan banyak perkara pada murid-muridNya tapi murid-muridNya itu tak akan sanggup memahami apa yang akan dikatakanNya.  Ini disebabkan murid-muridNya itu mengharapkan Jesus Christ akan mendirikan kerajaan duniawi dan mengusir penjajah Rome serta mengembalikan kegemilangan Israel......

unoryah replied at 19-4-2017 10:51 AM
berapa ramai ex muslim yang menerima ugutan b ...

Memang aku sengaja amik takat John 16:12 sahaja untuk berlaku adil. Sebab petikan 13 dan 14 lebih bias dan dengan jelas merujuk kepada ciri-ciri yang ada pada Nabi Muhammad SAW.

Sinopsisnya mudah sahaja.

Ya, Nabi Muhammad SAW membawa ajaran yang benar iaitu Tuhan itu 1.
Ya, Nabi Muhammad SAW tidak bercakap ayatnya sendiri.
Ya, Nabi Muhammad SAW hanya mendengar dan menyampaikan apa yang disampaikan dari Allah SWT.
Ya, Nabi Muhammad SAW memaklumkan apa yang tidak disampaikan kepada manusia sebelum ini seperti penyelesaian masalah arak, penyelesaian masalah lebihan perempuan di dunia, penyelesaian masalah agihan pendapatan tidak seimbang melalui zakat dan lain-lain.
Ya, Nabi Muhammad SAW menyanjungi Nabi Isa a.s. (nama Nabi Isa disebut lebih banyak dalam Al Quran berbanding dengan nama Nabi Muhammad SAW sendiri. Malah 1 surah ditujukan khas kepada ibu Nabi Isa iaitu Mariam a.s.)

Cuba nama Nabi Muhammad SAW di atas digantikan dengan nama "Roh Kudus". Tidak kena bukan. Tanyalah mana-mana kristian dari pelbagai aliran pun apa makluman baru yang pernah disampaikan oleh "Roh Kudus" setelah pemergian Nabi Isa a.s.. Jawapannya: Tiada.

Aku cadangkan kau tengok video Ahmad Deedat berdebat dengan beberapa paderi. Ahmad Deedat pakar comparative religion. Dia ajak pope berdebat. Tapi pope tidak memberi sebarang jawapan.   

Edited by unoryah at 19-4-2017 01:22 PM
Defcon2 replied at 19-4-2017 12:19 PM
Memang aku sengaja amik takat John 16:12 sahaja untuk berlaku adil. Sebab petikan 13 dan 14 lebih  ...

dik,
malas aku nak bertekak
dah aku beri ulasan dan huraian
John 16:12 tak rujuk pada manusia fana
awak nak tegaskan juga itu merujuk pada Nabi Muhammad..
baca baik2 apa yang aku dah tulis

Cuba nama Nabi Muhammad SAW di atas digantikan dengan nama "Roh Kudus". Tidak kena bukan. Tanyalah mana-mana kristian dari pelbagai aliran pun apa makluman baru yang pernah disampaikan oleh "Roh Kudus" setelah pemergian Nabi Isa a.s.. Jawapannya: Tiada.

ntah apa yang awak dah melalut ni..
memang tak kena sebab bukan Nabi Muhammad SAW pun yang dimaksudkan. Langsung bukan!
"Roh Kudus" bukannya orang untuk memberi makluman baru atau ajaran baru setelah pemergian Jesus Christ.
Baca keseluruhan John 16 tentang tugas dan pekerjaanNya..
Pekerjaan Roh Kudus lebih mirip pada apa yang kamu muslim gelar sebagai hidayah...

Ahmad Deedat yang kamu bangga2kan tu?
Dah meninggal kan? Kesian, Pope pun tak nak layan dia

Tentang Isa Almaseh yang disebut lebih banyak dalam Al Quran tu aku ada baca juga
Dan menguatkan keyakinan aku tentang keTuhanan Jesus Christ
Tapi aku tak mahu memandai2 ambik ayat dan tepek untuk membuktikan aku betul.
AlQuran bukan kitab aku.  
Bukan macam awak, ambik sekerat ayat dalam kitab orang lain untuk menguatkan hujah itu ini
Walhal pemahaman terhadap ayat tersebut jauh terpesong dari maksud asal

unoryah replied at 19-4-2017 10:51 AM
berapa ramai ex muslim yang menerima ugutan b ...

Sorry aku terlepas pandang 2 point kau yang awal.

berapa ramai ex muslim yang menerima ugutan bunuh,

Memang tiada paksaan untuk masuk Islam. Khasnya bagi orang bukan Muslim. Tapi bagi orang Islam yang murtad memang akan dikenakan tindakan tegas la. Ini sesuai kerana mereka berpaling tadah. Kau kena pandai bezakan antara 2 tu dan jangan buat kesimpulan secara umum.

Berbeza dengan Kristian. Siap ada institusi rasmi (Inquisition) untuk memaksa orang menjadi Kristian. Dan institusi ini hanya baru-baru ini dimansuhkan.

Aku yakin seyakin-yakinnya pada Jesus Christ.

Ya, kami orang Islam pun yakin-seyakinnya bahawa Nabi Isa a.s. itu wujud, dilahirkan secara istimewa,  menghidupkan yang mati dan menyembuhkan orang buta dengan izin Tuhan dan salah seorang Rasul yang paling agung. Malah terbatal keimanan seorang Muslim kalau dia tidak percaya pada Nabi Isa a.s.

Dan seperti mana aku sebutkan dalam komen terdahulu, Islam amat memuliakan Nabi Isa a.s. dengan namanya lebih banyak kali disebut dalam Al Quran dan terdapat satu surah khas untuk ibu Nabi Isa a.s. Tidakkah ini bertepatan dengan John 16: 14?

unoryah replied at 19-4-2017 01:17 PM
dik,
malas aku nak bertekak
dah aku beri ulasan dan huraian

Aku tak ajak bertekak pun. Aku cuma menyampaikan kebenaran seperti mana apa yang diungkapkan oleh Nabi Isa a.s. dalam bible.

Dalam John 16:12-14 perkataan 'He' disebut sebanyak 9 kali yang membuktikan bahawa 'He' itu adalah seorang manusia lelaki dan bukan benda seperti "Roh Kudus" atau hidayah seperti mana yang kau maksudkan.

Dan bagaimana 'hidayah' boleh bercakap, mendengar, memuliakan Nabi Isa dan menyampaikan perkara yang baru dalam kehidupan manusia?

ntah apa yang awak dah melalut ni..
memang tak kena sebab bukan Nabi Muhammad SAW pun yang dimaksudkan. Langsung bukan!

Apa tak kena dengan sinopsis yang aku bagi? Susunan sinopsis Nabi Muhammad SAW tu sebijik-sebijik tepat dengan penerangan diberi Nabi Isa a.s. Tolong tunjukkan secara khusus di mana yang tak kena.

Ahmad Deedat yang kamu bangga2kan tu?
Dah meninggal kan? Kesian, Pope pun tak nak layan dia

Pope tak nak layan atau tak berani menerima kebenaran. Satu soalan Ahmad Deedat yang sampai sekarang seorang Krisitian pun tak mampu nak jawab adalah: pernahkah Nabi Isa a.s menyebut dalam bible "Akulah Tuhan, sembahlah Aku". Tidak ada satu bible pun dalam dunia ini pernah merekodkan kenyataan ini.

Bukan macam awak, ambik sekerat ayat dalam kitab orang lain untuk menguatkan hujah itu ini
Walhal pemahaman terhadap ayat tersebut jauh terpesong dari maksud asal

Ambil sekerat? Ya, mula-mula aku ambil satu ayat saja untuk berlaku adil. Kemudian kau minta aku ambil ayat lain dan aku dah tunaikan. Dan sekarang kau masih tuduh aku ambil sekerat-sekerat. Lakonan apakah ini?

Dan kalau kau tengok balik thread yang lepas-lepas, semua soalan kau aku dah jawab. Tapi soalan aku kau masih tak beri jawapan yang logik termasuk penjelasan konsep triniti yang kau sengaja buat-buat lupa.

Defcon2 replied at 19-4-2017 02:49 PM
Aku tak ajak bertekak pun. Aku cuma menyampaikan kebenaran seperti mana apa yang diungkapkan oleh  ...

Nak berbincang pasal agama, sila ke bod agama

Pasal Trinity, aku tak buat2 lupa, tapi knowing mentality kamu semua, malas aku nak huraikan
lagipun pasal ni aku dah ada pernah cakap tapi bukan kat bod ini..

selalu aku terbaca ucapan begini semoga Allah memberi hidayah kepadanya
hidayah tu pekerjaannya apa?
memang disebut He sebab Roh Suci adalah salah satu Oknum KeAllahan yang awak nak sangat tau tu
(keTuhanan adalah sangat misteri)

soalan Ahmad Deedat bahawa Jesus Christ tak pernah mengaku dia Tuhan dalam Bible?
tunjukkan pula ayat di mana Jesus Christ pernah mengaku dia BUKAN Tuhan di dalam Bible
sebaliknya ada beberapa ayat yang DIA secara langsung menyatakan bahawa Dia abadi
wujud sebelum Abraham wujud, siapa yang abadi kalau bukan Allah
baca dalam kitab John juga...
John 8:58
Truly,truly, I tell you, Jesus declared, before Abraham was born, I am
(Aku berkata kepadamu, sesungguhnya sebelum Abraham jadi, Aku telah ada)
Abraham lahir lebih kurang 2000 tahun sebelum Jesus Christ,  manusia apa yang hidup selama itu?

Jesus Christ tidak gila kuasa menyatakan Dia Tuhan tapi Dia tunjukkan melalui perbuatanNya
Jesus Christ tidak pernah menyeru pengikutNya berperang di sini sana tapi sekarang penganut Kristian dah berbillion
Jesus Christ tak pernah menetapkan sistem, siapa yang berpaling tadah dari Kristian harus dibunuh dan di sinilah beza Kristian dan Islam

ada beberapa ayat lagi yang menunjukkan bahawa Dia tidak menolak keTuhanannya
tapi malas aku nak tepek..awak kan rajin menghuraikan kitab agama lain, awak bacalah sendiri

Follow Us
Defcon2 replied at 19-4-2017 09:32 AM
Kau tak menjawab soalan aku. Dan melalut cerita benda lain. itu pun hanya berkisar pada andaian ka ...

itu bermakna u masih tak faham apa yg dimaksudkan dlm gambar tu.

apabila u asyik kutuk kristian, u dah menyebarkan kebencian terhadap kristian.

islam allow spread of hatre and vengence. very evil

Edited by unoryah at 19-4-2017 06:27 PM
Defcon2 replied at 19-4-2017 02:49 PM
Aku tak ajak bertekak pun. Aku cuma menyampaikan kebenaran seperti mana apa yang diungkapkan oleh  ...

Ambil sekerat? Ya, mula-mula aku ambil satu ayat saja untuk berlaku adil. Kemudian kau minta aku ambil ayat lain dan aku dah tunaikan. Dan sekarang kau masih tuduh aku ambil sekerat-sekerat. Lakonan apakah ini?
Aku tak berlakon, awak tak baca keseluruhan ayat John 16. Dari ayat 1. Jangan setakat ayat 12,13, 14.. kan aku dah kata ayat2 Bible saling berkait?
Apa tak kena dengan sinopsis yang aku bagi? Susunan sinopsis Nabi Muhammad SAW tu sebijik-sebijik tepat dengan penerangan diberi Nabi Isa a.s. Tolong tunjukkan secara khusus di mana yang tak kena.

Ya, Nabi Muhammad SAW membawa ajaran yang benar iaitu Tuhan itu 1.
Tuhan itu 1, itu dasar kepecayaan kamu, aku tak pernah ada masalah dengan itu
tapi kenapa nak paksa penganut Kristian untuk percaya apa yang kamu percaya
dalam Kristian terdapat 3 Oknum ke Allahanbagi kami itu misteri keTuhanan, bagi kamu itu tak logik
Ya, Nabi Muhammad SAW tidak bercakap ayatnya sendiri.
sebab baginda hanyalah nabi
Ya, Nabi Muhammad SAW hanya mendengar dan menyampaikan apa yang disampaikan dari Allah SWT.
secara tak langsung awak dah akui Jesus Christ adalah Allah kalau sinopsis yang awak bagi ini merujuk John 16:14Ayatnya "Ia akan memuliakan Aku, sebab Ia akan memberitakan kepadamu apa yang diterimaNya daripadaKu"
sinopsis penyelesaian masalah lebihan perempuan bagi aku more to nafsu (maafkan aku).  
Jikalau Allah melihat kebaikan dalam berpoligami untuk manusia (lelaki) takkan Dia cuma beri seorang Hawa sahaja kepada Adam?
penyelesaian arak, zakat, tu semua sudah ada pada zaman Israel lagi.  Bukannya benda baru..sila terokai lagi Holy Bible Old and New Testament

bulan depan nk tgk filem The Promise lakonan mantap Christian Bale dgn Oscar Isaac.sebuah filem yg bakal mendedahkan kpd dunia psal kekejaman tentera islam uthmaniah yg membunuh jutaan nyawa xberdosa semasa Armenian genocide.sebuah sejarah yg telah digelapkan utk menutup kekejaman sebuah kerajaan islam

pulauturtle replied at 19-4-2017 05:49 PM
itu bermakna u masih tak faham apa yg dimaksudkan dlm gambar tu.

apabila u asyik kutuk kristian ...

Bila masa aku kutuk kristian? Kutuk ni jika aku kata agama tu bodoh, bangang atau sial. Itu namanya kutuk.

Ini aku cuma nyatakan fakta bahawa agama Kristian adalah agama pengganas kerana penganutnya melakukan banyak keganasan di muka bumi ini. Adakah ini satu kutukan? Kau kena pandai membezakan itu.

Tugas utama kau sekarang adalah membuktikan dengan fakta bahawa aku salah dan penganut Kristian tidak pernah melakukan pembunuhan beramai-ramai orang awam yang tak berdosa.

Tapi ia sesuatu yang mustahil. Sebab peganut Kristian memang ganas dan membunuh ramai orang awam yang tidak berdosa.

Sila kemukakan fakta bahawa agama Kristian tidak melakukan keganasan di dunia ini. Aku rela tukar pendirian aku.

tripleid replied at 19-4-2017 08:52 PM
bulan depan nk tgk filem The Promise lakonan mantap Christian Bale dgn Oscar Isaac.sebuah filem yg b ...

Dik Trip,

tentera Islam neh mmg kejam. Habis gereja ditukarkan jadi masjid. Tak lama pun tuhan balas balik kekejaman tentera Islam. The masjid tukar balik jadi gereja. Tapi yg lucunya, org Islam duk lah meratip gereja sekian sekian ITU asalnya masjid. Org kaper takluk dan jadikan gereja.

Nak akak carutkan aje. Benda tu pun asalnya gereja. Lagi mau claim sbg masjid org Islam punya. Perasan sungguh set set lobai ostagajah kepam neh  

Defcon2 replied at 20-4-2017 01:24 AM
Bila masa aku kutuk kristian? Kutuk ni jika aku kata agama tu bodoh, bangang atau sial. Itu namany ...

sama je agama ko dgn kristian kan?  

unoryah replied at 19-4-2017 05:42 PM
Nak berbincang pasal agama, sila ke bod agama

Pasal Trinity, aku tak buat2 lupa, tapi knowing m ...

Aku rasa dah lebih dari 5 kali kau kata kau malas malas malas. Kau ni sebenarnya malas atau memang takde fakta nak menyokong pendapat kau. Come on la semangat sikit. Jangan jadi pemalas. Mana tahu kau akan bertemu pada sesuatu yang benar, yang kau tak ketahui sebelum ini.

selalu aku terbaca ucapan begini semoga Allah memberi hidayah kepadanya
hidayah tu pekerjaannya apa?

Jawapannya mudah saja. Hidayah tu satu kesedaran atau pencerahan. Kesedaran yang diberi oleh Allah SWT. Mengapa pula Allah SWT nak beri hidayah pada dirinya sendiri (Roh Kudus atau hidayah) kemudian baru bagi pada orang?   

tunjukkan pula ayat di mana Jesus Christ pernah mengaku dia BUKAN Tuhan

Ini sebahagian dari ayat-ayatnya:

1. Jesus disapproved anyone worshipping him: And in vain they worship Me [Matthew; 15.9]
2. "I can't do anything by myself. Whatever I hear, I judge, and my judgment is just. I don't seek my own will but the will of the one who sent me." [John; 5.30]
3. Jesus speaks of God as a separate being to himself: I'm going up to my Father and your Father, to my God and your God. [John; 20.17]

Abraham lahir lebih kurang 2000 tahun sebelum Jesus Christ,  manusia apa yang hidup selama itu?

Nabi Adam a.s. manusia pertama dicipta. Lebih awal dari Jesus Christ dan Abraham. Tidakkah itu menjadikan Nabi Adam lebih hebat dari Nabi Isa dan Nabi Ibrahim (Abraham). Tapi Nabi Adam tidak pernah mengaku dirinya Tuhan.

Pasal Trinity, aku tak buat2 lupa, tapi knowing mentality kamu semua, malas aku nak huraikan
lagipun pasal ni aku dah ada pernah cakap tapi bukan kat bod ini..  

Aku faham. Memang susah nak buktikan konsep triniti ni dari perspektif agama. Sebab konsep triniti ni ciptaan manusia. Diilhamkan semasa Council of Nicaea pada tahun 325 masehi, beratus tahun selepas kewafatan Nabi Isa a.s.. Di persidangan inilah imej baginda telah ditukar daripada Pesuruh Allah kepada anak tuhan.

Tak payah kita hurai panjang. Apabila Tuhan ada 3 sudah tentu wujud konflik diantaranya dari segi punca kuasa, pembahagian tugas dan sebagainya. Bukankah ini satu kelemahan bagi Tuhan.

Nasi_Lemak_Kau replied at 20-4-2017 09:42 AM
sama je agama ko dgn kristian kan?

Tak sama. Lain

Edited by Redskin at 20-4-2017 12:10 PM
unoryah replied at 18-4-2017 04:17 PM
tak ada benarnya agama Kristian adalah ganas
penganutnya yang tak ikut ajaran Kristian mungkin ya ...

Masih in denial..  Okayla agama Kisteaa tak ganas

Yg ganas adalah penganut2 Kisteaa yg Teroris tidak mengikut

ajaran Kisteaa yg sebeneer..ada butull

So kat mana nak tengok ajaran Kisteaa yg sebeneer nii ??

Mestila tengok dlm Bible khenn...  Ker ada Holy Book laeenn..

Apa hukuman utk Apostate dlm Bibel ??? BUNUH

Apa hukuman Zina(Adultery) dlm Bibel ??? REJAM DGN BATU SAMPAI MATI.

Inikan ajaran sebeneer dlm Kitab Bibel..

Kehulu kehilir Jesus(pbuh) love..love , So..where is the LOVE ???

Boleh komen ayat hukuman bunuh ini ???

berbeza dengan kamu..

Hahaha Kalo utk Islam ianya berbeza. Mengapa tak apply sama,

Kalo ada Muslim Teroris, kenapa tak kata itu BUKAN  ajaran Islam
sebenar..nampak sgt awak bersikap double standard !!!

ayat mana yang awak tepek tentang kata2 Jesus suruh membunuh tu...

Aku yakin pader yg bongok dlm vid tu tak lain adalah ....

Pader Miden Vatican @maideen  

2 x 5 saja........  

Tak sama lain. Nama pun lain.

white_musk replied at 20-4-2017 09:42 AM
Dik Trip,

tentera Islam neh mmg kejam. Habis gereja ditukarkan jadi masjid. Tak lama pun tuhan ...

Tentera Kristian lagi kejam dan zalim...

Ini direkodkan oleh puak Kristian sendiri semasa penaklukan Jerusalem oleh Tentera Salib:

Many Muslims sought shelter in the Al-Aqsa Mosque, the Domeof the Rock, and the Temple Mount area generally. According to the GestaFrancorum, speaking only of the Temple Mount area, "...[our men] werekilling and slaying even to the Temple of Solomon, where the slaughter was sogreat that our men waded in blood up to their ankles..."

Perkara yang sama diulangi oleh tentera kristian semasa Holocaust dan pengemboman Hiroshima dan Nagasaki.

Masih nak berlakon sebagai mangsa?  

Edited by tripleid at 20-4-2017 05:54 PM
white_musk replied at 20-4-2017 09:42 AM
Dik Trip,

tentera Islam neh mmg kejam. Habis gereja ditukarkan jadi masjid. Tak lama pun tuhan ...

indeed sis..tunggu je lah bulan depan,mesti cite The Promise tu akn jadi isu besar nanti.very high probability utk kena banned di negara2 islam.
nnti adalah set2 lebai konspirashit yg akn menyalak tuduh The Promise ni agenda holiwud yahudi,iluminati,freemason segala mak nenek utk menjatuhkan islam kononya.
walhal selama ni dah banyak kes genocide dah diadaptasi ke layar perak (Holocaust ww2,Rwanda genocide,cambodian,bosnian genocide dll ) takde masalah pn..tup2 bila buat filem psal kezaliman khalifah islam, lebai/lobainita sentap tuduh agenda illuminati zionis nk ubah fakta sejarah utk memburukkn isle

Defcon2 replied at 20-4-2017 12:14 PM
Tentera Kristian lagi kejam dan zalim...
Ini direkodkan oleh puak Kristian sendiri semasa penaklu ...

aikk..sbb nak buktikan agama lain pun teroris punya pasal tiba2 lebai dapat terima kenyataan yg Holocaust tu mmg penah  berlaku
yg aku baca selama ni lebai konspirashit cakap holocaust tu semua tipoo je,cuma  helah agenda zionis illuminati nk cipta negara yahudi katanyerr

kalo us leknat tu xbom jepun agak2 ko boleh wujud ke dlm dunia skrg ni?bleh hidup aman damai di negara merdeka Malaysia ini?
sbb tu jgn baca sejarah pada surface shj.mmg lah scr lahiriah  bom atom tu nmpak kejam,tp sbb bom tu jgklah menamatkn ww2  dgn serta merta dan dpt elakkan berjuta nyawa lg drpd jd korban perang.
kalo us leknat tu x bom jepun ntah2 kita ni xhidup pn dlm dunia sbb tok  nenek dah kiok kena pancung sama army jepun yg kejam tuh